v i A0. 1888. 7> r "^rri1clas: Juli. feze gourant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Juli. N". 8105. "V LEIDSCH c DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1G regels f 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- Beeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oi&oieele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan ger der 'directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van het patentrecht, dienst 1886/87, wijk IV, executoir verklaard den 20sten Juli jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Juli 1886. DE FBEMERY, Weth. 1. B. De Staatscourant van heden behelst de koninkiyk goedgekeurde statuten der naamlooze vennootschap „De Leidsche Sajetfabriek" te Leiden. Aan het verslag omtrent de Wale-Bibliotheek te Leiden, dat ter tafel werd gebracht op de te Utrecht gehouden "Walsclie reünie, is het volgende ontleend Behalve de vervolgen op tijdschriften en nog loopende uitgaven kreeg de Bibliothèque Wallonne meer dan 350 nieuwe nummers, daar vele geschrif ten het licht zagen bij gelegenheid van de herden king der Revocatie van het Edict van Nantes, dewgl gebruik werd gemaakt van de gelegenheid om de vr\j volledige reeks van Fransche Bijbels en Gezangboeken, van predicatiën en stichtelijke geschriften aan te vullen, alsook vlugschriften be treffende de vervolging der Fransche Protestanten en der "Waldenzen aan te koopen. Zy ontving vele geschenken van de Walsche predikanten en ge meenteleden, zoowel boeken als portretten van leden of voorgangers der gemeente; verder eenige gedenkpenningen, geslagen ter eerc van "Walsche familiën of predikanten, alsmede enkele Nachtmaal lootjes van Fransche kerken, die reeds in oude tijden door de ouderlingen bij het huisbezoek werden uitgedeeld aan de Avondmaal-bezoekers. Er werd eene verzameling aangelegd van afbeel dingen van familiewapens van Walsche geslachten en eene van afteekeningen van zegels van Fransche kerken hier te lande en elders. De commissie voor de geschiedenis der kerken plaatste weder eene menigte afschriften van archiefstukken in de Biblio theek. Ten slotte werd de fraaie reproductie ver meld van het paspoort, door Lodewjjk XIV gegeven aan Gedeon Huet, met order om naar Duitschland te gaan. Zijn afstammeling de heer Coenrad Busken Huet had nog vóór zijn dood een afdruk van dat merkwaardige stuk aan de Bibliothèque Wallonne vereerd. Door beoefenaren van de Kerkgeschieder Is hier en in het buitenland werd druk gebruik ge maakt van deze boekerij. Gisteren is te 's-Gravenhage de vergadering der algemeene Synode geopend door het in dienst jaren oudste lid ds. Douwes. Alle leden, uitgezon derd de ouderling Hofstede, waren tegenwoordig. Tot voorzitter werd met bijna eenparige stemmen dr. Koch uit 's-Hertogenbosch benoemd, tot vice- voorzitter ds. Douwes te Leens en bij tweede stem ming tot secundus van dezen ds. Harmsen Van der Beek te Valburg Eene spoedeischende zaak kwam reeds in deze zitting aan de orde. Zjj betrof de aangelegenheid der gemeente Leiderdorp, welke bij officieel schrij ven aan de Synode gemeld had, dat zjj noch eene Synode, noch eenig ander kerkelijk beheer als be sturen over de kerk te Leiderdorp meer erkende. Het classikaal bestuur van Leiden had geen kennis van het gebeurde langs officieelen weg ontvangen en mededeeling van het aan de Synode gezonden schrijven verzocht, om handelend op te treden en te doen te Leiderdorp wat des Kerkeraads is. De Synode besloot echter deze zaak, evenals de soort gelijke van Reitzum, Voorthuyzen en Kootwijk zelve te behandelen, doch benoemde eene commissie om reeds in de zitting van heden te rapporteeren om trent de maatregelen welke de Synode, terstond, immers vóór aanst. Zondag, te nemen heeft, ten einde de gevaren af te weren welke de heer Sogers had geschetst en welke dreigden de zaak geheel te doen verliezen, indien er niet onmiddellijk met kracht werd gehandeld. Die commissie bestaat uit de heeren prof. Reitsma, Douwes en Zeeman, nadat de heer Segers bezwaar gemaakt had, het hem eerst opgedragen mandaat to aanvaarden. De „synodus eontracta" voor het hooger beroep door de afgezette kerkeraadsleden te Amsterdam, is daarna by uitloting saamgesteld. De namen der 1 den voor dit college moeten voorloopig geheim blijven. Met de behandeling van het verslag der Synodale commissie is een aanvang gemaakt. De inleiding werd voor kennisgeving aangenomen en op voorstel dier commissie het boheer van den quaestor-generaal met dankzegging goedgekeurd en besloten dezen (den heer J. R. Scholten) en diens secundus, don heer P. Mom, uit te noodigen hunne betrekking te blyven bekleeden. De verschillende commission zullen heden be noemd worden. De Staten dezer provincie hebben in hunne zitting van gistoren nog besloten, op de adressen omtrent verbetering der Gouwe en onderhoud der Gouwe-kaden, overeenkomstig het voorstel van Ged.-Staten en de commissie te kennen te geven: dat de mogelijkheid eener doelmatige vaartver betering in onderzoek is, en, zoolang niet tot hare uitvoering mocht zijn overgegaan, de provinciale verordening tot verzekering van den goeden toe stand der Gouwe-kado behoort ie worden nagekomen en gehandhaafd. Op het adres van het bestuur van den Grooten Westeindschen polder, houdende nader verzoek dat wijziging worde gebracht in de inrichting des polders, werd overeenkomstig het voorstel van Ged.