Als eene by zonde rheid wordt ver meld dat bij den heer Maandag, aan den Zoeter- woudschen singel, ondanks het ongunstige weder, een boom voor de tweede maal in bloei staat. In den afgeloopen nacht woedde niet alleen hier maar vooral boven Amsterdam een zwaar onweder, dat echter, voor zoover men weet, er geen schade heeft aangericht. "Wel komen uit andere plaatsen dienaangaande berichten. Zoo is tusschen 12 on 1 uur de woning van P. Van der Steen, te Limmen, door den blik sem getroffen en in brand geraakt. Het huis is geheel afgebrand, van den inboedel werd bijna niets gered. Te Langezwaag is de bliksem ingeslagen in de boerderij bewoond door K. Brouwer. Het huis is afgebrand, niets werd gered. De inboedel was niet verzekerd. Men schrijft ons van heden uit Kat- wyk aan Zee: In de vorige week werd de kant- visscherij nog met 6 schuiten uitgeoefend. Ze be- somden van f 58 tot f 110 in 5 dagen. Yoorlevendo tongen en droogscharren werd veel geld besteed. Gisteren zijn weer 4 schuiten op de versch-visscherjj uitgegaan en 9 schuiten zijn naar de haring- visschery vertrokken. Tot heden zjjn nu 36 schuiten daarop uitgegaan. Hedennacht omstreeks één uur heeft alhier een zwaar onweer gewoed, vergezeld van stortregen. Ongelukken zyn echter niet bekend. Iemand, die onlangs de gevangenis te 's-Bosch bezocht, verhaalde ons, dat men zich niet kan voorstellen, wolk een goed leven de ge vangenen er hebben. De vrouw van Jut en de Leidsche giftmengster zagen er welvarend uit, waren goed gekleed, bewogen zich in ruime, luch tige, goed verwarmde zalen en hadden eene bedie ning, wat voedsel betreft, die niets te wenschen overliet. Onze zegsman kon van zyne verbazing niet bekomen, 't Grenst eenvoudig aan het onge- loofelyke en het ongerijmde. Aldus lezen wjj heden in de „Maasbode" en het blad bindt aan het bericht, met het oog op het aantal werkeloozen die to Amsterdam gevonden worden, bovendien de nabetrachting vast, hoeveel er onder dezen wel zyn zouden die hun ellendig bestaan gaarne met het leven van vrouw Jut of vrouw Van der Linden zouden willen verwisselen. Yier kinderen, die door een weduw naar by eene vrouw op de Lindengracht te Amster dam waren uitbesteed, werden door die vrouw Zaterdag aan het politie-bureel gebracht, omdat de vader spoorloos verdwenen is en de vrouw dus geen kostgeld voor de kinderen ontving. Door eigen onvoorzichtigheid is een 16-jarig jongeling, by het zwemmen in do rivier de Maas, naby de Hillekade, te Rotterdam, verdronken. Niettegenstaande de aangewende pogin gen is het lyk nog niet gevonden. Aan „de Vijfheerenlanden," 3 2ste jaargang, ontleenen wy het volgende bericht uit Vianen: Niet onvermeld mogen we laten dat de levensverzekeringmaatschappij Zuid-Holland to Via nen, BijkantoorAmsterdam Heerengracht I, dezer dagen het licht deed zien een keurig uitgevoerd zakboekje in dof-zwarten met goudinkt bedrukten omslag. Het bevat tusschen de blanco pagina's enkele tarieven dezer koninklijk goedgekeurde maatschappij,hare strekking, alsmede ophelderingen, ter aantooning dat „Levensverzekering voor een ieder eene groote factor is om met gerustheid de toekomst te gomoet te gaan." Uit de in het boekske opgenomen spreuken blijkt oc<£ dat Levensverzekering bjj uitnemendheid diens tig is om onze nakomelingschap niet onverzorgd achter te laten, dewijl wy plotseling door den dood aan onze betrekkingen kunnen ontvallen. Deze zakboekjes zijn voor belangstellenden ver krijgbaar gesteld. In tegenstelling met plaatsen waar geen kermis wordt gevierd, kan medegedeeld wor den, dat dit jaar te Groningen tweemaal zal worden kermis gehouden. De zeer drukke Meikermis is ter nauwernood voorbij of door de „Vereeniging voor Volksvermakenworden eigenaars van kramen, draaimolens en andere vermakelijkheden opgeroepen voor het op 28 Augustus te houden jaarlijksche feest ter herdenking van Groningen's verlossing. Het gemeentebestuur heeft hiervoor reeds mach tiging verleend. De „Asser Crt." constateert dat de eerste „hondsdag" gisteren, een recht warme dag was. Dat is misschien niet geheel nieuw, maar het is onwederlegbaar. Te Assen zyn voor 't overige reeds twee personen op