buitenlanix Van de verpleegden zijn in 1885 hersteld 23, verbeterd 8 en overleden 65 patiënten. In de drukkerq der Weesinrichting te Neer bosch is thans in bewerking een Maleische cate chismus, voor de Sangir-eilanden bestemd. Dit is het eerste werk van dien aard, hetwelk in deze inrichting wordt gedrukt. Z. M. heeft prins Frederik Yon Hohenlohe Waldenburg, laatstelijk secretaris van het Oosten- rijksch-Hongaarsch gezantschap by het Nederland- sche Hof, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwby het leger in N.-Indië benoemd tot off. van goz. 2de kl., den voor dat leger opgeleiden milit. student (arts) F. Cool; met 1 April 11., pensioen verleend aan G. Van Dyk, gewezen bakonmeester in het 6de bakonkwartier op de Maas te Alfen, ten bedrage van f 135 'sjaars; pensioen verleend aan: H. L. C. 'tHoen, gew. brievengaarder te Tuil, ten bedrage van ƒ97 A. Van Dam, gew. postbode te Nieuw-Lekkerland, ten bedrage van 200; J. J. Van Bruggen, gew. postbode te Appingedam, ten bedrage van 226; J. Alberts, gew. adsistent by de posterijen te Win schoten, ten bedrage van 279; H. Van der Put ten, gew. brieven- en telegrambesteller te Vlijmen, ten bedrage van 59; A. Van Meurs, gew. kan toorknecht ten postkantore te Amsterdam, ten bedrage van 301 'sjaars. Guitieugd Nieuwm. Sedert de laatste dagen wordt de anders op dat gebied zoo kalme Doezastraat, ten gevolge van een broedertwist, in hare rustige rust gestoord. Herhaaldelijk bracht er de eene broeder den anderen een bezoek, hetwelk op zulk eene vreemde wyze geschiedde, dat men het maar beter achtte de deur voor hem gesloten te houden. Gister namiddag wilde hy nog eens eene visite gaan afleggen, doch daar hem de toegang tot het huis onmogelijk was, barstte hy in een legio van vloeken en scheldwoorden los, trapte met geweld tegen de deur om zich zoodoende toegang te verschaffen, terwjjl hy bovendien nog met een flink mes in de hand gewapend was. De politie, die waarschijnlijk wel een „oogje in 't zeil" had gehouden, greep den woesteling by den kraag, ontnam hem het mes en bracht hem ten slotte naar het commis sariaat, waar hy gelegenheid had om tot bezinning te komen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Het bericht dat handteekeningen worden ingezameld op een verzoek om ontheffing van straf voor Domela Nieuwenhuis, is gebleken op eene misvat ting te berusten. Er worden handteekeningen verzameld op een protest, in te zenden aan de Regeoring tegen ver meende willekeurige handelingen van den officier van justitie te 's-Hage en beweerde verkorting van het recht van verdediging door den vice-pre sident der rechtbank in het strafgeding tegen D. N. gevoerd. De op 14 dezer te Haarlemmermeer aan de Vijfhuizen gehouden ringrydery en het sleuteltrekken werd begunstigd door prachtig weder, hetwelk vole toeschouwers had derwaarts doen komen. Aan de ringgrydery op het losse paard werd deel genomen door 9 personen. Den prys behaalde Op- zeeland te Haarlem en de premie L. Tanis te Haarlemmermeer. Voor de ringrydery met paard en tilbury waren 26 deelnemers. Den prys behaalde L. Tanis en de premie J. Deutekom, beiden te Haarlemmermeer. Den prys van het sleuteltrekken behaalde de dochter van A. Boogaard aldaar, Spieringweg. De harddraverij van deafd. 's-Hage der Holl. Maatschappy van Landbouw blijkt vast gesteld te zyn op 24 Aug. en niet op 24 Juli. Daarmede vervalt de door het „Vad." gemaakte opmerking dat zy op denzelfden dag als de wed lopen te Clingendaal zou plaats hebben. Met leedwezen vernam en gisteren de leden van het te Haarlem vergaderde Nyverheids- Congres in den loop van den middag, dat de fraaie gas-illuminatie van het Paviljoen, waarmede den vorigen avond reeds eene welgelukte proef geno men was, wegens het ongunstige weder niet zou doorgaan, en evenmin de verlichting in den Hout. Een zekere J. L., vroeger hofmeester op een der stoomschepen der Maatschappy „Neder land", werd ongeveer 2 jaron geleden te Amster dam plotseling vermist, en men vermoedde dat hij verdronken was. "Werkelijk werd kort daarop een lijk opgevischt, dat door den schoonvader en eenige vrienden