N°. 8084. Dinsdag 29 .Jniii. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Imtrent de alhier gehouden vergadering van Yereeniging voor Hooger Onderwijs op Gere- neerden grondslag, meldt „De Stand." nog, dat h>- rapport van de juridische en litterarische facul- >i.en omtrent den „effectus-civilis" werd uitgë- ;ht en daaruit bleek, dat genoemde faculteiten stemmig adviseerden dezen, met het oog op ver- llende omstandigheden, thans niet aan te vragen welk rapport eene leerrijke discussie werd oerd. Taarschynlyk zal de volgende vergadering te >lle gehouden worden. oor het studiefonds werd eene collecte gehouden, ke 301.55 opbracht. Eene collecte, den vorigen ld voor de Vrije Universiteit gehouden, leverde 75.28 op. - Mr. J. A. De Vicq, consul der Nederlanden te Ida, heeft aan het Rijks Ethnographisch Museum beiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen, ,rvan de beschrijving voorkomt in de Staats- ant van heden. - Bij de heden gehouden openbare verkooping cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto rs, waren de prijzen 35, 18, 3.70 en 1.85. - Te Hillegom heeft de collecte voor het fonds aanmoediging en ondersteuning van den gewa- len dienst opgebracht de som van f 31.71. De gemeenteraad van Oudshoorn heeft tot irwijzer met rang van hoofdonderwijzer aan de ïbare lagere school aldaar, uit de voordracht, aande uit de heeren D. Van der Werff te Zwam- dam, H. Brunnink te Spaarndam en M. M. ikert te Velp, met algemeene stemmen benoemd heer D. Van der Werff. De heer H. Wildeboer Jz., predikant te Bent- ;en, heeft voor de op hem uitgebrachte beroe- naar de Ned.-Herv. gemeente te Sommelsdjjk inkt. ,ene collecte ten behoeve der Zending, aldaar ouden in den voormiddag godsdienst heeft opge- ;ht de som van 14. - Zaterdag-avond werd in den Foyer van het ouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- nhage, de aangekondigde vergadering gehouden n het concert-Diligentia, waarin de quaestie-Ver- st behandeld werd. >e eere-voorzitter, mr. Patijn, presideerde. Een ■tal leden waren aanwezig. Het voorstel van bestuur strekte tot toekenning eener jaariyk- e uitkeering aan den heer Verhulst. Ingekomen was eene motie van mr. A. A. De o en elf andere leden, waarbij, in aanmerking lende dat het ontslag aan den directeur Ver- ist den 4den Juli was gegeven, terwijl niet vóór Juli de directeur daarmede in kennis was gesteld in aanmerking nemende de hulde, hem onlangs zijn feest gebracht, werd afgekeurd de wijze 1 .rop het ontslag was geschied en de wensch gesproken, dat het bestuursvoorstel niet in be deling zou worden genomen, adat de voorzitter van het bestuur, jhr. mr. Eysinga, het bestuur had verdedigd en ver- rd, dat, terwijl het niet onderdeed in sympathie t Verhulst, zijne houding was geweest correct Jen vorm, doch dat het 't belang van het con- hooger had gesteld dan particuliere belangen, $pon zich een levendig debat tusschen hem en heer Kool eenerzijds en de heeren A. A. De :o, Asser en Stortenbeker anderzijds, en slotte werd de motie verworpen met 107 m 94 stemmen, terwijl eenige leden zich ver- lerd hadden of van stemming onthielden. 'aarna is het voorstel van het bestuur met amatie aangenomen en besloten aan Verhulst pensioen uit te keeren, gelijkstaande met de t van zijn tegenwoordig traktement. Reeds is het programma verschenen eener voorjaarstentoonstelling, te houden gedurende de maanden Maart en April 1887, van verschillende soorten van hyacinten, tulpen, narcissen, fritilaria's en andere bol- of knolgewassen, geplant in mozaiek, lintvormige perken of in perken, beplant naar eigen keuze, door heeren leden der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur der afdeeling Noordwijk, in Noordwijks Florapark. De tentoonstelling wordt geopend bloeitijd 18S7 op een later te bepalen datum. De beoordeeling zal plaats hebben door vijf deskundigen, buiten de gemeente woonachtig, door de leden der afdeeling te benoemen. Ter mededinging worden uitgenoodigd alléén de leden der afdeeling Noordwijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur; voor groene planten of conifeeren echter kunnen ook boomkweekers, geen lid zijnde, mededingen. Degenen, die wenschen in te zenden, moeten zich daartoe schriftelijk aanmelden vóór of op 15 Juli a. s. bij den secretaris der afdeeling. Geene medailles worden uitgeloofd, doch aan de verdienstelijkste groe pen of perken zal een eere-diploma worden uit gereikt. De planttyd is bepaald: voor hyacinten en nar cissen van 1 15 Sept., voor tulpen en andere bolgewassen van 15 30 Sept. Het bestuur is be voegd, dien tijd naar omstandigheden te wijzigen.— De planttyd van heesters en conifeeren wordt in overleg met de inzenders door het bestuur bepaald. Door de geneeskundige staatscommissie zyn tot arts bevorderd de heeren S. Monnikendam, doc torandus, en J. S. Vet, cand.