N°. 8086. A*. 1886. Bit nummer bestaat Hit Twee Bladen. l >oii(ler(la2; X Juli. <gtzt jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Lriden per S meenden1.10. Vnuieo per post1-40. Aftonderltyke Hommers0.05. 177 Heden is aan de universiteit alhier de heer H. W. De Graaf, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de planten- en dierkunde, met academisch proef schrift, get.: „Bijdrage tot de kennis van den bouw en de ontwikkeling der epiphyse by amphybieën en reptiliën." De heer J. J. Yan den Berg alhier is aan de Leidsche universiteit geslaagd voor het eerste natuurkundig examen. Voor de verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Leiden zyn in het geheel opgekomen: Leiden van de 1334 kiesgerechtigden 1218 Oegstgeest 104 91 Rynsburg 60 54 Katwyk 116 107 Valkenburg 20 19 Sassenheim 59 57 Warmond 70 64 Voorhout 47 „I Noordwqk 141 j Noordwykerhout 62 61 Leiderdorp 92 87 Koudekerk 64 55 Benthuizen 32 25 Hazerswoude 159 146 Zoeterwoude 210 192 Voorschoten 107 98 Wassenaar 134 124 Woubrugge 105 96 Ter-Aar 84 77 Oudshoorn 124 108 Zevenhoven 55 45 Nieuwkoop 127 119 By de vorige stemming werden uitgebracht te Leiden 1138, Oegstgeest 88, Rynsburg 54, Katwyk 109, Valkenburg 19, Sassenheim 53, Warmond 59, Voorhout en Noordwyk 173, Noordwykerhout 60, Leiderdorp 85, Koudekerk 59, Benthuizen 30, Hazerswoude 150, Zoeterwoude 187, Voorschoten 87, Wassenaar 120, Woubrugge 93, Ter-Aar 78, Oudshoom 91, Zevenhoven 49 en Nieuwkoop 119, te zamen 2901 stemmen. De hedenmiddag door ons per Fransche mail ontvangen Indische bladen loopen van 22 tot en met 29 Hei. Mej. E. Freem, leerares aan de middelbare meisjesschool te Middelburg, staat No. 1 op de voor dracht voor leerares aan de midd. school voor meisjes te Groningen, No. 2. is mej. C. Slothouwer te Leiden, No. 3 mej. Van Maurik te Amsterdam. Tot lid der Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Alfen is gekozen' de heer S. Van Velzen Jr., candidaat der anti-revolutionnairen. Bedankt is voor het beroep naar Stad aan 't Haringvliet door ds. J. J. Van Walsem Jr., te Noordwyk. In de zitting van den 's-Gravenhaagschen ge meenteraad van gisteren is ingekomen de dank betuiging van den kunstschilder Bosboom, wegens do eer aan de nagedachtenis van zyne gade be wezen, door de herdooping van de plaats waar zy zoovele jaren gewoond heeft in Toussaintkade. Ook kwam in eene aanvrage van den heer Desuiten, om subsidie voor het aanstaande tooneeljaar van de Fransche opera. Nadat het voorstel van B. en Ws. tot het aan schaffen van een ontsmettingsoven in het Gemeente ziekenhuis was aangenomen, hielden de voorstellen omtrent de verlenging van de tramconcessie verder den Raad den ganschen dag bezig. Met verwerping van een voorstel daaromtrent door de maatschap- pyen gedaan, werd met algemeene stemmen be sloten electrische trekkracht toe te staan voor het gedeelte Sumatrastraat tot Scheveningen, mits de weg gelegd worde doo'r de duinen, en, overeen komstig een voorstel van den heer Van Harden- broek met 22 tegen 11 stemmen beslist, dat, wan neer de Maatschappy na een proef voor een jaar aan B. en Ws. het bewys heeft geleverd dat die lyn niet door middel van electriciteit kan" worden geëxploiteerd, alsdan de gemeente verplicht zal zyn, concessie te geven voor het gebruik van stoom kracht op die lyn. Eindelyk verklaarde de Raad zich bereid voor 40 jaar eene nieuwe concessie te geven, mits de later vast te stellen concessie voorwaarden werden aangenomen. Aan de Belgi sche onderneming, welke later haar zetel te 's-Gra- venhage zal moeten kiezen, is een termyn van 14 dagen toegestaan om zich over deze gewyzigde hoofdvoorwaarde te verklaren. By aanneming zul len dus later alle andere voorwaarden worden overwogen. Te Amsterdam is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. R. Wüste, candidaat der liberalen, met 1893 van de 3769 geldig uitgebrachte stemmen. Volgens eene particuliere correspondentie uit Kotta Radja aan het „Alg. Hbld." (en het blad zegt reden te hebben om volkomen vertrouwen te stellen in de waarheidsliefde van haren correspon dent) zyn de vreeselyke verwoestingen, welke de berri-berri-ziekte onder onze troepen in Atjeh aan richt, hoofdzakelyk toe te schryven aan de slechte voeding. Den lsten Juli 1885 is in Atjeh uit zuinigheid een voedingstarief ingevoerd, dat op andere plaatsen in Indië misschien voldoende, maar in Atjeh be neden alle critiek is. De Europeesche soldaat ontvangt des morgens als ontbyt een broodje, ongeveer zoo groot als een kadetjewanneer het kan, dat wil zeggende stand der menage het toelaat, wordt er een klein weinigje vet op gesmeerd, dat zeer goedkoop door een toko houder hier onder den naam van botor wordt ver kocht, terwyl er tevens een lauw bruin vocht by gegeven wordt, zonder een idéé van suiker of melk, hetwelk