Delft, 26 Juni. Kaas. Prijs 15.a 20,— De hoogleeraar Buys bedankte den spreker voor de betoonde welwillendheid. Dat hy do tolk was van vele aanwezigen, bleek op onwederlegbare wyze uit de luide en langdurige bijvalsbetuigingen, welke op deze woorden volgden. h. Gedurende deze week zyn dagelijks in de Stedelijke "Werkinrichting alhier opgenomen van 41 67 volwassen personen en van 7 10 kinderen. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 19 tot en met 21 Mei. Naar ons heden per telegraaf uit Den Haag wordt gemeld, is de heer T. Yan der Zee, burge meester van Enschedee, bekend door zyn krachtig optreden in zake de werkstaking daar ter stede, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland, die verleden jaar gerapporteerd had over het verzoek van het gemeentebestuur van Katwijk, tot het verleenen eener bijdrage voor het verbeteren van het vaarwater tusschen Katwijk en IJmuiden de behandeling van welke zaak toen werd uitgesteld naar aanleiding van eene nader ingekomen missive van dat bestuur heeft thans een nader verslag over deze zaak uitgebracht. Na aandachtig onderzoek der ingekomen stukken en nogmaals het plan, als geheel, te hebben overwo gen, verklaart de commissie dat het voortgezet onderzoek geen aanleiding heeft gegeven om hare eerste uitspraak te wijzigen en zij derhalve het voorstel tot afwijzing van het verzoek handhaaft. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Zwammerdam opgebracht de som van f 19.74, na aftrek der kosten. Door Gedep. Staten van Zuid-Holland is ongun stig praeadvies uitgebracht op het verzoek van het bestuur der Vereeniging Arti et Industriae" te 's-Hage om subsidie uit de Provinciale fondsen ten behoeve der thans gehouden wordende vaktentoon stelling op het gebied van kunstnijverheid. Ged. Staten zien niet in waarom deze tentoonstelling op minder ondersteuning van particulieren zou kunnen rekenen dan menig andere en meenen dat voor deze vaktentoonstellingen, die trouwens ook baten kunnen afwerpen, finantieele steun bij particulieren moet gezocht worden. Hedenavond zal eene vergadering gehouden worden van loden van Concert-Diligontia te 's-Hage. "Wanneer de loopende geruchten waarheid bevatten, dan belooft de vergadering stormachtig te zullen zijn. De vrienden van Verhulst zouden, zoo zegt men, niet alleen het bestuur tot aftreden willen noodzaken, maar Verhulst weer in zjjne functie willen herstellen. Door dr. J. G. Ringeling, leeraar in de wis-, planten- en dierkunde aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens te Amsterdam, is een eervol ontslag uit die betrekking gevraagd tegen 1 September a. s. De conferentie tot wering van drankmisbruik op de Noordzee, sedert 10 dezer te 's-Gravenhage vergaderd, is gisteren door den ministor van buiten- landsche zaken gesloten, na te zyn overeengekomen over een ontwerp-conventie tot wering van drank misbruiken op de Noordzee, hetwelk thans aan het onderzoek van de respectievelijke Regeeringen zal worden onderworpen. „Ons Genoegen", geïllustreerd tijdschrift voor jongens en meisjes, opent zijn nieuwen jaargang met „Het oog van Tomis", eene Indische vertelling door Melati van Java, „Des kunstenaars dank", eene episode uit het leven van Jan Steen, door W. F. Oostveen, en „Het geheimzinnige eiland" door J. Gijlstra. De eerste aflevering is behalve door twee platen in kleurendruk, door een aantal houtgravures versierd en bevat op de binnenzijde van het omslag de opgave van den derden half- jaarlijkschen wedstrijd, waarvoor weder een aantal prijzen, o. a. een gouden horloge, worden uitgeloofd. Aan allen, die prijs stellen op gezonde en degelijke uitspanningslectuur voor hunne kinderen, zjj dit tijdschrift, dat in de „schoolwereld" onvoorwaardelijk eene volkomen aanwinst voor onze kinderliteratuur werd genoemd, met warmte aanbevolen. Tot geneesheer-directeur van het Nederlandsch- Israëlietisch ziekenhuis te Amsterdam is benoemd do heer A. Couvée, thans adsistent-geneesheer in het Buitengasthuis. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Juni van Port-Said; de „P. Caland" is 24 Juni van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 25 Juni; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 26 Juni Dover. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 28 Mei, 8,18 en 29 Juni; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 29 Mei, 8, 19 en 29 Juni; laatste lichting aan hetpostk. 