lokalen voor natuurlijke historie; in de hoogore burgerschool voor meisjes werden jaloezieën in het gymnastieklokaal aangebracht; in de hoogerebur gerschool voor jongens werden twee zinken dak bedekkingen vernieuwd, terwyl in de zaal voor na tuurlijke historie een nieuwe kast en tafel werden geplaatst. De school in de Brandewijnsteeg verkreeg nieuwe gymnastiek-toestellen, die aan de Breestraat 20 nieuwe banken, terwijl de banken in de school in de Van-der-"Werfstraat geverfd werden. In verband met de aanneming der motiej waarby de wenschelijkheid van demping der Kool- en Brandewijnsgrachten werd uitgesproken, is in beginsel tot de demping besloten. De vereischte gelden zullen nu nog beschikbaar moeten worden gesteld en beslist op welke wijze deze zullen worden gevonden. Eeno bestrating met nieuwe steenen, die de kosten zou doen stijgen tot f 10,000, komt B. en Ws. onnoodig voor, terwijl, zooals in hunno vroegere voordracht werd opgemerkt, de bestrating gevoeglijk door stadswerklieden met oude steenen kan geschieden. Intusschen zal dan de ter zake op de begrooting uitgetrokken som met een zeker bedrag moeten worden verhoogd, ten einde te voorkomen dat ander noodig straatwerk achterwege zou moeten blijven. Een bedrag van 300 wordt daarvoor door B. en AVs. voldoende geacht, zoodat de kosten der geheele demping met toebehooren kunnen worden geraamd op f 7600. "Wat betreft de wijze waarop de benoo- digde gelden moeten worden gevonden, ook de uit gaven voor deze demping moeten worden bestreden uit de buitengewone ontvangsten. In de raadszitting van 18 October 1883 werd besloten met de gemeente Delft eene rechtsvorde ring in te stellen tegen den pachter van de op brengst der passage of gabel- en schouwgelden en diens borgen tot betaling van het ter zake ver schuldigde. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te 's-G-ravenhage van 30 October 1885 zijn daarop de pachter W. Van der Meer en zijn borg W. K. Kas- teele veroordeeld tot betaling aan de gemeenten Leiden en Delft van de gevorderde som van/2516 met den interest daarvan berekend tegen vjjf ten honderd in het jaar sedert den lOden December 1884 tot de voldoening. Nadat ter uitvoering beslag is gelegd op de vaste goederen van den borg W. F. Kasteele is vanwege don pachter op 29 Juni jl. ten kantore van don Gemeenteontvanger gestort een bedrag f 2864.705, als de in het vonnis vermelde som van 2516 met de rente ad 5 pet. van 10 December 1885 af, ad f 195 en in mindering van het alsnog verschul digde f 153.705. Vermits de pachtsom por jaar bedraagt 2995 was de pachter op 1 Juli jl. als nog verschuldigd f 8082.54s, tot do betaling waar van hij in behoorlijken vorm is gesommeerd. B. en Ws. hebben van een en ander aan het Gemeentebestuur van Delft kennis gegeven, met verzoek een besluit te nemen tot het instellen van eene tweede rechtsvordering en geven den Raad alsnu in overweging te besluiten om met de ge meente Delft tegen den pachter voornoemd on zijne borgen eene rechtstvordering in te stellen tot vol doening van het aan beide gemeenten, ter zake van de voormelde pacht, tot op den dag der dagvaar ding verschuldigde. Het door B. en Ws. ingewonnen rechtskundig advies is met de betrekkelijke stukken ter inzage voor do loden nodergelegd. Tegen de inwilliging van het verzoek van dr. W. P. Weebers, belast met de armenpraktijk in de wijken I en II, om gecontinueerd te worden in zijne b trekking van stads-goneeshecr, bestaan bij B. en Ws. geene bedenkingen; evenmin tegen do inwilli ing van het verzoek van de directie der Loidsche Zoutkeet om een aanvoerbuis voor water te mogen leggen van do Oude Singolgracht naar do Zoutziederijook niet tegen de verzoeken van F. J. F. Tijssen om eervol ontslag uit zjjne be trekking van 2den onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse, on van mej. A. Honig om eervol ontslag als 2de onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse, boiden met ingang van 16 Aug. a. s.; even min tegen de inwilliging van het verzoek van mej. A. Risseeuw om tegen 1 Sept. a. s. ontheven te worden van de waarneming der betrekking van leerares in de vrouwelijke handwerken aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, wegen j ir.der gunstigen gezondheidstoestand. A n lit toolatings-examen der Hoogere Bur gerschool vcor jongens alhier werd deelgenomen door 4 3 ("spiranten, waarvau werden toegelaten 31 en voorwaardelijk 11. Afgewezen werden er 6. De uitslag der overgangs examens aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is als volgt 4de klasse, 14 leerlingen; onvoorwaardelijk be vorderd 13, niet bevorderd 1. 