N°. 8088. Zaterdag; 3 Juli. A0. 1886. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PHXJS DEZER COURANT: Ymc Laiden par 8 maandan1.10. franco per portL40. Aftonderltjke Nonunera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel maar 0.1T|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hat in aas* seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ir Het wordt ons euvel geduid dat we enkele adver- tentiën omtrent de jongste verkiezingen hebben opgenomen. Dat achten we zeer onbillijk. Het Leidsch Dagblad toch is een onzijdig orgaan, dat tot ge6i enkele staatkundige of godsdienstige partij behoort. Begrijpelijk is het dat, hoe ernstiger tijdens eene verkiezing de partijen tegenover elkander staan, de strijd heviger wordt. Politieke bladen, van allerlei richting, geven daarvan bij herhaling de sprekendste voorbeelden. N- Ofschoon wij ons zeiven buiten alle politieke polemiek houden, - de opneming van menig inge zonden stuk over de verkiezing werd bovendien eveneens geweigerd, wijl zelfs deze rubriek voor politiek beslist gesloten blijft belet dit nog niet dat wij onze advertentie-kolommen behooren open te stellen voor hen, die daarvan gebruik wensclien te maken. Zelfs eene neutrale courant zou hare roeping ten eenenmale missen, indien ze dit niet deed. Wij achten het noodig hiervan- opnieuw -melding te maken, alléén omdat wij niet wenschen dat er aan onze onpartijdigheid getwijfeld worde. Het Leidsch Dagblad dient, als zijnde een volks blad, geen enkele party, een beginsel, waaraan het streng de hand houdt en waarvan het in geen geval afwykt. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. W. Sipkes, geb. te St.-Maartensdyk, met academisch proefschrift, get.„De verplichting van den verkooper tot levering," en de heer J. L. W. C. Yon Weiier, geb. te Zalt-Bommel, met acad. pr. get.„Een paar vragen over de bewyskracht van koopmansboeken." Naar we vernemen, zal de aanbieding van het geschenk aan den heer K. T. Caron, afgetreden stationschef, hem door tal van stadgenooten, w. o. ook hh. studenten, en omwonenden van Leiden ver eerd, a. s. Dinsdag-namiddag om drie uren op Zomer- zorg plaats hebben, en worden allen die aan dit hulde- biyk hebben bijgedragen, uitgenoodigd by deze plechtigheid tegenwoordig te zyn. Door Z. M. zyn de commissiën, die met ingang van 1 Aug. a. s., gedurende één jaar belast zullen zyn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, samengesteld als volgt, en mitsdien benoemd: van de commissie welke zit ting zal houden te Leiden; tot lid en voorzitter, tÖr. T. Zaayer, hoogl. te Leidentot lid en secretaris, dr. D. Doyer, hoogl. te Leiden; tot leden: dr. A. E. Simon Thomas, dr. G. D. L. Huet, dr. S. S. Rosen- stein, dr. J. E. v. Iterson JAz., dr. E. A. Van der Burg, allen hoogln. te Leiden, en dr. C. L. G. Becht te 's-Gravenhage; van de commissie welke zitting zal houden te Utrecht: tot lid en voorz.dr. L. C. Van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris, dr. J. E. Van der Meulen, lector te Utrecht; tot leden: dr. S. Talma, hoogleeraar; dr. T. Halbertsma, leeraar; dr. H. Snellen, hoogl. ;dr. P. Q. Brondgeest, lectordr. G. P. Wesselink, pri vaat docent, en dr. Th. Dentz, lector, allen te Utrecht; van de commissie welke zitting zal houden te Groningen: tot lid en voorzitter dr. H. W. Middendorp, hoogl.tot lid en secretaris, dr. J. P. Van Braam Houckgeest, hoogl.; tot leden: dr. W. M. H. Sanger, hoogl.dr. H. A. Kooyker, hoog leeraar; dr. H. R. Ranke, hoogleeraar; dr. P. C. Plugge, hoogl.; dr. M. E. Mulder, lector, en B. J. Otté, tandmeester, allen te Groningen; van de oommissie welke zitting zal houden te Amsterdam tot lid en voorzitter, dr. J. Forster, hoogl.; tot lid en secretaris, J. Binnendyk, arts, officier van ge zondheid 1ste klasse; tot leden: dr. H. Hertz, hoogl.; dr. P. K. Pel, hoogl.dr. J. W. R. Tilanus, hoogl.; dr. W. M. Gunning, hoogl.; dr. G. H. Van der Mey Jr., hoogl., en J. E. Gevers, tandmeester, allen te Amsterdam. De classicale vergadering der Ned.