weder aan zjjne bestemming gaat beantwoorden, begroette. Van het balkon van het paleis reeds groetten HH. MM. de juichende menigte toe. De Koning ziet er zeer goed uit; de badkuur heeft bljjkbaar goed gedaan. Ook aan het station werden bouquetten aangeboden. De eerepoort te Baarn was des avonds feestelijk verlicht. Vóór het geïllumineerde Hotel-Zeiler gaf de Utrechtsche schutterij eeno muziekuitvoering en werd vuurwerk afgestoken. Velen uit de om liggende gemeenten en ook uit Amsterdam en Utrecht woonden de feesten bij en de laatste avond- treinen waren overvol. By den gemeenteraad van Rottordam is inge komen een prae-advies van B. en Ws. op het adres der werklieden-voreenigingen, in zake de aanbeste dingen. B. en Ws. wijzen er op dat zij bjj aan bestedingen geen anderen dan den thans gevolgden weg kunnen volgen, daar zjj tegenover de belasting schuldigen verplicht zijn het werk zoo goedkoop mogelijk te laten verrichten. Vandaar aanbeste dingen en de gunning aan den laagsten inschrijver. Is die laagste toevalig een buitenlander, dan kan hem het werk niet onthouden wordenanders zou het buitenland spoedig ophouden in te schrijven, hetgeen in het nadeel der belastingschuldigen zou zijn. Overigens zijn in de laatste jaren de meeste werken dobr Nederlanders en stadgenooten uit gevoerd. Volgens de „Nieuwe Gorkumsche Courant" heeft de heer De Geer Van Jutphaas de benoeming tot lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies district Gorkum aangenomen. In andere berichten was beweerd dat de heer De Geer die benoeming niet zou aannemen, ten einde plaats te maken voor den heer Keuchenius, die niet herkozen is. De Tweede Kamer telt thans op 86 leden: 47 liberalen, 19 anti-revolutionnairen, 19 katholieken en 1 conservatief. De liberalen hebben eene meerder heid van 8 stemmen. Eéne verkiezing is nog noodig, omdat de heer A. Mackay èn te Amersfoort èn te Utrecht ge kozen is. Neemt hjj zitting voor Utrecht, dan zal nu worden getracht den heer Keuchenius door Amers foort weder in de Kamer te doen brengen. Den löden dezer komen de Staten-Generaal bij een voor de buitengewone zitting, welke, naar men veronderstelt, wel niet van langen duur zal wezen. De heer C. C. Van Couwenberg, referendaris bjj de Algemeene Rekenkamer, is gisteren te 's-Hage overleden, na een werkzaam leven in dienst van den lande en het comptabel beheer. Hjj was ridder in de orde van de Eikekroon. De leening ten laste der gemeente Woerden van f 40,000, tegen 4 pet., is in haar geheel ge nomen door den heer Jules Oppenheim te Gro ningen tegen den koers van 502.52 per aandeel van f 500. Het stoomschip „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, is 1 Juli Sagres gepasseerdde „Burge meester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 1 Juli; de „Prinses Wilhel- mina" vertrok van Batavia naar Amsterdam 30 Juni; de „Noord Brabant" vertrok 1 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Sumatra," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 1 Julide „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, arriveerde 2 Juli te Marseille; de „W. A. Scholten," van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 2 Juli Dover; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Juli te Marseille. Z. M. heeft herbenoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rjjnland den heer S. De Clercq Wz.den met verlof in Europa aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië, J. A. P. Cramer, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Niuvr Hedenmiddag ontving prof. Van Iterson ten zijnen huize F. Van Golde en Joha. Van Wijk, huisvrouw van G. N. De Ru, ten einde namens de Maatschappij tot redding van Drenke lingen aan elk hunner een zilveren medaille en f 11.25 uit te reiken voor het redden van Johannes Privé, oud 11 jaren, op den 21sten Februari jl. Weder kwamen te Scheveningen 10 schuiten van Katwijk aan, die van f 15 tot f 50 besomden. Van Engeland werden aangevoerd 225 vaten schol en braad. Schol bracht op 17 tot 20, kleine schol f 8 tot 12 en braad f A lot f 7, alles per vat. Tot heden zjjn