N°. 8097. ""Woensd&a: 14 Jvxli. A". 1888. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Juli. LEIDS0I DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: T«m Leiden per S meenden1.1*. Franco per post1.40. Aftonderltfke NommereO.OS. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Ven 1—6 regole /1.05. Iedere regel meer MT|. Grootere lettors naar plaatsruimte. Toor het ineee- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlHcioele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden berichten dat de Kwaakbrug over do Hoarlemmertrekvaart bij Poelgeest wegens vernieuwing, gedurende drie weken, aan vangende op Maandag 12 Jnli a. 8., voor rij- en voer tuigen zal zijn afge-loten. In de passage voor voetgangers en jagerspaarden wordt door middel van een overhaalschonw voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 8 Juli 1886. E. KIST, Secretaris. Na afgelegd examen zyn tot studenten aan het seminarium derRemonstrantsche Broederschap alhier bevorderd de heeren Is. Hooykaas, van Rotterdam P. Eldering, van Groningen, en C. D. Sax, van Utrecht. De Indische mail per stoomschip „Prins Fre- derik" wordt morgen alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Soerabaia", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 17den Juli a. s., des namiddags te twaalf uren. Ten postkantore alhier moeten de brioven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 7.55 bezorgd zijn. Voor het examen als apothekers-bediende te i Hs-Hage is geslaagd mej. A. Van Campen, geboren te Leiden. Benoemd is tot onderwijzeres aan eene biJz. school voor meisjes te Rotterdam, mej. T. C. J. v. d. Berg, te Leiden; tot hoofd der Chr. school te Enkhuizen de heer J. Oldeboom, te Leiden. Ten gevolge van het aanstaand vertrek van ds. C. B. Oorthuys naar Katwijk aan Zee zullen er weldra te Harderwijk twee vacatures zijn by de drie predikantsplaatsen. De Np verheidsfeesten, welke te Haarlem wor den gehouden, hebben gisteren een aanvang ge nomen. De3 namiddags om halftwee had de plechtige opening der nieuwe zalen in het Paviljoen in den Hout plaats, in tegenwoordigheid van directeuren, afgevaardigden, donateurs en raadsleden der Musea en verdere genoodigden, waaronder de Ministers van Binnenl. Zaken, Koloniën, Financiën en "Water staat. Een honderdtal personen waren er in 't ge heel bp tegenwoordig. De opening geschiedde door den heer J. F. W. Conrad, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid, die daartoe eene schoqne rede uit sprak, welke, herhaaldeiyk toegejuicht, werd be antwoord door den heer Heemskerk, die in eene improvisatie verzekerde, dat de kunst steeds op den steun der Regeering zou kunnen rekenen. Na de opening werd overgegaan tot de bezich tiging van het Museum. De drie groote zalen zy'n geheel gevuld met afgietsels van de oudste bouw werken: de Assyrische-, Egyptische-, Grieksche-, Romeinsche-, Romaansche-, Gothische- enRenaissan- cestyi, terwpl in de overige localiteiten eene keu rige verzameling glasproducten, kantwerken enz. eene uitnemende plaats vinden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Koloniaal Museum, dat, door de verplaatsing van het Museum van Kunstnyverheid, nagenoeg de gebeele benedenverdieping van het Paviljoen in gebruik heeft bekomen en daardoor eeno hoogst wenscheiyke uitbreiding van lokaliteit verkreeg. In de teekenschool voor kunstnyverheid, welke by den rondgang niet werd vergeten, werden de teekenin- gen der leerlingen, alsook die uit acht andere teeken- scholen van ons land, met blykbare aandacht en belangstelling in oogenschouw genomen. Het Ge nootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden geeft details van bouwkunstige ontwerpen, getimmerde constructies en dergelijken, zoodat ook uit dt tentoongestelde biykt dat de instelling zich hoofdzakeiyk in de richting der gewone ambachten beweegt. Gisteravond had op het Raadhuis de officieele ontvangst plaats der directeuren, afgevaardigden, raadsleden in de 109de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappy ter Bevordering van Ny verheid. De burgemeester, mr. Jordens, heette de heeren welkom in Haarlems veste, bracht hulde aan de Maatschappy, welker streven het steeds is geweest de welvaart harer medeburgers te verhoogen en sprak, namens de ingezetenen van Haarlem, zyne ingenomenheid uit, dat deze 109de vergadering der Maatschappy, welke haren hoofdzetel in die stad heeft gevestigd, te Haarlem werd gehouden. Hy wees voorts op de voortreffelyke school van kunst nyverheid, welke in deze stad is gevestigd en te recht een sieraad der stad wordt genoemd. De voorzitter der maatschappy, de heer Conrad, beantwoordde den burgemeester en huldigde de medewerking van Haarlems verlicht bestuur, dat de maatschappy zedelyk en finantieel steunde, toen zy in 1877 de school voor kunstnyverheid stichtte. Hoewel het weder regenachtig was, begaven zich daarop toch vele leden van het Congres naar de Buiten-sociëteit in den schoonen Haarlemmer Hout, waar het stedelyk muziekcorps eene muziekuitvoe ring gaf. Heden heeft de eerste zitting der Algemeene Ver gadering van het congres plaats. Gisteren zyn te 's-Hage aangevangen de examens ter verkryging der akte van bevoegdheid tot het geven van gymnastiek-onderwys. Zes can- didaten werden geëxamineerd, niemand