N°. 8077. Maandag 2X Juni. A0. 1886. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTO3N: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Omtrent de a. s. Lustrumfeesten te Utrecht (fordt het volgende geschreven: Hooge gasten worden gewacht by het houden Ier feestrede in de Domkerk door den rector-mag- lificus dr. Wijnne, op Maandag 21 dezer, en voor leder hunner zijn reeds de plaatsen aangewezen. Men noemt namelijk de ministers van binnenl. za- jen, van financiën en justitie, den voorzitter van Eerste Kamer, leden der Kamers, den secreta- Bs gen. mr. Hubrecht, de referendarissen mr. H. J. fiijckmeester, A. v. d. Velde, jhr. mr. V. E. L. De Stuers, den vice-president van den Raad van State, ■hr. mr. Van Reenen, den oud-minister Vrolik, le- [ién van Ged. Staten, den directeur van het Kabi- Inet des Konings jhr. mr. Alewjjn, den president ■van de Rekenkamer, generaal Van Beek, leden van liet Hoog Militair Gerechtshof, rechtbank en kan tongerecht, leden van den Raad van Utrecht, hoofd officieren, den inspecteur van het hooger onderwijs Idr. Van Eyken, en verdere onderwys autoriteiten; de liirectiën van Rijn- en Staatsspoorwegen en leden |van het Muntcollege. Verderpresidenten van curatoren te Leiden, Gro ningen en Amsterdamafgevaardigden der senaten |uit die academiesteden, prof. Oudemans uit Delft, beide aartsbisschoppen te Utrecht (R.-K. Kerk en |oud-Roomsche Klerezy), leeraren aan de inrichtin- Igen voor hooger en middelbaar onderwijs, curatoren len professoren uit Leiden, Groningen en Amster dam; predikanten en ouderlingen der herv. ge- I meente te Utrecht, enz., te zamen ruim 300 plaat- |sen innemende. De zijbanken rechts en links, ruim 100 plaatsen, zijn voor de reünisten bestemd; beneden ongeveer 1200 zitplaatsen voor dames; ruim 100 zitplaatsen Ivoor studenten, terwijl voor het publiek boven circa 350 plaatsen bestemd zijn. - De collecte te Woubrugge langs de huizen der ingezetenen gehouden voor het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, bracht netto op f 16.021/,. - Er leeft een man in ons land, die ons, toen hij nog kinderen waren, met zijne vertellingen en I gedichtjes vele gelukkige uren bezorgd heeft. Wy groeiden op, werden op onze beurt vaders en moeders, en ziet, diezelfde man bracht aan onze kinderen, wat hij eenmaal ons bracht. Bijna vijftig jaar lang heeft hij geschreven voor „oud en jong Nederland" - voor „jong Nederland" stellig het meest - en het valt niet onder woorden of cijfers te brengen van hoeveel voordeel hij voor ons leven geweest is. Thans is hij zevenenzeventig jaren oud, en hy, die een halve eeuw lang het zilver en goud zijner schatrijke verbeelding om ons heen strooide, vindt op denj ouden dag, nu hij niet meer werken kan, als oogst op eigen levensakker, niet veel meer dan ongemunt koper. Hoe dat zoo gekomen is? Waarom zullen we daarnaar onder zoek doen. Het is nu eenmaal zoo. Wij willen hem niet iets geven, dat in de verste verte maar op eene aalmoes gelijkt. Zóóver is het gelukkig niet, dat hij onze aalmoezen noodig heeft. Neen, nu zijn zonne ten ondergang neigt, nu hy, mat en levensmoede, de spade in den grond gestoken heeft en niet meer werken kan, nu hy op eigen akker naar oogst uitziet, daar willen wy komen en zeggen„Oom Jan, voor wat ge ons in onze jeugd gaaft, voor wat ge nog kort geleden aan onze kinderen schonkt, brengen we u het offer van onze dankbare harten! Zie nu naar het Westen, vriendelijke grijsaard! Uw avondhemel is helder geworden en baadt in goud." En de naam van dien ouden vriend? Wij noemen hem noode, maar het moet: hij heet J. J. A. Goeverneur. Wie met ons behoefte gevoelt, om aan Jan Goe verneur zyn dank te betuigen voor wat hy ons heeft te genieten gegeven, dien noodigen wij uit daarvan aan ons bureel te doen blijken Aldus schrijft de heer G. A. Yorstenman van Oyen te Aardenburg, als redacteur van het weekblad „Vooruit!" '~"j Uit Penang wordt onder dagteekening van 18 Juni geseind„De Atjehneezen deden by Rigas (Nias?) een aanval op het Nederlandsch-Indische stoomschip „Hok Canton". Zjj doodden den eersten machinist en den tweeden stuurman, en namen den tweeden machinist, zoomede den kapitein en zijne vrouw, gevangen. De machinisten zyn Engelschen." Het stoomschip „Hok Canton" droeg, volgens „Svveys' Neêrlands vloot en Reederijen", vroeger den naam van „Egeron". Het is een schip van 75 paardenkrachten en heeft een Chinees of Oosterling tot eigenaar. Te Hees is in den ouderdom van 78 jaren overleden de gep. luit.-kol. van het leger in O.