S®. 8095. Maandas; 12 Juli. A0. 1886. (Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenUO. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERT3NTIEN: Van 1—C regc-1» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incas so ren Luiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd ISti«n-wi Gedurende de afgeloopen week z y n hier ter stede aangegeven38 gevallen van mazelen, waaraan 6 kinderen overleden, 1 geval van rood vonk en 1 sterfgeval aan diphtheritis. De miliciens van dit jaar der beide bataillons infanterie, alhier in garnizoen, waren hedenmorgen op het Schuttersveld vereenigd, om voor hunne respectieve compagnies- en bataillons- oommandanten af te exerceeren, om daarna verder te worden opgeleid in compagnies-oefeningen, schijfschieten, velddienst enz., onder leiding van hunne compagnies-commandanten. Nadat de rekru ten voldoende blyken van hunne geoefendheid in de rekruten-exercitie hadden gegeven, maakte de troep, met de muziek aan het hoofd, eene militaire wandeling door de stad. Dezer dagen werd in ons blad aan gekondigd een nieuw desinfectiemiddel. Met het oog op de warme dagen zal dit zeker niet onwel kom zijn. Het is een carbolzuur-houdend poeder, besloten in eene langwerpig ronde bus, model als voor ingemaakte groenten enz. In een der platte deksels bevinden zich gaatjes, waardoor men den inhoud kan strooien ter plaatse waar men dien hebben wil. Een étiquette op de ronde zijde ver- méldt de gebruiksaanwijzing, volgens welke dit middel goed is tot zuivering der lucht in zieken en kinderkamers, van riolen of privaten, van be perkte ruimten waar veel menschen slapen, zooals in schepen, kazernes en hospitalen, ook van scholen waar veel kinderen bijeenzijn; zoomede om mus kieten, muggen, vliegen, motten, muizen en ratten en verder alle lastige insecten er mede te ver drijven; terwijl bovendien nog tal van doeleinden, w. o. het reinigen van schapen en lammeren, worden opgesomd,waartoe dit Louvris-poeder met succes kan worden aangewend, op eene wijze welke het reeds daardoor alleen aanbeveelt. De prijs is daarbij ge ring, slechts 60 cents per bus. Gelijk uit do adver tentie bleek, is het bij den heer Swemer, drogist alhier, verkrijgbaar. Deze week werden op „Rhynzigt" 1042 zwembaden door heeren en 93 door dames genomen. De temperatuur van het water is 22° Celcius. Er is sprake van den 23sten Juli als den dag, aangewezen voor de behandeling van het hooger beroep van Domela Nieuwenhuis voor het gerechtshof te 's-Hage, tegen zijne veroordee ling door de rechtbank aldaar. Onze berichtgever meldt ons uit HillegomDe verzending van zwarte aalbessen naar Engeland is alhier in vollen'gang. De prijs bedraagt 7 cents per kilogram. Moesten deze vruchten vroe ger ter verdere verzending aan het station Veenen- burg bezorgd worden, thans worden ze in het dorp in manden verpakt en met de stoomtram verzonden, wat gemakkelijker en minder kostbaar is. Wanneer tegen den avond de verschillende tuiniers met hunne ladingen vóór het café „het wapen van Hillegom" aankomen, geeft dit eene eigenaardige levendigheid. Te Wormerveer werden twee meisjes geboren, die aan elkaar gegroeid waren. Hoewel de kinderen levensvatbaarheid hadden, zjjn ze toch kort na de geboorte overleden. Door tusschenkomst van den geneesheer zullen ze naar het academisch-ziekenhuis te Leiden worden gezonden. Het bestuur der afdeeling 's-Graven- hage van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, is voornemens op den 20en Augustus a. s., op den weg, ten noorden van het Malieveld, eene harddraverij te houden van paarden van zessen klaar, van inlandsch ras, gespannen voor Holland sche en Friesche sjeezen. Nicolaas Beets heeft vóór enkele da gen aan eene oude vriendin, Keetje Van der Made, uit Hildebrands „Camera Obscura" welbekend, een bezoek gebracht, na haar in 