Leiden, 12 Juli. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 8098. 2>in»ciag 3L3 Jvili. A0. 1886. LEIDSöfi ?ll§tif$ DAGBLAD. PEIJa DEZER COURANT: V&yr Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.10. Afeonderlflke Nommers0.05. ls~ Naai* aanleiding van den vorleden week op „Rhyn- zigt" wolgeslaagden ouderlingen zwemwedstrijd, waartoe de directeur het initiatief had genomen, is bij eenige personen de wensch ontstaan om dergelijke wedstrijden meermalen te houden. De onvermijdelijke kosten echter daaraan ver bonden, hebben een vijftal stadgenooten, t. w. de heeren C. A. Bader, A. en H. Rappard, A. D. Sala en G. Henri Sijthoff, doen besluiten pogingen aan te wenden tot oprichting van eene vaste club, die zich ten doel stelt jaarlijks zulke feesten uit te schrijven. Zy zullen daartoe een beroep doen op de medewerking van alle belangstellenden, en wel met des te meer vertrouwen op kans van slagen, wanneer zy in aanmerking nemen dat in vele andere plaatsen in ons land, kleiner in bevolking dan Leiden, zulke zwemclubs reeds bestaan. Het nut der zwemkunst is zoo algemeen bekend, dat het onnoodig is dit hier weer voor de zooveelste maal te bespreken. Geenszins ongegrond is dan ook het vertrouwen der commissie op aller mede werking, waarom hun dezer dagen eene lijst ter in- teekening zal worden aangeboden, waarop wij hopen dat spoedig een aantal nanren zullen prijken. De voorloopige commissie stelt zich voor, zoo mogelijk nog dit jaar een wedstrijd uit te schrijven. Met liaar zijn wij overtuigd dat eene dergelijke club ook levensvatbaarheid heeft, wanneer de contributie niet te hoog gesteld wordt. Het overgangs-examen van klasse Bn tot Bm aan de Rijks-Landbouwschool is met goed gevolg afgelegd o. a. door den leerling K. A. "Van Bemmelen, van Leiden. Hedenmiddag ontvingen wij per Engelsche mail de Indische bladen van 31 Mei tot en met 4 Juni. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 37, f 18.50, ƒ3.80 en f 1.90; de laagste f 36, f 18, f 3.70 en ƒ1.90. Het mondeling eind-examen van de leerlingen der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus in Noord-Holland zal 15 Juli aanvangen in het gebouw der H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Amsterdam59 candidaten zullen er aan deelnemen uit Amsterdam 24, Leiden 12, Hoorn 9, Haarlem 8, Zaandam 4 en Alkmaar 2. Dr. Blom Coster te 's-Gravenhage, die voor eenigen tijd naar Amerika is vertrokken, zal, namens het gemeentebestuur en de ingezetenen van 's-Gra venhage, ingevolge een van Burg. en Ws. ontvangen opdracht, op 22 Juli aan het gemeentebestuur van Albany, een schriftelijken gelukwensch aanbieden, met het feest van het 200-jarig bestaan dier stad. De twee jongelieden, die dr. Coster vergezellen, zullen dergelijke gelukwenschen van de senaten der Leidsche en Amsterdamsche universiteiten over brengen. Men herinnert zich, dat voor eenige maan den eene officieele uitnoodiging voor die feestviering bij den Haagschen gemeenteraad en by de senaten der Nederlandsche hoogescholen inkwam. Albany werd door Hollanders gesticht. Ds. C. B. Oorthuys, predikant te Harderwyk, heeft het beroep naar Katwijk aan Zee aangenomen. De heer B. G. E. W. Van Dugteren, med. doet9, en arts, thans wonende te Utrecht, heeft besloten zich te Zwammerdam te gaan vestigen met 15 Juli a. s. (in de kom van het dorp). Hier door wordt voorzien in eene wezenlijke behoefte, daar men sedert het overlijden van den geneesheer H. J. P. Van den Steen aldaar verplicht was ge neeskundige hulp te gaan inroepen, hetzy