's nam. 12 u. 15 m. KOLONIËN. BATAVIA, 19-21 Mei. Van den algemeenen secretaris ontvingen de Bat, bladen de volgende officieele mededeeling, omtrent het gebeurde op het land Tjiomas. „Op het particuliere land Tjiomas nabij Buiten zorg hebben wederom ongeregeldheden plaats ge vonden, waaromtrent de volgende berichten ont vangen zijn. Den 19den dezer werden te Gadok, dicht by de grens van Tjampea, toen aldaar het „Sedekah boemi" feest gevierd werd, de feestvierenden door eene bende gewapende opgezetenen aangevallen, die twee personen doodden en verscheidene verwondden, (waaronder vrouwen en kinderen, zoomede een hadji). De assistent-resident, die onmiddellijk, vergezeld door politiedienaren, zich naar Gadok begaf, werd echter bedreigd en zag zich genoodzaakt voor de gewapende overmacht de wyk te nemen. In verband met dezen stand van zaken, werd door den resident van Batavia, die inmiddels te Buitenzorg was aan gekomen, de hulp der militaire macht gerequireerd, ten einde de rust te herstellen. Vergezeld door veertig bajonetten, begaf hij zich in den ochtend van den 20sten op weg om de onruststokers op te zoeken, die hy, ten getale van ongeveer 500 man, op een heuvel (Pasir Garoet) vereenigd vond. Na hun tevergeefs te hebben doen aanzeggen om zich te onderwerpen en uiteen te gaan, waarop met gejoel en geschreeuw geantwoord werd, liet de resident op de bende vuren, met het gevolg dat 41 dooden en 13 zwaargewonden, allen opgezetenen van het land, het bestuur in handen vielen. Sedert werd de rust op Tjiomas niet meer ver stoord en kon met het onderzoek in deze treurige zaak en naar hare aanleiding, een aanvang worden gemaakt." Het volgende is door de „Java-Bode" en het „Bat. Nbl." omtrent deze treurige zaak nog be richt. Eergisteren, terwyl er een sedekah op het land Tjiomas gegeven werd, verscheen daar eene bende van 50 in het wit gekleede personen en richtte onder de feestvierenden eene ware slachting aan. Volgens verhalen ten minste, zouden 2 per sonen gedood en een twintigtal gewond zyn. Op het hooren van die tyding te Buitenzorg snelde de Ass.-Res. Coenen met 20 politieop passers naar de plaats van het gebeurde. Deze mocht daar echter niets uitrichten en was zelfs genoodzaakt met al de oppassers de vlucht te nemen, daar de bende eenvoudig eene charge op hen maakte. De Resident van Batavia kwam nog denzelfden dag alhier aan, doch er werden geen verdere maat regelen genomen, omdat het daarvoor reeds te laat was. Alleen trok eene militaire wacht op onder het commando van een officier, om gedurende den nacht het landhuis te Tjiomas te bewaken. Gistermorgen is echter eene colonne van 45 onderofficieren en manschappen (allen Eur.) onder het commando van een officier naar Tjiomas uit gerukt met last zich te stellen onder de orders van den resident. Die colonne ontmoette na in karretjes van Tjiomas mar kampong Gadok te zijn gebracht, eene bende van 500 man, op het land Tjampea. Naar men zegt, voerde de bende eene omgekeerde Hollandsche vlag en daarnaast eene roode en eene zwarte. Al schreeuwende en tandakkende, met enkele in het wit gekleede en met witte lappen getooide voorvechters, tartte die bende de hoofden van ge westelijk en plaatselijk bestuur en onze troepen, zelfs nog nadat door eerstgenoemde autoriteit een demang naar voren was gezonden om hen te som- meeren. Daar de resident en de troepen over het land Tjiomas kwamen, konden zij de bende niet naderen, dan op een afstand van 600 passenhet breede ravijn Tjibridang scheidde hen op de grens van Tjiomas en Tjampea. De muiters schenen dezen scheidpaal zoo afdoende! te vinden, dat zy meenden straffeloos eene uitdof gende houding te kunnen aannemen en zelfs da sommatie om uiteen te gaan, te kunnen beantj woorden met gejoel, geschreeuw en dreigende gj. baren. Alsnu werden op last van den resident eenii salvo's gegeven, met het gevolg dat de bende eenstoof, een 83-tal gewonden met zich voerend De troep trok daarop het ravyn door en op di plaats gekomen waar de bende had gestaan, voa men daar 41 dooden en nog 13 zwaar gewondei Alle slachtoffers moeten herkend zyn als opgi zetenen van het land Tjiomas. In hoofdzaak moi ontevredenheid de oorzaak van het gebeurde zjj De laatsten verklaarden dat zy, door anden gedwongen waren om aan het opstootje mee doen, maar zelf eigenlijk niet wisten wat ze wildi Hedenmorgen is de resident naar Batavia tei gekeerd. 1 off. en 23 bajonetten zyn naar T om te trachten de kalmte onder de opgezetenen doen terugkeeren, aangezien de meeste kamponi leeggeloopen zijn. Een particulier telegram aan het „Bat. uit Buitenzorg meldt nog naderVeel volk verli de buurt, waar het opstootje heeft plaats ge en komt naar hier. Er zyn 45 dooden en 18 wonden. Het publiek verkeert in spanning. Ned.