-Herv. Kerk te Leiden werd bygewoond door 33 predikanten on 37 ouderlingen. De aftredende leden voor provin ciaal en classicaal bestuur werden meest allen herkozen. De synodale voorstellen tot aanvulling of ver andering in reglementen werden, met uitzondering van artt. 6 en 7 van het regl. op de algemeene Weduwenbeurs, aangenomen. Aangaande den „modus vivendi" besloot de ver gadering aan de Synode het volgende te kennen te geven: De classicale vergadering van Leiden, ofschoon waardeerende de poging der Synode om den vrede in de kerk te herstellen en de zorg en moeite aan dit concept besteed, acht het noch tans unaniem op verschillende gronden onaan- nemelyk. Verschillende voorstellen om dat doel te bereiken, kwamen nog .in overweging. Eén, door den voor steller Pacificatie genoemd, vond veel by val en zou aan de Synode ter overweging worden opge zonden. Het Ryks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den heer A. J. Van Koolwyk, R.-K. priester en pastoor te Oranjestad op Aruba, ten geschenke ontvangen eenige voorwerpen van klee ding, afkomstig van de Guajiros Indianen, Vene zuela en van Aruba. Voorts verschillende artikelen van huisraad, afkomstig van de Guajiros Indianen, de Indianen van Costa Rica, van San-Domingo en van Aruba. Aan den schenker, die reeds meermalen zyne vrijgevigheid ten aanzien van 's Ryks Museum betoond heeft, is de dankbetuiging der regeering aangeboden. In de laatste aflevering van „De Revolver," militair tydschrift voor Nederland, komt een artikel voor getiteld: „De militaire Strafgevangenis," naar aanleiding eener brochure van mr. C. W. Opzoomer, die in zyn „Weg tot hervorming van het Gevan geniswezen" op blz. 45 zegt: „Uit de militaire strafgevangenis te Leiden gaan de grootste klachten over zedeloosheid op. Er zouden, heet het, schier ongeloofelyke voorbeelden kunnen worden opge noemd." - Mocht dit werkelyk het geval zyn zegt „De Revolver" dan dient dat kwaad zonder uitstel onder de aandacht der Regeering te worden gebracht. De eigenaardige bevolking dezer gevangenis, welke voor het meerendeel uit geheel andere stof bestaat dan die der andere gevangenissen, maakt een onder zoek dringend noodzakelyk. Een jeugdig korporaal, die in drift of opgewondenheid eene daad van insubordinatie pleegt, is daarom niet gelyk te stellen met een boef, waaraan niet meer te verbeteren valt; een milicien (en deze categorie neemt toch het grootste deel onzer soldaten in) die een kleinig heid steelt van een zyner kameraden en daarvoor naar Leiden moet, is nog niet de dief-inbreker die als een gevaariyk sujet in de maatschappy wordt beschouwd, en toch, als hy eenmaal opgenomen is in het gild der gevangenen, waarin hy als burger vermoedelyk niet opgenomen zou zyn, dan is hy by het tegenwoordig stelsel onherroepelyk verloren. Als middel om veel kwaad te voorkomen, wordt door den schryver o. a. aanbevolen, om niet meer dan vier gevangenen van ongeveer denzelfden leef- tyd, beschaving en van zooveel mogelyk gelyken vroegeren graad, onder goed toezicht, by elkaar te plaatsen. In het midden latende of dit middel al of niet de gewenschte