van Katwjjk 20 bom schuiten op de haringvisscherij uitgegaan. Nieuwe haring. Nog vóór de aan komst van den tweeden haringjager zjjn te Vlaar- dingen twee „zelfvangers" binnengekomen met 13 en 11 last haring. Een gedeelte daarvan ging naar Scheveningen en werd aan de venters verkocht, die er Den Haag voor een koopje mee vergastten. Eenzeldzaam gemis van ouderliofde toonde een bewoner van de Hekkelaan te's-Hage. De man, zekere D., en zijne vrouw, hebben hun gezin met 5 jonge kinderen verlaten. Het Burgerlijk Armbestuur heeft zich de kleinen aangetrokken en voor hunne verpleging gezorgd. Bij gelegenheid van de 109de alge meene vergadering van de Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, te houden te Haarlem van 12 tot 16 Juli a. s., is de directeur der Haarlem- sche Gasfabriek (Imperial Continental Gas Associa tion) voornemens den voorgevel-van het Paviljoen schitterend te doen verlichten. Deze illuminatie, welke uit meer dan 10,000 spruiten zal bestaan, zal de belangrijkste worden, welke ooit te Haarlem ten uitvoer gebracht is, en niet alleen een groot effect maken, maar ook aan de uiterste grenzen van Den Hout zichtbaar zjjn. Geljjk men weet, wordt bjj die gelegenhoid Den Hout voor rekening der gemeente verlicht. Naar men uit Haarlem meldt, is met drie tramomnibussen, uit de fabriek van den heer Beijnes afkomstig, gistenniddag een proefrit gedaan. Men ging van het stationsplein door de Jansstraat over de Groote Markt, door de Zijlstraat en over Overveen naar het logement bij do kerk te Bloemen- daal. De gemeentebesturen van Haarlem en Bloe- mendaal, het bestuur van de Haarlemsche tram en vele aandeelhouders en andere genoodigden namen aan den proefrit met het nieuwe middel van vervoer deel. Ieder rijtuig heeft 12 zitplaatsen, 8 staanplaatsen op twee balcons en is als tramrijtuig ingericht. Het voertuig is keurig gemaakt. De rit duurt 40 minuten. Na aanbieding van den eerewijn en vele toe spraken en wenschen voor den bloei der onder neming, welke in drie maanden geheel tot stand is gekomen, werd de terugtocht naar Haarlem aan vaard, waar de stallen met 16 flinke paarden be zichtigd werden. Heden wordt de dienst geopend. Het plan bestaat op 18 Augustus a. s. des voormiddags te Woerden een wedstrijd in schoonrjjden te houden, terwijl des namiddags eene harddraverij zal plaats hebben door paarden onder den man, welke niet meer dan één prijs hebben behaald. Te Muntendam is dezer dagen een circa tweejarig jongetje in een pot met kokende brij gevallen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Men deelt aan het „Nieuwsblad voor Nederland" mede: De heeren Rothschild, de bankiers aan wie onze staatsconversie is opgedragon, hebben, naar men te Amsterdam algemeen verneemt, aan de geëm ployeerden van het grootboek der inschrijving van Nederl. staatsschuld een geschenk gegeven van f 60,000 als vergoeding voor de vele werkzaam heden, welke de conversie aan die inrichting zal veroorzaken. Naar het „Vad." meldt, wordt aan dit blad van welonderrichte zijde verzekerd, dat dit gerucht geheel onjuist is. Te Groningen is gisteravond om ruim kwartier over achten een felle brand ontstaan in de werkplaats van den meubelmaker De Wit in de Gelkingestraat, welke werkplaats zich bevindt boven het meubelmagazijn. Om acht uren hadden de knechts de werkplaats verlaten en toen was er geen vuur aanwezig. De brandweer, die, per telefoon door een der buren werd gewaarschuwd, heeft zich uitstekend gedragen in het bestrijden van het vuur. Om halftien was men den brand geheel meester. De oorzaak is onbekendhuis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De groote voorraad meubelen gaf ruim voedsel aan het vuur. De werk plaats is uitgebrand en het geheele perceel heeft veel waterschade geleden; ook de belendende perceelen deelen deze schade. Een afschuwelijke moord is to Brus sel aan het licht gekomen, zoo luidden \oor een paar dagen de berichten in de bladen der Belgische hoofdstad. In een huis van de voorstad St.