N°. 8080. Uoiiderdaa: 24 «Tiirii. A°. 1886. feze tQovLiant wordt dagelijksmet uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN' Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incas- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden in de gemeente Leiden gehouden, heeft na aftrek der kosten opgebracht de somrna van 158.03'/,. Do plaatsolyke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs heeft vernomen dat er ernstig gevaar bestaat dat de heer De Loos zijn werkkring als directeur der Hoogere Burger school voor een anderen zal verwisselen, waardoor de school h. i. een te groot verlies ljjden zou. De bloeiende toestand, waarin zij verkeert, en de goede naam, dien zij in Nederland bezit, zjjn voor een groot deel aan hem te danken. Zou het een even- tueelen opvolger zeer moeilijk vallen hem in werk kracht, toewijding en tact te evenaren, stellig zou hem dit onmogelijk zjjn, wat kennis van den toe stand der school en vertrouwdheid met de geheele inrichting van het onderwijs in deze gemeente be treft. De commissie meende daarom te moeten aan dringen op het aanwenden van pogingen, om den heer De Loos voor onze stad te behouden. Leidden deze pogingen tot de door haar gewenschte uit komst, clan kwam het haar alleszins gepast voor, zijne verdiensten door het verleenen eener perso neels toolage te erkennen. B. en Ws. konden zich met dit schrijven en het daarin aangegeven denkbeeld volkomen vereenigen zjj deelen den Raad tevens mede dat de in het werk gestolde pogingen met den meest gewenschten uitslag zjjn bekroond en dat de heer De Loos zich bereid heeft verklaard om geen gevolg te geven aan de hem gedane eervolle en voordeelige aanbiedingen aan de voorgestelde verplaatsing verbonden. Door die bereidverklaring heeft de heer De Loos zich ongetwijfeld verdienstelijk gemaakt tegenover de gemeente, aangezien bjj eventueel vertrek aan den blooi der Hoogere Burgerschool, waaraan hij van de oprichting af verbonden is, een gevoelige slag zou worden toegebracht en tevens zijne ver vanging als directeur, ten gevolge van daarmede gepaard gaande andere regeling van onderscheidene onderwtjsvakken, wellicht eene vermeerdering van uitgaven zou veroorzaken. Overeenkomstig het advies der commissie geven B. en "Ws. daarom in overweging de verdiensten van den heer De Loos te erkennen door het verleenen van eene personeels toelage en wel tot een bedrag van f 700 per jaar, in te gaan met 1 September a. s. Het ligt in den aard der zaak dat zoodanige personeels toelage niet beschouwd moet worden als eene tractementsverhooging en dat zij dan ook niet in aanmerking zal worden genomen bij de berekening van het bedrag van het eventueel aan den titularis te verleenen pensioen. Bij de commissie van financiën heeft het onder zoek der in hare handen gestelde rekening en ver antwoording van de Stadsbank van Leening voor 1885, tot geene bedenkingen geleid. Zij stelt mitsdien voor die rekening goed te keuren in ontvangst ad 354,679.71'/, en in uitgaaf ad f 349,306.13, alzoo opleverende een saldo van f 5373.581/;, waarvan in de eerstvolgende rekening door commi-sarissen verantwoording zal behooren te worden gedaan. Wat het dividend betreft, dat blijkens de rekening 394.58'/, bedraagt, stelt zij voor dit bedrag in de gemeentekas te doen storten. Ook heeft de commissie geene bedenkingen tegen den staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Nederl. Israëlietisch armbestuur dienst 1885. De commissie van financiën heeft tevens de reke ningen van de Stedelijke Gasfabriek over 1885 onderzocht en aangezien dat onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, stelt zij voor ook die rekeningen goed te keuren, de exploitatie-rekening in ontvangst tot eene som van f 311,553.27'/,, in uitgaaf tot een bedrag van 299,709.61'/, en alzoo sluitende met een saldo van f 11,843.66, alsmede de rekening van het uitbreidings- en vernieuwings fonds in ontvangst tot een bedrag van ƒ20,078.71'/,, in uitgaaf tot een bedrag van 721.65 en alzoo sluitende met een saldo van f 19,357.06'/,, onder bepaling dat commissarissen gehouden zijn die beide saldo's in hunne respectieve eerstvolgende rekenin gen te verantwoorden. Wat het batig saldo betreft dat volgens de rekening 65,993.73 bedraagt, stelt zjj voor dat bedrag insgelijks te doen storten in de gemeentekas. In verband met het voorstel der vier Raads leden in zake het genot voor niet-ingezeten van de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt, werden achtereenvolgens aangehouden lo. het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maat schappij om water te leveren aan ingezetenen van Leiderdorp aan de Haarlemmertrekvaart; 2o. het verzoek van H. Van Rijn, tot het leggen van een waterstoep aan den Heerensingel3o. idem van C. Van der Geost, tot het leggen van een ijzeren buis met een grintbak enz. aan den Zyldyk 4o. idem van M. J. W. Weeningh, om een dam te leggen in de sloot langs den Zoeterwoudschen Singel5o. idem G. Heykoop, om een waterbuis te leggen door den Zijldijk, en 6o. idem van J. Van der Plas en P. A. Feltzer, om twee bruggen te loggen over de sloot langs den Zoeterwoudschen Singel. Ten gevolge van de aanneming van de motie van den heer Fockema Andreae in de zitting van 10 Juni jl., waarin het voorstel aan de orde was gesteld, zjjn de voorstellers uitgenoodigd het beginsel waarvan hun voorstel uitgaat, uit te werken met betrekking tot de onderscheidene onderwerpen waarop het naar hun oordeel moet worden toegepast. Aangezien alzoo in bedoelde zitting het voorstel niet is afgedaan en het onzeker is wanneer daar omtrent eene beslissing zal kunnen worden genomen, achten B. en Ws. het aan groot bezwaar onderhevig de bovenbedoelde verzoeken nog langer aan te houden, terwijl daardoor voor de belanghebbenden groot ongerief wordt veroorzaakt. Zy wenschen daarom in overweging te geven de bovenvermelde zes verzoekschriften in behande ling te nemen en, zoo daartoe mocht worden be sloten, overeenkomstig hunne betrekkelyke voor drachten daarop gunstig te beschikken. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van mejuffrouw J. C. Renssen, om eervol ontslag uit hare betrekking van 1ste onderwyzeres aan de Meisjesschool der lste klasse. B. en Ws. geven daarom in overweging haar dat ontslag te verleenen en zulks ingevolge haar verzoek tegen 15 Augustus a. s. De werkzaamheden tot verbetering van het Raamland onder Zoeterwoude, waarvoor een bedrag van f 3000 beschikbaar werd gesteld, zijn thans afgeloopen. Er zou alzoo tot verpachting van het land kunnen worden overgegaanintusschen is het, naar B. en Ws. meenen, niet wenschelijk op dit oogenblik eene openbare verpachting te houden, welke uit den aard der zaak voor een langen ter mijn zou moeten geschieden, omdat daarvan, met het oog op den toestand waarin het grasgewas nog verkeert, eene te geringe opbrengst zou kun nen worden verwacht. B. en Ws. zouden uit dien hoofde de openbare verpachting wenschen te doen aanvangen met 1 Januari 1887 en inmiddels het land tot genoemd tijdstip onder de hand te ver pachten tegen den prys, welke daarvoor door hen kan worden bedongen. Zy vragen daarvoor dever- eischte machtiging van den Raad. Door B. en Ws. wordt aan den gemeenteraad overgelegd een staat, vermeldende de namen van eenige aangeslagenen in de plaatselijke directe belasting over 1885, die gedurende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zqn, met voorstel om aan die personen afschryving of restitutie te verleenen. Wat betreft de ingediende bezwaarschriften te gen eenige aanslagen, meenen zy in overweging te moeten geven om de reclames van G. W. C. Wennink, J. Helder Jzn., S. Eswilder err J. De Groot, af te wijzen; de aanslagen te verminderen van A. J. Tegelaar met 4.27 en uit te trekken op 1.84, van G. H. Schimmel met f 2.86 en uit te trekken op 0.57, van J. H. Westrik met f 6.28 en uit te trekken op 2.17 en van W. Alt met 13 en uit te trekken op 25.36, en den aanslag van H. Schuurink ad 3.90 van het kohier te schrappen. De commissie van financiën kan zich hiermede vereenigen. Onder overlegging van de desbetreffende stuk ken, deelen B. en Ws. mede dat zy zich vereenigen met het bericht van de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs omtrent het verzoek van mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers om eervol ontslag uit de betrekking van secretaris dier commissie. Zy geven alzoo in overweging aan den heer Wichers dat ontslag op de meest eervolle wyze te verleenen onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in gemélde be trekking aan de gemeente bewezen. De commissie zelve geeft tevens in overweging, geen nieuwen secretaris aan haar toe te voegen; het komt haar wenschelijk voor, dat, althans voorloopig, een harer leden zich met het secretariaat belast. Blykens bericht van de commissie van finan ciën hebben twee leden dier commissie het voor nemen om tegen half Juli gedurende eenige weken de gemeente te verlaten en wordt het wenschelijk geacht dat die commissie gedurende de afwezigheid van beide leden tijdelyk worde aangevuld. Krachtens de Verordening van 25 October 1877 zijn de jaarwedden van het onderwyzend personeel aan de openbare bewaarscholen als volgt vastgesteld: van de hoofdonderwyzeres 750, de eerste hulponderwyzeres 550, de tweede f 500, de derde f 400, de vierde f 300 en de vyfde 250, terwyl ten behoeve van elke kweekeling eene jaar- lyksche toelage van 100 aan de commissie der Bewaarscholen wordt verstrekt. Vermits de bestaande regeling, waarby voor elke klasse der hulponderwyzeressen een vast bedrag is vastgesteld, tot moeielykheden aanleiding geeft, is door de commissie van de Bewaarscholen eene gewijzigde verordening op de jaarwedden ontwor pen, waarin meer vryheid wordt gelaten in de regeling dier jaarwedden, met behoud van het be staande maximum van 550. Volgens het voorstel bedraagt het gezamenlyk bedrag der jaarwedden van de hulponderwijzeres sen niet meer dan f 2000, terwyl ook thans voor de drie scholen 6000 op de begrooting is uitgetrok ken, zoodat de wyziging van de verordening geene verhooging van uitgaven ten gevolge zal hebben. Zich met het voorstel der commissie vereenigende, geven B. en Ws. den Raad in overweging tot de vaststelling van de gewyzigde verordening over te gaan. Door de by voeging der bepaling dat ook de leer middelen aan hulponderwijzeressen en kweekelingen, gratis vanwege de gemeente worden verstrekt, wordt slechts een bestaande toestand bevestigd. Ook thans ontvangen zij de leermiddelen gratis. Het komt der commissie evenwel voor dat de verordening zoowel het een als het ander behoort te vermelden. Op de voordracht ter benoeming van eene derde onderwyzeres aan de jongensschool lste kl., ter vervulling van de vacature ontstaan ten gevolge van het overlyden van mej. C. M. Dee, zyn ge plaatst de dames J. A. Prins te Voorschoten, M. Blanken alhier en A. M. L. Buyze te Krimpen aan

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1