verbetering zal aanbrengen, zeker is het, dat een voortdurend waken voor het welzyn dezer gevangenen voor de Regeering een dure plicht is, welke niet behoort te worden ver waarloosd. Ds. C. B. Oorthuys, predikant te Harderwyk, is beroepen naar de Hervormde gemeente te Katwyk aan Zee. De Haagsche Balie wenschte den dag van gisteren, waarop haar deken, de lands-advocaat Van der Linden, voor de vyftigste maal zyne promotie als doctor in de beide rechten herdacht, niet onopgemerkt te doen voorbygaan. Te drie uren meldden zich de Raad van Toezicht en het bureau van consultatie te zynen huize aan, aan welke beide commissiën zich vele advocaten en procureurs aansloten. Het woord werd namens de Balie ge- voerd door den advocaat Van Eek, die aan de verdiensten van den jubilaris, aan zyne werkzaam heid en nauwgezetheid hulde bracht, tevens her innerende, hoe de heer Van der Linden het zich steeds tot een plicht had gerekend, als advocaat de jongeren ook door zyn voorbeeld aan te moe digen en als deken de belangen der Balie by iedere gelegenheid te behartigen. Namens de Balie bood de spreker den deken twee bronzen beelden aan, beiden naar Michel Angelo, het ééne voorstellende Mozes, het andere Penseroso, uit de Parysche fabriek van Barbedienne. De heer Van der Linden beantwoordde de rede. op de hartelykste wyze en toonde zich zeer ver rast door dit biyk van waardeering. Twee belangryke voorstellen zyn door de af- deeling „'s-Gravenhage en Omstreken" van de Nederl. Maatschappy voor Tuinbouw en Planten kunde aangenomen, en wel lo. dat op de alge meene vergadering in September te Leiden te hou den het hoofdbestuur worde uitgenoodigd by de regeering pogingen aan t.e wenden ter verkryging van een postpakkettendienst tusschen Nederland en de koloniën2o. dat op 28, 29 en 30 December a. s. te 's-Hage eene tuinbouw-tentoonstelling zal ge houden worden, waarvan het programma bereids is vastgesteld. Uit Baarn meldt men aan het „Hbl." Hoewel Z. M. de Koning zyn verlangen had te kennen gegeven, te Baam by zyne aankomst te Soestdyk niet feestelyk te worden begroet, had hy toegestaan als Ambachtsheer van Baarn te worden verwelkomd, en Baarn heeft dit welkom gisteren op luisterryke wyze gebracht. Overal wapperden de vlaggen, en de gansche omtrek van het op de terrassen door honderden ingenomen stationsgebouw was door by na heel de gemeente bezet; files van equipages en rytuigen stonden langs de wegen geschaard. Kinderen op estrades zongen het konink- lyk gezin het welkom toe. Dit geschiedde zoowel by de kolossale en smaakvolle eerepoort van groen en bloemen by het station, als op een punt by de villavan den heer Nienhuys, by het lustslot te Soestdyk. Op deze plaatsen werden der Koningin, die een grys reistoilet droeg, en het allerliefste prinsesje, smaakvol in het wit gekleed, ruikers uit lieve kinderhand aangeboden. Het koninklyk gezin kjwam te 3.55 aan en stond by aankomst op het balkon van den salonwagen. Slechts even werd het door den burgemeester begroet en reed daarna in feestelyken tocht naar Soestdyk. De muziek der Utrechtsche schuttery liet zich aan het station hooren. Het was een echt landelyk schouwspel met de driekleur overal tusschen het heerlyk groen en de geurende bloemen, terwyl eene talryke menigte haar Koning en Ambachtsheer, hare Koningin en Am- bachtsvrouwe met de aanminnige prinses, die zoo lief en vriendelyk rondkeek en groette, met luide blyken van eerbied en gehechtheid, en zeker ook van innige tevredenheid dat het fraaie lustslot

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1