welke verklaring do koddebeier onder eede hot tegendeel beweerde, want hy had de eenden van besch. zelfs in beslag genomen, en toen was het zeer duidelijk te zien dat ze geschoten waren, want ze bloedden nog; ook was er van één de kop ge| heel verpletterd, zoodat dit dier reeds dood was. Trots dien zonderlingen toestand, waarin zich de eenden bevonden, hield O. vol dat hij ze gevonden had, hetgeen echter niet strookt met zyne poging om den koddebeier voor f 25 om te koopen, ten einde „de zaak maar te laten rusten". Die aanbieding, hoe verleidelijk ze ook was, deed den handhaver der wet nochtans niet zijn plicht uit het oog ver liezen, al was de besch. ook een zoon van een wethouder. Hierdoor kwam ook de ambtenaar van het openbaar ministerie tot de opmerking dat besch. niet behoorde tot een geslacht, waaruit gewoonlijk stroopers voortkomen, zoodat hij tegen hem f 20 boete of 5 dagen gevangenisstraf eischte. Aan J. L. te Leiderdorp, die, ook al zonder ver gunning, met een snoekstrik in eens anders visch- water had gevischt, verlangde hij eene boete van 2-maal f 3 of gev. straf opgelegd te zien, echter niet aan Chr. S., wonende te Hoogeveen, die met een zoogenaamd „lepeltje" aan het visschen was geweest. Deze S. was een 15-jarige schipperszoon, die op de Zyl in een vaartuigje, waaraan aan de achterzijde genoemd voorwerp was bevestigd, heen en weer voer, waardoor dat lepeltje (een blinkend voorwerp van zink of zoo iets) steeds in beweging was, zoodat de visschen er op afkwamen. Een veld wachter zat echter aldaar toevallig óók, maar op een ander vaartuig, kreeg de verboden vischmethodein het oog en kon het overtuigingsstuk ophalen. Nu was volgens den kantonrechter hier de vraagheeft de jongen, die beneden de jaren was, gehandeld met oordeel des onderscheids? Aangezien de knaap zelf niet ter terechtzitting aanwezig was, moest dit alleen blijken uit de verklaringen des veldwachters, die zeide dat de jongen hem gezegd had niet te weten dat hij hier met geen lepeltje mocht vis schen, want te Hoogeveen, waar hy thuis behoorde, deden ze het allemaal, en wat dan nog bovendien do vergunning betrof, dewyl hij zich in gepacht vischwater bevond, „ging Spaargaren hem niets aanl" Uit een en ander maakte de ambtenaar van het O. M. op dat niet bewezen was dat de jongen gehandeld had met oordeel des onderscheids, waarom hy concludeerde tot vrijspraak. In de heden gehouden correctio- neele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage werd behandeld de zaak van C. Croll, zonder be roep, wonende te Loosduinen, appellant van een vonnis der rechtbank aldaar, waarby hy veroordeeld is tot f 50 boete ter zake van het schrijven en doen plaatsen in het weekblad „Recht voor Allen" van een stuk getiteld: „de Slaven kolonie Enschedee en de slavendryver Van der Zee", waarin beleedi- gende en hoonende uitdrukkingen voorkwamen tegen den burgemeester van Enschedee. By het onderzoek van dit appel was er eenig meerder publiek dan gewoonlijk aanwezig, dat zich -echter zeer kalm hield. Nadat door den raadsheer mr. Van Geuns het rapport was uitgebracht, vroeg de president aan - den bekl. of hy bleef by zyne in eersten aanleg afgelegde bekentenis, waarop hy toestemmend antwoordde. Het woord was daarna aan den adv.-gen. mr. Byleveld, wien het voorkwam dat de rechtbank in het aanvoeren van bewyzen in deze zeer spaarzaam was geweest en dat hetgeen door haar als belee- digend was aangemerkt, volkomen viel onder de toegepaste strafwet. Hy achtte het vonnis juist ge wezen en requireorde de bevestiging er van. Op de vraag van den president of de bekl. nog iets had in het midden te brengen, zeide deze dat hy nog minder had te zeggen dan de procureur- generaal. Hy ontkende de bedoeling te hebben gehad den burgemeester van Enschedee te beleedigen, inaar alleen critiek op diens handelingen te hebben willen uitoefenen. Hy achtte het overigens beneden zich om zich opnieuw te verdedigen voor dit Hof, "uu't aangesteld was door dienzelfden Koning, die ter belooning van burgertrouw, den burgemeester van Enschedee had benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Hy verwees oin- delijk naar zyne voor de rechtbank gevoerde ver dediging. Ook verscheen voor het Hof N. B. v. P., to 's-Hage, wien door dezelfde rechtbank '/i J'aar een zame opsluiting was opgelegd ter zake dat hy in een logement te Leiden ten nadeele van een mede logé onderscheidene voorwerpen ontvreemd had. De bekl. ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, daar de eigenaar hem had toe gestaan naar welgevallen met diens goed te handelen. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte bevestiging van het vonnis. De uitspraak in deze zaken is bepaald op mor gen, na afloop van de alsdan te behandelen zaken. Naar we reeds meldden, is de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen der firma "W. A. Blokhuis te Noordwyk gisteren eene prooi der vlammen geworden. Omstreeks drie uren in den nacht werd een der firmanten, de heer Blokhuis, door het gehuil van don wachthond gewekt; het bleek hem toen dat de zoogenaamde oude fabriek, waarin het kantoor en de slaapkamer des heeren Blokhuis, reeds in lichterlaaie stond. Alleen het ia aanbouw zynde nieuwe gedeelte is gered kunnen worden; daar de fabriek op eenigen afstand van het dorp Noordwyk-binnen is gelegen, aan den weg naar Pietgyzenbrug, en het water op dien afstand moest aangevoerd worden, duurde het vry lang voor de actieve brandweer met succes kon optreden. Een gedeelte van het meubilair, de brandkast en kantoorboeken zyn gered, terwyl naar men zegt wel de gebouwen, maar niet de voorradige goederen tegen brandschade verzekerd waren. Ook voor het 130-tal arbeiders is het eene ontzettende ramp. De deelneming is algemeen. Ieder had sym pathie voor de zóó yverige en jonge fabrikanten, die thans letterlijk al hun werk en hoop in rook zagen opgaan. Door de Haagsche politie is aange houden en overgebracht naar het huis van arrest eene vrouw, J. genaamd, uit de Zuilingstraat, die ten nadeele van een harer kennissen een zilveren horloge had ontvreemd. Ten huize van M. aan het Slykeinde aldaar is een 7-jarig meisje van de trap pen gevallen. Het kind bezeerde zich daarby zoo ernstig, dat voor het behoud van haar leven be zorgdheid bestaat. Boos weder schynt het in den nacht van Maandag op Dinsdag in "West-Friesland geweest te zyn. In de „Enkhuizer Courant" van Dinsdag toch lezen we„Na den warmen dag van gisteren zagen wy hier in don avond langs den geheelen westelyken horizon onweder woeden, dat evenwel zoo ver verwijderd scheen, dat de een na den ander tusschen elf en twaalf uren zyne legerstede opzocht. Om halftwee werden wy evenwel door naderend on weer uit den slaap gewekt, 't Was toen woest weder, dat evenwel niet lang aanhield. Met den dag bleek het, dat hier en daar in den omtrek nogal veel schade is aangericht in den te veld staanden karwyoogst. Vele hokken zyn omgewaaid, enkele sloten dry ven vol karwijstroo. Een hoos, zich van het Z.-W. naar het N.-O. voortbewegende, heeft zelfs hooirooken van de stallings gelicht. Te Hoogcar- spel heeft het stationsgebouw tal van dakpannen verloren. Te Andyk zyn van de zestig boomen van een boomgaard, veertig ontworteld. Onder Sloten werd eene koe gedood, terwyl ver scheidene beesten door schrik en ontsteltenis te water geraakten. Ook by Weesp werd een jong paard getroffen en gedood. By het hevig onweder van gisterochtend sloeg de bliksem in het huis van den ontvanger Corbey, te Reuver, waardoor huis en inboedel byna geheel vernield werden. Den zoon des huizes heeft men byna levenloos uit het brandende perceel gered. Tydens het onweder boven de Willemstad gister morgen zat eene vrouw in de weide eeno koe te melken. By den laatsten hevigen donderslag, voor afgegaan door geweldig bliksemvuur, viel de koe plotseling dood, en de vrouw stortte van schrik achterover op den grond, maar kwam er mot eenige zenuwachtige aandoening gelukkig af. De persoon, op wien zware vermoe dens rustten dat hy den brand te Etten (N.