straat onwel ge worden door de warmte. Gistervoormiddag is te Nijmegen de verversknecht J. Rosmans, oud 20 jaar, terwijl hy op eene ladder voor een huis stond te verven, daarmede naar beneden gestort, en voor dood naar het ziekenhuis weggedragen. De ladder, die door niemand van onder werd bewaakt, werd door de onoplettendheid van een voerman door diens kar onvergereden. Tegen den nalatigen voerman is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het meisje te Hilversum, dat, na ruim drie jaren het gebruik van hare stem gemist te hebben, dezer dagen na een hevigen schrik weder spreken kon als voorheen, heeft zich slechts korten tyd in het terugontvangen van dit orgaan mogen verheugen, daar zij thans alweder het ge bruik haror stem mist. Zondag-avond omstreeks halftien is een vreeselijke brand uitgebarsten te Esschen (Belg. grens.) Niet minder dan zes huizen en eene schuur zijn eene prooi der vlammen geworden. Van de inboedels is zeer weinig gered. Alles was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. De jeugdige actrice Lili Bertier uit Parijs, vertoefde sedert eenige weken tot herstel harer gezondheid aan het meer van Genève. Toon zy de terugreis zou aannemen, verscheen aan het station een jonge man, dien zij vroeger nooit gezien had en die haar eene groote vergulde mand schonk, gevuld met do fraaiste bloemen. Daarbjj sprak hij: „Mejuffrouw, ik ga ook naar Parijs en door middel dezer bloemen hoop ik met u kennis te maken." Toon de actrice te Parys in een huurrijtuig stappen wilde, zeide de vreemdeling: „Hebt u een oogen- blik geduld, ik zal de mand met bonbons vullen, daar de bloemen reeds verwelkt zijn." Nadat mej. Bertier de mand na nauwelijks vyf minuten weder ontvangen had, maakte zij de opmerking tegen den galanten heer „dat de mand nu zoo licht was." „Geon wonder," zeide deze lachend, „uwe lieve handjes hebben, zonder belasting te betalen, over de grenzen gebracht 18 gouden remontoirs, die in het mos onder de bloemen verborgen waren." Hy groette beleefd en verdween. Een vreeselijk drama is dezer dagen te Parys afgespeeld. Eon jongmensch en een meisje kwamen 's avonds in een logement on vroegen eene kamer. De eigenaar verzocht hen, hunne namen in het politie register op te schryven en gaf hen toen do verlangde kamer. Slechts korten tyd nog was hy beneden, of hy hoorde vreeselijke kreten boven zich. In een oogenblik vloog hij de trap op en ontmoette het jonge meisje, sterk bloedende en uitroepende: „Ik ben dood, ik ben dood!" Voordat de ontstelde hotelhouder iets kon doen, was het meisje hem voorby, do trap afgedaald; buiten ge komen viel zy neer en blies den laatsten aderft uit. In de kamer gekomen, waar de misdaad had plaats gehad, vond de eigenaar daar den jonkman, geheel met bloed bedekt, in de eene hand eene revolver in de andere een dolk. Hy dreigde te zullen schie ten, wanneer de hotelhouder niet oogenblikkelijk vertrok; doch deze vatte moedig den moordenaar aan en eene worsteling ontstond, die afliep ten nadeele van den moedigen man. Hij ontving een schot in de borst en vluchtte naar zyn tappers winkel, die beneden het hotel gohouden wordt. Toen de moordenaar den hotelhouder niet meer zag, loste hy een revolverschot op een der gasten, die inmiddels naderbij gekomen waren en doodde hem op de plaats. Hiermede was een eind gemaakt aan de moordwoedo van den onmensch; politiedie naren maakte zich spoedig van hem meester. In het politiebureel verklaarde hy, niet de bedoeling gehad te hebben deze personen te dooden; doch hij had beloofd binnen eenige dagen den eersten den beste te dooden, die hem onder handen kwam, en op deze vreeselijke wijze zijne belofte gehouden. BUITENLAND, België. Gisteren word een aanvang gemaakt met de behandeling van het rechtsgeding fregen de personen, die zich eenigen tyd geleden aan de vernieling dei- glasfabriek van den heer Baudoux schuldig maakten. De zeer uitvoerige akte van beschuldiging werpt gelyk de minister-president Beemaert dezer dagen in de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers verklaarde een nieuw licht op vele tot dusver n het duister gebleven beweegredenen, welke leid