li\ 8099. Vi-ijtlag lO A0. 1885. <§eze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Het is ons een genoegen te kunnen raededeelen dat de Uitgever van het Leidsch Dagblad weder in het bezit is van een tweetal Platen, welke hij be stemd heeft als Premie voor onze geabonneerden. Het zijn chromolithographieën (platen in kleurendruk) van vrij aanzienlijke grootte, welke het talent van den zoo be kenden schilder K. Schellbach te Weenen opnieuw tot eer strekken. De beide daarop voorkomende vrou wenfiguren met den schoonen bloemen- tooi maken een verrassenden indruk, ter wijl de beide platen zelf twee uitnemende pendanten vormen. De vergoeding, waarvoor ze, natuurlijk zoo lang de voorraad strekt, verkrijg baar zullen gesteld worden, is gering: voor elke plaat slechts 25 cents. In den loop der volgende week zal de bon, waar mede ze aan ons Bureel kunnen worden afgehaald, in ons blad worden afgedrukt. Ten einde den Abonné's de gelegenheid aan te bieden er reeds vooraf mede kennis te maken, zullen ze van morgenmiddag af worden ter bezichtiging gesteld bij de heeren D. Sala Zn., op de Bree- straat, die op verzoek des Uitgevers zich bereid hebben verklaard de lijsten tegen zoo billijk mogelijken prijs te leveren. Leiden, 15 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COXTRANT: Voor Lrtden per S me&ndenUO- Franco per port.L40. Afrondertjjke Nommere.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar wij vernemen, zal het den 2den Augustus a. s. 50 jaren geleden zijn dat onze geachte stad genoot de heer G. Aalbertsberg tot med. doctor werd bevorderd. Gedurende de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Van Campen, wed. M. Alleyn Amsterdam; L. Loomen, Hazerswoude; R. Godijn, Loosduinen; Beyers, OudshoomRemmi, RotterdamMej. Hey- siem, Weesp. BriefkaartenP. F. v. Wjjngaarde, Arnhemvan Swieten, Rotterdamwed. M. Wolff, J. Broekhoff, niet vermeld. Brief, verzonden geweest naar Engeland: H. Pol man Mooy, Londen. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail der Indische bladen van 9 tot en met 12 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.15 bezorgd zijn. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (17,002) f 10647.09, bagage (19 ton) f 118.52, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1587 ton) f 1882.95, levende dieren en rijtuigen f 395.57diverse ontvangsten f - totale op brengst f 13,044.13. Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 f 24,191.10'/, Tijdens de overgangs-examens dor Muziek school was de leerling W. C. Matthes door onge steldheid verhinderd daaraan deel te nemen. Hij werd daartoe alsnog in de gelegenheid gesteld, met den uitslag dat hij werd bevorderd van de 4de naar de 5de viool-klasse. De leerling J. Prin- senberg ging over, niet van Ie 5de naar de 6de, maar van de 6de naar de 7de klasse. De heer Jb. Hage, onderwijzer alhier, is be noemd tot hoofd eener openbare school te Aarlan- derveen (lage zijde Alfen). In eeno particuliere correspondentie uit Atjeh aan de „Soerabaia-Courant" wordt op bijzonder loffelijke wijze melding gemaakt van onzen vroe- geren stadgenoot dr. A. C. Van Dijk. Wij lezen daarin nl. het volgende„Het beschieten van de posten en den trein gaat geregeld door, na het gebeurde op Siroen en Lambaroe zonder ge wonden aan onze zijde. De luitenant De Visser, die op Siroen door het vijandelijk lood vrij ernstig gewond werd, is op Lambaroe gebleven om door onzen bekwamen officier van gezondheid Van Dijk behandeld te worden. De Visser is daarmede gebaat, en 't is eene felicitatie waardalle gevaar is ge weken en Van D(jk zal hem spoedig weer op de been brengen. ,,'t Is voor dien kundigen esculaap jammer, dat voor zoo iets geen zichtbaar eerbewijs bestaat; hjj heeft evenwel de zekerheid dat de harten van menig officier en soldaat dankbaar voor hem kloppen." In de heden door de Eerste Kamer gehouden zitting herdacht de voorzitter den ontslapen heer Noordziek. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Coon6n, Van de Pm.te, .Truly, Blussé; tot leden der commissie voor de redactie van 't Adres van Antwoord de heeren Van Tienhoven, Sickesz, Tak en Van Pallandt. Die commissie is met haar concept gereed, dat in de afdeelingen werd onder zocht en hedenmiddag om halfdrie ter tafel kwam. De Koning heeft hedenmiddag om één uur, in tegenwoordigheid van den minister van buiten- landsche zaken, in buitengewoon gehoor ontvangen graaf San Pedro, zaakgelastigde van Portugal aan ons Hof, belast met eene bijzondere zending van zijn souverein bij Z. M. Door de afdeeling Noordwjjk en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is verzonden het programma eener tentoonstelling van rundvee, stieren, melkvee, kalveren, varkens, schapen, paarden enz., te houden op het Linden- plein te Noordwjjk, op