-Indië zijn Door den gouverneur-generaal van volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlo] Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer lete kl. bij op, 1. ond. J. J. Cleijpoel. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den comi op het bureau van den ass.-res. van Groot Atjeh A, Kneefel on aan de hulponderwijzeres bij het op. 1. W. P. L. De Boos. Benoemd: Tot onderwijzer 1ste kl. bij het ond. L. P. C. Roskott. Tot adjunct-landmeter 3de kl. bij het kadaster in Indiö, E. J. O. Andela. Bij het op. 1. ond. voor Europeanen en met dezen g( gesteldentot ond. lste kl., J. Dekker, tot ond. 2de J. L. Van der Made en D. Vooron. Tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar den lande bij de rechtbank te Soekaboemi, H. D. N. Tm Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slande de onderwijzeres 2de kl. op non-act. B. H. I. 8cherer.j Op verzoek, eervol, nit 's lands dienst, de ondi lste kl. bij hot. op. 1. ond. J. A. Bakhoven. Geplaatst: Bij het kadastraal bureau te Sa; de benoemde adjunct-landmeter 3de kl. L. P. L. Vandi In de controle-afd. Sapoedi, afd. Soemenep, de lste kl. J. H. C. Blaauw. Overgeplaatst: Bij den dienst der kustverlicl van het kustlicht der lste orde op P°. Bodjo bij 4de orde te Batavia, de licktopzichter 2de kl. A. 1 Verplaatst: Van het kadastraal bureau te Soe naar dat te Batavia, de ben. bewaarder lste kl. Berkhout; van de opmetingssectie Soekaboemie (Prei Regentschappen) naar het kadastraal bureau te Soei de ben. bewaarder 3de kl. E. Verstijnen; vandeopmi sectie Cheribon naar de opmetingssectie Soekaboemi anger-Regentschappen), om daar als chef op to landmeter lste kl. I. A. Spaarwater; van het ka< bureau te Soerabaia naar de opmetingssectie om aldaar op te treden als chef, de landmeter I. G. Roclofs; van het kadastraal bureau te Sei naar dat bureau te Soerabaia, de adjunct-landmeter A. R. Busselaar. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De luit. der inf. J. A. Vetter bij liet plaatselijk commando Radjaen de lste luit. der inf. W. l)e Beijer bij bi bat.de lste luits. der inf. S. W. Van den Berg 7do en A. Nijenliuis bij het 6de bat.; de tijdelijk gez. 2de kl. J. J. H. Deubner te Padang; de mil. a 2de kl. P. H. Bilgen te Batavia; en de 2de luit.-ki W. G. Speltie te Padang. Overgeplaatst: Do majoors der genie G naar Atjeh, L. V. Dingemans naar Batavia en Van Haeften naar Padang; de kapt. der genie E. Kruijtbofl' naar Magelang; en de ofl". van gez. 1st Kubr bij het garnizoen te Tjilatjap. Bevorderd: Bij het wapen der inf.tot kol luit.-koloncl J. Visser; tot majoor de kapiteins Bruyn (thans met verlof in Nederland) en W. A. tot kapt. de lste luit. B. L. Hagedoorn. Departement van Marine. Benoemd: Tot bi bij het marine-etablissement te Soerabaia, J. vai 'sin ten 'wel rin( wet is li zijl let ver de i Ichie, Ie "V burg lly'ke klari; 'sche üiings ihale 'verlai Izjjn; Twp woorc sende iHoewi aangei tigt, z letten minste Dat d hebben ware s monare he; iet zo van m; een aai BRU haar di Programma's van Muzlekultvoei Zomerzorg. Dinsdag 29 Juni, 's avonds 7 directie van den heer J. H. Völlmar. Eerste a Marsch op motieven van Varney's operette „Lee taires au couvent", Völlmar2. Ouverture „Gustave" 3. Souvenir van „La grande Duchesse de GéroUt van Offenbach, Dunkier; 4. „Frauenhuldigung,"' mann; 5. Fantaisie uit de opera „Lakmé"vanL. Parèe. Tweede afd.No. 6. Ouverture „Das in Granada", Kreutzer; 7. Zes oud-Nederland: liederen, verzameld in het jaar 1626 door Adrianuj (No. 1 Klacht. 2. Wilhelmus van Nassaucn. 3. 4. Afscheid. 5. Bergen op Zoom. 6. Dankge' „Csardas" uit de opera „Der Geist des Woiw( Ch. Kriens), Grossmann; 6. „Le Printemps' Fantaisie uit Mozart's „Don Juan", Dunkier; 10. Markctenderin", Polka, Zikoff. "Weerbericht (medegedeeld door het Met. Instituut). Verwachting: veranderlijk Thermometer-standgisteravond om 8 Celcius 62.6° Fahrenheit; hedenmorgen j 13° C. 55.4° F.; 'smidd. 12 uren 163 F.; 's namiddags 4 uren 19° C. 06.2 Ged hier ter waaraan diphther Deze 302 zwt genomen De ter Te R namiddag ietinge; Tol op inval kwi gelegen, heiden te terwyl er te redder ffas gera werk ges Mgeen g 'teloos. Me levensg tot bewus eerste woi ook in en teen et meisje [geefsche p opgev: Uit he ^aterpartij, tijk va het

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2