stemmen. Op mr. U. H. Huber (A.-R.) waren 400 stemmen uitgebracht. By do stemming op 15 Juni waren uitgebracht 1016 geldige stemmen, waarvan op mr. Cremers (L.) aftr. lid, 497, op mr. Huber (A.-R.) 284 en op den toen reeds afgevallen candidaat K. P. Feringa 230 stemmen. Haarlemmermeer. Uitgebracht 1531 geldige stem men. Herkozen mr. F. J. M. A. Reekers (K.) aftr. lid, met 845 stemmen. Op den hoer H. F. Bultman (L.) waren 685 stemmen uitgebracht. By de eerste stemming op 15 Juni waren uit gebracht 1445 geldige stemmen, waarvan verkre gen: het aftredende lid Reekers (K.) 698 en de nieuwe tegen candidaat Bultman (L.) 547 stemmen. Op den afgevallen candidaat Hovy (A.-R.) waren toen 190 stemmen uitgebracht. De uitslag der herstemming te Goes wordt eerst morgen bekend. (De letters achter de namen duiden aan dat de bedoelde personen candidaat waren gesteld: A.-R. door de Anti-Revolutionnairen, K. door de Katho lieken en L. door de Liberalen.] Gemengd Nieuw* Met het beste gevolg is gisteren van de werf der Koninklijke Nederlandsche Grof- smedery alhier te water gelateneene schroefstoom boot, bestemd voor het vervoer van passagiers, goederen en vee, aangebouwd voor rekening van de heeren Gebr. Carsjens te Boskoop. Machine en ketel zpn aan dezelfde fabriek ver vaardigd. By de gisteren te Oudshoorn ge houden stemmingen was de deelneming zoo groot als aldaar nog nooit is voorgekomen, nl. van de 124 kiezers voor de Tweede Kamer maakten 108, en van de 123 kiezers voor de Provinciale Staten maakten 107 van hun recht gebruik. Te Sassenheim maakten alle kiezers voor de Tweede Kamer, op twee na, van hun stemrecht gebruik; één nl. was door ongesteldheid en één door afwezigheid verhinderd te stemmen. Gisteren kwamen te Scheveningen drie Katwyksche schuiten aan, die na een dag gevischt te hebben 30 tot 50 aan versche visch besomden. Yan Engeland werden aangevoerd 200 vaten visch; groote schol bracht f 18 tot f 23 en kleine schol 5 tot 9 per vat op. Op 40 schuiten na is do geheele vloot in zee voor de haring/isschery. Het gerechtshof te Amsterdam be- handelde gisteren de zaak tegen Herman Ferdinand Lieze, beschuldigd voorwerpen, den vermoorden L'Amblée toebehoord hebbende, gestolen te hebben. De eisch van het O. M. was 6 jaren tuchthuisstraf. Heden werd hy veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tyd van 5 jaren. Twee rijksveldwachters, A. Ver braak en J. W. F. Yan Schuylenborg, hebben heden in den vroegen morgen (omstreeks twee uren) den sociaal-democraat Belderok, colporteur van „Recht voor Allen", te Amsterdam op heeterdaad betrapt bij het aanplakken van een opruiend geschrift, tegen -den muur van het paleis van justitie. Belderok werd in het politiebureel der vierde sectie gebracht, waar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. De veldwachters waren in eene schuit in de Prinsengracht, waar ze op last van den officier van justitie reeds sedert eenige nachten een waakzaam oog hielden, daar voor eenige dagen ook een smaad schrift tegen het paleis van justitie aangeplakt was geworden. (Hbl.) Te Arnhem werd een pak coupons ter waarde van f 5000 verloren. Vijf sjouwers vonden dat bagatel, wisselden daarvan in eene tapperij een paar stuks in, behielden het overige gedeelte en werden 's nachts door de politie uit hun bed gelicht, zoodat de eigenaar na behandeling der zaak, het geluk heeft nog een groot gedeelte terug te zullen ontvangen. Toen te Brielle b r a n d o n t s t o n d i n een der op den vestingwal gestationneerde „Planken loodsen", twee houten gebouwen, dienstdoende als militaire magazynen, was door de spoedige werking van twee garnizoens- en twee gemeentelijke spuiten de brand spoedig bedwongen en werd deze tot ruim *A van het brandende perceel beperkt. Het schijnt dat drie kwajongens tegen deze afgezonderd staande gebouwen een vuurtje hebben gestookt en zoo doende den brand veroorzaakt. De justitie heeft de vermoede!yke daders in verhoor genomen. De sociëteit „Ken u zeiven" te Sliedrecht is totaal afgebrand; er kon niets gored worden. Alles was verzekerd; de oorzaak onbekend. Brand te