den tot de vernieling van eene der schoonste ny ver heidsinrichtingen van België door eene bende van dalen eene vernieling waarvan de latere geschie denis der werkstakingen nauwelijks een tweede voorbeeld aanwijst. Vanwaar de zonderlinge haat, welke de mijn werkers tegon den eigenaar der glasblazerij bezielde Wat kon eenige glasblazers er toe bowegen zulke wandaden te verrichten, daar het hun goed ging en hunne loonen hoog waren? Het onderzoek heeft aan hot licht gebracht, dat er onder de menigte eenigen waren, die de anderen met woord en daad aanvuurden. Deze lieden wildon niet slechts per soonlijke wraak nemen op Baudoux, dien zy haatten, maar ook de grondstellingen van sociaal-democra- tischen aard verwezenlijken, welke onophoudelijk door de „Union verrière" onder de glaswerkers werden verkondigd. Deze vereeniging, welke met andere van denzelfden aard in Engeland en Frankrijk, zelfs in Amerika, vertakkingen had, stelde zich ten doel hot loon der glasblazers, dia zich oen soort van monopolie hadden weten te verschaffen, zoo hoog mogelijk te houden. Oscar Falleur, de secretaris der vereeniging, was een der ijverigste en invloed rijkste leden. De beschuldigden zjjn ten getale van 18, en onder hen staan Schmidt, Masson en genoemde Falleur vooraan; de overigen zijn meest werkers in de steenkolenmijnen en ijzergieterijen. De behandeling van het proces zal verscheidene dagen duren. De verdediging der voornaamste be schuldigden is opgedragen aan den heer Paul Janson. Oroot'BritannlS. Lord Salisbury zal onmiddellijk naar Engeland terugkeeren en eerste minister worden. Het schijnt zeker dat lord Hartington geen post in hot nieuwe Kabinet zal aannemen. By de Parlements-verkiezing in het graafschap Zuid-Tyrone, heeft de unionistische candidaat met eene meerderheid van 99 stemmen de overwinning behaald op den oud-afgevaardigde der Iorsche natio nalisten, den heer O'Brien. Mexico. Te Nieuw-York zyn berichten ontvangen uit Mexico, waarin gemeld wordt dat aldaar langs den Rio Grande en voornamelijk in Tamanlipas oproerige bewegingen zyn uitgebroken. Volgens eon dopeche uit Camargo van 15 dezer hadden de opstandelingen de stad Agualeguas ingenomen, by welke gelegenheid vyf burgers het leven verloren. De revolutionaire party schynt belangrijk in sterkte toe te nemen. Tologrammen. MADRID, 19 Juli. Er heerscht hier oeno over stelpende hittede thermometer wijst in de schaduw 43 graden Reaumur. Eene vrouw is ten gevolge der hitte overleden. CORK (Ierland), 19 Juli. Gisteravond heeft eene ontploffing plaats gehad in een onbewoond huis, twee mijlen van de stad. Het huis is geheel ver woest. Onder de puinhoopen heeft men de lyken gevonden van twee werklieden; men gelooft dat dio mannen dynamiet vervaardigden en dat het voorval gebeurd is terwijl zij aan het werk waren. ERLANGEN, 19 Juli. De professor in de mine ralogie, Friedrich Pfaff, is gisteren alhier in 62-jari- gen ouderdom overleden. Hy zocht in zyne ge schriften do wetenschap met de Bijbelsche schep pingsverhalen in overeenstemming te brengen en heeft eene verzameling voordrachten uitgegeven, alle daarop betrekking hebbende. Ook was hy mede-stichter der Duitsch-conservatieve partij in Beieren. PARIJS, 19 Juli. President Grévy is heden met zyne familie naar Mont-Sous-Vaudrey, in het depar tement Jura, vertrokken. TRIEST, 19 Juli. In de laatste 24 uren zijn hier 6 personen door cholera aangetast en is er 1 over leden. ROME, 19 Juli. Van gistermiddag tot hedenmid dag zyn te Gödigoro 2 personen door cholera aan getast en 1 overleden; te Venetië 1 aangetast, 2 overleden; te Brindisi 7 aangetast en 2 over leden te Francavilla 16 aangetast en 7 overleden te Latiano 8 aangetast en 5 overledente San-Vito 4 aangetast en 2 overledente Oria 2 aangetast en te Masagno 1 overleden. WEENEN, 19 Juli. Te Fiume zijn in de laatste 24 uren 4 cholera- en 2 sterfgevallen voorgekomen te Triëst zyn 2 personen door cholera aangetast en 1 is er overleden. ST.-PETERSBURG, 19 Juli. De verandering van den titel van den op den kroonprins volgenden Grootvorst, brengt ook eene vermindering mede,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2