N°. 8101. Maandao; ïf> «Juli. A0. 1886. feze iQoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Juli. T-v PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJcn per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADYERTENTTEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incas- secren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Er bestaat by B. en Ws. geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. Hage om eervol ontslag uit zyne betrekking van tweeden onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse, met ingang van 16 Aug. a. s., en evenmin tegen dat van dr. A. Yan Iperen, praktizeerend geneesheer alhier, om continuatie in zijne betrek king van stads-genees- en heelkundige, wederom voor den tijd van drie jaren. Mejuffrouw Marie Reidinger alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan eene openbare bewaar school te Rotterdam. Aan de examens, die tot toelating tot de tweede klasse der Rijks-normaalschool voor teeken onderwijzers moeten voorafgaan en ook ten einde liepen, namen deel 29 candidaten. Toegelaten is •o. a. mej. W. T. Werst, van Leiden. Gedurende deze week zjjn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 37 67 volwassen personen en van 7 10 kinderen. Onder de geslaagden bjj het examen voor post en telegraaf-ambtenaren behooren ook de heeren C. A. Struick, geagreëerd klerk te Woudrichem; J. E. Huizïnga, geagr. kl. te Alfen; J. EgginkDz., geagr. kl. te Haarlemmermeer. Gisteren is te Zwammerdam de openbare school in het deel der gemeente „de Tempel" (hoofd dier school de heer R. Kooiman) geopend geworden. De school is gebouwd voor 48 leerlingen het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op heden 41, te weten 18 jongens en 23 meisjes, terwijl het zich laat aanzien, dat het getal leerlingen jaarlijks vermeerderen zal. In de Staatscourant worden door den vice- president van den Raad van State opgeroepen tegen 21 dezer, 's voormiddags te elf uren, de onbekende belanghebbenden, in zake het beroep, ingesteld door den Commissaris des Konings in Noord-Holland tegen de uitspraak van Gedeputeerde Staten dier provincie van 2 Juni 1886 tot handhaving van de aanwijzing tot den dienst van Bernhard Bierhaus, loteling van de lichting der nationale militie van dit jaar uit de gemeente Haarlemmermeer. Den 19den Aug. zal de heer T. J. Koops, te Gouda, thans hoofdopzichter over de gedeelten Utrecht Rotterdam, Gouda 's-Gravenhage, Lei den—Woerden en Harmeien Breukelen van den Ned. Rijnspoorweg, den dag herdenken, waarop hjj vóór 25 jaren als opzichter in dienst trad. Den lsten Sept. 1867 werd hjj benoemd tot hoofdop zichter over de gedeelten Utrecht-Amsterdam Rotterdam, en den lsten Mei 1870 tevens belast met het toezicht over de gedeelten Breukelen Harmeien en Gouda 's-Gravenhage. Ter verkrijging der akte voor de gymnastiek, werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 8 candi daten; 2 trokken zich terug, 4 werden afgewezen, 1 was niet opgekomen. Toegelaten de heer J. Mulder, van Nijmegen. Naar het „Yad." verneemt, zullen de Koning en de Koningin tot einde September op Soestdjjk blijven en dan naar het Loo gaan. Bjj koninklijk besluit is art. 2 van het kon. bosl. van 5 December 1851, houdende instelling van een eereteeken voor eervollen, langdurigen werkeljjken dienst bjj de schutterijen, aangevuld met de volgende zinsneden „Voor leden der schutterijen, beneden den rang van officier, aan wie het eereteeken is toegekend, mogen na 20 jaren dienst de ring, de stedelijke kroon en de krans van oljjven- en eikenloof ver guld zjjnna 30 jaren dienst mag het geheele eereteeken verguld zjjn. Het vergulden, in de vorige zinsnede bedoeld, geschiedt door de zorg en op kosten van de be langhebbenden." Aan het verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1885, ontleenen wjj het volgende: De bewaarschool in de Groenesteeg onderging eene belangrijke verbetering, door, nadat het aan liggend perceel was aangekocht, dit en het oude gedeelte af te breken en op het verkregen terrein eene nieuwe school te stichten, in verband waar mede ook eenige wijzigingen in het overige ge deelte plaats hadden. In December werd dit vol tooid op het afverven na, hetgeen in 1886 moest geschieden. Gedurende deze verbouwing werd door regenten van het Minnehuis welwillend een lokaal afgestaan, zoodat het onderwijs ongehinderd voort gang kon hebben. Het onderhoud der spuit- en bonhuizen had op de gewone wjjze plaats. Een reddingsladder werd aangeschaft en verscheidene gewone ladders (in eigen beheer) vervaardigd. Ook werden 4 nieuwe bonzeilen aangekocht en 1000 stuks toortsen. Voor zoover tot dusver bekend, is gedurende 1885 besteed aan: Straten en pleinenf 16,019.09 Wegen en voetpaden4,163.26 Wandelplaatsen en plantsoenen 989.40 Bruggen14,702.28s Pompen en riolen6,946.42 Havens en kaaimuren10,548.08 Spuit- en bonhuizen1,846.51s Lagere school en meubelen 9,277.91s Daggelden der werklieden 18,657.17s Raadhuis en meubelen3,924.73s Gemeentegebouwen9,494.58s Vaartuigen588.90 Liernurstelsel1,375.02s Aanvoer van duinwater3,444.55 Algemeene begraafplaats nihil. Te zamen. 