Het getal geboorten bedroeg 1513 en dat der overledeneq 949, terwijl 318 huwelijken werden gesloten. De Verhoudinè van het getal overledenen tot het cyfer der bevolking was in 1885 1 op 47.23. Het aantal geborenen over 1885 verschilt weinig met dat over 1884; het aantal overledenen was echter ruim 10 pet. minder, terwijl de sterkte van het garnizoen met ongeveer 9 pet. is verhoogd. Volgens de godsdienstige gezindheid is de be volking verdeeld in 28,321 Nederduitsch-Hervormden, 947 Fransch- of Waalsch Hervormden, 3 Anglikaan- sche. Episcopalen, 1134 Evangelisch-Lutherschen, 34 Hersteld Evangelisch-Lutherschen, 297 Doops gezinden, 314 Remonstranten, 1684 Christelijk- Gereformeerden, 11,213 Roomsch-Katholiekon, 61 Oud-Roomschen, 583 Nederduitsche Israëlieten en 59 tot geene der genoemde gezindheden behoorenden. De bevolking van het Invalidenhuis bedroeg op 31 December 1885 68 man. Het getal kiezers was volgens de op 30 Maart 1885 gesloten kiezerslijstenvoor de Tweede Kamer der Staten-Genoraal 1311, voor de Provinciale Staten 1310 en voor den Gemeenteraad 1826. In 1886 bedraagt het aantal kiezers: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1334, voor de Provinciale Staten 1329 en voor den Gemeente raad 1889. In het personeel van den Gemeenteraad ontstond verandering door het overlijden van de heeren J. Groll en G. Wilhelmy Damsté, alsmede door het periodiek aftreden van den heer J. I. Van Wensen, die ver klaarde zich niet weder verkiesbaar te stellen. Gedurende 1885 werd geene verordening van strafvordering vastgesteld. Bij openbare aanbesteding werden nieuw bestraat de Boommarkt, Aalmarkt, 1ste Groenesteeg, Moriaan- steeg en Bakkerssteeg, te zamen 5304 M2. In eigen beheer werd verder nog opnieuw bestraat of verstraat 43,902 M2., terwijl nog noodig was: 5932 M2. ten dienste der stad en 8517 M.2 ten dienste van par ticulieren en hior gevestigde maatschappijenin het geheel in eigen beheer 58,351 M2. De noodige materialen als keien, klinkers, bezems, kruiwagens enz. werden by openbare aanbesteding aangeschaft. Door het opbreken van den tramweg aldaar, was nieuwe bestrating op de Haarlemmerstraat noodig. Wederom werden 40 naambordjes (nieuw model) aangeschaft. Het onderhoud van wegen en voetpaden, met de daartoe behoorende kunstwerken, had in hoofdzaak by openbare aanbesteding plaats. Evenzoo word de levering van het benoodigde grint voor de singels en buitenwegen aanbesteed. In eigen beheer werden onderhoudende singels, de Leiderdorpsche weg, de weg langs de Haarlem mer trekvaart, het voetpad langs den Hoogen Ryn- dyk en een gedeelte der toegangswegen buiten de voormalige Rynsburger- en Wittepoorten. Als buitengewoon werk is te vermeldende her stelling der schade aan de Spanjaardsbrug, door aanvaring veroorzaakt. Van het" bouwterrein langs het Plantsoen werden 13 perceelen verkocht, te zamen groot 2075 M2. Op deze terreinen werden woonhuizen gebouwd of is met de voorbereiding van den bouw begonnen. Het Plantsoen zelf werd behooriyk onderhouden, de planten en heesters zyn zooveel mogelijk aange vuld, de paden begrint en de volière uitgebreid. Met het snoeien der boomen langs straten en wegen werd op de eenmaal aangenomen wyze, met goeden uitslag voortgegaan. In de stack zyn de groote uitkappingen, noodig doordat de boomen te lang aan zich zelf waren overgelaten, by na ten einde en kan voor het geregeld onderhoud der boomen beter gezorgd worden. Gemcugd Nieuw* Twee afgeluisterde gesprekken omtrent de Ruïne. In het voorjaar. Weet gy ook wanneer het Park geopend wordt? Antwoord: Als het groen is! In het hartje van den zomer. Weet gy ook wanneer het Park geopend wordt? Antwoord: Als het dor isl Naar men verneemt, zullen op 29 Juli a. s. te Hoofddorp (Haarlemmermeer) hard draveryen en volksspelen worden gehouden. Uit Rotterdam wordt gemeld: Er heeft hier in de vorige week nog een tweede diefstal met braak en inklimming plaats gehad. Ten huize van een leeraar aan eene onzer hoogere burgerscholen, den heer dr. J., zyn eenige effecten en loten, benevens oen aantal zilveren en