-arts. Gemengd Nleuwa. Naar aanleiding eener waarschu wing, enkele dagen geleden tegen zekere Elizabeth Van Galen, Zydgracht 17, in ons blad geplaatst, wordt ons ter opneming een der staaltjes van hare daden medegedeeld, ten einde daardoor niet alleen winkeliers, maar ook andere industrieelen voor haar te waarschuwen. Verleden Woensdag, 23 Juni, nl. overleed alhier eene jonge moeder, haar echtgenoot zes jonge kin deren nalatende. De begrafenis was op Zaterdag vastgesteld. Toen onze berichtgever, als schoon broeder, aan het sterfhuis kwam om de overledene de laatste eer te bewyzen, werd liy op de kist een prachtigen krans gewaar, en op zyne vraag, door wien dit bewys van deelneming was gegeven, kreeg hy ten antwoordvan de familie Kby wie de overledene gunstig bekend stond. Wie schetst echter de verbazing der familie, toen even vóór de treurige plechtigheid zou aanvangen, uit naam van den bloemist S de krans werd terugver langd, wyl gebleken was dat de familie K. van niets wist en dus den krans ook niet wilde betalen. Begrypelyk was het dat de diepbedroefde man en vader het zinnebeeld der laatste hulde niet meer wilde afstaan, maar daarentegen beloofde dat hy het zelf wel zou betalen. Na ingesteld onderzoek bleek dat genoemde vrouw E. v. G. den krans op naam der familie K. had besteld, en zy zelf op den morgen der begrafenis driemaal aan het sterfhuis was geweest, om v. d. L. persoonlyk te spreken, die echter, zooals begrype lyk is, door de droevige omstandigheden niet te spreken was. Het niet wegnemen van de voor de scheepvaart zoo hinderlyke spoorwegbrug in de Zyl bekend onder den naam van Driegatenbrug is aanleiding dat de zaak gesteld is in handen van den ambtenaar by het openbaar ministerie te Leiden, tot het instellen eener strafvordering tegen de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee: In de vorige week werd de versch-visschery nog door 24 schuiten uitgeoefend, waarvan een groot deel besomde van f 80 tot 160 in 5 dagen, sommige f 35 a 60. Voor tarbot werd besteed f 3 a 8, tong 0.15 a ƒ0.50 en bunschol (levend) 0.50 a 0.70 per stuk; voor binnenlek, groot soort, 6 a 8, droogscharren 9 a 13, droog krit 3 a 4 en garnalen 1.25 a 2 per mand. Vrydag-avond is schipper C. Haasnoot met de bomschuit „Eben-Haezer" van de wed. P. C. Guyt, van hier het eerst op de haringvisschery uitgegaan. Met goed weer zullen er dagelyks meer schuiten, die gereed staan, vertrekken. Groote drukte heerscht aan het strand en in het dorp met het gereed maken der vaartuigen. Het „Vad." verneemt dat Domela Nieuwenhuis van het vonnis der Haagsche recht bank in hooger beroep zal komen by het gerechtshof. Een man, die gisterochtend op den Zeedyk te Amsterdam een 16-jarigen knaap eene vry ernstige verwonding aan het been toebracht, door hem moedwillig een voorsnymes toe te wer pen, is door de politie in arrest genomen en naar het betrokken commissariaat overgebracht. Z a t e r d a g - n a c h t zyn te Amsterdam op onderscheiden plaatsen oranjekleurige biljetten aangeplakt, waarop men o. a. met groote letters las: „Weg met het Koningschap." Er kwamen nog enkele onhebbelyke uitdrukkingen op voor, terwyl men er mede het „Leve Domela Nieuwenhuis" en „onschuldig veroordeeld" op kon lezen. De politie heeft de biljetten, die blykens het onderschrift zyn gedrukt ter „Nihilistendrukkery," nog voor het krieken van den dag verwyderd. Een voorbyganger zag Belderok in de nabyheid heen en weer drentelen, doch vond daarin geene aanleiding om de politie te waarschuwen. Gisteravond omstreeks halftien was Belderok, de bekende socialist, op het Damrak bezig eenige centen te strooien, ten einde een oploop te ver wekken, wat tamelyk wel gelukte. Hy werd evenwel spoedig gearresteerd. De volksmenigte, hierdoor ontstaan, werd in de Warmoesstraat door de politie met stok en sabel uiteengedreven. Twee knapen, 13 en 15 jaar oud, zyn sedert den 24sten dezer uit het verbeterhuis te Alkmaar aan hunne bewakers ontvlucht. Mejuffrouw Schlingeman heeft zich, naar de „Arnh. Ct." verneemt, met een request om gratie tot den Koning gewend. Evenzoo Klop pers deze laatste bevindt zich sedert zyne arrestatie in September 1885 onafgebroken in hechtenis; 26 Januari 1886 werd hy door de rechtbank te Arnhem tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Te Barmen stortte Zaterdag-mid- dag het dak van een nieuw gebouwd huis op de „Karlsplatz" in, waarby een werkman, 30 jaren oud en vader van een kind, terstond gedood en een andere zoo zwaar gewond werd dat hy zes uren later in het ziekenhuis overleed. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. By de generale repetitie van het tooneelwerk „Brahma" in het Eden-theatre te Parys, had het weinig gescheeld of de acteur, die de titel rol vervulde, was een pynlyken dood gestorven. In het tafereel, waarin Brahma den houtstapel beklimt en de beulsknechten het vuur ontsteken en aan wakkeren, deden zy dit zoo goed en zoo „natuur- ïyk", dat de acteur byna stikte en slechts nog met zwakke stem kon roepen: „Basta 1 Basta!" (genoeg). De als beulsknechten verkleede tooneel- knechts, die geen Italiaansch verstonden, dachten dat deze woorden by de rol behoorden en gingen voort met het vuur aan te stoken. Gelukkig kwam ten laatste de regisseur op het tooneel, die verhinderde dat „Brahma", die reeds het bewuetzyn verloren had, werkelyk op den brandstapel het leven liet.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1