De Hooge Raad heeft verworpen de cassatievoorziening van G. J. R. te Ambt-Vollen- hove, die in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld werd tot 15 dagen cel straf, wegens feitelyken en gewelddadigen wederstand tegen veldwachters, die trachtten zyn geweer in beslag te nemen, nadat zy hadden waargenomen, dat daarmede eene jachtovertreding door een ander liem vergezellend persoon was gepleegd. Een kastenmakersgezel, die Zater- dag-avond in de Damstraat te Amsterdam bij het in arrest nemen van een venter van het blad „Recht voor allen", luide opruiende woorden ge bezigd heeft, zal wegens opzetting tot wederspan- nigheid worden vervolgd. Een persoon, die in den verschenen nacht zich aldaar aan de De Ruyterkade in het gras te slapen gelegd heeft, moest hedenochtend by zyn ontwaken tot de droevige ervaring komen dat, terwijl hij sliep, onbekenden hem beroofd hebben van zyn horloge met ketting, geld en andere kostbaarheden, o. a. een ring welke hem van den vinger getrokken is. Om eene portefeuille in een der binnenzakken van de jas te kunnen bereiken, heeft men de jas van den slapende op den borst opengesneden. Gisternacht omstreeks halfeenis een hevige brand uitgebroken in eene behuizing van vier verdiepingen aan de Groote Markt te Delft, waarin een 30-cents bazaar was gevestigd. Het vuur is in den winkel ontstaande voordeur werd onmid dellijk door de politie en eonige burgers ingeloopen. De politie heeft getracht door het werpen van handbluschgranaten het vuur tegen te gaan, doch vruchteloos. In een oogwenk stonden alle vier ver diepingen in lichterlaaie, zoodat de brandweer, die spoedig aanwezig was, niets kon uitrichten dan belendende perceelen nat te houden. De eenige bewoner is, na te zyn gewekt, in de gracht achter het huis gesprongen; vóór was het onmogelijk. Te halftwee was het geheele gebouw uitgebrand en het gevaar geweken. De hitte was zoo hevig, dat van de huizen, tegenover den achter kant staande, alle ruiten zyn gebarsten. Huis en inboedel waren elk voor f 6000 by verschillende maatschappijen geassureerd. De oorzaak is onbekend. By denzelfden slagerte Arnhem, waar onlangs eene geheime bewaarplaats van onaan- gegeven vleesch werd ontdekt, is thans weer door de commiezen opnieuw eene hoeveelheid vleesch met bijbehoorenden wagen en paard in beslag genomen. Aan de Prins-Hendrik-kade WZ., op Eeyenoord, is een schippersknecht van het Rjjnschip „Nooit volmaakt", liggende aldaar in de Konings haven, by het losmaken van een touw, waarmede het schip aan den wal lag gemeerd, van de gording te water gevallen en verdronken. Zyn ljjk werd eenige uren later opgehaald. Het is thans volgens dr. Klein ook mogen gelukken de bacterie van het mond- en klauwzeer af te zonderen en aan te kweeken. De bacteriën (diploeoccon) tieren welig in de melk voort. Door onderhuidsche inspuiting der culturen werd geen ziekte voortgebracht, maar wel door voeding ■daarmede, tenzy inenting heeft plaats gehad, in welk geval de dieren vry bljjven van de ziekte. Men schrijft uit Leur aan de „N. R. C." het volgende Wij hebben hier deze week eene spookgeschie denis doorleefd. In den tuin van een op geringen afstand van ons dorp gelegen boerenerf hadden verscheidene personen des avonds eene geheim zinnige gedaante waargenomen met uitgebreide armen, en eene muts met fladderende linten op het hoofd. Peer, Maryn, Mieke enz. hadden deze verschijning „eiges" gezien, verscheidene malen achtereen. Dus geen twijfel meer: dat was de schim van vrouw welke vóór eenige jaren daar gestorven was. Over het geval werd druk gesproken, ook in de herberg onder een twaalftal mannen, die, na het gebruik van eene behoorlijke hoeveelheid bruin bier en „klare", het doortastende besluit namen het spook te gaan „interviewen." Voorafgegaan door een oud-Indisch militair, die „wel andere grappen bijgewoond had", toog de ^dappere schaar nog denzelfden avond op weg. Ja wel, daar stond ze weer, de schrikwekkende gestalte! De armen dreigend