8100. Zaterdag 17 Juli. A0. 1886. feze feourant wordt dagelijks, mei uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Juli. N®. LEIDSCH PRIJS DEZER COUR ANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post*-40- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incas- eeeren huiten de stad wordt 0.10 berekend. OfHcieele Hemnisgeyliigen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan ger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld een kohier van de personeele belasting, wijk IV, en een kohier van het patentrecht, wijken I, II en III, beiden voor den dienst 1886/87 en executoir verklaard den llden Juli 1886, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Juli 1886. DE KANTEB. Tot de Synode der Nederd.-Horvormde Kerk, die aanstaanden Woensdag in haar gewoon vergader lokaal in de Willemskerk te 's-Hage samenkomt, om gedurende eenige weken byeen te blijven, zyn o. a. afgevaardigd de leden ds. E. César Segers, pred., en mr. J. Bredius, ouderling, beiden te Leiden, vanwege het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland. Op het zestiende Noordelijk Evangelisch Zen- dingsfeest, Woensdag 28 Juli a. s. te houden, zal de openingsrede worden uitgesproken door ds. César Segers, van Leiden. Yoor do akte in de gymnastiek werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 8 candidaten. Toegelaten zyn de heeren J. J. Jellema en H. Schieving, beiden te Nijmegen, en A, M. J. Sieverdink, te Maastricht. Yoor de akte als hoofdonderwijzer werden geëxa mineerd 14 candidaten. Afgewezen 6, teruggetrok ken 1. Toegelaten de heeren J. Smedink, A.Haringx, P. Yan der Hoek, J. Kok, allen van 's-Hage; J. J. Wissenburgh, uit Leiden; D. Yente, uit Zeven huizen, en W. J. Van 't Sant, uit Waddingsveen. Op het Nijverheids-Congres te Haarlem deelde de voorzitter, na afdoening van verschillende onder werpen, onder applaus van de vergadering mede dat de vertegenwoordiger van de „Vereeniging voor Fabrieks- en Hand werksny verheid", de heer J. H. Stoel, als donateur (de 101ste) der maatschappij is toegetreden. Vervolgens werden benoemd tot directeuren ter vervulling der vacaturen, ontstaan door de ge wone aftreding der heeren dr. De Haan, te Haarlem, dr. D. De Loos, te Leiden, en mr. H. A. L. Hamel borg, te Arnhem de heeren mr. A. J. Enschedé, te Haarlem, H. A. Yan Beuningen, te Utrecht, en C. Dijserinck, te Amsterdam. De beide eerste heeren, ter vergadering tegenwoordig, namen de benoe ming aan. Tot voorzitter uit de directeuren werd met nage noeg algemeene stemmen herkozen de heer J. F. Conrad. Tot eere-leden werden benoemd de heeren Fer- jt dinand De Lesseps, te Parijs, en Alfred Krupp, te Essen. Voordat de vergadering een besluit nam omtrent ue plaats, waar in het volgende jaar de vergade ring zal worden gehouden, noodigde prof. L. Mulder de leden uit, daartoe 's-Gravenhage aan te wijzen, alwaar het departement a. s. jaar zyn lOOsten verj jaardag zal vieren. Aan die uitnoodiging werd door de vergadering onder toejuiching gevolg gegeven. Het Congres werd gisteravond besloten met den gebruikelyken gemeenschappelijken maaltijd, waar aan mede aanzaten, behalve de directeuren en af gevaardigden der Maatschappij, de commissaris des Komngs in N.