andere sieraden ontvreemd. De diefstal heeft plaats gehad terwyl de bewoners afwezig waren en zich te Dordrecht bevonden. Hoogstwaarschynlyk zyn de dievon dezelfde per sonen, die des nachts bij den heer Van S. hebben ingebroken. Is dit vermoeden juist, dan heeft men hier te doen met volleerde inbrekers, die het vooral voorzien hebben op tijdelijk onbowoonde huizen, waar zy weten of vermoeden kunnon dat iets te vinden is, en die hunne maatregelon goed weten te nemen, om politie en justitie te verschalken. Het huis van den heer v. S. staat tamelyk afge legen buiten de stad, naby Kralingsch grondgebied. Het door dr. J. bewoonde bovenhuis echter staat in eene druk bevolkte straat, nl. in de Oosterstraat, op niet verren afstand van een politieburool. By hare thuiskomst vond de familie een ƒ4000 verdwenen. By gelegenheid van do teraarde bestelling van het lyk van d6n sergeant-majoor dei- mariniers, B. H. Mulder, te Amsterdam, heeft, naar de „Arnst. Crt." meldt, het gepeupel zich weder niet onbetuigd gelaten. Toen de lykstaatsie Woens dag-middag op de begraafplaats was aangekomen, drong de menigte op om door het hek te komen. Onder een voortdurend geschreeuw maakte mm het den huzaren en politie-agenten zoo lastig, dat laatstgenoemden hunne wapenstokken moesten ge bruiken en menigen flinken tik uitdeelden. Een onderofficier der mariniers liet de kolf van zyn geweer dienst doen en maakte ruim baan. Aanvan- kelyk had men t;-ee personen gearresteerd, maar het gemeen wist hen te ontzotton. Wulfers, de vroegere gemeente ambtenaar der belastingen, te Amsterdam, is ten crimineele verwezen. Hem wordt ten lasto gelegd dat hy van de hondenbelasting ruim 48,000, van de straatbelasting ruim 10,000 en van de overige belastingen 12,000 heeft verduisterd; te zamen ongeveer 70,000. Volgens een bericht van do politie te Londen zouden eenige beruchte Engelsche dieven in het bezit geraakt zyn van nagemaakte sleutels van een der bankgebouwen te Amsterdam. Aan allo bankinstellingen daar ter stede is hiervan konnis gegeven. Uit Utrecht schryft men ons: „Men spreekt er van, dat een der leerlingen van de Vee- artsenyschool hior ter stede zich op last. dor regee ring naar Parys zal begeven ten einde Nederlan ders, die de behandeling van professor Pasteur be hoeven, als tolk tor zyde te staan." (A. C.) In het „U t r. D a g b 1." vermeldt een inzender de volgende nieuwe manier van oplichting. Tydens zyne afwezigheid vervoegde zich aan zyne woning eene vrouw, die, zoodra haar de deur was geopend, een pak goed, dat zij by zich had, op den drempel legde (sluiting der deur was daardoor onmogelyk), brutaal de gang in liep en aan een in die gang rondloopend kind van 3 jaar eene trommel voorhield met papiertjes, waaruit het kind natuur lijk een of meer nam, waarop zy der geheel ver blufte vrouw des huizes een stukje zeep aanbood, met de woorden„dit heeft de jongeheer getrokken," waarvoor zy de botaling eischte van stellig drie maal de waarde. Toen de vrouw des huizes weigerde te betalen, vloog de koopvrouw schynbaar woedend de voor kamer in, sloeg met de vuist op de tafel en eischte onder de gemeenste scheldwoorden betaling, waaraan eindelyk de vrouw des huizes, voor de overmacht zwichtend, gevolg gaf, zeer in haar schik, dat zy er nog zonder handtastelijkheden afkwam. De tweejongelieden uit Alblasser- dam, die door eene dolle kat gebeten waren en onder behandeling van prof. Pasteur gesteld werden, zyn na eene afwezigheid van 10 dagen teruggekeerd. M. v. S., uit Mierloo, die met eene kar eene 80-jarige vrouw overreed, is door de recht bank te Roermond, wegens manslag door onvoor zichtigheid, veroordeeld tot 2 maanden celstraf. By vonnis der arrondissements rechtbank te Alkmaar is de vordering van de wed. Siebrands tegen de gemeente Alkmaar, ter zake van het haren echtgenoot overkomen ongeluk bij het Waaggebouw (waar hij door het vallen van een kesp of kolder van een steiger den dood vond), toegewezen tot een bedrag van 6500. Van het verbrande universiteit s- gebouw te Brussel waren do bibliotheek voor 75,000, het