tot den heiligen dienst, en ter voorziening in de veelvuldige behoeften der missiën en andere hulp behoevende kerken en godsdienstige instellingen. 3o. Een album aan den Paus aan te bieden van de katholieke vereenigingen en inrichtingen, gewijd aan godsdienst, liefdadigheid, wetenschap, kunst enz. in ons land. 4o. Eene bedevaart naar Rome te organiseeren, welke aan Z. H. den Paus de gevoelens van de Nederlandsche Katholieken ver tolken zal. De heer P. J. Hoefnagels, president van het groot seminarie te Roermond, geheim kamerheer van den Paus, en kanunnik, ligt bedenkelijk ziek. Te Breda is overleden, in den ouderdom van 81 jaren, de gep. kapt.-luit. ter zee C. J. Speelman, ridder der Militaire "Willemsorde. Voor de hoofdcursussen te 's-Bosch en Kampen zijn, te zamen, 50 plaatsen opengesteld voor het toelatings-examen dat in de volgende maand aanvangt. Te 's-Hertogenbosch is in den ouderdom van 46 jaren overleden mr. J. H. J. E. H. L. De Limpens de Doenrade, kantonrechter te Heerle. Het stoomschip „Samarang", van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Juli Aden; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde 5 Juli Kaap Del' Armi; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde 5 Juli Dover; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, arriv. 5 Juli te Southampton. Geineugcl Nieuw* Tot leden der jury voor de a. s. wie- lertentoonstellirig te Nijmegen zjjn benoemd de heeren H. Wolfgang Van der Mey te Nijmegen en W. E. baron Van Wassenaer te Leiden. Als derde jury-lid zal een werktuigkundig ingenieur worden aangewezen. Iedere firma, die tentoonstelt, zal een vertegenwoordiger moeten aanwijzen, om zitting te nemen in de commissie van advies, die de jury zal bijstaan. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat gedurende de afgeloopen maand te Zoe- termeer geen sterfgevallen zijn voorgekomen, terwijl te Zegwaard in het goheele jaar geen huwelijk gesloten is. Naar men verneemt, heeft de Delft- sche notaris S. v. L., appel aangeteekend tegen het hem veroordeelend vonnis der Haagsche rechtbank. Zondag -middag sloeg op de Rotte nabij Rotterdam eene boot om, waarin zich 9 per sonen bevonden. De tapper L. Timmers, die het ongeluk van den wal zag, sprong er gekleed bij en had de zelfvoldoening met behulp van een der verongelukton, die zwemmen kon, alle anderen te redden. Niemand bekwam eenig letsel. Door de politie te Rotterdam is naar de cellulaire gevangenis overgebracht een 18-jarig jongeling, die zjjn zwager gevaarlijke wonden had toegebracht. Omtrent het gebeurde in de Heeren- straat te Amsterdam zjjn aan het „Hbl." nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: Domela Nieuwenhuis werd Zondag-ochtend door eene menigte, geschat op ongeveer driehonderd per sonen, van het station afgehaald. Men wandelde langs Singel en Blauwburgwal door de Heerenstraat. Onderweg werd een enkele maal een hoezeetje aangeheven, maar in de Heerenstraat nam het gejoel en gezang toe en nam de wandeling het karakter aan van een optocht, doordien een roode lap als vlag werd ontplooid. De inspecteur Doornbos, die juist met tien agen ten van de Keizersgracht de Heerenstraat in kwam, wendde zich tot Domela Nieuwenhuis en verzocht hem terug te gaan of een anderen weg te nemen, ten einde aan den niet toogestanen optocht een einde te maken. Nieuwenhuis antwoordde dat hjj niet helpen kon dat men hem volgde. De inspec teur verzocht daarop herhaaldelijk de menigte zich rustig te houden en uiteen te gaan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, gaf hjj last haar uiteen te drjjven, waarbij, behalve de personen tot het gevolg van Nieuwenhuis behoorende, ook anderen, die er toevallig by waren, een slag mot den stok of met de sabel hebben bekomen. Een viertal winkeliers in de Heerenstraat, be vestigen, dat de menigte herhaaldelijk werd gesom meerd niet te zingen en uiteen te gaan. De politie, woedend over den aanslag op haar commissaris Stork, trok met getrokken sabel op de op het plein van het Volkspark aanwezigen in en sloeg er geducht op los. Het was een verwoede aanval. Ieder zocht een goed