Donderdag 30 Sept. a. s. Om in te kunnen zenden, moet men lid dezer afdeeling zijn. Ieder lid, dat wenscht in te zenden, moet daarvan vóór of op den 22sten September aan den secretaris der afdeeling schriftelijk kennis geven. Niemand mag vee of paarden inzenden, dan waar van hy gedurende ten minste drie maanden eige naar is geweest. Het bestuur zal zorg dragen voor behoorlijke plaatsing van het ingezondene; het blijft echter buiten aansprakelijkheid voor geleden schade. De beoordeeling van het ingezondene zal geschieden des morgens tusschen halfnegen en halfelf. De tentoonstelling zal aanvangen des voor middags te elf uren en eindigen des namiddags te drie uren. De toegang is bepaald op 25 cents per persoon. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben echter, op vertoon van hun doorgaand bewijs, met één vrouwelijk lid van hun huisgezin, vrijen toegang, en de leden der afdeeling met de leden van hun huisgezin. De prijzen zullen in de eerstvolgende vergadering worden uitgereikt. Vee, paarden en landbouwproducten, niet in het programma gevraagd,zoomede landbouwwerktuigen, kunnen tot opluistering worden ingezonden. Aan het staats-examen tot toelating aan een der universiteiten werd op den 12den, 13den en 14den dezer deelgenomen door 10 candidaten, terwijl 3 zich vóór het examen terugtrokken. Het diploma voor de faculteiten der -godgeleerdheid, der rechts geleerdheid, der letteren en wijsbegeerte werd uit gereikt aan de heeren H. J. Van Ogtrop, van Amsterdam; F. Coenen, van Amsterdam; J. B. Kolthoff, van Assen; dat voor de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde aan de heeren A. Kervel, van Wassenaar; F. D. Schmal, van VoorburgG. De Niet, van Scheveningen. Voor de akte in de gymnastiek werden gis teren te 's-Hage geëxamineerd 7 cand. Afgewezen 2, toegelaten 5, de heeren B. E. Lentz, te Groningen; J. W. F. Van 't Woud, te Nieuwveen; C. Brands, te Landsmeer; J. Brueren, te Velden, en J. Hes, te Utrecht. Do door den schoolopziener in het 5de «lis-- trict van Noord-Holland ingediende voordracht voor de vervulling der betrekking van hoofd der koste- looze school lett. B. te Haarlem bestaat uit de heeren W. J. Jongejan J.Jz. te 's-Gravenhage, G. S. Van Krieken Jz. te Amsterdam, P. H. F. Bakker en F. J. A. Paesie, beiden te Haarlem. Op Woensdag 28 Juli zal aan het departement van waterstaat worden aanbesteed het maken van het zuidelijke deel der werken binnen den Merwedo- djjk te Gorkum, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. De raming der kosten is 1,535,000. Het geheele werk moet op 1 Oct. 1889 voor de eerste maal voltooid en met voldoenden uitslag beproefd worden opgeleverd. Een jaar daarna moet het geheele werk andermaal worden opgeleverd. De gemeenteraad van Delft hoeft op voorsteL van Burg. en Weths. besloten, dat op den dag van de onthulling van het monument van Hugo De Groot van gemeentewege feestelijkheden zullen gegeven worden. Tot gemeente-geneeskundige werd benoemd dr. J. F. Van den Heuvel, arts te Delft, in plaats van wijlen den heer Van Valkenburg. Den heer L. Chatelain, leeraar aan de H. B.-S. met vijfjarigen cursus voor jongens te 's-Hage, is de onderscheiding te beurt gevallen door den Fran- schen minister van onderwijs te worden benoemd: tot „Officier d'Académie." Bij het te 's-Gravenhago gehouden examen voor postambtenaren in de telographie is o. a. het radicaal uitgereikt aan de dames F. Hamers, J. Diest Lorgion en den heer O. Zandjjk, alle drie geagreëerden op het post- en telegraafkantoor te Velp. De „St.-Crt." bevat het kon. besluit van 29 Juni (Stbl. No. 116), tot vernietiging van het besluit van Gedep. Staten van N.-Brabant, van- 12 Maart, houdende beschikking op het verzoet van G. W. Priester, hoofd der openbare school te Andel, om de uitbetaling te bevorderen van het hem verschuldigde voor zijne jaarwedde en vergoe ding voor huishuur. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat op 1 Oct. kunnen wor den toegelaten: a. te Delft, tot den cursus ter op leiding voor 2den luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, 17 jongelieden; b. te Haarlem, tot den voorbereidenden practischen cursus der nieuw op te richten Militaire School, ter opleiding voor 2den luit. der inf. bjj het leger hier te lande, 20 jongelieden. Nadere bijzonderheden deelt de „St.-Ct." van heden mede. Blijkens het verslag van den geneesheer-direc teur van het gesticht „Meerenberg" over het jaar 1885 z(jn de plannen tot uitbreiding van het ge sticht vastgesteld, en zal op het terrein een gebouw voor 400 ljjders weldra bijgebouwd worden. Op 1 Januari 1885 waren aanwezig 919 lijders, waarvan 448 mannen en 471 vrouwen. Op 1 Jan. 1886 bedroeg hun aantal 914, waarvan 450 mannen en 464 vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1