A0. 1886. Bit miiüiiier bestaat ait Twee Bladen. Donderdag Juli. <geze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Jnli. K°. B092. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T*cr Lalden per 8 maandenMO* Prasco per postl-40* Afltoiidormke Nommere0.05. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer J. D. Pasteur Jr., geb. te Deutichem, met academisch proefschrift, get.„Iets over beperkte handlichting" de heer J. A. Van Lidth De Jeude, geb. te Tiel, met academisch proefschrift, get.: „De terugwer kende kracht van het vonnis van scheiding van goederen", en de heer S. J. L. Van Aalten Jr., geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift, get.: „Historisch-critische beschouwing van deleer der triaspolitica" en dezelfde heer ook tot doctor in de staatswetenschap met Stellingen. B. en Ws. alhier stellen voor: lo. aan B. en Ws. van Zoeterwoude vergunning te verleonen tot het leggon van buizen door den Singelweg naar de Singelgracht nabjj de Doezabrug ten einde water te verkrijgen voor een te stichten brandput in de Heerenstraat2o. den heer P. Jesse Pz. als gemeente apotheker te continueeren3o. wederom permissiën ad 6 uit te reiken voor het jagen van waterwild op de Yroonwateren. Bjj de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor de levering van 800 meter donkerblauw grein het minst ingeschreven door de firma P. Clos en Leembruggenalhier voor 780 en voor de levering van 180 wollen dekens door de firma J. Scheltema Jzn. alhier voor f 403.20. De zittingen der 71ste "Waalsche Reünie zjjn te Utrecht met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten, nadat eene gedeeltelijke hernieuwing der Waalsche commissie had plaats gehad. Aan de beurt van aftreding waren de predikanten M. A. Perk van Amsterdam, H. C. Laatsman van Maastricht en de ouderling C. R. Merkus van Utrecht. Met bijna eenparige stemmen werden in hunne plaats benoemd de heeren Z. G. L. Nolst Trénité, predikant te Rotterdam, Z. H. Gerlach, predikant te Middel burg, H. W. Kooring Uloth, ouderling te Amster dam, terwjjl tot hunne plaatsvervangers werden benoemd de heeren M. A. Perk, H. C. Laatsman en C. R. Merkus. De thesaurier van het comité van het fonds pour le secours mutuel, de heer J. D. Van Wijk te Leiden, werd met algemeene stemmen herkozen. De werkzaamheden zijn besloten met een stoomboottochtje langs de Vecht, na afloop waar van een schitterend feestmaal, door den Utreeht- schen kerkeraad zijn gasten aangeboden, alle leden der réunie in het lokaal der sociëteit te Maarsen vereenigde. Ook dit samenzijn werd gekenmerkt door een echt broederlijken geest. Den 18den Aug. a. s. hoopt dr. J. A. Gerth Van Wijk, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde te Eemnes Binnendijks; in 1866 werd hjj naar Kampen be| roepen, in 1872 naar Groningen en sedert 1874 vervult hij het herderlijk ambt in de residentie. Eene commissie heeft zich reeds nu gevormd en eene circulaire tot de leden der gemeente gericht, ten einde hem bjj gelegenheid van zijn aanstaand feest een zichtbaar bewijs van sympathie, van deel neming en waardeering aan te bieden. Heden, 7 Juli, is het 50 jaren geleden dat de heer G. Van Essen bij de Haagsche schutterij in dienst kwam. Naar het „Vad." verneemt, zal de Koning waarschijnlijk geen uitvoering geven aan zijn voor- loopig plan, om in persoon de Staten-Generaal te openen. Het Rijkstelegraafkantoor te Alfen is voortaan op Zon- en feestdagen open van 8 tot 10 uren 's voor- en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De dienst uren op werkdagen blijven onveranderd. Sts.-Crt Bij de heden door het hoogheemraadschap Rijnland gehouden openbare aanbesteding voor het maken van eene vaste ijzeren brug nabij Warmond over het Oegstgeester Kanaal, lang ongeveer 45 meter, in plaats van de bestaande Leebrug, waren de volgende inschrijvingen ingekomen: L. Kok te IJmuiden f 10,640, G. D. Buitendijk te Leiden f 9800, Ned. Stoomboot-Maatschappij te Rotterdam f 8500, Maatschappij „Prins van Oranje" te Den Haag f 8336, D. A. Schretlen Co. te Leiden f 8232, T. Los te Leiden f 8173, Penn «fcBauduin te Dordrecht 7550, C. E. Verhaaff te Leiden f 7550, Société Anonyme te Mechelen f 7470, Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden f 7400, G. B. Meijer te Groningen f 7390, G. Splinter te Leiden 7370, E. K. Begemann te Helmond 7180, G. J. Wespel- wey Co. te Zwolle f 7150, Th. Royakkers Zon6n te Helmond f 6700 en de Maatschappij „de IJssel" te Kampen f 6500. Aan de laatste is het werk gegund. Eene inschrijving was te laat ingekomen. De heer D. A. Van Waalwijk is opgetreden als directeur en redacteur van het „Nieuwsblad voor Nederland" te Amsterdam. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland is heden tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gekozen ale heer A. C. Wertheim, bankier te Amsterdam, met 34 van de 65 geldig uitge brachte stemmen. Mr. ZE. baron Mackay heeft het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Utrecht aan genomen. Voor het notarieel examen hebben zich aan gemeld 398 adspiranten, waarvan voor het eerste gedeelte 144, voor het oersto en tweede gedeelte 40, voor het eerste, tweede en derde gedeelte 9, voor het tweede gedeelte 33, voor het tweede en derde gedeelte 68 en voor het derde gedeelte 104. De Amsterdamsche bladen deelen mede dat de heer B. H. Heldt, uithoofde van het gebeurde van Zondag en de daardoor verwekte agitatie, be dankt heeft voor het tot hem gerichte verzoek door het bestuur der afd. Amsterdam van den Sociaal- Domocratischen Bond, om in eene openbare ver gadering, tegen Vrijdag-avond a. s., in het gebouw buiten de voormalige Raambarrière belegd, „den invloed der beperking van groote huisgezinnen op de sociale toestanden" te verdedigen, zoodat die vergadering waarschijnlijk niet zal doorgaan. Te Maastricht is het bericht ontvangen dat de verdienstelijke officier van het O.