-B.) zou hebben gesticht, waarby een menschenleven was te betreuren, is te 's-Bosch gevat en heeft alles bekend. Hy is 21 jaren oud. Als Belgisch deserteur zwierf hy aldaar rond. Gisternacht is de boerenhofstede van L. v. d. N., te Wieldrocht, gemeente Dubbel dam, door brand vernield. Ongeveer 60 voer hooi werden eene prooi der vlammen. Huis en inboedel waren verzekerd, doch het hooi niet. Oorzaak on bekend. Het hof van assises te Bergen in Henegouwen heeft wegens plundering by de laatste wanordelykheden te Charleroi, twee personen tot 10 en twee tot 12 jaren dwangarbeid veroordeeld. De gemeenteraad van Napels heeft in overweging genomen om, met het oog op de heerschende cholera, het beruchte kerkhof „Campo Santo Vecchio" te doen sluiten en de ïykverbran- ding in te voeren. BUITENLAND. Frftukrilk. De gemeenteraad van Parys heeft zich vereenigd met een voorstel van Depasse, om een monument voor de groote revolutie van 1793 te plaatsen op de plek waar vroeger de Tuilerieën stonden. Het zal by het eeuwfeest in 1889 onthuld moeten worden. De rechterzyde van den Raad wilde geen monu ment ter herinnering aan eene revolutie, als zijnde eene verheerlijking van het Schrikbewind, maar stelde voor om een monument op te richten ter herinnering aan het byeenkomen dor Generale Staten, 5 Mei 1789. Na eene langdurige en heftige discussie werd dit voorstel der rechterzyde verworpen. Daar zich de „Académie des beaux arts" ook al heeft durven veroorloven om, tegen de usance, leedwezen te betuigen over de verbanning van den hertog van Aumale (haar medelid), spannen zich de ultra-radicale bladen in om de regeering op te hitsen tegen de „onsterfelyken" en dringen zy er met kracht op aan, dat de instelling van het vyf- voudig Instituut nu worde gereorganiseerd. Duitschln nd. Volgens de „Kreuzzeitung" is de regeering, om voorgoed een einde te maken aan de misbruiken, die er gemaakt zyn by het verslag geven van de groote veldmanoeuvres en militaire oefeningen, voornemens voortaan hierbij slechts officieele ver slaggevers toe te laten. De aankondiging dezer hervorming wekt opzien, te meer daar dezelfde verandering pas ook in Oos- tenryk is ingevoerd. De „Westdeutscher Verein für Kolonisation und Export" heeft eene in het Duitsch te stellen prysvraag uitgeschreven over het volgende onder werp: „Een geschiedkundig overzicht van de ge rechtelijke, administratieve en finantieele ontwik keling der Hollandsche Oost-Indische Compagnie." De premie bedraagt 3000 M. Qroot-Brl tanulS. De koningin heeft het ontslag van het Kabinet aangenomen en lord Salisbury naar Osborne ontboden. Op 31 Maart bedroeg het cyfer derEngelsche staatsschuld 713,113,914 pd. 10 sh. 10 d., behalve de som van 27,769,934 pd. aan voorschotten voor de koloniën gedaan en 3,532,048 pd. waarde van het Suez-kanaal, waarvoor actiën in kas zyn. De hertog van Aumale is op Claridge Hotel aangekomen by den hertog de Montpensier, die te zyner eere een diner gaf, waaraan de graaf en de gravin van Parys, de hertog en de hertogin van Chartres en de hertog van Nemours deelnamen. Twee Russen, Czarnichouski en Myers, zijn door den lord-mayor van Londen naar de crimi- neele terechtzitting verwezen, daar zy in het bezit waren gevonden van een cliché met eene zuivere nabootsing van Russische 25-Roebel-bankbiIjetten. Telegrammen. LONDEN, 21 Juli. Men gelooft dat het nieuwe Kabinet tegen het einde der week gevormd zal zyn en dat het Parlement tegen den 5den Augustus byeen geroepen zal worden. De conservatieven zullen, daar zy geene absolute meerderheid hebben, zich niet verzetten tegen de benoeming van den heer Arthur Peel (liberaal) tot president van de nieuwe Kamer. Deze zal dus, ofschoon zy over het geheel het met den heer Gladstone niet eens is, gepresi deerd worden door een zyner aanhangers. De heer Peel is een voorstander van het „Home-Rule"-ont- werp, ofschoon hy in zyne qualiteit van „Speaker" niet aan de stemming over het ontwerp mocht deelnemen. BORDEAUX, 21 Juli. Hedenmorgen heeft eene ontploffing plaats gehad in de nationale kruitfabriek te Saint-Médard-en Jalle. De schade moet aanzienlyk zyn; men zegt dat er vele slachtoffers zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. PARIJS, 21 Juli. De demonstratiën te Marseille zijn gisteren herhaald. In het geheel zijn 300 per» sonen in hechtenis genomen en 150 daarvan ge- rechtelyk vervolgd en met 6 tot 10 dagen gevan genis gestraft. De reeds meermalen veroordeelde royalist, graaf Des Isnard, kreeg eene maand ge vangenisstraf; na zijne veroordeeling traden twee

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2