meubilair voor 10,000, de verschillende ver zamelingen voor 65,000 fr., te zamen dus voor 150,000 fr. tegen brandschade verzekerd. De lessen der univorsiteit zullen voorloopig in het oude paleis van justitie gegeven worden. Op den weg door het Belgische Her togswoud vonden twee inwoners van Eupen, over de Duitsche grens, op den weg een bloedig men- schenhoofd. Door schrik aangegrepen, namen zy dadelyk de vlucht. De overheid van Eupen heeft zich met do Belgische autoriteiten verstaan, om deze zaak te onderzoeken. De gewezen beambte by de filiaal te Altenburg van de „Algomeene Duitsche (krediet instelling" te Leipzig, Lingke genaamd, is wegens belangrijke verduisteringen tot tien jaron gevan genisstraf veroordeeld. Naar we reeds meldden, is uit Win- disch-Matrei, in de nabyheid van Lienz, een par ticulier telegram afgezonden door den hcorMeurer, president van de Oostenryksche Alponclub. Uit dit telegram blykt dat de lyken van den markgraaf Pallavicini en van den Nederlandschen gezantschaps secretaris Crommelin, zoomede van de beide mannen, die hen vergezelden, zyn gevonden in de nabyheid van de Pasterze, d. i. de grootste glotscher van den Groszglockner. Hot is gebleken dat het gezelschap der vier personen in een ongeveer 1200 meter diepen afgrond moet zyn gestort. De vader van don markgraaf en die van den heer Crommelin hebben den uitslag der verscheidene dagen vruchteloos gebleven nasporingen afgewacht in een eenzaam logies in het gebergte, nabij de plek waar het ongeluk heeft plaats gehad. In een particulier telegram aan de „Köln. Ztg." echter wordt geenszins bevestigd dat reeds alle vier do lykon zouden gevonden zyn. Wel wordt er in gemeld dat de vier personen zyn verongelukt, maar in den Groszglocknerkaar op den Pasterzen- gletscher is alléén het verpletterde lijk van den gids Rubisoier en de hoed van een reiziger gevonden. De andere drie lichamen echter zouden volgens dit telegram nog niet gevonden zyn. In berichten uit Brindisi wordt beweerd dat de cholora in Italië veel erger heerscht dan de officieele verslagen het doen voorkomen en b. v. to Latiano nauwelyks eene enkele woning verschoond is gebleven. Het koninklyk gezin is naar Monza vertrokken. Men heeft aanwijzingen ontvangen, die waarschynlyk zullen leiden tot de ontdekking van don minnaar van mej. Beeckman, liet slacht offer van mad. Rodelet te St.-Gilles. Iemand die langen tyd met hem en de vermoorde in tetrokking heeft gestaan, heeft de justitie op het spoor gebracht. Elize Augusta Beeckman was 40 jaren oud en winkeljuffrouw in een schoenenmagazyn te Brussel. Zy was sedert 18 of 19 Juni by juffr. Rodelet aan huis geweest. Haar meesteres meende, dat zy by haar vader was te logeeren, en deze verkeerde in den waan, dat zy weer naar Brussel was terug gekeerd. Niemand vermoedde dat zij lie l iesbetrek kingen had. BUITENLAND. Frankrilh- Naar uit Parys wordt gemeld, hebben de Kamers van Koophandel zich in eene gemeenschappelijke vergadering verklaard voor het instellen van een nationaal merk, om te voorkomen dat Fransche nyverlieidsvoortbrengselen vervalscht worden. De ontvangstender schatkist bedroegen in Juni 3'/j millioen minder dan de raming. De ont vangsten in het eerste halfjaar van 1888 waren 38 millioen minder dan in de eerste zes maanden van 1885. Het deficit werd voornamelyk door de mindere opbrengst van den suikeraccyns veroorzaakt. Woensdag had de onthulling plaats van het standbeeld van De Lamartine. De president der Kamer van Afgevaardigden, de heer Floquet, hield de onthullingsrede. Hy verheerlijkte daarin De Lamartine, die aan het Fransche volk de republiek geschonken en voor het leger de vlag der revolutie bewaard heeft. Lamartine en Victor Hugo hebben evenveel aanspraak op de dankbaarheid van het volk. Eene groote menigte van hooge ambtenaren en vele deputatiën woonden de plechtigheid by, welke door fraai weder werd begunstigd. Groot-Brltannift. De verkiezingen in de stedelijke districten in 3 Engeland zijn afgeloopen met den volgenden uit-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2