teBode- grave of te Alfen, hetgeen op den duur voor een ieder te bezwaarlijk zou geworden zyn. In het koffiehuis „De Nederlanden" in Hoofd dorp te Haarlemmermeer is door den heer Koppes, en onder beheer van C. Vogel, opzichter te Aalsmeer, aanbesteedhet bouwen van een graantassing, rund- en paardenstalling, kaashuis en dorsch, onder ééne bekapping op de hofstede „"Wildenhorst", sectie E E, kavel 8, te Haarlemmermeer. Ingekomen waren 8 biljetten. Minste inschrijver was de heer A. De Winter te Haarlemmermeer, voor de som van f 5967. Thans hoeft het Tentoonstellingscomité voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstny verheid, in 1887 te's-Gravenhage te houden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het departement 's-Gravenhage der Nederlandsche Maat- schappfj ter bevordering van Nijverheid, zich by circulaire tot de ingezetenen van Den Haag gewend. Aan het comité, door en namens genoemd depar tement benoemd, is buiten alle verantwoordelykheid van het departement, èn de verwezenlijking èn het geheele beheer van genoemde tentoonstelling op gedragen. Tot dekking van mogelyk verlies zal een waar borgfonds worden tot stand gebracht. Het zal be staan uit minstens 300 aandeelen a 50, vormende dus een kapitaal van 15,000, zynde 3/5 van het totale bedrag waarop de inkomsten en uitgaven der tentoonstelling zyn begroot. Daar, indien op 1 October 1886 voor minder dan 300 aandeelen in het waarborgfonds is ingeschreven, aan het plan geen verder gevolg zal worden gegeven, doet het comité een beroep op alle belangstellenden in deze zaak, om door in te scliryven in genoemd fonds, de uitvoering van een plan mogelyk te maken, dat voor onze nationale kunstnyverheid van zoo groot gewicht is te achten. Het geld wordt volstrekt niet dadelyk gevraagd. Eerst als de finantieele uitslag der tentoonstelling ongunstiger mocht zyn dan men nu na nauwgeg zette overweging heeft geraamd, verbinden de in schrijvers zich in dat eventueel nadeelig saldo, hun evenmatig deel te dragen, doch nimmer meer dan waarvoor ze hebben ingeschreven. Reeds voor deze oproeping moeten er bereids eenige toezeggingen zyn gedaan. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Rotter dam naar naar Nieuw-York, passeerde 10 Juli Dover de „Koningin Emma," van Batavia naar Amster dam, vertrok van Aden 11 Juli; de „Schiedam," vortrok 10 Juli van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Juli te Marseille; de „Prinses Amalia," van Amsterdam, arriveerde te Batavia 10 Juli; de „Prins van Oranje," vertrok van Batavia naar Am sterdam 10 Juli; de „Limburg," vertrok 10 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Ouessant 10 Juli; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, ver trok 10 Juli van Suez. Gemougd Nieuw». Gisteren heeft op de Maa? by Luik de groote internationale roeiwedstryd plaats gehad, georganiseerd door de vereeniging „Royal Sport Nautique de la Meuse," ter viering van haar 25jarig bestaan. Prachtig weder begunstigde het feest. Een groot aantal roeiverenigingen h"d zich aangemeld om mede te kampenongelukkig hebben vele zich verhinderd gezien door verschillende om standigheden. Deelnemers warenDe Leidsche stu- denten-roeivereeniging „Njord", de „Sport Nautique" van Rysel, de „Cercle des Régates" van Brussel, de „Société Royale Nautique" van Antwerpen, de „Club Nautique" van Gent, de „Royal Sport Nau tique" van Brussel, de „Sport Nautique" van Brugge en de „Royal Sport Nautique" van de Maas. Na hevigen stryd mocht het „Njord" gelukken PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 8.1TJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoee- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. in drie verschillende races, 2 eerste en een tweeden prijs te behalen, eerstgenoemden met de 2-rioms- giek „Reliquiae" en de 4-riems-giek „Zuster Anna", den tweeden prys met de 4-riems-giek „En Avant Quatre". Zondag -middag omstreeks twee uren ontstond een begin van brand in eene woning in de Paradyssteeg. Hoewel dus van geringen aard, waren toch spoedig de weesburgers met hunne brandspuit aanwezig. Doch zy konden, zonder water gegeven te hebben, weer inrukken. Aanstaanden Zaterdag, 17 Juli, zal het vyftig jaren geleden zyn dat J. Korenhof bij den heer J. Scheltema, dekenfabrikant alhier, thans firma J. Scheltema Jansz., in dienst trad. Hy is er sinds dien tyd onafgebroken werkzaam geweest. Men schryft ons van heden uit Kat wijk aan ZeeIn de vorige week werd de versch- visschery door 12 bomschuiten uitgeoefend, waar van er nog 8 zich voor de haringvaart moeten gereed maken. Zij besomden van 74 tot 112 in 5 dagen; de groote zeilboot 34. Voor de levende visch werd nog een zeer hooge prys besteed. Tot heden zyn 26 bommen op de haringvisscherij uitgegaan. Vermoedelijk worden er daartoe 54 ge reed gemaakt. Op den 9den dezer is het driejarig zoontje van M. Van Tol aan de Huigsloot te Haar lemmermeer, spelende in de Ringvaart géraakt en verdronken. Te Aarlanderveen vond de heer De B. Zaterdag eene zyner koeien in de weide van de staartpluim beroofd. Onmiddellyk is de politie met deze verregaande kwaadwilligheid in kennis gesteld. Men meldt uit 's-Gravenhage van 11 Juli: Reizigers, hedenavond met de Belgische treinen hier aangekomen, brachten het bericht mede dat Domela Nieuwenhuis, hedenochtend met een kaartje 3de klasse naar Antwerpen vertrokken, aan de Belgische grenzen tegengehouden en hem de toegang op Belgisch grondgebied door de autori teiten geweigerd zou zyn. By nader onderzoek is gebleken, dat Domela Nieuwenhuis gisterochtend met den eersten trein, vergezeld door een ander, beiden plaats nemende in de derde klasse, van hier is vertrokken met een reistoilet naar Antwerpen. Des avonds te acht uren was het tweetal we derom in Den Haag teruggekeerd. Men verzekerde tevens, dat tegen het toelaten in Belgiö van den persoon, met wien Domela Nieu wenhuis reisde, bij de grensbeambten geen bezwaar bestond, doch dat bedoelde reisgenoot, na de terug- wyzing van Domela Nieuwenhuis, met den vriend, met wien hy was uitgegaan, ook wilde thuis komen, zoodat zij in eikaars gezelschap den terug tocht aannamen. Gisterochtend vroegtydig was eene familie uit Delft met een rytuig, bespannen met twee paarden, naar het Rynspoorstation te 's-Gra venhage gebracht. De koetsier keerde langs den Bezuidenhoutschen weg terug, in welke straat de paarden, welke voor de stoomtram geschrikt waren, op hol sloegen. Er was geen inhouden der hollende beesten voor den koetsier mogelyk, zoodat het rij tuig in vliegende vaart langs Heerengracht, Plein, Pooten, Spuistraat en Vlamingstraat rood. Op de Groote Markt sloeg de koetsier van den bok en werd zwaar aan het hoofd gewond, terwyl hy kneuzingen aan den arm bekwam. De paarden waren inmiddels tegengehouden. Den koetsier werd door den stadsgeneesheer de noodige hulp verleend, waarna hy voorloopig in eene uitspanning verbleef, terwyl het rytuig met behulp van één paard het tweede was eenigszins gekwetst naar Delft werd teruggebracht.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1