n*. Bios, A0. 1886. ^atei'das; Juli. Leiden, 23 Juli. LEIDSCH pig DAGBLAD, »^—iC—l^*M—11 T. -I-hth-MHI- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. In de inrichtingen, waar sterke drank in het klein wordt verkocht, zal na 1 Sept. a. s. weder een nieuw exemplaar der drankwet moeten worden opgehangen, aangezien die wet, o. a. de artt. 4 tot 18, is gewijzigd bij de wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 66), regelonde het in werking treden van het nieuwe "Wetboek van Strafrecht. Art. 13 der drankwet bepaalt nl., dat in be doelde inrichtingen o. m. moet worden opgehangen een gedrukt exemplaar van de wettelijke bepalin gen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap, zoodat na elke wijziging dier wet, hoe ge ring ook, het aanwezige exemplaar moet worden vernieuwd. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Méi, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaarte 's-Hertogenbosch 36.8Arnhem 19.1Dordrecht 21.5 's-Gravenhage 21.7Rotterdam 23.6 Am sterdam 26.8 Utrecht 24.9 Leeuwarden 18.1 Groningen 26.03 Maastricht 19.4; Haarlem 16.4 Leiden 25.8. In de tweede zitting der Synode van de Ned.-Herv. Kerk werden, na de aanvulling der agenda, de verschillende commissies samengesteld, die belast zijn der vergadering te dienen van consi deratie en advies. Zjj zijn zeven in getal. De vierde, voor het voorloopig aangenomen reglement betref fende eene „modus vivendi", bestaat uit de heeren prof. Knappert, Sogers, dr. Van der Vlier, Fledde- rus en Houwink. De vice-voorzitter, de heer Douwes, deed hierna verslag van het door hem ingesteld onderzoek van de registers van ingekomen stukken en berichtte dat hij alles in de beste orde had bevonden. Het getal sinds de vorige zomervergadering ingekomen stukken bedroeg 1204, dat der uitgegevene 1129. Den secretaris werd dank gezegd voor de uitne mende wijze, waarop hij zijne taak vervuld heeft. In handen der commissie voor de nieuwe wetsvoor stellen werd gesteld een voorstel van den heer Fledderus, strekkende om door wijzigingen in het reglement op het hulppredikerschap en van daar mede in verband staande wijzigingen in het alge meen reglement, verandering te brengen in een betreurenswaardigen toestand, nu er 300 gemeen ten, en daaronder die reeds circa 20 jaren vacant zijn, terwijl vele consulenten in twee a drie geï meenten werkzaam zijn, en wel door een verlicht examen in te voeren, den hulppredikers de bevoegd heid te schenken om doop en avondmaal te bedie nen, en de positie van den hulpprediker te ver beteren. De commissie, in de vorige zitting benoemd om der Synode te preadviseeren betreffende de maatre gelen, te nemen in de zaak Leiderdorp, bracht haar verslag uit, dat leidde tot ernstige beraadsla gingen, welke de geheele zitting verder grooten- deels in beslag namen. De slotsom was dat, ten opzichte van de kerkeraadsleden van genoemde gemeente die uit het kerkverband was getreden, door den heer Vlug, predikant, en zes andere kerke raadsleden, soortgelijk besluit met algemeene stem men is genomen, als vroeger ten opzichte van de kerkeraadsleden van Voorthuijzen, Kootwijk enz., en de gemeente Leiderdorp dus vacant is verklaard en het classikaal bestuur gelast aldaar te doen wat des kerkeraads is, zoolang niet op wettige wijze in de opengevallen plaatsen is voorzien en voorts al die maatregelen te nemen, die in het belang der gemeente Leiderdorp on van de Nederl.- Herv. Kerk in het algemeen raadzaam worden geacht. $eze (gouraui wordt dagelijksci et uitzondering van gon- en <§eeZtdagen, uitgegeven. Ter voorziening in de predikants-vacature bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg, voortdurende door het bedanken van ds. Ringnalda te Loon-op- Zand, is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren: M. J. Bouman te Meern, E. A. Lazonder te Oosterwolde en C. J. Leemans te Barneveld. Te 's-Hage zjjn voor het examen van apothekers bediende nog geslaagdmejn. C. E. H. Suur en W. M. C Suur, beiden geboren te Amsterdam, M. D. Ten Harmsen Van der Beek, geb. te Kooga/d. Zaan, J. C. M. Van Dorsten, geb. te Haarlemmer meer. Twee vr. en drie mann. cand. zijn afgewezen. Deze examens zijn hiermede afgeloopen. Op het te Utrecht gehouden examen voor adspirant-gemeente-secretarissen of ambtenaren ter secretarie zijn geslaagd: de heeren T. Lodder te Alkemade, L. J. C. J. Boogaard te Noordwijk en Reepmaker Van Belle te Monster. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde heeft het programma openbaar gemaakt van eene tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen, te Amsterdam te houden van 2 tot en met 7 April 1887. Er zijn voor 244 nommers niet minder dan een 60 gouden en tal van verguld zilveren en zilveren medailles uitgeloofd. Tweede Kamer. De heeren Schaepman en Vos De "Wael hebben als amendement voorgesteld 3 van het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede aldus te lezen: „Aan de behandeling der aangekondigde wetsont werpen, in het bijzonder van die betreffende de Grond wet, hoopt zij hare beste krachten te wijden." Volgens de bewoordingen van het amendement wordt niet van herziening der Grondwet gesproken, zooals in het voorstel der commissie. De heeren Schaepman en Reekers hebben een amendement voorgesteld op de tweede zinsnede van 4 van hetzelfde adres. Zij wenschen in plaats van „eene groote mate van vrijheid" te lezen: „eene grootere mate van vrijheid." In het voorstel der commissie slaan de woorden „groote mate van vrijheid" op de toekomstige rege ling door den gewonen wetgever van het kiesrecht. Bij het te Amsterdam door leerlingen der afdeeling kunstnaaldwerk van de Rijksschool voor kunstnijverheid afgelegd eindexamen zijn mejuf frouwen J. Van der Kaay, van Alkmaar, en J. Knol, van Middelburg, geslaagd. De zevende jaarljjksche examens der Neder landsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn gisteren te 's-Gravenhage, in het lokaal Diligentia, begonnen. Van de vijf candidaten zijn geslaagd: voor piano (lager onderwijs), de heer Menno "Wolthuis, te Mid- delstum, prov. Groningen, en mejuffrouw Anna C. H. Zwang, te Dordrecht. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden gis teren te 's-Gravenhagegeëxamineerd 16 candidaten; 1 trok zich terug. Toegelaten zijn de heeren H. J. A. Hofland, L. Van der Sluys, P. Van der Veere, allen van Rotterdam; G. Eysberg, van Schiedam; L. C. Oranje, van VlaardingenJ. De Bruyn, van Leiden, en M. De Rooy, van Haastrecht. Voor de gymnastiekakte werden aldaar geëxami neerd 5 candidaten. Toegelaten de heeren H. W. Houwen, van Bljjham, en C. Regoor, van Dordrecht. Ook de „Maatschappij tot bevordering van Geneeskunde" heeft besloten zich tot de regeering te wenden, met verzoek dat de wet, regelende de opleiding der geneeskundigen, in dien zin worde herzien, dat de arts-examens door andere examina toren worden afgenomen dan de leermeesters der candidaten. De Handelsschool met de daaraan verbonden hoogere burgerschool te Amsterdam, zal met den nieuwen cursus 110 leerlingen tellen. Naar het „D. v. N." verneemt, is in de provin cie Utrecht eene oude schilderij gevonden, bestaande PRIJS DEB AD VERTENTEEN Van 16 rogels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. uit drie planken, die gediend hebben voor den ach terwand van een boerekastje. Er waren gaten in geboord. Men vermoedt dat het een Van der Helst kan zjjn. Het „Vad." verneemt, dat de „Van Spejjk" het volgende jaar eene reis om de wereld zal maken, onder commando van den kapt. ter zee jhr. J. A. Röell, adjudant des Konings in buitengewonen dienst. De Kon. Mil. Kapel der grenadiers en jagern heeft o. a. ook uit Liverpool eene uitnoodiging ont vangen. Wegens het gevorderd seizoen zal zjj echter zich niet daarheen begeven. Den 31sten Aug. a. s. zal per stoomschip „Prins Frederik" naar Oost-Indië worden overge voerd een detachement suppletietroepen, sterk 28 onderofficieren en minderen, onder commando van den lsten luit. der inf. J. H. E. Wilmir en het medegeleide van den 2den luit. der genie H. A. Klerks. Betreffende den eerw. Th. Driessen, rector in het R.-K. St.-Martinus-Weeshuis te Venloo, die Zondag jl., in den ouderdom van 46 jaren, plotse ling overleed, deelt het „Dbl. v". Z.-H." de volgende biographische bijzonderheden mede Hjj was o. a. 13 jaren als missionaris inNoord- Amerika werkzaam, en onder zjjn toezicht werden daar drie kerken nieuw gebouwd. Bjj eene poging tot vergiftiging aldaar, waardoor een collega den dood vond, behield de heer Driessen het leven; de temperatuur in de Nieuwe Wereld echter had een slechten invloed op zjjn gestel, want na zjjn terug keer in het moederland moest hij bjjna twee jaren verpleegd worden in het St.-Josephs-Gasthuis, als ljjdende aan de jicht. Daarna was hjj ruim vjjf jaren als geestelijke in gemeld gesticht werkzaam. De ontslapene wordt algemeen betreurd, ook om zijn omgang en zjjne weldaden aan de armen. Hjj, die eenmaal een groot vermogen bezat, hield niets meer over; armen, onverschillig tot welke ge zindte zjj behoorden, steunde en hielp hjj waar hjj kon. De minister van financiën heeft bepaald dat in dit jaar kunnen worden aangesteld zestien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant van heden. Het Staatsblad bevat in No. 120 een koninklijk besluit van 8 dezer, waarbij, wegens gevallen van cholera asiatica in Italië en elders, bepalingen worden vastgesteld tot toepassing der wet van 26 April 1884, aangevuld bjj de wet van 20 Juli 1884, ter afwending van eenige besmettelijke ziekten en wering harer uitbreiding en gevolgen. Art. 1 bepaalt dat de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen ljjf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door de ministers van binnenlandsche zaken en financiën aan te wjjzen. Deze aanwijzingen worden, telkens ten minste drie dagen voordat zjj in werking treden, door plaatsing in de Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. De voornoemde ministers zjjn bevoegd die aan wijzingen te veranderen, zoo dikwjjls de omstan digheden dit gedoogen of noodig maken, met gelijke plaatsing in de Staatscourant, alsmede te bepalen of, en in hoever, de bagages door reizigers mede gebracht onder het verbod begrepen zjjn. Dit besluit treedt in werking op 16 Aug. 1886 en blijft van kracht tot op 15 Aug. 1887. Z. M. heeft met 1 Aug., op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Kools, als surnu merair der posterijen; benoemd tot griffier bjj het kantongerecht te Haarlemmermeer mr. K. M. Pliaff, adv. en proc. te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de rechtbank aldaar; benoemd bij het wapen der artillerie, tot commandant van het 2de reg. vest.-art., den kol. L. G. Berends, van den staf van het wapen, thans gouv. der Kon. Mil. Academie; den heer S. Monnikendam, arts,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1