uitgestrekt als om den vermetele, die het waagde te naderen, in eene vreeselyke omarming te verstikken. De moed zonk den dapperen reeds in de schoenen, doch op aan sporing van den hoofdman ging men toch schoor voetend voort, om op eerbiedigen afstand van het schrikbeeld voorgoed halt te houden. Genoemde hoofdman echter ging manmoedig op het doel af, onder het bulderen van de krijgshaftige woorden: „Spook, wie zyde gy, spreek! of 'k breek oe de ribben"!! Hierop eene stoute beweging en .onze held hield met krampachtigen vuist een kerse boompje omkneld, aan hetwelk de eigenaar eenige witte lappen gebonden had, niet met het doel om bygeloovigen menschen, maar wel om vraatzuchtigen musschen en spreeuwen schrik op het lyf te jagen. Zoo eindigde deze huiveringwekkende geschie denis. Zy bewijst opnieuw, dat het dwaze geloof aan heksen en spoken nog niet opgehouden heeft. Dirk Van Steen, 15 jaar, kantoor bediende, lang, haar kort en donkerbruin, oogen bruin, kleur gezond, postuur slank, knap uiterlijk, wond aan den binnenkant der rechterhand, gekleed met donkerblauw pak, nieuwen phantasiehoed en nieuwe bottines, heeft zich 26 dezer schuldig ge maakt aan misbruik van vertrouwen, ten nadeele van de firma A. Noorduin Zn. te Nymegen, door het zich toeëigenen van een hem ter aanteekening ter hand gestelden brief aan het adres van Lipp- mann Rosenthal Co. te Amsterdam, inhoudende f 14,300 aan bankbiljetten en wel 1 van f 1000 lett. Q No. 379, 44 van f 300 en 1 van f 100 on een kassiersbriefje getrokken door Hope Co. te Amsterdam, op de Associatie-Cassa aldaar, groot f 231.37. In zyn gezelschap is waarschijnlijk Adriaan Pieter Rooze, 18 jaar, verversleerling te Nymegen, haar blond, lang, oogen blauw, gekleed met bruin ge ruit phantasiepak, phantasiehoed en bottines, wit overhemd en omliggenden boord. Beiden hebben op 27 Juni Nymegen verlaten. De commissaris van politie aldaar verzoekt hunne opsporing, aanhouding en bericht. Men meldt uit Gorkum dat gepas seerde weok aldaar door D. A. v. P. op de Groote Markt eene deur en een schotje uit zyn huis ver kocht zyn aan een oudheidkundige van Delft, voor een hoogen prys. Bedoeld huis is hetzelfde, waarin Hugo De Groot arriveerde en zich verkleedde als metselaar na zyne vlucht uit het fort Loevestein. Men meldt uit Maassluis dat de eerste haringjager met 114'/2 ton van Vlaardingsche, met 230 van Maassluische, met 28 van Scheve- ningsche schepen, totaal 402'/, ton haring, gister middag te Vlaardingen is aangekomen. De nieuwe cellulaire gevangenis te Breda wordt 15 Aug. a. s. in dienst gesteld. In de myn Saint e-M a r i e b ij Lure had 'snachts eene ontploffing van myngas plaats; 24 werklieden kwamen om, 17 werden onder het puin bedolvon. Gelukkig dat de ramp niet bij dag ge schiedde, anders zou het aantal slachtoffers 250 zyn geweest. Door de ontploffing zyn 60 kinderen weezen geworden. De jury te Stettin heeft verleden week een houtvester vrijgesproken, die in het be gin van dit jaar zijn 28-jarigen zoon in toorn had doodgeschoten. De vader, een man van 58 jaren, tot dusver algemeen geacht, was door zijn zoon tot hot uiterste getart. Deze zoon was wegens diefstal uit de militaire gelederen gejaagd en tehuis- gekomen, waar hy zyne zusters dagelijks mishan delde en eindelijk zyn vader met een hooivork aanviel en met een hamer op het hoofd sloeg. „Ik heb hem doodgeschoten", zeide de vader, „omdat hij anders mij en mijne dochters om het leven ge bracht zou hebben." De vrijspraak volgde, nadat verscheidene getuigen de juistheid van die verklaring bevestigd hadden. Te Venetië is de cholera bjjna uit gewoed, maar daarentegen begint de epidemie te Brindisi weer heviger te worden. Te Brindisi werden Zaterdag 17 personen door de ziekte aangetast, terwyl 10 lijders stierven. Uit Lissabon wordt het verschijnen van de cholera in Portugal tegengesproken. Een advocaat had twee misdadigers te verdedigen, van welke de een overdag, de ander des nachts gestolen had. Met het oog