-Gilles namelijk hadden twee gezinnen, Dubois en Detaye, In t avond eten gebruikt. Toen mad. Dubois in den gang kwam, vond zjj daar een grooten grauwlinnen zak. Dien betastend, voelde, zij eene hand. De politie werd geroepen; de zak word geopend en bleek te bevatten twee boven- en twee benedenannen, en twee beenen, die door een vrij geoefende hand, van een chirurgijn of misschien ook van een slager, gedeeltelijk afgezaagd, gedeeltelijk afgesneden waren van een vrouwelijk lichaam. Zooals uit oen onmid dellijk ingesteld geneeskundig onderzoek bleek, waren deze lichaamsdeelen geheel uitgebloed en gewasschen. De grauwlinnen zak droeg aan ééne zjjde het merk van eene guano-maatscliappij. On middellijk gedane nasporingen in de omstreken, brachten, weldra enkele op verschillendo plaatsen verstrooide kleedingstukken der vrouw aan het licht; ook bloedvlekken, tevergeefs op een der klee dingstukken gezocht, werden niet ver van daar, op den hoek der Avenue du Roi en Rue do Mérode, en in de Rue des Chiens aangetroffen. Nadat de gevonden kleedingstukken en de overblijfselen in een kelder van het raadhuis te St.-Gilles, met het doel eener mogelijke herkenning, gedurende den geheelen voormiddag tentoongesteld waren, werden de lichaamsdeelen in met wijngeest gevulde fles- schen geborgen. De hoofdcommissaris van politie, Crabbe, vertrok met den zak naar Antwerpen, om de alleen in die stad bestaande handelshuizen in guano over het merk op het linnen te raadplegen. Daar men geen aangifte eener vermiste vrouw ont vangen had, kon daaruit worden afgeleid, dat het slachtoffer niet te Brussel gewoond had. Alle verdere nasporingen der politie blevon vruch teloos. Heden echter heldert de zaak zich op en blijft van dit sensatie-bericht niets meer over. Uit een ingesteld onderzook is namelijk gebleken dat men hier met eene'hoogst stuitende aardighc heeft te döèn, die de geheele bevolking in rep on roer had gebracht en die de justitie 500 fr. had gekost. De gevonden menschelyke lichaamsdeelen zijn die van esn ljjk, dat gediend heeft voor eene ontloding in het hospitaal bij het onderwijs van do studenten in de geneeskunde. Inmiddels tracht de politie nu toch op te sporen wie dit verminkte, lyk heeft neergelegd op de plaats waar het gevonden is. De bloedvlekken waren van iemand, die eene neusbloeding op straat had gekregen. De kalmte schijnt te Decazeville teruggekeerd te zijn. Het grootste deel dor troepen is weer vertrokken. Volgens de „Figaro" heeft men er den stichter van den brand in het huis van de weduwo Cibiers, waarbij vijf personen verbrandden, gearresteerd. Hij moet zijne misdaad reeds bekend he'oben. Daar ter plaatse is ook een zekere Corbière, die reeds vroeger in handen der justi; ie geweest was, eergisternacht de smidswerkplaats aldaar bin nen gedrongen met het doel te stelen. Een oppasser der maatschappij hoorde gerucht en, nad rende, zag hjj den dief, die zich zocht te verbergen. tl{j vuurde met zijne revolver, met het gevolg dat de dief op de plaats dood bleef. Eene schrikkelijke ramp is te Alli- anco, Ohio, gebeurdhet operagebouw van Marchand is plotseling ingestort. Gelukkigerwijze greep het ongeluk reeds om 4 uren des namiddags plaats, anders waren vele honderden menschen onder de puinhoopen begraven. Het theater was oen massief, vier verdiepingen hoog gebouw, dat aan de straat zijde winkeltjes en uitstallingen bevatte. Een vreese- ljjk gekraak ging aan de ramp vooraf en was genoeg om alle personen binnenshuis in wilde vlucht de straat op te jagen. En zoo is dan ook geen enkel menschenleven er bij te betreuren geweest. De directeur Marchand was juist met zjjn zoon in het theater-bureel, toen het beangstigend gekraak begon. Waanzinnig van angst sprongen beiden de trap af en schreeuwden luid: Redt ul het theater valt in 1" Een zeventigjarig advocaat, die zjjn kantoor eveneens op de tweede verdieping had, hoorde de kreten, maar kon zelf, door schrik en ouderdom verlamd, slechts langzaam vluchten. Hageldicht regenden de steenen al om hem heen, toen hij eindelijk ongedeerd - de voordeur bereikte. Onmid dellijk achter hem stortte de deur met het geheele huis in.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2