Honolulu. Op 18 April, te vier uren 's namiddags, brak te Honolulu, de hoofdstad van het Australisch rykje Hawaii (Sand- wich-eilanden) een hevige brand uit in de Chinee- sche wyk, by een bakker, die met papier vuur aanmaakte en het eerst aan de redding zyner zaken van waarde dacht. De eerste pogingen van blussching door de Chineesche brandpost schijnen gebrekkig geweest te zyn, althans niettegenstaande weldra de andere stoomspuiten hulp verleenden en de troepen zich dapper weerden, geholpen door de bemanning van twee Britsche schepen, breidde het vuur zich met ontzettende snelheid inde zeer dicht opeengebouwde buurt uit. Vooral de in strijd met de wet aanwezige petroleum voedde de vlammen. De geheele Chineesche wyk, ongeveer 26 hectaren groot, werd vernield, en ook vele aanzienlijke ge bouwen, eene openbare school, de oude gevangenis, eene kerk, een groot hotel, eene bank, de pas vol tooide Chineesche club. De rijen zware boomen stuitten gelukkig het vuur en de Engelsche ma trozen maakten zich verdienstelijk .door een kring van huizen om den vuurpoel heen met kruit en dynamiet' omver te halen en daardoor de vernie ling te beperken. Het postkantoor, dat gevaar liep, was reeds geheel ontruimd, maar bleef gespaard. De brand kostte twee personen het leven. De koning en de ministers spoedden*' zich naar het terrein van den brand en moedigden de brandweer aan. De 8000 menschen, die door de ramp van woning en have zyn beroofd, zyn in het emigratie gebouw en de kerken tijdelijk ondergebracht. De inwoners waren vol ijver om de ongelukkigen te helpen; een aantal dames zorgde dat het niet aan voedsel ontbrak. De schade wordt op ongeveer 3 miliioen guldens geschat. Er heeft zich ook hier te lande, nl. te Amster dam, eene commissie gevormd, om voor de getrof fenen gelden in te zamelen. In het voorportaal eener woning in de Rue Fonsny, te St.-Gilles, de voorstad van Brus sel, is eene vreeseljjke ontdekking gedaan. In een grauwlinnen zak genaaid, werd aldaar Maandag avond om elf uren het ljjk eener vrouw gevonden zonder beenen en benedenarmen, hetgeen begrijpe lijkerwijze groote ontroering heeft teweeggebracht. Een jong meisje van 17 jaar, eene borduurwerkster, die by haar vader woonde in de Rue SevalloisPerret te Parijs, heeft zich verleden week om het leven gebracht, ten gevolge van omstandigheden, welke in de buurt eene groote ontsteltenis deden ontstaan. De vader dezer onge lukkige, een werkman, had voor tien jaar reeds zyne vrouw verloren en was daarna ten tweeden male gehuwd. Uit dit huwelyk had hy een zoon. De dochter uit het eerste huwelyk, Hélène, werd door hare stiefmoeder zeer slecht behandeld, die boosaardig en aan den drank verslaafd was. Voor eenige maanden liet zy haar man in den steek, die al zyn verdriet op zijne arme dochter trachtte te verhalen. Op den bewusten morgen kwam eene vrouw voor wie zy werkte, aan Hélène een bor duurwerk vragen, dat zy nog niet had kunnen afmaken. De vader was thuis; hy werd woedend en zeide tot zyne dochter: „Als je toch tot niets nut bent, spring dan het raam maar uit!" Wat er in het hoofd van het jonge meisje om- g'ng laat zich denken. By die woorden van haar vader, trokken al de treurige gebeurtenissen en de slechte behandeling in hare jeugd ondervonden, voor haren geest voorbij. Zy ging naar het venster en sprong op hetzelfde oogenblik naar buiten. Toen men haar opnam, leefde zy nog, maar ze stierf een uur daarna i'J een gasthuis, waarheen men haar vervoerd had. De omstandigheden werden door de juffrouw, die getuige was van het drama, en door den vader zelf voor den commissaris van politie bevestigd. BUITENLAND. D uitsehla ml. Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswyk, gaat half Juli weder eenigen tijd te Scheveningen doorbrengen; de prinses blijft met hare kinderen in Duitschland. Naar men verneemt, is aan den sociaal-demo- cratischen Rijksdag-afgevaardigde Singer hot verder verblijf te Berlijn ontzegd. Groot opzien wekt te Berlyn deze maatregel. Singer heeft daar ter stede eene groote handelszaak in damesmantels, ter vervaardiging van welke hy aan eenige honderden personen, mannen en vrouwen, werk verschaft. Groot-BritaniUS. De heer Gladstone hield in den namiddag van 28 dezer te Liverpool zyne aangekondigde redevoe ring. Hij trachtte voornamelijk aan te toonen, hoe zwalc de gronden zyn, door lord Harrington tegen de Iersche politiek aangevoerd, en verklaarde den aanstaanden verkiezingsstrijd met vertrouwen tege moet te zien. Op het verwijt van lord Harrington, dat hij in 1881 de nationalisten bestreed, terwijl hy dezen thans ondersteunde, antwoordde hij, des tijds de overtuiging te hebben gekoesterd dat de nationalisten ongelijk hadden, terwyl hy thans het tegendeel geloofde. Zyne politiek is niet veranderd, maar wel de toestand. Do verkiezing van een groot aantal „home rulers" in Ierland heeft de invoering van een eigen bestuur aldaar noodzakelijk gemaakt. Hy verklaarde zich overigens bereid, om aan de Protestanten van Ulster alle waarborgen te geven, welke zy vragen, ten einde hen voor den moge lijken druk der Katholieke en Pamellistische meer derheid te beschermen. Onder handhaving van zyn ontwerp betreffende de agrarische hervorming, meende hy toch dat dit ontwerp niet onafscheidelijk is van de „home-rule"-wet. De heer Gladstone keerde in den avond van 28 Juni naar Hawarden terug, Naar uit Rangoon wordt geseind, wordt in be richten uit Lummoo (Opper-Birma) dd. 19 Juni ge meld, dat de Engelsche troepen, onder bevel van majoor Hailes, een aanval deden op 1500 Birmee- zen, die zich sterk achter staketsels verschanst hadden. Do aanval mislukte, ofschoon do Engelschen van twee batterijen voorzien waren; zy moesten zich na een ernstig gevecht van vyf uren terug trekken. Majoor Hailes is gewond. Beieren. De eedsaflegging van den prins-regent heeft Maan dag in do troonzaal te Munchen met het voorge schreven ceremonieel plaats gehad. Prins Luitpold beklom den troon, waarop de minister van justitie het eedsformulier voorlas en prins Luitpold, terwijl hy de drie eerste vingers van de rechterhand op stak, sprak: „Ik zweer." Daarna hield de president van don Rijksdag, vrijheer Von Franckenstein, een aanspraak tot den regent, waarbij hy het smartelijk verlies, dat het vorstelijk huis en het Beiersche volk geleden hadden, herdacht; thans zag het met ver trouwen tot den regent op. Spreker herinnerde ook aan het onveranderd vasthouden aan de sedert 16 jaren bestaande verdragen en besloot zyne rede met een driemaal herhaald „Hochvoor den regent, waarmede alle aanwezigen met geestdrift instemden. Prins Luitpold antwoordde met woorden van dank hy deed uitkomen dat de voorzienigheid hem nog op den avond zyns levens, den zwaren plicht, de teugels der regeering te grijpen, oplegde, en besloot aldus: „Moge het my gegeven zyn, tot het welzijn van het trouwe Beiersche volk by te dragen! Dat is mijn dierbaarste wensch, dat geve God!" De regent boog daarna voor de hooge vergadering, reikte vrijheer Von Franckenstein de hand en ver liet dra-op de zaal. Telegrammen. ROME, 29 Juni. Van gistermiddag tot heden middag kwamen te Brindisi 19 cholera-gevallen voor en 8 sterfgevallen, te Latiano 50 gevallen en 9 dooden, te Francavilla 8 gevallen en 4 dooden; te San-Vito werden 11 personen aangetast en over leden 3, te Erchie 4 gevallen en 1 sterfgeval. In de stad Venetië is eergisteren 1 sterfgeval aan cholera voorgekomen en in de provincie Venetië zyn 12 personen aangetast en 3 overleden. PARIJS, 29 Juni. De Senaat heeft zijne goed keuring verleend aan de overeenkomst tot regeling der telegramtarieven, in September 1885 op de conferentie te Berlijn vastgesteld. Voorts werd het voorstel der leening van 250 miliioen voor de stad Parijs aangenomen. ROME, 29 Juni. By de behandeling van het regeeringsvoorstel over de voorloopige kredieten op de Staatsbegrooting, heeft de Kamer van Afge vaardigden met 220 tegen 153 stemmen eene motie aangenomen, waarbij volkomen vertrouwen in het ministerie betuigd wordt. BERLIJN, 29 Juni. (AT. B. C.) De „Vossische Zeitung", welke uit Brussel dikwijls goed inge licht wordt, meldt heden omtrent de betrekkingen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2