8079. TVoensdLag; S3 Jiuii. A0. 1886. Leiden, 22 Juni. Qeze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering ran §pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ |Si DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRA2ÏT: Voor Leiden por 8 maanden1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. M. D. Sweerts De Landas "Wyborgh, geb. te Amster dam, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „HetBerljjnsche tractaat van 26 Februari 1885", en tevens tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. De minister van Staat, minister van binnen-' landsche zaken, heeft bepaald dat het eindexamen aan het gymnasium te Winschoten gehouden zal worden op 5, 6 en 7 Juli a. s. Deze beschikking is geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant en in afschrift medegedeeld aan de Algemeene Eekenkamer, aan dr. D. Bierens De Haan, dr. P. L. Muller, hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Leiden, en dr. E. Baehrens, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen. Beroepen is by de Evang.-Luth. gemeente te Tiel, ds. C. A. Evelein te Leiden. Te Amsterdam is aanbesteed aan het bureel van den luit.-kol. van 's Ryks Centraalmagazyn van militaire kleeding, uitrustingen enz., de levering van 10,000 paar wollen sokken. Minste inschrijvers waren de heeren P. en J. Van Pooten te Leiden, voor de som van f 0.49'/2. Voor de betrekking van kantonrechter te Alfen zjjn door de Haagsche rechtbank alphabetisch aanbevolen: mrs. C. A. Cau, J. M. Van Halmael en E. Van Popta, griffiers by de kantongerechten te Schagen, Haarlemmermeer en Gorkum. Beroepen is te Stad aan 't Haringvliet ds. J. J. Van Walsem J.Gz., te Noordwyk aan Zee. Te 's-Gravenhage is, in den ouderdom van ruim 91 jaren, overleden de heer P. W. Romeny, oud-referendaris, ridder van den Nederlandschen Leeuw en officier van de Eikekroon. Het 6de jaarverslag van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag is verschenen. Daaruit blijkt dat het getal studenten in 1885 bedroeg 56, verdeeld als volgt: faculteit Godgeleerdheid 39, id. Godgel. en Rechtsgeleerdheid 5, id. Godgel. en Letteren 2, id. Rechtsgeleerdheid 4, id. Letteren 6. Er zijn 4 curatoren en 7 hoog leeraren. Eene plaats als curator is vacant, terwijl de hoogleeraar F. J. W. Dilloo tegen 1 Jan. 1886 ontslag had aangevraagd. Het verslag zegt daar omtrent: „Dezelfde moeilijkheid, welke zich voor doet in het vinden van wetenschappelijke mannen die den smaad van ons curatorschap dragen willen, doet zich ook gevoelen wanneer naar vermeerde ring van professoren wordt gevraagd. Is het reeds zoo moeilijk theologen, litteratoren en juristen te vinden, nog bezwaarlijker zal het zyn beoefenaren der geneeskunde te vinden, die voor de aanvaarding van een hoogleeraarsambt het brandmerk van on wetenschappelijkheid, van de zijde der officieele wetenschap op hen gedrukt, zouden willen dra gen, enz." In Jan. 1885 werd het Hospitium geopend; er zijn thans 18 inwonende studenten. De ontvangsten bedroegen f 55,341.05, de uitgaven f 54,685.61. Er zijn thans 595 leden, 4597 begunstigers, 145 kerkeraden, 25 kerkvoogdijen, 42 vereenigingen en catechisatiën die de Vrye Universiteit steunen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tyd van veertien dagen, ingaande heden, den lichten rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van Zijne Majesteit Lodewyk H, koning van Beieren. Uit Rotterdam schrijft men, d.d. 20 Juni: De eerste gezondheids-kolonie, bestaande uit een twintigtal meisjes, is onder geleide van drie dames van hier naar Oostvoorne vertrokken, om aldaar ongeveer vier weken te vertoeven. Het oude school gebouw door de commissie aangekocht, is tot eene zeer geschikte verblijfplaats ingericht. De heer Visser Van Hazerswoude heeft het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor Hoorn aangenomen. Hy treedt dus als lid van de Eerste Kamer af. Uit Delft schrijft men, dd. 21 JuniMet groote plechtigheid werd hedenmorgen door den bisschop van Haarlem, daarvoor gisteravond naar hier ge komen, de Nieuwe St.-Hippolytus-kerk in de Voor straat ingewjjd. Öm halftien werd door den bisschop de plechtige Pontificale Mis gevierd, daarna hield hy eene toespraak en ten slotte werd door den heer Drabbe, ex-deken en pastoor te 's-Gravenhage, eene feestrede uitgesproken. Men meldt uit Utrecht dd. 21 Juni: Nadat reeds Zaterdag en gisteren verschillende studenten-vereenigingen reünies en feestvergaderin- gen hadden gehouden, vingen heden de officieele feesten aan. Ondanks het minder uitlokkende en voortdurend met regenvlagen dreigende weder, waren duizenden hy duizenden feestvierenden op de been. Utrecht zag er recht feestelijk uit. Geen hms zonder vlag en schier overal waren versieringen van groen, vlaggen en van geschilderde decoratiën aangebracht. Vooral de Ganzenmarkt is prachtig versierd met rotsachtige eerebogen- poorten en fon teinen. Daar en in de omliggende straten zyn de toebereidselen gemaakt voor eene electrische ver lichting. De commissie voor de versiering van ge noemde markt heeft bovendien een feestblad in kleuren uitgegeven. Het wemelde hier reeds vroeg van reünisten, aan de insignes herkenbaar en aan de faculteits- kleuren, die ook aan tal van vlaggen, als wimpels, bevestigd of op andere wyze in het decoratief eene plaatsvonden. Te 10 uren toog eene talrijke schare naar de Domkerk, waar het 50ste lustrum