voor dat van J. L. werd herkend, zoodat zyne vrouw en hare twee kinderen niet anders meenden dan dat mau_.en vader door een noodlottig toeval het leven had verloren. Laatstleden Zondag bracht J. L. in levenden lyve, gezond maar arm en haveloos gekleed, een bezoek aan de Javaan- sche bedienden der Suezbooten te Amsterdam en werd hy ook gistermorgen door verschillende per sonen aan de Handelskade aldaar gezien en her kend, en door een-hunner toegesproken. Intusschen is zyne vrouw in het bezit van de akte van zyn overlijden en volgens de wet niet verplicht den verrezen echtgenoot weder met liefde te ontvangen. Zeker een zeldzaam geval! (Hbl.) Als tweeden beursvacantiedag heeft het bestuur der Vereenigtng voor den effectenhan del te Amsterdam vastgesteld Zaterdag 17 Juli. Uit de Nassaukade, tegenover de Jacob Van Lennepstraat te Amsterdam, is opgehaald het lyk van een zeCtigjarig man. Het lyk had nog een stok in de hand, met een riempje om den pols bevestigd. Uit Hilversum wordt gemeld van 14 Juli: Hedennacht omstreeks halfeen brak alhier brand uit jn de schilderswerkplaats van de firma Alders enBeugel aan de Heerenstraat naby de Groest" welke spoedig met het daarvoor staande onbewoonde huis tot op den grond toe afbrandde. Het daarnaast staande huis van den heer C. A. De Jongh, grutter en landbouwer, werd ook door het vuur aangetast en geheel mot den pas gevul- den hooiberg vernield. Eene schuur van den heer "Willemars onderging hetzelfde lot, doch diens woon huis werd behouden. Alles was verzekerd. Dezor dagen werd ter secretarie te Steenwykerwold huwelijksaangifte gedaan door een paar, waarvan de bruidegom zoowel als de bruid doof stom zijn. De bruidegom is weduwnaar. Ook zyne eerste wederhelft was doofstom. "Wegens verduistering van goede ren, behoorende tot een faillieten boedel, zijn drie personen, vader, moeder en schoonzoon, te Wolvega in hechtenis genomen. Naar men uit de Betuwe meldt, wor den de Meikersen de laatste dagen tegen 8 a 10 cents por '/j K.G, opgeruimd en is de verzending van zwarte kersen in vollen gang. In tal van boom gaarden vindt men hiervan nog een ruimen voor raad; de prys is 6 a 9 cents per half KG. De nachtvorsten hebben in Drente aan de boekweit, aardappelen en boonen nogal schade toegebracht. In de vorige week zijn te Groningen 11 personen aan mazelen overleden. Naar men verneemt, heeft het vol gende geval in het kamp op de Teteringsche Heide plaats gehad. Een cadet wilde op een avond van verleden week zich uit het kamp verwijderen, doch werd verhinderd door een schildwacht. Na eerst getracht te hebben den schildwacht om te koopen, waarin hy niet is kunnen slagen wat strekt tot eer van den nederigen soldaat ontstond eene worste ling, waarop de schildwacht hulp riep. Daarop kwamen, naar men zegt, tal van cadetten toeschie ten, om den schildwacht zyn geweer te ontnemen, die zich echter dapper verdedigde met de bajonet op hot geweer, waardoor een cadet een steek in don rug bekwam. De naastby zynde schildwacht, die het geroep gehoord had, kwam te hulp, zyn geweer met eene losse patroon in de lucht afschie tende. Op dat schot kwam de geheelewacht toege sneld, waarop de cadetten de vlucht namen. De schildwacht, door de overheid ondervraagd zynde of hy den cadet kende, antwoordde ontkennend, maar daar op de punt van de bajonet bloed ge bleven was, zou de dader wel te ontdekken zyn Of uitgevonden kunnen worden. Het noodige on derzoek is door den dokter en de overheid gedaan, waarop de cadetten één voor één werden onder zocht, zoodat spoedig de schuldige gevonden en horkond werd, en hy zich zal hebben te verant woorden by den tuchtraad, waar hij zyn verdiende straf niet zal ontgaan. Volgens een nader bericht zijn dan ook uit het kamp gisteren vier cadetten naar de cellulaire gevan genis te 's-Bosch overgebracht, beklaagd den schild wacht te hebben aangevallen en mishandeld. Twee hunner stonden op het punt tot officier te worden aangesteld. By een brand, welke in den winkel van den heer Boukamp, in tapijten en behangsel papieren, op de "Westerstraat, hoek Boomdwarsstraat, te Groningen, woedde, vluchtte