101,977.93s Met den aanbouw van woningen, ook in de onmiddellijke nabijheid der stad, wordt steeds voortgegaan. Door de Leidsche Bouwvereeniging is een aan vang gemaakt met het bouwen van een 65-tal arbeiderswoningen bjj de Haverzaklaan. Van de openbare zwemplaats voor militairen en minvermogenden, van de bijzondere inrichting voor warme baden en van de zwem- en bad-inrichting buiten de Morschpoort werd een druk gebruik gemaakt. Het aantal leden en leerlingen van laatstge noemde inrichting bleef stationnair. Het aantal baden, gedurende het zomer-seizoen genomen, bedroeg echter ongeveer 2000 minder dan in 1884, nl. 11,079 heeren- en 898 damesbaden, hetgeen waar schijnlijk veroorzaakt is doordat slechts een klein deel van den zomer waarlijk warm kon genoemd worden. Negentien leerlingen legden examen af als geoefend zwemmer. Gedurende 1885 werden ten Raadhuize aange geven als aangetast door: Pokken 2 personen, waarvan geen overleden. Diphtheritis 32 personen, waarvan 7 overleden. Rood vonk 228 personen, waarvan 6 overleden. Typhus en febris typhoïdea 8 personen, waarvan 2 overleden. Mazelen 5 personen, waarvan 1 overleed. Het aantal ljjken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven, is als volgt: Algemeene begraafplaatsgeene Afdeeling bestemd voor Israëlieten geene Begraafplaats aan de Groenesteeg 52 voorm. Marepoort. 239 Heerenpoort 526 R.-K. begraafplaats301 Totaal1118 Het ziekenhuis der Rijks-Universiteit strekt vol gens overeenkomst tot verpleging van zieke armen der gemeente. De bjjdrage voor de verpleging van zieke stads armen is vastgesteld op f 0.75 per dag en per per soon zjjnde dit contract krachtens raadsbesluit van 28 September wederom voor 5 jaren verlengd. In 1885 werden daarin opgenomen 164 personen, tegen 138 in 1884, waarvan 4 overleden zjjnhet aantal verpleegdagen bedroeg 6576 tegen 4118 in 1884. Van de in het voormalig Caecilia-gasthuis inge richte lokalen voor de verpleging van Ijjders aan besmettelijke ziekten behoefde geen gebruik gemaakt te worden. Gemengd Nieuw* Gedurende de afgeloopen week zjjn hier ter stede aangegeven 17 gevallen van mazelen, terwijl 1 kind aan die ziekte overleed. Met genoegen vernemen wij dat de prijs van f 50,000, van de Amsterdamsche Loten, door een ingezetene van Leiden is getrokken. Een winkelier in naaimachines a 1- hier verkocht eenigen tijd geleden eene machine op afbetaling aan eene vrouw, die opgaf A. L. ge naamd te zjjn en te Nieuwe "Wetering te wonen. Toen, na eenige weken, de afbetaling achterwege bleef, ging die winkelier eens naar Nieuwe "Wete ring, doch daar was geen vrouw L. te vinden. Men wist hem mede te deelen, dat zekere vrouw De V. in de Haarlemmermeer, voor eenigen tijd met eene machine was tehuis gekomen, waarom hij zich dan ook derwaarte begaf en werkelijk de vrouw in quaestie aantrof. Proces-verbaal, ter zake van oplichting, is tegen haar opgemaakt. Deze week werden op „Rhynzigt" 729 zwembaden door heeren en 70 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celcius. Op vermoeden van valschheid is alhier door de politie een tiencentsstuk in beslag genomen. Proces-verbaal is door de politie al hier opgemaakt tegen zekeren v. L., die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Hij is ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Ter zake van diefstal van metse laarsgereedschappen, ten nadeele van eenige zijner confraters, is door de politie alhier aangehouden de metselaar M. W., die bekend heeft het feit te hebben bedreven. Naar wij vernemen, zal de kermis, welke den 26sten dezer aanvangt, bezocht worden door de volgende inrichtingenA. Van Lierschouw burgtent, op de Doezastraat; - De la Rielle: een reusPrincelligymnastiekSchuitenvoerderpaar- dencircus; J. Dabbelaar: velocipède; Denz: pano rama, allen op de Groote BeestenmarktHenriotti Belgisch paardencircus, op het Schuttersveld; Botteliekleine Marie, op de TurfmarktConzael anatomie, en Damman: Stella of een half menscb, beiden op de Bloemmarkt; Spork: apenkooi, en Madame Caro: Leeuwen, beiden op de IJzer- gracht; —SprietThéatre, op de Lammerenmarkt Tewescheepjesdraaimolen, op de Binnenvestgracht. Verder eenige velocipèdes, door stoom gedreven, wafelen-, poffertjes-, oliebollen- en andere kramen, enz. enz. In den schouwburg op de Oude Vest zal het Rotterdamsche tooneelgezelschap der heeren Le Gras en Haspels optreden en in de Stadszaal het variété- en operetten-gezelschap van den heer Frits Van Haarlem uit Amsterdam. In het gezin van G. T. M. te Haarlem mermeer overleden in de afgeloopen drie weken drie kinderen aan diphtheritis (keelontsteking), terwjjl een vierde, het laatste, 7 jaren oud, ook ziek ligt.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1