N°. 8089. Pit nummer bestaat uit Drie Bladen. Bericlit. Maaiidao: 5 Juli. A0. 1886. <§eze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. Aan de abonné's op de Haagsche Trek vaart wordt bericht, dat van af heden het Dagblad aldaar des avonds wordt bezorgd. h Leiden, 3 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRU8 DEZER COURANT: Yoor LMden per 8 maanden1.10. Jranoo per poet1*0. Afconderlflke NommereO.OB. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.1T). Grootere letters naar plaatsrnimte. Yoor het ineaua* eeeren bnitcn de stad wordt 0.10 berekend. Oflicieele Kennisgovingeu. De Burgemeester der gemeente Leiden Gezien art. 21 der Wet van den iden December 1872, Stbl. No. 134; Brengt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week acht personen alhier aan Mazelen zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Juli 18S6. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Zijlpoortsbrug, wegens herstelling, op Maandag den Sdert Jnll a. 8. voor rij- en voertuigen, paarden en vee, zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leidt nDE KANTER, Burgemeester. 3 Juli 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. Couvée, arts, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Bijdrage tot de leer van de Sectio alta," m de heer L. A. Kesper, geb. te Amsterdam, tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefsch ift, get.'„Commontatio critica de Camillo volscorum victore." Be „Société de Géographie de Rochefort", in Frankrijk, hoeft den höogleeraar dr. G. Schlegel alhier benoemd tot correspondeerend lid. Voor het toelatings examen der hoogere burger school voor meisjes alhier hebben zich 28 leerlingen aangemeld. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar is de Kweekschool voor Zeevaart alhier met een 60-tal jongens vooruitgegaan. Door de afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantenkunde is in de groote zaal van „Zomerzorg", de tweede zomervergadering gehouden, onder presidium van dr. H. Boursse Wils, welke vergadering door ruim vijftig leden werd bijgewoond. Onder de ingekomen stukken behoorde ook het van het hoofdbestuur ontvangen programma voor de van 2 tot 7 April te Amsterdam te houden groote tentoonstelling, hetwelk aan de aanwezige leden werd uitgereikt, terwijl het aan de overigen zou worden toegezonden; zoomede het programma eener door de afdeeling Dordrecht op 5 7 Augus tus in het park „Merwestein" te houden expositie, waarvan mede de beschikbare exemplaren aan be langstellenden werden afgegeven. In de eerste plaats kwam aan de orde de vast stelling der reeds in de vorige vergadering voorloopig besproken punten, die ter behandeling op de alge meene vergadering aan het hoofdbestuur zullen toegezonden worden, welke, zoomede de daarbij be- hoorende Memoriëen van Toelichting nu zonder nadere uitvoerige discussiën werden goedgekeurd. Vervolgens kwam het programma ter tafel voor eene in het voorjaar te houden jubileum-tentoon stelling, alleen voor de leden der afdeeling, daar het dan tien jaren zal geleden zijn dat de Leidsche afdeeling gevestigd werd. De samenstelling van dit programma, waarbij inzonderheid eene expositie van bol- en knolgewas sen bedoeld werd, was opgedragen aan eene com missie, bestaande uit de heeren Roelofs Heyrmans, Kriost en Hemerik, welke commissie zich met veel zorg on toewijding van haar taak kweet. Het door haar voorgestelde programma bestaat uit 69 prijsvragen, waartoe medailles worden uit geloofd tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks duizend gulden. Reeds was door het bestuur besloten voor deze expositie geen inschrijvingen voor een waarborg fonds te vragen en evenmin giften voor medailles, hetwelk echter niet wegneemt dat aanbiedingen voor dit doel zeer gewaardeerd zullen worden. ^Slechts enkele artikelen gaven tot gedachtenwis- seling aanleiding; het programma werd vervolgens in zijn geheel goedgekeurd en vastgesteld. Hierna kwam de vriendschappelijke bijeenkomst te Zeist, op 30 Juli ter sprake, en werd het voor stel gedaan dat de Lefhebbers er gezamenlijk heen zouden gaan. Reeds meldden zich verscheidene leden hiertoe bjj het bestuur aan. Vervolgens had eene gedaehtenwisseling plaats over de tweede excursie naar Valkenburg (Limburg), welke in het begin van Juli zal plaats hebben. Eenige aanwezigen gaven hun wensch te kennen er aan deel te nemen. Als uiterste datum voor aanmelding werd 8 Juli vastgesteld. Evenals in het vorige jaar zal dit een uitstapje zijn van vier dagen, terwijl ook thans de deelneming op 25 bepaald is. Hierna werd door den secretaris het concept voorgelezen der bepalingen, regelende het vestigen van een fonds, waaruit de kosten zullen bestreden worden om eenige jongelieden om de vjjf jaren de groote internationale tentoonstelling te Gent te doen bezoeken, welk plan met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen, terwijl het regle ment in de eerstvolgende vergadering artikelsgewyze zal behandeld worden, wijl hiertoe thans de tijd te kort schoot. Eindelijk gaf de voorzitter het woord aan den heer Speet, ter beantwoording der in de vorige vergadering in de