-Staten en de commissie besloten afwyzend te beschikken. Eindelyk werden zonder discussie en zonder hoof- deiyke stemming aangenomen de Provinciale Be grooting voor 1887 voor zooveel dit Ryksbestuur betreft, zoowel als de Provinciale Huishoudelijke begrooting. Alleen werd de post van subsidie voor bewaar scholen op verzoek van dén heer Hoogeveen in stemming gebracht en aangenomen met 31 tegen 13 stemmen. De zomervergadering is daarna gescheiden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd: tot hoofd der polikliniek voor keelziekte prof. dr. P. K. Pel; tot hoofd der polikliniek voor huidziekte en syphilis prof. dr. D. Yan Haren Noman tot leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde aan het Gymnasium dr. G. Kalff, leeraar aan de Handelsschool aldaar; tot onderwyzer aan de openbare lagere school 3de klasse voor jongens Th. Posthma te Leeuwarden. Met het stoomschip „Prins Hendrik" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", hetwelk den 31sten Juli a. s. van Amsterdam naar Batavia ver trekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal naar Atjeh worden gezonden. Voorts zal Dinsdag 10 Augustus a. s. met den trein van 5.33 'sav. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending naar Atjeh geschieden. Voor het gymnastiek-examen waren gisteren tc 's-Gravenhage opgeroepen 8 candidaten; opge komen 5; afgewezen 3; toegelaten de heeren K. De Vries van Groningen en E. Scheeffer van Bathem. Examen gemeente-secretarissen en ambtena ren ter secretarie op 20 Juli te Utrecht: Opgeko men 7 candidaten. Een trok zich gedurende het examen terug. Geslaagd zyn vier; afgewezen 2. De geslaagden zijnP. Kalbfleisch, te VereS. De Geus, te Zuidscharwoude; P. Stam, te idem, en J. Trouw, te Zuidland. Ter vervulling van eene plaats van adjunct- yker der maten en gewichten zal op den 6den Sept. in het Gebouw der Pol. School te Delft een vergelpkend examen worden afgenomen. Nadere bijzonderheden bevat de Saatscourant van heden. Van iemand, die onbekend wenscht te blyven, is ten behoeve der Maatschappy van "Weldadigheid ontvangen eene som groot f 500. Het stoomschip „Semarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 21 Juli te Marseille; de „Afrikaan", van Banana naar Rotterdam, is 21 Juli Dover gepasseerd. Gemengd NieuvrA Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking der justitie gesteld zekere Johanna Van S., die zich aan oplichting had schul dig gemaakt, en J. D., een oud-bekende der justitie, die hier ter stede diefstal had gepleegd. Verder is door haar proces-verbaal opgemaakt tigen W. v. H., die eens anders hond van de straat opgenomen en verkocht hadtegen P. R., die in den nacht verbreking van afsluiting gepleegd en bij arrestatie zich tegen een paar politie-agenten kracht dadig verzet had, alsmede tegen de personen J. v. N. J. B. en J. J. K. die, wegens dronkenschap ver- wyderd wordende, zich eveneens tegen de politie verzet hadden. Wordt, zooals uit het vorig verslag der zitting van het kantongerecht bleek en ook na tuurlijk is, het visschen in eens anders vischwater, wannoer men daartoe geen vergunning heeft, ver boden, ook het zoeken van eieren op eens anders grond is strafbaar, al zyn het dan ook maar eiertjes van kieviten. Daaraan maakte zich C. W., te Sassenheim, schuldig, doch niet ongemerkt, zooals hij dacht, want twee koddebeiers hadden hem in de gaten en sloegen hem wel een half uur in zijn bedryf gade. Zy lagen daartoe, zooals dat wel ge noemd wordt, „op de loer", ieder op zich zelf. En toen zy hem heen zagen gaan, gingen ook zy heen, maar om hem tegen te komen, hetgeen dan ook geschiedde. De een ontmoet hem het eerst, noemt drie eieren in beslag en maakt proces-verbaal tegen W. op, wat ook de ander doet, zonder zich echter van een „corpus delicti" te voorzien; mis schien was de voorraad reeds op. De ambtenaar van het openbaar ministerie zag in de beide proces verbalen echter slechts het gevolg van ééne over treding en eischte f 10 boete, te vervangen door gevangenisstraf. De nog pas 13-jarige C. V., uit Katwijk, belooft ook al niet veel voor de toekomst, althans een lastig sujet voor de opzieners der jacht en visscherij te zullen worden. Na reeds meermalen door dezen te zyn gewaarschuwd, moesten ze hem toch op heeterdaad atrappeeren in zyne pogingen om op niet geoorloofde wyze wild te bemachtigen en eieren van waterwild te vervoeren, hetgeen in verboden tyd geschiedde, zoodat eene boete van 2-maal f 3 of 2 dagen ge vangenisstraf tegen hem werd geëischt, by verstek, want besch. zelf was niet tegenwoordig. Waterwild schieten in verboden tijd mag even min, en nog veel minder op eens anders grond en in het geheel niet als men er zelfs geene ver gunning voor heeft. H. O. uit Noordwykerhout had dit echter gedaan naar hy zeide wel op grond zyns vaders, maar het jacht recht be hoorde hem, want dat had hy met de woning incluis van zyn vader gehuurd, al had hy die huur weer aan een ander overgedaan. Ook had hij eigenlijk niet gejaagd op wilde eenden, zooals de koddebeier zeide en van welke hy er van achteren zou geraakt hebben, maar op een otter, tegen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1