hunner werd toegelaten. Het getal candidaten, die zich hebben aan gegeven voor het examen van gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie, bedraagt 41. De examens zullen worden gehouden te Utrecht en te Leeuwar den, op beide plaatsen 19, 20 en 21 Juli a. s. De gedelegeerden der Nederlandsche en eenige buitenlandsche Spoorwegmaatschappyen zullen den 20sten dezer te Utrecht byeenkomen, ten einde de a. s. winterdienstregeling te bespreken. Het bouwen van een watertoren, ketelhuis, enz., op de grens der gemeente Loosduinen en Monster, ten behoeve van de Delftsche waterleiding, is aangenomen door den heer B. Nederhorst, te Gouda, voor ƒ115,000, laagste inschryver. De hoogste inschryving voor dit werk liep tot 193,000. Naar men verneemt, heeft zich voor de pacht van het te verbouwen „Musis Sacrum" te Arnhem, tot heden geen enkele sollicitant aangemeld. De hooge kosten, 2 a 3 ton, schynen af te schrikken. Voor de fondskas van „Tesselschade" schonk een onbekende onder postmerk Utrecht 100, ter wijl mej. A. M. Feith aan de afd. Amsterdam een legaat van 500 naliet. Het Nederlandsche Zendelinggenootschap ont ving in eene maand 4402.09, en in het geheel van 1 Januari tot 21 Mei jl. 39,671.46'/,. De heer Louis Legrand, gezant van Frankrijk by ons Hof, zal naar Brussel worden overgeplaatst ter vervanging van den hertog De Montebello, die gezant te Konstantinopel wordt. Onder de 8 ambtenaren die nu in Indië ge plaatst worden, is er één, die reeds viermaal met gunstig gevolg het examen daartoe aflegde en meerderen die reeds driemaal het radicaal voor O.-I. ambtenaar verwierven, zonder dat dit hun bij gebrek aan plaatsen tot eenig practisch resul taat voerde. Vad.) De heer H. J. Hooghwinkel, assistent-resident te Meester Cornelis, wordt binnenkort in de Fransche hoofdstad verwacht, ten einde op last der Indische regeering zich op de hoogte te stellen van de orga nisatie der Parijsche politie. De heer M. J. Van Bosse, hoofdingenieur van den waterstaat in Ned.-Indië, die tydelyk hier te lande vertoeft, zal zich naar Antwerpen begeven, ten einde de dokken en havenwerken dier stad in oogenschouw te nemen. Men brengt dit in verband met de voorgenomen havenwerken te Batavia. RN.) Aan de diaconie en het weeshuis te Zeist is elk een legaat van 500 vermaakt door wijlen mevr. M. A. Domela Nieuwenhuis, geb. Meyer, weduwe van den Lutherschen hoogleeraar. Uit Scheveningen schryft men dat aldaar de heer M. Parser benoemd zal worden tot consul van Frankryk, in plaats van wyien den heer Maas. Voor de examens in de Fransche taal, die dit jaar te Utrecht zullen afgenomen worden, heb ben zich aangemeld 394 mannelyke en 246 vrou- welyke candidaten. De examens zullen 26 Juli aanvangen en de geheele maand Augustus duren. Prins Peter van Oldenburg heeft apartemen- ten in het hotel Kurzaal te Zandvoort gehuurd. Onze Regeering heeft eene memorie over de longziekte onder het rundvee in Nederland opge steld. Dit stuk is in het Engelsch en het Duitsch gedrukt en bestemd om in Groot-Britannië en in het Duitsche Ryk te worden verspreid, ten einde daar te lande bekend te maken dat het na een stryd van ruim 50 jaren, de Nederlandsche Regeering eindelyk is gelukt, de besmettelyke longziekte onder het rundvee uit te roeien, zoodat de Nederlandsche veestapel op dit oogenblik, wat den gezondheidstoestand betreft, tot de zuiverste van Europa behoort. De nog altijd tegen invoer van levend vee in Engeland genomen maatregelen zyn dus niet meer gerechtvaardigd. De memorie is beknopt, ongeveer één vel druks groot, goed gesteld en geeft een duidelyk overzicht omtrent het verloop der veeziekten in de Neder landen van 1883 tot heden. Het stuk eindigt met een overzicht der kosten, waaruit blykt dat van 1871 tot 1885 ter bestryding der ziekte zyn uitgegeven 6,383,932, waarvan alleen in 1884 821,236. 'sRyks middelen hebben in de maand Juni 11. opgebracht 8,490,311, tegen 8,043,862 in Juni 1885. Over het eerste halfjaar van 1886 ƒ51,309,365, tegen 49,521,401 in het eerste half jaar van 1885. Het 6/12 der raming bedraagt ƒ53,076,107. De gewone audiëntiën van den minister van oorlog op 15 dezer en die van den minister van marine op Vrydag a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 12 Juli. Gemengd IN ion W Maakten wy de vorige week melding van Louvris' carbol-strooipoeder, verkrijgbaar by den heer Swemer op de Mare, thans wordt door den heer Dykhuis op de Hoogstraat ook aange kondigd Budy's carbol desinfectiepoeder, dat, even als het eerstgenoemde, door deskundigen wordt aanbevolen als zynde een voorbehoedmiddel tegen besmettelyke ziekten, maar behalve in bussen van 60 cents, ook in proefdoosjes van 10 cents voor handen is. Ten aanzien van den op de Ma as by Luik plaats gehad hebbenden roeiwedstryd, waarby Nederland door de Leidsche studenten-roeivereeni- ging „Njord" werd vertegenwoordigd, kan nog wor den gemeld dat de massa toeschouwers ontzaglyk groot was, zoodat men van het afvaartpunt tot de eindboei als het ware tusschen een cordon van menschen doorroeide. Aan vier nummers nam „Njord" deel. Het eerst werd de wedstryd de „jonge vieren" geroeid, waarbij de „En avant quatre" van Leiden den 2den prijs (100 franken en 5 zilveren insignes)

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1