bus gevonden vraag, omtrent het niet steeds hier te lande voorhanden zjjn van afgesneden bloemen. Na verschillende opmerkin gen en inlichtingen, resumeerde de heer Speet dat in Nederland evengoed als elders in elk jaargetijde afgesneden bloemen zjjn te bekomen, mits men zich tot bloemisten wende, die op de hoogte van hun vak zjjn, en de waarde wil betalen. Ingezonden waren: door den heer M. J. Van Laren, een zestal planten, nl.eene fraaie Sar- racenia purpurea met vrucht; eene Sarra- cenia variolaris, met de sierlijk gevlekte bla deren, Anthurium Dechardi, met haar witte bloemschede, Orchislatifoli a, Cattleya For- besii en Laelia cinnabarina in bloei. Door den heer A. J. Kors, eenige bloeiende Pelar gonium's en door den heer H. Beekman, eene afge sneden bloem der gevulde Knol-Begonia Charle magne; inderdaad zegt „Semp." een goed gekozen naam voor eene monsterachtig grootbloe- mige variëteit. De bloem bestaat eigenlijk uit eene dichte opeenhooping van bloemen, waardoor een dicht gesloten geheel eene bloem in de gewone beteekenis gevormd wordt van ongeveer 10 cM. in doorsnede. Nadat deze heeren door den voorzitter waren be dankt, werd de zeer geanimeerde vergadering ge sloten. J. M. - Gedurende deze week zjjn dagelijks in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opgenomen van 40-67 volwassen personen en van 5 10 kinderen. Gedurende de tweede helft der maand April zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: W. Visser, Amsterdam; Martinus M. Vellekoop, Gouda; Aals, Philipse, 's-Gravenhage; C. Van Striejen, Halfweg Haarlemmej. C. Van Iterson, Harlingen; Van de Haf, Heerenveen; mej. v. d. Lely, Van Bernardin en Zn., Leidenmej. A. Ketting, G. Vervooren, RotterdamA. Brouwer, Zoeterwoude; wed. De Grujjter, niet vermeld. Briefkaarten: J. v. d. Vierd Amsterdam; J. L. Kroest, Scheveningen. Brieven verzonden geweest naar BelgiëBenting, J. H. M. J. Wolff, Brussel. Frankrijk: Grand Magasin St. Denis, H. Pel, Parjjs. De collecte voor den gewapenden dienst heeft binnen de gemeente Oudshoorn opgebracht f 25.95. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het nieuwe reglement en tarief voor de Rjjks-tele- graaf op 7 Juli a. s. zal in werking treden. Met betrekking tot de in dat reglement vervatte bepalingen, wordt de aandacht van belanghebbenden inzonderheid op het volgende gevestigd: lo. De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende plaat sen zullen bedragen voor tien of minder woorden 25 cents, en voorts 3 cents voor elke twee woorden daarenboven, met dien verstande, dat als het ge zamenlijk getal woorden niet door twee deelbaar is, voor de toepassing van het tarief een der woorden voor twee zal worden berekend. 2o. Stadstelegrammen, d. z. telegrammen tusschen een Rijkstelegraafkantoor en de indezelfde gemeente bestaande hulpkantoren, zullen worden overgeseind tegen den prijs van 15 cents voor de eerste tien woorden en van 1 cent voor elk woord daarenboven. 3o. Yoor de overseining van dringende telegram men zal in het binnenlandsch verkeer het dubbel en in dat met het buitenland, het drievoud van den gewonen tariefsprijs worden geheven. 4o. De kosten voor de collationneering van een telegram zjjn van de helft teruggebracht tot een vierde der seinkosten van een gewoon telegram van hetzelfde aantal woorden over denzelfden afstand. Aangaande de behandeling van telegrammen zullen de volgende nieuwe bepalingen geldig zjjn: lo. Het gebruik van overeengekomen taal, zoo wel in het binnenlandsch verkeer, als in dat met kantoren binnen of buiten Europa, is beperkt tot woorden van ten hoogste tien letters. 2o. De namen van het kantoor en het land van bestemming in het adres vaneen telegram, worden, onafhankelijk van het aantal lettters, voor één woord geteld, mits die namen zjjn geschreven, zooals ze voorkomen in de officieels lijsten der Rijkstelegraaf kantoren. 3o. Het kantoor van bestemming is bevoegd om de kosten, welke wegens ongeoorloofde samenvoe ging van woorden, door den afzender te weinig zjjn betaald, van den geadresseerde te heffen, indien het telegram is gesteld in de taal van het land van bestemming. 4o. De sein- en antwoordkosten van telegram men, welke aan het kantoor van afzending of van bestemming van vroegere telegrammen worden gericht tot navraag of herstelling van onjuistheden of fouten, zullen voortaan niet worden terugbetaald,, dan voor het geval dat van die vroegere telegram men de collationneering was vooruitbetaald. Boven dien worden de antwoordkosten alleen terugbetaald ten aanzien van die woorden, welke werkeljjk zullen bljjken verminkt te zjjn. In verband met deze be paling zijn ook de kosten der collationneering tot do helft verminderd. 5o. Terugbetaling van antwoordkosten aan den afzender kan voortaan alleen geschieden in het verkeer met binnenlandsche kantoren en in dat met kantoren buitan Europa, en alzoo niet voor telegrammen, welke gewisseld worden met kan toren binnen Europa. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, is 2 Juli Perim gepasseerdde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 2 Juli.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1