-Holland, jhr. Schorer, en het dage- ljjksch bestuur der gemeente Haarlem, met zijn burgemeester, mr. Jordens, aan het hoofd. Natuur, lijk was er geen gebrek aan officieele en officieuze dronken, wat niet verhinderde, dat er een zeer gezellige toon aan dezen maaltijd heerschte, die tot ver in den avond duurde. Toen gingen de con gresleden en de afgevaardigden naar den Hout, welke schitterend was geïllumineerd. De „Dreef", de schoone laan, was, zoover men zien kon, met schitterende gaslichtsterren versierd, wat tegen het donker groen gebladert der eeuwenoude boomen een tooverachtig effect teweegbracht. De „Imperial" gasfabriek, die ook de gemeente Haarlem van gas voorziet, had tevens het hare tot het welslagen van het avondfeest bijgedragen, door aan het schoone paviljoen „Welgelegen" eene schitterende gasverlichting aan te brengen. Voeg daarbij de op wekkende muziek der Haarlemsche schutterij, en men kon met reden veronderstellen, dat geen in woner van Haarlems schoone en eerwaarde veste was achtergebleven, maar allen naar den Hout waren gegaan, om de illuminatie te zien. By de Tweede Kamer zyn door de Regeering opnieuw aanhangig gemaakt de wetsontwerpen: lo. regeling der telephonen; 2o. wijziging der wetten op het geneeskundig staatstoezicht enz.; 3o. overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij 4o. verkoop van ryksgrond aan mevr. de wed. Sterk te Amsterdam; 5o. idem aan P. Akkermans te Zevenbergen; 6o. verhooging van de vestingbe- grooting 1886; 7o. machtiging op de Rekenkamer tot vereffening van betalingen in 1877; 8o. wijzi ging van de rechterlijke indoeling te Amsterdam; 9o. wijziging in de tarieven van gerechtskosten in strafzaken; lOo. wijziging van art. 329 van het Strafwetboek, en llo. verzekering van het provoost arrest van de schutterijen. De collecte voor het fonds van den gewapen- den dienst heeft opgebracht te Stompwijk f 42.41'/, en te Yeur f 13.09'/j. Tot heemraad van den Starrevaart- en Dam houderpolder onder Stompwijk is herbenoemd de heer P. Van Boheemen, die het volgend jaar den dag hoopt te herdenken waarop hij vóór 50 jaren als zoodanig voor het eerst werd gekozen. In de onder leiding van mr. J. E. Banck ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders der IJsel-Stoomtramwegmaatschappjj bleek uit het uitgebracht verslag: dat thans 6796 aandeelen dier maatschappij zijn geplaatst, dat, al moge de lijn 's-Hage Voorburg het bewijs leveren dat die verbinding vruchten heeft gedragen, de opbrengst der overige door de maat schappij geëxploiteerd wordende lijnen nog niet aan de verpachting voldoen. Op het traject Utrecht- Vreeswijk was de opbrengst minder dan het vorige jaar, 't geen voornamelijk was toe te schrijven aan herstellingen van den weg, waardoor de dienst nu en dan moest worden gestaakt, en ook aan de scherpe concurrentie der z. g. stoombarges, waarmede thans evenwel eene overeenkomst is getroffen. Ook de lijn Gouda-Oudewater bracht minder op. Als oorzaak daarvan werd genoemd de gedrukte toestand van den handel in deze streken, waardoor vooral het goederenvervoer is verminderd. De exploitatierekening sluit nog steeds met een nadeelig saldo. Het materieel blijft aan de verwach ting beantwoorden. Op 31 Dec. 1885 had de Maat schappij in dienst: 18 locomotieven, 26 personen wagens en 19 goederenwagens. De geoefendheid en ijver van het personeel laat niets te wenschen over. Eene beperking van het bureel-personeel heeft eene groote bezuiniging gegeven. De commissie belast met het nazien der balans had enkele opmerkingen, welke door den directeur werden beantwoord. Vooral werd door ovengenoemde commissie aangedrongen op het overleggen van eene winst- en verliesrekening, waaruit beter de stand der zaken zou zyn te beoordeelen. Burg. en Weths. van Amsterdam stellen ddl Raad voor, dr. P. K. Pel, hoogleeraar aan de uni versiteit aldaar, te benoemen tot hoofd der polikli niek voor keelziekten, en dr. Van Haren Noman, buitengewoon hoogleeraar aan dezelfde universiteit, tot hoofd der polikliniek