-I. leger kapt. H. L. De Haas, overleden is aan de gevolgen van een val uit een rijtuig le Woltevreden. Door den minister van marino is aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onder officieren F. Geldhoff, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, toegekend de groote gouden medaille voor 50-jarigen trouwen en eerlijken dienst. Op het concours voor do vioolklasse aan het Koninklijk Conservatoire te Brussel heeft mejuf frouw Mess, de begaafde dochter van den bad- dokter te Scheveningon, den eersten prjjs, met eervolle vermelding, behaald. Over het spel van mej. Mess wordt met grooten lof gesproken. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Gibraltar; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 6 Juli; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 7 Juli te Marseille. Z. M. heeft bjj het personeel der militaire administratielo. benoemd tot 2den luit.-kwartierm., en wel bjj het 1ste reg. veld-artill., den serg. A. M. H. C. Vosmaer, van het 7do reg. inf.2o. op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den milit. dienst, aan den 2den luit.-kwartierm. L. A. G. Pilger, van het 1ste reg. veld-artill. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.1TJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ino»t- eeeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd ISfioui-vrsu Hedenmiddag kwam een agent van politie aan de Mare en hoorde dat er een jongetje te water was gevallen. Daar geen der omstanders dit deed, sprong hij, gekleed en gewapend in het water, waarna hjj den jongen, die reeds onzichtbaar was, aan zjjn vader mocht wedergeven. De Leidsche studenten -roeiver- eeniging „Njord" zal a. s. Zondag aan een inter nationalen roeiwedstrjjd te Luik deelnemen met oude vier en twee, jonge vier en twee en met skiff. De trein, welke hedenmorgen om 8.45 van Zandvoort naar Amsterdam vertrok, had een oponthoud, even voor Halfweg. De goederen wagen van de Haarlem-Zand voort-Maatschappij, die in het midden van den trein was, derailleerde. Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en verbrijzelde gedeelten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. De reizigers in de rijtuigen, achter den goederenwagen, kregen eenige lichte schokken. Het scheen hun toe' alsof het geheele voorste deel van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof, welke opgewoeld was. Een heer trok aan het alarmsein en de voortref felijke Westinghouse-rem bracht in eenige seconden den in volle vaart vliegenden trein tot stand. Uit Halfweg werd Haarlem gewaarschuwd; de reizigers der achterste wagens stapten over in de voorste rijtuigon en met slechts een kwartier op onthoud kwam de halve trein te Amsterdam. De tijdige waarschuwing en de Westinghouse rem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met don schrik af. (Hbl.) Aan het „Hotel Paulez" te 's-Hage is afgestapt een groot reisgezelschap, bestaande uit omstreeks zestig Amerikaansche dames en eenige heeren. Aan het hoofd van dit gezelschap staat de rev. Lafayette C. Loomis A. M., die gewoon is, in ge zelschap van eenige andere geestelijken met dames, die daartoe den wensch uitspreken, reizen door Europa to maken. Evenals voor twee jaren, is thans Nederland aan de beurt. Te O u d - D e 1 f t s h a v e n is een geval van miltvuur voorgekomen op het land van den vee houder P. Schiltman, onder de paarden van den stal houder König. Twee paarden zijn daaraan gestorven. In den tuin van hot Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt hedenavond onder leiding van den heer Coenen een volksconcert ge geven, waarop o. a. zullen worden ten gehoore gebracht: „De Zeeslag bij Doggersbank", een groot muzikaal tafereel van Streek, met geweervuur en bengaalsche verlichting, zoomede eene compo sitie van Strauss, getiteld: „Onder donder en bliksem." Het is waarlijk bijna om er bang van te worden. Niettemin vestigde het „Hbl." de aan dacht op dit concert, want het programma belooft „een niet alledaagsch kunstgenot." Naar men ons mededeelt, zal de heer Domela Nieuwenhuis in hooger beroep worden verdedigd door mr. Katz te Amstordam. (Vad.) De heer F. Van der Goes te Amster dam, assuradeur en tevens redacteur van „De Nieuwe Gids", is een getrouw beursbezoeker in den assu- rantiehoek aldaar. Hij werd daar gisteren, naar aanleiding zjjner brochure „Majesteitsschennis" niet zeer welwillend ontvangen, en uit alle hoeken kwam men naar hem kijken. Toen hjj zich tegen halfdrie gereed maakte heen te gaan, werd hjj door honderden de beurs afgedrongen, onder afkeurende kreten over zijn geschrift, als: „Gjj behoort bjj Recht voor Allen! Ga naar het Volkspark!"

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1