53 jaren niet meer te hebben gezien. Na geruimen tijd met haar ge keuveld te hebben nam Hildebrand afscheid van het 81-jarige vrouwtje. Als aandenken overhandigde hjj haar een in prachtband gebonden exemplaar der 16de uitgave, waarin het volgende stond: „Aan Keetje Van der Made (het Noord-Brab. meisje) als aandenken aan zijn bezoek in hare wo ning te Oosterhout den 6den Juli 1886. Hil debrand." In den vroegen morgen werden de inwoners van Apeldoorn weder opgeschrikt door het luiden der brandklok; spoedig ontdekte men dat in de buurtschap Wormen een huis in brand stond. Aan blusschen viel niet te denken, daar in de nabijheid geen water te vinden was. Alleen de inboedel was verzekerd. Den avond te voren is te Apeldoorn zelf het huis van den heer Beumer geheel door brand ver nield. De oorzaak is niet bekend. Het huis alleen was verzekerd. Te Uithoorn geraakte het achtjarig dochtertje van L. V. te water, met het ongelukkig gevolg, dat het na eenigen tijd levenloos werd opgehaald. Nog geen twee jaren geleden verloor door een dergelijk ongeluk L. V. zjjn eenigen zoon. Te Tiel is een man, die een zak zaad naar den zolder droeg, daarmede van de trappen gevallen, ten gevolge waarvan hjj met het hoofd op den steenen vloer terecht kwam. Den volgenden avond is hjj aan de govolgen overleden. Aan de Bulgaarseh-Turksche gren- zen is eene bende het klooster te St.-George bin nengetrokken en heeft het hoofd daarvan op de wreedaardigste wijze vermoord. Wegens die euvel daad zijn 40 Bulgaren gevangengenomen. By het dorp Koumanovo is eene Servische roo- verbende van 15 man door de Turksche troepen gevangengenomen, en aan de grenzen zijn de troe- pen ook slaags geweest met eene bende, waarvan drie man gedood werden en de hoofdman, Stoptso, ge vangengenomen, terwijl te Thessalonika nog eene bende van 17 man onder militair geleide binnen gebracht is. In Macedonië doen de roovers weder van zich hooren; zoo zijn zij het dorp Pesnovo, vier uren afstand van Kastoria, binnengetrokken om zich levensmiddelen te verschaffen, doch toen de be woners dit weigerden en tegenstand boden, joegen zij hen er uit. Tegen de 60 man sterke bende was het volk niet opgewassen. Alstoen plunderden zjj alles leeg en verbrandden alle huizen. Aan de militaire macht, ter opsporing van de booswichten uitgezonden, gelukte het echter de meeste in handen te krijgen. Te Tiflis is bericht ontvangen dat eene roover- bende gevangengenomen is, die op den lsten Juli een aantal rooverijen gepleegd heeft op den grooten postweg van Erivan tusschen de stations Elenovka en Jachta. In minder dan twee uren werden die misdaden gepleegd op eene uitgestrektheid van niet meer dan twee wersten lang. Ongeveer zestig per sonen en verscheidene rijtuigen werden aangehouden en geplunderd. Onder de slachtoffers bevonden zich veertig Armenische Turken, die van Etchmiadzin terugkeerden, de bisschop van Etchmiadzin, de advocaat Tshubenko en zijne vrouw, de heer Miri- manoff, directeur van het gymnasium in die stad, en eenige kooplieden. Twee kooplieden waren door de roovers vermoord en één hadden zy' zwaar gewond. Uit b ij zonderheden, welke nog wor den medegedeeld over het ongeluk der beide toe risten op den Grosz-Glockner, blijkt de onjuistheid der gissing dat het gezelschap door eene lawine zou zjjn bedolven. Markgraaf Pallavicini en de heer Crom- melin hebben met de gidsen de beklimming van de Glockner-spits langs den stoilen noordkant onder nomen en schijnen zelfs hun doel vrij dicht ge naderd te zjjn, toen een van hen viel en ook de anderen, die met een touw aan hem waren ver bonden, in zjjn val medesleurde. Pallavicini vond dus den dood dicht by de plek, waar hjj voor tien jaren 18 Aug. 1876 met drie gidsen met levens gevaar de Glockner-spits beklom. Het eerst werd gevonden het vreeselyk verminkte lijk van den gids