der Utrechtsche hoogeschool op waardige wyze werd ingewijd, met eene redevoering van den rector-mag- nificus, prof. dr. J. A. Wynne, die in boeiende taal de belangwekkende geschiedenis der academie tot na de Fransche overheersching in herinnering bracht. Het studentencorps vereenigde zich vervolgens met muziek en banieren op het Munster-kerkhof en in optocht toog men naar het Rynspoorweg- station om de oud-studenten en vertegenwoordigers van bevriende corpsen in te halen. De lange stoet werd met geestdrift door de bevolking begroet en het weerzien der oud-academie-vrienden droeg het kenmerk van die onveranderlijke hartelijkheid, dip alleen onder de zonen van een zelfde Alma Mater wordt teruggevonden, ook nadat de haren vergrijsd en de jeugdige opgewondenheid voor gepaste kalmte en levenslust heeft plaats gemaakt. In het groot auditorium der academie gekomen, werden de reünisten door den senaat van het studentencorps, by monde van den rector, den heer G. C. Van Weiier, toegesproken in recht studentikoze, maar niettemin zeer treffende taal. Het was een hartelijk welkom en een krachtige opwekking tot vroolijke feestvreugde. In de stu denten-sociëteit werd vervolgens de eerewyn aan geboden. Tijdens den optocht der oud-studenten ontstond een kleine twist. Een nieuwsgierige gaf een agent van politie een slag in het aangezicht. De politie schoot toe en arresteerde eenigen uit het volk die eene dreigende houding aannamen. Aan den twist werd door de krachtige houding der politie spoedig een einde gemaakt. Er volgde te 2.30 uren in de Buurtkerk een feestconcert door de gemeente gegeven en door een zeer talrijken en uitgelezen kring van dames en heeren bijgewoond. Na een gelegenheids-feest- ouverture van C. Coenen en een gemengd koor (Psalm 118) van J. P. Sweelinck werd een feest cantate van Richard Hol (woorden van Nicolaas Beets) uitgevoerd, een keurig werk, dat den grijzen PRIJS DER AD VERTENTEEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. dichter niet minder dan den talentvollen componist tot eere strekt. Deze Feestcantate is het 103de werk van Richard Hol en doet zich geheel kennen door prachtige instrumentatie en ryke harmonieën. Prof. Beets werd aan het einde door de dave rende toejuichingen genoopt, om aan de noodiging van den heer Hol gevolg te geven en het orkest te bestijgen, waar zyne verschijning door zangers en orkestleden zoowel als door het auditorium met luide hoezees begroet werd. Toen eene uitvoering van het „Io vivat" en van het studentenkoor „Vivat Academia" op verlangen herhaald werd, hoorden studenten en reünisten staande deze liederen aan. De Buurtkerk was stampvol en maakte met het door 600 personen bezette orkest, terwijl de overige ruimte geheel door reünisten, studenten en de élite der burgerij was ingenomen, een waarlijk verrassenden indruk. De ontvangst van de componisten door het tal rijk publiek was buitengewoon geestdriftig. Des middags hadden talrijke reunisten-diners en daarna concerten plaats. Als het weder meewerkt belooft de dag van morgen, de maskerade-dag, veel. Men meldt ons dat de Koning den 13den Juli uit Soestdijk naar Den Haag denkt te komen ter opening van de zitting der Staten-Generaal den volgenden dag. Tot dusver moet bepaald zijn dat Z. M. na afloop van de openingsplechtigheid in den middag naar Soestdjjk zal terugkeeren en telkenmale van daar naar de residentie zou gaan tot het verleenen der gebruikelijke audientiën aan wetgevende com; missiën enz. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 21 Juni. Z. M. heeft pensioen verleend aan G. Deketh, gewezen directeur van het postkantoor te Utrecht, ten bedrage van f 2527 's jaarstot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw bevorderd den voorzitter van het college van cura toren der Rijks-universiteit te Utrecht, mr. E. H. 's Jacob, Commissaris des Konings in de prov. Utrecht, en tot ridder in die orde benoemd: den rector-magnificus van de Rijks-universiteit te Utrecht, den hoogleeraar J. A. Wijnne; den hoogleeraar in. de faculteit der godgeleerdheid aan die Rijks universiteit J. J. P. Valeton Jr.; den hoogl. in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan die Rjjks-uni- versiteit, H. J. Hamaker; den hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan die Rijks-universiteit, W. Koster; den hoogl. in de faculteit der wis- en natuurkunde aan die Ryks-universiteit, C. Grinwis den hoogl. in do faculteit van letteren en wijs begeerte aan die Ryks-universiteit, H. Van Her werden den secretaris van het college van curatoren, aan die Ryks-universiteit, mr. I. F. B. Baert, en jhr. mr. J. L. B. De Muralt, wethouder der gemeente Utrecht. Gemengd NieuwH. Bij den schietwedstrijd, vanwege de studentenvereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Utrecht gehouden, werden nog pryzen behaald door de volgende Leidsche studen ten in den personeelen wedstrijd op 200 pas, door de heeren H. Van Holthen tot Echten lste prys met 56 punten, A. W. Van Nieuwenhuis 2de pr. met 55 p., Th. Evekink 4de pr. met 53 p., J. L. Verwij Mejan 7de pr. met 52 p., J. Van Bylandt Van Benthom 12de pr. met 51 p.- in den wedstrijd met flaubertgeweer op 15 pasH. Van Holthen tot Echten 2de pr. met 24 p.in den wedstrijd op de vrye baan, 5 schoten, op 200 pas: Th. Evekink 3depr. met 56 p.; idem met 3 schoten op 200 pas: J.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1