diens vrouw uit het brandend perceel, met achterlating van haar eenig kind van negen maanden. De schoenmaker Mustert, zelf vader van vier kinderen, dit hoorende, begaf zich onmiddellijk in het brandende perceel, nam het kind uit de wieg en meende langs denzelfden weg te kunnen terug- keeren, toen hem dit door de vlammen onmogelijk werd gemaakt. Hij begaf zich toen met de kleine op de plaats en wist door zyn hulpgeroep de aan dacht der brandweer te trekken, die, mot behulp van ladders, den edelen redder met het kind uit zijne benauwde positie verloste. Omtrent het verbod der Belgische Regeering, om den heer Domela Nieuwenhuis in België toe te laten, verneemt het „D. v. N." het volgende: De heeren D. N. en v. d. Stad waren te zamen op reis naar Gent en werden aan het grens station aangehouden. De gendarmen, met het por tret van D. N. gewapend, schenen niet zeker van hunne zaak, toen zy de reizigers zagen; zy twijfelden wie van beiden de gesignaleerde was. Op hun vraag gaf de heer D. N. te kennen, dat hy de persoon was, dien zy zochten, en mocht hy vernemen dat het verbod slechts voor eenige dagen gold. Blijk baar heeft men in België alleen de manifestatie, die te Gent zou plaats vinden, willen voorkomen, misschien wel om geen aanstoot te geven aan het Nederlandsche Hof. -De te Straatsburg verschijnende „Allgemeine Zeitung" bevat eene depeche uit "Wee- nen, volgens welke de echtgenoote van den beroem den professor in de rechten, den heer Sohm, in een aanval van verstandsverbijstering, uit den spoor- slaapwagen gesprongen zou zyn en zich zwaar gekwetst hebben. De „Straszburger Post" beweert daarentegen dat mevrouw Sohm Straatsburg niet verlaten heeft en zich gezond en wel te huis bevindt. Te St.-Etienne werd eene poging ge daan, om het huis van den glasfabrikant Saunont door dynamiet te doen springen. De poging mis lukte, maar er ontstond brand, die met moeite werd gebluscht. Een paar der misdadigers zyn gearresteerd. Een v ij f - e n d e r t i g j a r i g e kuiperte Buffalo, Engelschman van geboorte, Graham ge naamd, is in eene ton veilig de Niagara-vallen over gestoken, dicht by de plaats, waar kapitein "Webb omkwam. Hy stak ééne myl boven de vallen van wal en' landde weder vijf mijlen daar beneden. Eene schoenmakersweduwe in Kon- radswalde (Silezië), eerst kort geleden als genezen uit een krankzinnigengesticht ontslagen, heeft hare beide kinderen, tweelingen van 12 dagen, op gru welijke wyze om 't leven gebracht. Vroeg in den morgen legde zy vuur in den haard aan en zette water op; toen dit kookte, hield zy beide kinderen met het hoofd er in, zoodat zij byna onmiddellijk omkwamen. Gistermorgen tegen halfdrie stortte de toren van de kerk te Epe by Gronau, welke men bezig was te herstellen, in en sleepte het gelieele gewelf der kerk in zyn val mede. Men- schenlevens zyn gelukkig niet te betreuren. Aangaande het Fransche stoom schip „Belgrano," 29 Mei van Montevideo naar Havre vertrokken, zyn nog geen berichten inge komen, waardoor men zich over gemeld stoomschip zeer ongerust maakt. Fraukriik. De nationale feesten zijn gisteren met de ge wone opgewektheid gevierd ondanks den aanhou denden regen. Geen enkel bijzonder incident is te vermelden. Den avond te voren was het feest reeds in verschillende arrondissementen van Parijs door taptoes met fakkellicht ingewijd. De onthulling van het standbeeld van Diderot had geheel het karakter van een openbare hulde aan de theorieën van het meterialisme. Het verbanningsbeslmit is gisterochtend aan den hertog van Aumale beteekend. De hertog zal heden naar Engeland vertrekken. Duitschlaud. Het staat thans vast schrijft, naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen te Straatsburg en te Metz, onder het opschrift „Goede tijding dt het Ryksland", de „Kölnische Zeitung" - dat in de Rykslanden het ijs gebroken, de tijd van dwaze droomerij voorbij is, dat de bevolking de Fransche hersenschimmen heeft vaarwel gezegd, een eigen standpunt inneemt en vrede sluit met het Duitsche Rijk, dat sedert vijftien jaren, zegt het blad, voor-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2