hierop, zeide hy in zyn schitterend pleidooi: „De ambte naar van het openbaar ministerie heeft het bij mijn eersten cliënt als eene verzwarende omstan digheid aangemerkt, dat deze op klaarlichten dag met ongeloofelijke brutaliteit een diefstal begaan heeft. Thans wordt by myn tweeden cliënt de omstandigheid dat hij in het 'gevaarlijk nachtelijk uur gestolen heeft, als verzwarend beschouwd. Nu vraag ik toch den geachten ambtenaar van het openbaar ministerie: „Wanneer moet de kerel dan stelen INGEZONDEN. WelEd. Heer Redacteur, t Mag ik U beleefd verzoeken door middel van pr geacht blad, de dringende noodzakelijkheid te be. toogen, dat toch eindelijk weder eens de eenmy zooveel geld (p. m. 800 gulden) gekost hebbeni. sproeiwagen van de Stads-Timmerwerf voor dendas gehaald worde, ten einde zoo spoedig mogelijk t voorkomen dat de voornaamste gedeelten onzer stad, o. a. de Stationsweg, nog langer geteisterd worden door de wolken stof, welke de huizen in den omtrek zoozeer verontreinigen en de voorbij- gangers bijna doen stikken? Leiden, Hoogachtend, 28 Juni 1886. X. CORRESPONDENTIE. - A. A. H.Uitnoodigins niet ontvangen. BUITENLAND. Fraukrjjk. In het departement Cótes-du-Nord heeft kiezing plaats gehad van een senator, ter ging van wylen den Bonapartist Le Provi Launay. Gekozen is de heer Huon De Pen monarchaal, die 739 stemmen verkreeg, teg die op den republikeinschen oud-afgeva Armez waren uitgebracht. Ook in het departement Corrèze werd over tot het verkiezen van een senator. Er wai aantal candidaten, byna allen ropublikeiner by de eerste stemming heeft niemand de vol meerderheid verkregen. Prins Victor heeft zich naar Moncalieri b< waar zyne moeder, prinses Clotilde, hem per ontboden heeft. Prins Jéröme Napoleon wordt, naar de bericht, thans insgelijks te Moncalie i verw De „Temps" houdt vol dat de graaf var in Juli de gast zal zyn van den koning van Op grond van de nieuwe muntconvoi Latynsche Unie en van de waardeverminder het zilver, heeft de Fransche minister van fi bevolen de aanmunting van zilveren vi stukken geheel te staken. Galo, de anarchist, die de Beurs t< door dynamiet wilde doen springen, kon Z niet voor het hof verschijnen. Hy kreeg zulke aanvallen van woede, dat men andermaal eer zoek naar den toestand van zyne hersenen ginnen en de zaak tot eene volgende zitting ve Groot-BrltannlA Aan de „Times" wordt uit Durban gem de Engelsche party in de Kaapkolonie no nieuwe politieke vereeniging heeft opgeri den Afrikanerbond tegen te werken. Het Transvaalsche gouvernement heeft ee missie benoemd, om te onderzoeken of de er voor den Delagoa-spoorweg nog een wettig heeft, en voorts om dienaangaande rappor brengen en, zoo noodig, voorstellen te doe Men seint uit Londen: De „council of Bondholders" maakt bekend, uit Caracas te hebben ontvangen ad 6728 pd. st. voor h der storting van Juni op de geconsolideerd! van Venezuela. Voor Gladstones verkiezingsfonds is ree pd. st. ontvangen. De Iersche „National League" in d zond 60,000 dollars aan Parnell.De „Nation van Brooklyn zonden den volgenden dag n dollars. Turkije. Uit Konstantinopel wordt geseind dat de n raad, Ruslands houding wantrouwende, 1 1 heeft, slechts gedeeltelijk het leger te on Ook wordt van daar gemeld dat de Po belangstelling nagaat de zending van Caill: Philippopel, met betrekking tot Bulgarye's he van de betaling zyner schatting, maar daaromtrent geringe hoop koestert, hetgf moedelyk voortvloeit uit het feit dat de 1 sche ontwerp-begrooting geenerlei melding van de schatting aan den sultan, daar de i heden het bedrag der schatting nog niet vastgesteld. De Oost-Rumelische begrootin gens zwjjgt ook van de jaarlijksche schatt Turkije, welke ten bate van de Turksche f houders is verpand, zoodat het den schi alsof Bulgarije alle verplichtingen ,tot betal schatting geheel van zich scheiden wil. De Port ook over de heffing van invoorrechten aan gaarsche grens op Turksche waren en op g

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2