heenkomen. Vrouwen gilden en vluchtten ijlings, sommigen met kindoren op de armenjongens en mannen drongen eene hou ten schutting omver, om uit het park te komen. Enkelen gingen zelfs door het water. Verscheidene klappen werden uitgedeeld. De meermalen genoemde Kramer bekwam een gevoeligon sabelhouw aan het hoofd, zoodat het bloed er langs gudste. Op den weg van het Volkspark naar het station werd de menigte, die Domela Nieuwenhuis verge zelde, verzocht hem niet te volgen, maar aan dit verzoek werd niet voldaan, waarop de politie het volk door uiteéndrjjving verdeelde. Nieuwe groepen vormden zich in aangrenzende straten, die op hunne beurt werden verspreid. Ook hier viel menige slag met den wapenstok. Op het perron van het station moest de politie opnieuw met geweld optreden, opdat het verkeer niet werd belemmerd, niettegen staande aan allen, die niet van een spoorwegkaartje voorzien waren, de toegang werd geweigerd, waar tegen enkelen zich verzetten. Met behulp der politie, die met Nieuwenhuis c. s. medegekomen was, wer den ten slotte allen verwijderd en o. a. een drijfjacht gehouden op Fortuyn, die echter wist te ontkomen. Tot laat in den avond was het rumoerig in de Jordaan, waar troepjes menschen aanhoudend heen en weer liepen, de socialistische volksliederen zingende. De politie bleef aanhoudend patrouilleeren, dreef van tijd tot tjjd de massa's uiteen en nam enkele belhamels in arrest. Nabij Usselo, in Overijsel, is te mid- don van een korenveld het ly k gevonden van een net gekleed man. By hem is gevonden een gouden horloge, eenig zilvergeld en een vuurwapen. Nadere bijzonderheden ontbreken. In de omstreken van Munster z ij n op vele plaatsen onder de varkens, roode loop en zoogenaamde varkenspest uitgebroken. TeGreven, Saerbeck, Hamm en Pelkum zjjn reeds vele hon derden dezer dieren gestorven. Te Lyon hebben 700 werklieden, die strike maakten, eene fabriek aangevallen. Zij trachtten over de muren te klimmen en wierpen met stèenen. De politie moest vuur geven om hen uiteen te jagen. De groote spinnerijen van Watsen te Kidderminster zijn door brand vernield. De schade Indraagt 1,200,000 gld. 2000 menschen ongeveer zjjn zonder werk: Het spoorwegongeluk bij Rottendorf heeft tot hier toe aan 17 menschen het leven ge kost. Het aantal gewonden is zeer aanzienljjk en sommigen daarvan verkeeren in levensgevaar. Nog is de akelige vondst in de rue de Fonsny, waarvan onze lezers de bijzonderheden kennen, niet volkomen opgehelderd. Terwijl de justitie nog tevergeefs een antwoord zoekt op de vraag, hoe de zak met zjjn huiveringwekkenden inhoud uit de snijkamer daar gekomen kan zijn, komt „Le Nouvelliste" verhalen dat Woensdag avond aan het station Vilvoorde een koffer is uit gelaten, komende van Brussél-noorderstation, waar uit een vreeseljjke stank zich verspreidde, hetgeen den stationschef aanleiding gaf de politie te waar schuwen. Deze opende den koffer en vond daarin den romp eener vrouw, zonder hoofd en ledematen. Natuurlijk dacht men terstond aan de akelige vondst te St.-Gilles, en per telegraaf werd de Brusselsche justitie van de ontdekking verwittigd. De rechter van instructie is terstond naar Vilvoorde vertrokken, waar door een geneesheer een onder zoek bewerkstelligd is, zonder tot de zekerheid te leiden dat deze romp en de ledematen tot hetzelfde ljjk behoord hebben. Daartoe was het vervoer der overblijfselen naar Brussel noodig, hetgeen Vrijdag avond plaats had. Aanvankelijk meende men, dat „le Nouvelliste" de dupe van een of anderen mislukte grappen maker geweest was, maar het verhaal is maar al te waar gebleken. Volgens latere berichten uit Brussel toch heeft men ontdekt dat de ledematen, welke onlangs te St.-Gilles gevonden zijn, passen bjj den te Vilvoorde gevonden romp. Ook vond men in den koffer een briefomslag, afkomstig van Rjjssel en geadresseerd aan Mme. Radiet, vroedvrouw, rue de Praque te St.