-I. de heer J. G. M. Timmerman. Do koloniale quaestie met den heer Godden, waarover in het Engelsch Parlement inlichtingen van de Britsche regeering zyn gevraagd, loopt hoofdzakelijk over gronden op Aruba, die aan den heer Godden voor eene landbouwonderneming waren afgestaan, maar waarop later onze Regeering voor de exploitatie van de phosphorzure kalklagen de hand had gelegd. De leden der Internationale conferentie te 's-Hage tot regeling van den drankverkoop op de Noordzee waren gisteren, aan het diner in het Kurhaus te Scheveningen, de gasten van de minis ters van financiën en waterstaat. In het nieuwe tarief voor telegrammen, dat thans in voorbereiding is, zal voor dagblad telegram men geen reductie boven 40 woorden worden toe gestaan, hoewel aanvankelijk voorstellen daartoe gedaan waren. By de nieuwe regeling wenscht de Regeering stadstelegrammen in te voeren tegen 15 cents per 10 woorden on hooger tarief voor elk woord daar boven. De klerk van den ontvanger der directe be lastingen in de 1ste afdeeling te 's-Hage is heden door het gerechtshof aldaar, ter zake van valsch- heden in publieke en authentieke geschriften en het des bewust gebruik maken daarvan, veroor deeld tot 2 jaren eenzame opsluiting en 22 boe ten van f 50. BUITENLAND. Fraukriik. De commissie uit den Senaat voor het verban- nings-ontwerp heeft, nadat zy de ministers gehoord had, den senator Béranger tot rapporteur benoemd met vier stemmen tegen één, die op den heer De Pressencé werd uitgebracht en oen biljet in blanco; de drie commissie-leden, die tot de oppositie be- hooren, onthielden zich van stemming. De Frey- cinet betoogde voor de commissie, naar aanleiding van de redevoering door den Franschen gezant, den heer Billot, te Lissabon uitgesproken: „dat deze rede slechts een daad van algemeene hoffelijkheid was, zooals gewoonlijk door de vertegenwoordigers van alle mogendheden gedaan wordt en Frankrijk tot niets verplicht; buitendien wist de heer Billot niets van het voornemen der regeering; Grévy had tot den koning van Portugal, ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins, een schrijven gericht om Z. M. geluk te wenschen." Op de vraag van den heer Didot antwoordde De Freycinet dat de regeering niet denkt de wet op de drukpers te veranderen. De „Figaro" deelt mede dat de Fransche gezanten te Londen en te "Weenen, de heeren Wad- dington en Foucher de Careil, hun ontslag zullen nemen, om als senatoren tegen de verbanning dei- prinsen te kunnen stemmen. Hetzelfde voornemen wordt aan den gezant te Berlijn, baron De Courcel, toegeschreven. Naar uit Parys gemeld wordt, zal de uitgifte van de premie-obligatiën der Panama-Maatschappij onmiddellijk na ontvangst der bewilliging geschie den. De stortingen zullen over drie jaren worden verdeeld. 1220 werklieden hebben het werk hervat in de mynen van Decazeville, 118 waren weggezonden, 112 zullen weder in dienst worden genomen. Groot-BritanniS. Het Hoogerhuis heeft gisteravond bij tweede lezing het wetsontwerp op het geneeskundig toevoor- zicht aangenomen. Voorts werd de artikelsgewyze beraadslaging ten einde gebracht over het wets ontwerp betreffende den internationalen letterkun digen eigendom in de koioniën. In het Lagerhuis deelde de heer J. Bryce, onder secretaris voor buitenlandsche zaken, het volgende mede: „De heer De Freycinet heeft gisteren aan lord Lyons verklaard, dat hy zonder bericht is aangaande het hjjschen der Fransche vlag op de Nieuwe Hebriden. Niettemin is den gouverneur van Nieuw-Caledonië per telegram last gegeven om, indien dit werkelijk is geschied, de vlag onmid dellijk weg te nemen." Een Iersch blad zegt dat Gladstone drie van zijne vrienden tot pair zal verheffen. Dezen zouden hom daarvoor elk 10,000 pd. st. geven om een fonds voor de verkiezingen te vormen. Lord "Wol verhampton en Rosebery zouden evenveel storten. 500 zieke Engelsche soldaten werden gisteren van Cairo naar Cyprus gezonden en 200 zullen over eenige dagen volgen. Het Kaapsche Hoogerhuis heeft het wetsont werp tot afschaffing der accynzen goedgekeurd. Tvuvliije. Aan de „Daily News" wordt uit Konstantinopel gemeld dat er voortdurend eene byeentrekking van Russische troepen in Bessarabië plaats heeft. Dit verontrust de Porte te meer, daar de Russische regeering in den loop dezer week twee nota's aan de Porte heeft gezonden, waarin aangedrongen is op het betalen der oorlogsvergoeding. De Porte vreest een aanval van Rusland in Klein-Azië. Daarom versterkt zy Erzeroum en andere grens plaatsen in Armenië. De Porte heeft afgezien van het voornemen om van Griekenland vergoeding te eischen wegens de gemaakte oorlogskosten. Vereenigde Stilten. Den 15den dezer hebben president Cleveland en zyne jonge echtgenoote in het Witte Huis te Was hington hunne eerste officieele receptie gehouden. Het corps-diplomatique, de ministers, tal van Con gresleden, officieren der land- en zeemacht, hooge ambtenaren en aanzienlijke particulieren, te zamen meer dan 2000 personen, namen er aan deel. De echtgenooten der ministers stonden mevr. Cleveland bij het ontvangen van hare gasten by. De zalen waren fraai versierd en aan kostbare toiletten was geen gebrek. Onder de gaston bevond zich ook de kleinzoon des keizers van Brazilië, prins Loopold. Te Chicago is weder een politie-agent be zweken aan de wonden, hem by de onlangs aldaar voorgevallen onlusten toegebracht. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft Morrison's motie om zyn ontwerp tot her ziening van het tarief te behandelen, verworpen, zoodat er dit jaar van de herziening niets zal komen. De Senaat der Vereenigde Staten heeft een wet aangenomen betreffende de verbeurdverklaring van zekere onbebouwde landen aan de Northern- Pacific-Spoorwegmaatschappy uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1