N°. 8083. Maandaa: 38 Jvtiii. A0. 1886. §eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—8 regels/1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. T«legr*ma«a. PARIJS, 25 Juni. Het manifest van den graaf van Parijs heeft in het algemeen groote verras sing teweeggebracht door de onomwonden, drieste termen waarin het is vervat en welke men nau welijks van den graaf verwacht had. Zijne bewe ring: „dat hij tot nu toe, zonder zich tegen de wetten te verzetten, in Frankrijk geleefd heeft", is kwalijk te vereenigen met de verklaring dat het ,zijn plicht is zonder ophouden tot bereiking van het goede doel te arbeiden", dus de Republiek om ver te wei-pen. Terwijl de graaf openlijk verklaart de vertegenwoordiger te zijn der nationale monar chie, wederlegt hy de verklaring zijner vrienden in de Volksvertegenwoordiging„dat hij als eenvoudig burger te Eu leefde en dus aanspraak had op ge lijke behandeling als andere burgers." Als deze ver klaring vroeger gegeven was, zou de republikein- sche meerderheid in de Kamers voor de verban- ningswet veel grooter geweest zyn. Die monar chalen, die vóór alles daden van de pretendenten verlangen, zullen met het manifest zeer tevreden zijn; ook de Bonapartisten zullen er door winnen. Twijfelaars meenen dat de daden niet naar de woorden zullen zijn en dat de graaf het „beslis sende oogenblik" zoolang mogelijk zal verschuiven. Hoewel het manifest der regeering in zooverre aangenaam is dat het haar besluit volkomen wet tigt, zal zij er door gedwongen worden, scherp te letten op de achterblijvende prinsen en by de minste demonstratie handelend moeten optreden. Dat de demonstratiën te Eu en Tréport werkelyk hebben plaats gehad, bewijst nog niets voor de ware stemming van het land, want daar waren alle monarchalen samengekomen. Behalve in de bladen zal het manifest weinig beweging veroorzaken, of het zou moeten zijn dat de radicalen er gebruik van maakten om op de verbanning van alle prin sen aan te dringen. BRUSSEL, 26 Juni. De Nationale Bank heeft haar disconto op 21/, pet. verlaagd. Genicugd Nieuw* Gedurende de afgeloopen week zyn hier ter stede aangegeven80 gevallen van mazelen, waaraan 2 kinderen overleden, en 2 gevallen van diphtheritis. Deze week werden op „Rhynzigt" 2 zwembaden door heeren en 24 door dames genomen. De temperatuur van het water is 17'/»° Celci'us. Te Rijp wetering waren Donderdag- namiddag het zevenjarig dochtertje van P. Van Wietingen en het driejarig zoontje van A. Van Tol op het land aan het spelen, toen zy op den inval kwamen, om een hek, nabij eene diepe sloot gelegen, heen te loopen, ten gevolge waarvan beiden te water geraakten. Het meisje zonk weldra, terwijl er nog bytyds hulp opdaagde om het knaapje e redden. Ln de meening dat dit alleen te water was geraakt, werden er slechts pogingen in het werk gesteld om dit op het droge te brengen, etgeen gelukte; doch het kind was reeds bewus teloos. Met de gewone middelen wist men echter de levensgeesten terug te roepen. Toen het knaapje ut bewustzijn teruggekomen was, waren zyne eerste woorden: „Jaantje (zoo heette het meisje) ie ook in het water gevallen." Onmiddellijk ging Qen teen op de noodlottige plek aan het werk onj het meisje te voorschijn te halen. Na vele ver- geefsche pogingen werd het eindelijk met een dreg opgevischt: het was, helaas, een lyk. Uit het Kanaal, ter hoogte van de Waterpartij, te 's-Hage, is hedenochtend opgehaald M lijk van een jongmensch, in nette kleeding en vermoedelijk 25 jaren oud. Hij droeg een lichte pantalon. Tot hedenmiddag wist men nog niet wie hy was. De zadelmaker van het „Cirque Américain", die zich te Sluis schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van een gedresseerd paard en aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn meester, den heer Pinder, werd heden door het ge rechtshof te 's-Gravenhage, daar zyne schuld niet voldoende was gebleken, vrijgesproken, terwijl zyne onmiddellijke invrijheidstelling werd bevolen. P. J. E., uit Rotterdam, beschuldigd van diefstal met inklimming en binnenbraak, werd veroordeeld tot 22 maanden eenzame opsluiting. De Haagsche rechtbank heeft rechts ingang verleend tegen den bekenden Van der Stadt te Amsterdam en hem verwezen naar de openbare terechtzitting, wegens de door hem gesproken woor den in de meeting, 9 dezer te 's-Gravenhage in het gebouw „Walhalla" gehouden. De hoofdcommissaris van politie vond toen aan leiding in die woorden om bevel te geven tot uit eengaan der vergadering, deed het handschrift der rede in beslag nemen en maakte proces-verbaal op. De rechtsingang is verleend op grond van art 3. der wet -van 1 Juni 1830 (Stbl. No. 15) tot beteu geling van hoon en laster en andere vergrypen tegen het openbaar gezag en de algemeene rust. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren L. M., uit 's-Hage, ter zake van bedelary met geweldpleging en bedreiging en eenvoudige bedelary, tot 6 maanden celstraf. De Rotterdamsche knapen P. K. en G. H., beschuldigd van diefstal van een bakje met geld uit een bak kerswinkel te Schiedam, werden veroordeeld: de lste tot 4 maanden en de 2de tot 45 dagen celstraf. Vrouw Luitjes, die by een stalhou der op het Haarlemmerplein te Amsterdam werkte, kwam Donderdag-avond thuis in hare woning, Groote Houtstraat. Haar man, reeds vry bejaard, een goede sukkel, vroeger machinist op de groote vaart, daarna werkman geworden, was sedert Maandag-avond niet naar zyn werk geweest wegens ongesteldheid volgens sommigen, volgens anderen door de gevolgen van drankmisbruik. Zyne vrouw maakte hem het leven altyd zuur, en menigmaal hadden de buren zich geërgerd, wanneer hy met krabben en verwondingen in het gelaat voorbyging, de sporen van de mishandelingen, welke zy hem met hare nagels of met haarspelden toebracht; zoo was het reeds toen hy dezen winter te Weesp werkte aan de Vechtwaterleiding. Ook ditmaal had zy niet veel goeds in den zin. Zy had gevraagd een uurtje naar huis te mogen gaan, om haar man eens onder handen to nemen. Hoe zy dit plan ten uitvoer bracht zou blyken, toen de buren omstreeks negen uren opmerkzaam werden gemaakt door luide angstkreten, die uit het huis werden vernomen. Eene groentevrouw en eenige naaste buren drongen binnen en zagen een bloedig tafereel: de man, Luitjes, zat in eene gebogen houding op een stoel, terwyl hy met beide handen het hoofd onder steunde, waarvan een bloedstroom neergudste langs zyn hals en druppelsgewyze de naakte voeten rood- verfde. De geheele vloer, de meubels, ja zelfs de zoldering was met bloed bespat; maar 't was dui delyk dat de verwonding hem in 't bed was toe gebracht, want dat vertoonde een grooten bloedplas. De man had nog de kracht den omstanders te wijzen naar een stoel waaronder de byl lag, het corpus delicti. De daderes was inmiddels de straat op gevlucht, maar werd by de Haarlemmervaart ingehaald; zy beweerde dat haar echtgenoot zich zelf verwond had. De man werd voor do'od per raderbaar naar het gasthuis vervoerd en het vrouwtje, dat klein van postuur is en in de buurt bekend als zeer in zich zelf gekeerd en van onaangenaam karakter, werd door een paar politie-agenten, en onder geleide van eene dichte menschenmassa, naar het politie- bureel op de Noordermarkt gebracht. De buren wil den haar teiyf en aan het politiebureel kostte het den politie-agenten heel wat moeite om te voor komen dat de woedende menigte zelve de vrouw voor haar misdryf strafte. Zy echter gaf geen uiter- lyke teekenen van buitengewone ontroering of be rouw, maar toonde zich zeer kalm. De byl en bebloede lakens werden door de politie als overtuigingsstukken medegenomen. Eenige der naaste buren zyn als getuigen opgeroopen. De man moet, zoo men wil, nog in leven zyn, maar zyn toestand is zeer bedenkelyk. AG Woensdag kwam, zoo meldtmenaan de „Midd. Crt.", den burgemeester van Vere ter oore dat eene boerenmeid in de gemeente ernstig ongesteld thuis gekomen was, ten gevolge van eene poging tot moord, op haar gepleegd dooreen boerenknecht, onder Koudekerke. By onderzoek bleek uit de verklaring van het meisje dat z\j op Pinksteren door F. M., boeren knecht op de hofstede waar ook zy diende, gevraagd was om uit te gaan, dat zy echter geweigerd had, en M. toen ernstige bedreigingen tegen haar uitte, welke haar vrees aanjoegen, omdat hy tot alles in staat is. Toen zy Woensdag na Pinksteren in de schuur was, kwam eensklaps M. te voorschyn, greep haar aan, kneep met de eene hand haar keel toe en vatte met de andere haar in den rug. Onder den uitroep „nu zal ik je dood maken", sleepte hy haar langs de koegang. Toevallig was de baas in een ander deel der schuur; het ge stommel hoorende, riep hy„Wat voeren jullie toch uit?" waarop de knecht antwoordde: „dat gaatje niks aan." Evenwel hierdoor verschrikt, liet hij het meisje los en ging heen. M. is gearresteerd en de zaak wordt door de justitie onderzocht. Omtrent den moord by Maastricht op vrouw Claessens gepleegd, is nog niets naders aan het licht gekomen. Men meldt alleen dat de echtgenoot, op wien aanvankeiyk vermoedens vielen, zyne onschuld heeft kunnen bewijzen. De zaak is thans nog even duister als op het oogen blik der ontdekking. Te Yriescheloo, gemeente Belling- wolde, heeft een moord plaats gehad. De wed. K. aldaar werd tegen den avond dood te bed gevonden, deerlyk toegetakeld met een broodmes. Diefstal heeft er, voor zoover men kan nagaan, niet plaats gehad. Hare in de nabyheid wonende zuster die haar 's avonds nog wilde bezoeken, vond haar te bed, haalde er buren by, omdat ze haar niet wakker krijgen kon, en eerst toen het dek werd opgeslagen, ontdekte men de toedracht der zaak. De justitie is bezig met het onderzoek. Volgens bericht uit Lerwick ver trok de eerste haringjager gistermiddag van daar naar Vlaardingen, met 168 tonnen volle en 216 tonnen maatjesharing en arriveerde er Maandag. Door het hof van assises van het departement Eure-et-Loire is eene vrouw tot vyf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Deze ongelukkige, die wegens armoede, een kolenvuur had aangelegd ten einde zich zelf en haar kind het leven te be nemen, werd door de buren in haar voornemen gestoord. Het kind kon men echter niet meer in het leven behouden. Te S t.-L ouis (Missouri) werden on langs op één dag 60 echtscheidingen uitgesproken. De burgemeester van Zurich werd, terwijl hy eene openbare meeting presideerde, aan gerand en zoodanig mishandeld, dat men voor zijn herstel vreest.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1