-Gilles. Het is dus waarschijnlijk dat men hier voor eene misdaad staat. De werklieden van het Noorderstation te Brussel hebben een nauwkeurig signalement gegeven van den persoon, die den koffer verzonden heeft. De weduwe vanSchulze Delitzsch heeft Zaterdag 11. den dood gevonden door ver branding in haar bed. Zjj was reeds lang in hare geestvermogens gekrenkt en werd verpleegd bij een predikant te Teltow. De lakens van haar bed schijnen met haar nachtlicht in aanraking gekomen te zjjn en toen de brandlucht de huisgenooten deed toesnellen, was het reeds te laat om hul; te brengen. In de cholera-berichten uit Italië valt niet veel verandering te bespeuren. In het bulletin, loopende van Zaterdag 11. tot Zondag middag, verdient de aandacht dat van Latiano 103 ziekte- en 28 sterfgevallen, uit Frar.eavilla 101 ziekte- en 31 sterfgevallen gemeld worden. Gedu rende het etmaal te voren waren de cijfers voor Latiano 79 en 23, voor Francavilla 76 en 23. BUITENLAND- Duitwchlaiid. Uit München wordt, gemeld dat de gezondheid van den krankzinnigen Beierschen koning Otto I voortdurend slechter wordt. Sedert cvuige dagen weigert de ongelukkige vorst alle voedsel. Het Beiersche ministerie besloot na eene beraad- slaging van twee uren zjjn ontslag aan te bieden aan den prins-regent. De sociaal-democraat Singer, wien voor eenige dagen het verbljjf in Berljjn werd ontzegd, is op den bepaalden tijd uit de hoofdstad vertrokken. Ofschoon zijne partijgenooten hem in grooten getale uitgeleide deden, werd de orde niet gestoord. -- De aanleg van het kanaal tusschen de Noord en de Oostzee zal niet, geljjk aanvankelijk het plan was, aan particuliere ondernemers worden opgedragen, maar aan eene speciale commissie, bestaande uit deskundige autoriteiten in staats- en rijksdienst. Dit lichaam zal „Kanaal-Oommissie" heeten. Tot deze verandering is besloten met het oog op de belangen der werklieden, en om andere sociaal-politieke redenen. Glroot-BrltannlS. Te Hackney, bjj Londen, heeft eone monster meeting plaats gehad van de aanhangers van Gladstone; er waren verscheidene tribunes opgericht. Na do heeren Mitchell en Ch. Russel, nam Parnell het woord. De Iersche redenaaar hoopte dat men goedschiks zal toestaan hetgeen Ierland toch te oeniger tijd, hetzjj van een Tory- of liberaal ministerie, verkrijgen zal. De heer Parnell is overtuigd dat do Engelsche democratie niet zal toelaten dat deIerscbe democratie, i i haar verschil met de landheeren, met voeten getreden wordt. De heer Duneau, een aanhanger van Gladstone, die gekozen is te Liverpool, is Zaterdag op de beurs te Londen het doelwit geweest van eene vjjandige demonstratie, waarbij het zoor rumoerig toeging. Te Melbourne heerscht nog groote opgewon denheid over de quaestie der Nieuwe Hebriden. Men beweert dat Frankrjjk's handelwijze door niets gerechtigd is. De eerste minister dezer kolonie heeft aan den agent-generaal eene telegrafische depeche gezonden, waarin dezen voorgeschreven wordt den minister van koloniën er op te wijzen dat het spoedig terugtrekken der Fransche troepen noodzakelijk is. Telegrammen. PARIJS, 5 Juli. De uiterste linkerzijde dei- Kamer van Afgevaardigden heeft het besluit ge nomen, bij gelegenheid van hot nationale feest op 14 Juli a. s. gratie te verzoeken voor de journa listen Duc-Quercy en Roche, die voor aansporing tot verzet, by de werkstaking te Docazeville ver oordeeld werden: daarentegen werd het voorstel, om ook de moordenaars van den heor Watrin,van straf vrij te stellen, verworpen. De „Soleil" bericht, dat de hertog van Aumale, die door de wet tegen de prinsen, niet meer ver kiesbaar is, niet als candidaat voor don algemeenen raad, van het dep. Oise, waarvan bij voorzitter was, zal optreden. De gravin van Parijs is, in gezelschap van den hertog van Ohartres, van het kasteel Eu naar Tunbridge-Wells vertrokken, waar ook de herto van Aumale zich bevindt. Ten gevolge van de verbanning der prinsen is de regeering in een eigenaardigen toestand g' raakt, daar zij plotseling voor eene reeks verzoeken om ontslag van de diplomaten in het buitenland' gesteld is, terwijl het vervangen dier diplomaten' haar groote zorg baart. De post van ambassadeur] te St.-Pelersburg is sedert langen tijd onbezet e: is een opvolger nu moeieljjker te vinden dan ooit

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2