Rubesoier. Een stuk van het touw was nog om zyn middel bevestigd en een arm was geheel van het lichaam en opengerukt. In zijne nabijheid lag de hoed van een der toeristen, die blijkbaar de Glockner-spits reeds tot op een afstand van 100 meter waren genaderd. Naar met zekerheid nu ook van andere zijde vernomen wordt, is het eerste bericht, als zouden de ljjken van al de vermisten gevonden zijn, on juist. Tot nu toe is alléén het ljjk van één dei- gidsen gevonden. Slecht weder maakte het zoeken zeer moeielyk. Volgens te Berlijn ontvangen berichten trachtten de reizigers de tot nu toe nog niet begane noord zijde des Glockners top te bereiken, klommen ze over groote Pasterzen-gletschers en bereikten den smallen rand welke naar de hoogste spits leidt. Hierbij geraakten zjj op eene sneeuwvlakte. Onder het gewicht der vier mannen spleet de vlakte en stortten de reizigers in de diepte. In den val brak het touw. De gids Rubesoier viel op de 1300 meter liggende Pasterzen-gletschers. Of de andere drie reizigers aan den rotswand zjjn hangen ge bleven, moet nog uit nadere onderzoekingen blijken. Zekerheid heeft men daaromtrent nog niet. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Zondag ll Juli, te twee uren, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.: No. 1. „Unser Wenzel!" Marsch (late Uitvoering), Suppé; 2. Festival Ouverture, A. Leutner; 3. „Le MyoBotis", Valse (arr. C. Lau), C. Lowthian; 4. Souvenir aus der Operette: „der Bettelstudent", C. Millöeker. Tweede afd.: No. 5. Ouverture de l'Opéra: „Zampa" (arr. J. Oostelaar), F. Hérold; 6. „La Benediction'des Poignards", Scène du 4de Acte de l'Opéra „Les Huguenots", G. Meyerbeer; 7. Fan- taisie sur des Motil's de „Carmen", Opéra de Bizet, J. G. H. Mann; 8. „8ans-Faron", Polka, Seidel. Zomerzorg. Dinsdag 13 Juli, des avonds te zeven uren, te geven door hot Stafmuziekcorps van het 4de regi ment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.: No. 1. „Marche Festivale", George Beyerlé; 2. Ouver ture „Die lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolaï; 3. „O schoner Mai"! Walzer nach Motiven der Operette: „Prinz Methusalem", (1ste uitvoering), Joh. Strauss; 4. Fan- taisie sur l'Opéra „La Juive" de Halévy, W. Wieprecht. Tweede afd.: No. 5. Ouverture zur Oper: „Oberon", C. M. Von Weber; 6. Walkürenritt, Frühlingslied, Liebesduett, Wotan's Abschied von Brtinnhilde und Feuerzauber, aus dem Musik-Drama: „Die Walkure", Richard Wagner; 7. „Marche Triomphale", uit de Suite voor Orkest „Scènes de Genre", (late uitv.) J. H. G. Mann; 8. o. Cavatine aus der Oper: „der Freischütz", (lste Uitvoering), C. M. Von Weber; J. „Toreador et Andaleuse", A. Rubinstein; 9. Fantaisie üher Motive aus der Oper: „Lohengrin" von R. Wagner, (lste uitv.), J. G. H. Mann. Leiden, 10 Juli. Hoden aangevoerd: Tarwe 3 hec toliter. Wintertarwe f 7.— a f 7.40 Zomertarwe f 6.60 a f 6.90. Rogge 4 H. L. Winteirogge f5.90 a f6.20. Zomer- rogge f 5.30 a f 5.80. Gerst 3 H. L. Zomergerst f 8.60 a i 4.50 Chevalier-gerst f 3.80 a f 4.90. Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f 3.-1 a f 3.70. Duivenboonen 2 liectol. f 6.50 a f 8.—. Paar- denboonen 3 hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 9960 kg. Grasboter, lste qualit. l/4 vat f 40. a f 54; Sclieiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.— a f 1.35—; Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 8000 dubb. hectol., f 0.21 a f 0.24. Amsterdam, 8 Juli. Aardappelen. Nieuwe Malta per" f a f -Andijker Muisjes f 4.a 4.50; dito ronde f 3.50 a 4.Westlandsche Klei in manden f 1 70 a f 2.20; dito losse f 1.70 a 1.80; dito Klei Muisjes f 4'.—a f 4^20, dito Zand f 3.40 a f 3.50Rijnsburgers f 1 50 a f 1.80; Katwijker zand f 4.—a f5.—alles berekend per HL Aangevoerd 14 versche ladingen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1