voor huidziekten en syphilis, waaronder behoort tinea capitis, beiden voor den tyd van 5 jaren, met ingang van 16 September 3. s. Naar de „N. R. C." verneemt, zal het konink lijk besluit, houdende de nieuwe regeling van de zalmvisschery, eerlang worden uitgevaardigd, en zal de datum van in werking treden de 16de Augustus z(jn, nl. de datum van aanvang der najaarssluiting, door de Berlynsche conventie van 16 Augustus tot 15 October bepaald. Op 15 Augustus, een Zondag, zal dus nog mogen gevischt worden, maar dit zal voor de eerste tien jaren althans, de laatste Zon dag zyn. De 1ste luitenants M. C. Van der Hoog, van het 1ste, en J. C. M. Pompe, van het 3de reg. vesting-artillerie, en H. Oolgaardt, van het 2de reg. veld-art., zullen met 1 Oct. a. s. aan de 2de afd. der krijgsschool te 's-Hage worden toegelaten. Het Sarphati-monument, ontworpen door den heer J. R. De Kruijff, werd gisteren te Amsterdam plechtig onthuld. De heer A. C. Wertheim hield de feestrede, terwijl de wethouder de heer Coninck Westenberg (by afwezigheid van den burgemeester), het monument namens de stad aanvaardde. De heor dr. Orobio De Castro, een neef van wijlen Sarphati, dankte in hartelijke bewoording allen die meer of min tot deze hulde of tot verhooging der feestelijke plechtigheid hebben medegewerkt. De plechtigheid werd door honderden van nabije of van verre bijgewoond. Het terrein was keurig met vlaggen versierd. Des avonds was het in het Paleis voor Volks vlijt buitengewoon vol; met een genotrijk concert van het Paleis orkest werd de feestviering er nl. voortgezet. Het aangekondigde vuurwerk kon echter niet doorgaan om het weder, dat, by slot van reke ning, toch nog vry gunstig was. Het Sarphati-monument is geplaatst op eeno kleine verhevenheid in het fraaiste gedeelte van het Sarphati-park, in de nabijheid van het uiteinde der Van der Helst-straat en dat bestemd is eenmaal met het schoone Vondelspark te wedijveren. Het is omgeven door waterpartijen met eilandjes en door perken met bloemen en heesters, terwijl hiel en daar een bank vergunt het monument op zyn gemak te beschouwen. De heer W. Van Zuylen, die thans op de Heldersche kermis optrad, werd er onder de op voering van „Dokter Klaus" plotseling ongesteld. Zyn rol moest door een der overige artisten over genomen worden. Door de doctoren werd ten sterkste afgeraden dadelijk naar Rotterdam te vertrekken. Eerst later is hy daar uit Den Helder teruggekeerd;, hy bevindt zich thans redelyk wel. Het Zouavenfeest, waarvan in den laatsten tijd sprake is geweest, zal den 19den September te Tilburg gehouden worden. De collecte, gehouden op het 23ste Christelijk: Nationaal Zendingsfeest op het landgoed „Beecken- stein" te Velzen, heeft f 932 opgebracht. Tot vader en moeder in het Christelijk Krank zinnigengesticht op het landgoed „Veldwijk" te Ermeloo, by Harderwijk, zijn benoemd de heer H. A. Van Doorn en echtgenoote, te Assen. Aan de Theologische School te Kampen heb ben by het litterarisch examen voldaan de heeren C. B. Bavinck, H. L. Beyer, E. Bosman, F. C. Van Dorp, J. De Jong, N. H. Koers, W. Laatsman, J. C. Van Mantgem, J. M. Mulder, T. Oegema, T. Ris pens, P. Veenhuizen en H. J. Wildering. Professor N. G. Pierson zal de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigen op het in September a. s. te Rome te houden statistisch congres. By beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, van 15 Juli, is de waarneming der betrekking van inspecteur van het M. O., opengevallen door het overlijden van den hoogleeraar dr. M. Salverda, tot en met

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1