bestempeld wordt met den weidschen naam van koffie. Des morgens te halftien krygt de soldaat een blikje soep met een half blikje drooge ryst. In die soep zwemmen een of twee stukjes vleesch, in den regel oneetbaar taai. In andere garnizoenen op Java, waar veel groenten zyn te verkrygen en waar het vleesch goed is, kan die soep over het algemeen goed genoemd worden. Hier echter heeft dit vocht niet de minste voedingswaarde en dage- lyks kan men het zien, dat verscheidene soldaten van dien kost walgen en hunne soep weggooien. Des namiddags te halfvier krygt de man een blik rijst met wat lombok, wat in water gekookte groente en een klein stukje vleesch, dat eerst des morgens in de soep uitgekookt is, tusschenbeide een half gezouten ei en daarmede is de man dien dag gevoed. Op dat voedsel, hetwelk 4-maal 's weeks wordt verstrekt tweemaal krijgt de man groene erwtensoep en eenmaal bruine boonen moet de man een buitengewoon zwaren dienst verrichten. Om de drie nachten moet hy 24 uren op wacht trekken wachtdienst is hier geen sinecure patrouille loopen, in de vrye nachten dikwyls op hinderlaag en dan nog exerceeren, corveën, enz. enz. Is het dan wonder dat een man onder zulk een dieet en in een tropisch klimaat uitgeput raakt en al zeer spoedig het slachtoffer wordt van de beri-beri Dat de Amboneesche en de inlandsche militairen het even slecht hebben spreekt van zelf. Volgens de jongste formatie telt het Ned.-Ind. leger 16,000 man infanterie, waarvan dooreen 12,000 man valide behooren te zijn, maar daarvan lig gen er thans 8000 ziek aan beri-beri, zoodat, wan PRIJS DER ADVERTENTIEN V»n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het ineee» eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. neer er geene afdoende maatregelen worden ge nomen, men met zekerheid kan zeggen dat binnen den tyd van 9 maanden schier geene valide sol daten meer in de gelederen zullen zijn. De minister van marine brengt ter algemeene kennis dat blykens ontvangen bericht van den commandeerenden officier van Zr. Ms. instructie korvet „Nautilus" van 27 dezer, twee witte red dingsboeien, afkomstig van gemelden bodem en waarop met zwarte letters de naam „Nautilus" vermeld staat, over boord geraakt en in de Noord zee dryvende zyn, zoodat het ontmoeten en opvis- schen van die voorwerpen geen aanleiding tot be zorgdheid behoeft te geven. Het stoomschip „Zeeland", van- Rotterdam naar Java, passeerde 29 Juni Sagres; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 20 Juni Gibraltar; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Juni van Suez. Z. M. heeft H. A. Van Manen, gewezen baas, belast met het ineenzetten van yzeren schepen by de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia, thans met verlof in Nederland, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen; mr. J. C. Van Eyk, gewezen leeraar aan de afd. Indische taal-, land en volkenkunde van het gymnasium Willem III te Batavia, laatstelyk met verlof in Nederland, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen den heer J. H. Anschütz, arts, benoemd en aange steld tot officier van gezondheid 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië; den met verlof in Nederland aanwezigen officier van gezondheid 1ste kl. van het leger in Ned.-Indië H. Van Dam, ter zake van lichaamsgebroken, met ingang van 1 Juli a. s., eervol uit Zyner Majesteits militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioenbepaald dat de 1ste luit. der inf. van het leger in N.-Indië G. A. Platt, ter zake van zyn gedrag by de ver meestering der vijandelyke versterking naby Bang- kajang (Westerafd. van Borneo) op den 12den Nov. 1884, alsnog by afzonderlyke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. By de in het hoofdkiesdistrict Leiden gehouden herstemming voor twee leden der Tweede Kamer zyn in het geheel uitgebracht 3020 stemmen, waar van van onwaarde werden verklaard 7, zoodat het aantal geldige stemmen 3013 bedroeg. Hiervan verkregen: 0. baron v. Wassenaer v. CatioijCk (K. en A.-R.) 1898 st. Mr. J. P. Smeele Ken A.-R.) 1515 Mr. H. graaf Van Limburg Stirum (L.) 1338 J. Rinkes Borger (L.)1068 Zoodat, als hebbende de meeste stemmen ver kregen, gekozen zyn de heeren: O. Baron VAN WASSENAER VAN CATWIJCK, aftredend lid, en Mr. J. P. SMEELE, ter vervanging van den heer J. H. Donner (A.-R.), by de vorige stemming afgevallen. Op verschillende personen waren 8 stemmen uitgebracht, t. w.S. Van Velzen 6, J. H. Donner en F. Domela Nieuwenhuis ieder 1 stem. By de eerste stemming op 15 Juni verkregen: graaf Van Limburg Stirum (L.) 1041, Smeele (K.) 1014, Rinkes Borger (L.) 952 en baron Van Was senaer (A.-R.) 920 stemmen. Zuidhorn. Uitgebracht 1075 geldige stemmen. Herkozen mr. E. J. J. B. Cremers (L.) met 675

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1