3de klasse, 20 leerlingen; onvoorwaardelijk be vorderd 19, niet bevorderd 1. 2de klasse, 20 leerlingenonvoorw. bevorderd 17, voorw. 2, niet bevorderd 1. lste klasse, 23 leerlingen; onvoorw. bevorderd 20, voorw. 2, niet bevorderd 1. Aan het eerste admissie-examen werd deelgeno men door 25 leerlingen. Voor de lste klasse wer den 21 leerlingen onvoorwaardelijk, 2 voorwaarde lijk toegelaten. Eén leerling voor de 2de klasse werd toegelaten, en één voor de 3de klasse met her-examon. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opgenomen van 41 67 volwassen personen en van 5 10 kinderen. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 21 Juni tot 9 Juli 11. te 's-Gravenhage ge houden, zjjn, naar order der ranglijst, de volgende heeren toegelaten: C. W. F. Kooiman (D), W. J. Ketjen (D), H. Alt- mann (D), J. C. Jansen (D), H. Carpentier Alting (L), A. Pecqueuro (D), D. H. Van der Hoek (D), B. L. Van Bjjlevelt (D), A. C. Veenhuyzen (D), A. H. Blaeser (D), C. L. J. Palmer Van den Broek (D), G. A. N. Scheltema (L), J. Van Aalst (L), J. W. Van Hille (D), W. J. H. Van Ryck (D), W. F. Van Zutphen (D), F. H. J. Privé (L), J. H. Ziesel (L), G. J. M. Van Angelbeek (D), E. Einthoven (D), W. K. F. Hekmeyer (D), G. Stortenbeker (D), F. "W. Steenstra Toussaint (D), J. De Vogel (L), H. J. L. Wattendorff (D), J. Boumeester (D), W. H. Boeking (D), J. Van der Laan (D), H. Craandijk (D), H. P. Wagner (D), P. C. De Quant (D), J. W. E. Wessels (D), M. C. Schadee (D), A. J. De Mandt (D), en J. De Groot (D). De letters D (Delft) en L (Leiden), achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan by welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen. Aan het examen werd in het geheel deelgeno men door 61 personen, van welke er 35 werden toegelaten. Tot de eerstgenoemden behooren 6 kweekelingen der Leidsche instelling, die allen zijn geslaagd. Van de Delftsche instelling waren er mitsdien 55, waarvan er daarentegen slechts 29 werden toegelaten, dus even de helft. In haar nommer van heden maakt de „Prov. Noord-Br. en 's-Hertogenb. Crt." met lof melding van do concorten, verleden week door het stafmuziek corps van het 4de reg. inf. aldaar gegeven. Ze roemt de verschillende goede krachten, waarover het Leidsche corps beschikt, en prijst de uitstekende leiding des heeren Mann, waardoor het zulke snelle vorderingen maakt. Niet alleen werden de orkest nummers er met genoegen gehoord, maar ook de goed geblazen solo's voor piston en piccolo door de heeren J. C. Van den Berg en C. Noest verwier ven veel bijval. De Koning en Koningin zullen a. s. Dinsdag met een extra-trein van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij van Soestdijk via Baarn te 's-Graven hage aankomen. Z. M. zal den volgenden dag de buitengewone vergadering van de Staten-Generaal openen. De dag der terugkeer naar Soestdijk is nog niet bepaald, Woensdag a. s., des voormiddags te halftien, zal op het Paleis de beëediging door Z. M. plaats hebben der leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor zoover aanwezig, in tegenwoordig heid van don directeur van het Kabinet des Konings en den minister van binnenlandsche zaken, den heer Heemskerk, allen in kostuum. Het nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, de heer A. C. Wertheim, zal by deze gelegenheid mede in handen des Konings den eed afleggen. Den 19den dezer zal te 's-Hage een groot diplomatiek gastmaal gegeven worden door baron d'Anethan, gezant van den koning der Belgen by ons Hof. Tot secretaris van de Belgische legatie te Weenen is benoemd baron L. Moncheur, thans in dezelfde betrekking te 's-Gravenhage. Naar wy vernemen, wordt hot bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip lstekl. „Koningin Emma der Nederlanden," bestemd voor eene reis naar West-Tndië. opgedragen aan den kapitein ter zee J. H. Commys, commandant van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam. De referendaris aan het ministerie van koloniën mr. A. Th. Heyligers is zoodanig ongesteld dat een langdurig verlof tot herstel noodig zal zyn. Zyne betrekking zal alsdan gelijktijdig worden waargenomen door den referendaris mr. A. A. De Yries. Men verneemt dat de Regeering besloten heeft de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Grondwet opnieuw aan de Staten-Generaal in te dienen. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 Juli te Port-Said. Tolegrammon. PARIJS, 9 Juli. De bladen spreken het gerucht tegen dat de minister-president De Freycinet aan de Russische regeering geantwoord zou hebben, dat Frankryk tegenover de Baoetm-quaestie eene geheel onverschillige houding zou aannemen; de minister heeft integendeel aan de mogendheden verklaard dat Frankryk, getrouw aan de politiek, tot dusverre ook in de Bulgaarscho quaestie gevolgd, zjjne meening eerst te kennen zou geven, als de onmiddellijk betrokken mogendheden zich verklaard zouden hebben. By beschikking van den nieuwen aartsbis schop, Richard, zal het lijk van den kardinaal Guibert in de kerk Nötre-Dame en niet in die van het Heilige Hart op Montmartre worden bijgezet, daar de aartsbisschop weet, dat de regeering de begra fenis op Montmartre niet wenscht, uit vrees voor mogelijke demonstratiën. [Het is kardinaal Guibert geweest, die den trotschen, maar nog lang niet voltooiden bouw van de kerk van het Heilige Hart op Montmartre ondernam, aan welk heiligdom thans reeds 12 millioon fr. is ten koste gelegd.] WEENEN, 9 Juli. Naar de „Polit. Corr." uit Belgrado bericht, is de heer Garaschanin van plan, na de sluiting der Skupschtina, wegens zyne zwakke gezondheid een lang verlof te nemen of misschien zich geheel terug te trekken. BRUSSEL, 9 Juli. Graaf De Lalaing is tot raad van legatie bjj het gezantschap te Berlijn benoemd. WEENEN, 9 Juli. Yolgens berichten uit Fiume komen er dagelijks enkele cholera-gevallen voor; de ziekte heeft echter niet het karakter eener epidemie. LONDEN, 10 Juli. De „Times" bespreekt nog eens de Batum-quaestie. Daarbij verklaart het blad dat, ofschoon de quaestie niet van genoeg belang is om aanleiding te geven tot een ernstigen stryd, men toch wel kennis moet nemen van het feit, dat Rusland eene rechtstreeksche uitdaging heeft gericht tot Engeland, welk land nu zijne staatkunde hiernaar moet inrichten. Door de herroeping van artikel 59 van het Ber- lynsche tractaat wordt ook de verplichting, welke Engeland bij dit tractaat op zich heeft genomen, om het status quo ante betreffende de Dardanellen te eerbiedigen, een doode letter. Evenals Rusland, verlangt nu ook Engeland zyne vrijheid van han delen terug. Gravin Van Bylandt, vergezeld door haar echtge noot, den Nederlandschen gezant, den consul-gene raal May en den consul Maas, opende gisteren de onlangs opgerichte Nederlandsche armenhuizen, met de inrichting tot verpleging van herstellende zieken te Old-Charlton, in de nabijheid van Woolwich. Graaf Van Bylandt en de predikant Adama Van Scheltema voerden by die plechtigheid het woord. WEENEN, 10 Juli. Alle mogendhedJ^ip het vasteland, die de Russische nota ontvin^b, met inbegrip van Turkye, hebben de mededeeling der- Russische regeering, betreffende Batum voor ken nisgeving aangenomen en uitsluitend in dezen geest beantwoord. Allen wachten af, totdat Engeland, dat het meeste belang heeft bij de quaestie, zyn hou ding heeft verklaard. LONDEN, 10 Juli. Hedenmiddag omstreeks één uur waren gekozen 270 conservatieven, 56 unio nisten, 140 liberalen, die Gladstone steunen, en 72 ledon der Iersche nationalistische partij. De heer Trevelyan (voorheen lid van het ka- binet-Gladstone), die zich, wegens de Iersche quaes tie, van Gladstone heeft afgescheiden, is te Hawick geslagen. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: zwakke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 16° Celcius 60.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 10° C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 14°C. 57.2° F.; '8 namiddags 4 uren 18° C. 64.2° F.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2