N°. 8075. A0. 1886. <§eze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van foa- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Juni. Vrydag X8 •Xniii. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mijnden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.6S. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incas- aeeren bulten de atad wordt 0.10 berekend. Den 30sten Juni a. s. zal het 50 jaren gele den zijn dat de heer Z. Beyl Bz., commandant der Militaire Strafgevangenis by Leiden, als ambtenaar bij het gevangeniswezen werd aangesteld. Nog steeds vervult die algemeen geachte amb tenaar met lust en ijver zyne vaak zoo moeilijke betrekking. Naar reeds gemeld werd, zal, door samenvoeging van het Huis van Correctie te Hoorn en de Mili taire Strafgevangenis by Leiden, genoemde hoofd ambtenaar met 1 September a. s., op zyn verzoek, worden gopensionneerd. Den 30sten Juni 1836 trad hy op als surnu merair by de administratie der gevangenen te Leeuwarden, in 1839 werd hy tweeden magazijn meester aldaar en in 1842 tweeden commies. In 1845 werd hy aangesteld als eerste commies boekhouder te Woerden, in 1852 tot directeur over den arbeid in de gevangenis voor jeugdige veroor deelden te Rotterdam, in 1856 als directeur over den arbeid in de strafgevangenis te Woerden, in 1861 als directeur over den arbeid in de militaire strafgevangenis bjj Leiden, waar hy in 1871 optrad als commandant van genoemd militair detentiehuis. Na 50-jarigen dienst zal hy nu het gevangenis wezen verlaten. Moge hij nog vele jaren eene wel verdiende rust genieten. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag-avond om 10.15 bezorgd zyn. - De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,938) f 7509.82'/j, bagage (17 ton) f 111.75, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2429 ton) f 2395.29, levende dieren en rijtuigen 623.21; diverse ontvangsten f 506.90; totale op brengst f 11,146.97'/,. Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 f 11,146.97'/, - De uitslag is bekend geworden van het over- gangs-examen B aan de Polytechnische School te Delft. Aangemeld hebben zich 92 candidaten, en ge slaagd zyn voor: het eerste gedeelte artt. 61, 62 I en 64 de heeren: W. F. Druyvesteyn, K. Heunges, P. C. Nauta, A. A. W. H. König, W. F. Stoel, G. J. Van Swaay, J. J. F. C. Visser, P. A. Schroot, P. C. Swemer, H. Thorn Prikker. Art. 64: J. De Beurs, F. C. Dufour, M. G. De Gelder, J. De Kuyser, J. Muysken, J. H. Verhoeff, J. W. C. Diepenheim, D. A. Koster, G. J. G. Van Caspel, F. L. C. Van Doorn, A. H. T. Hartevelt, IV. J. F. De Ryk, L. T. Tan, J. De Koning Knyff. Artt. 63 en 64M. Westerbaan Muurling, tweede gedeelte B, (artt. 61, 62 en 64) geslaagd J. J. Blaam, G. H. Broekman, D. H. S. Ten Cate, J. C. Heuff, N. C. Kist, S. C. P. Van Musschenbroek, J. W. Th. Van Ooyen, G. Rooseboom, M. C. Sissingh, J. C. Spakler, J. Van Stolk. Artt. 63 en 64. P. N. Hoorweg, K. H. Hijlkema, P. J. Vaes, J. M. Prins Visser, J. Van der Struyf. Art. 64. P. A. Jolles, J. N. Van Affelen Van Saemsfoort, R. H. Bloemendal, H. E. Hoekstra, C. W. J. Kymmell, P. J. C. Laumans. Art. 65. Hulshof! Pol. Volledig overgangsexamens B, artt. 61 en 62. A-. C. Danckaerts, F. A. R. A. Van Ittersum, J. W. Hierstrasz, H. C. J. Wrengnaerts, Artt. 61, 62 en 64. W. H. Kloppenburg, J. A. G. Van der Steur, J. P. Textor, J. C. Voorduin. Artt. 63 en 64. J. W. Tideman. Art. 64. W. S. G. T. Post, G. J. Bosman, F. T. Engel, D. Van Ketwich, B. Pot, J. A. Roessing Udink. - Voor het examen van machinist-leerling te Hollevoetsluis, waaraan door 77 adspiranten werd deelgenomen, is o. a. geslaagd C. J. L. Petri te Voorschoten. Uit Wildungen meldt men aan het „H. Dbld." dat HH. MM. de Koning en de Koningin jl. Zaterdag een bezoek hebben ontvangen van HH. DD. HH. den vorst en den erfprins van Waldeck-Pyrmont, vader en broeder van de Koningin. Te twaalf uren 's middags kwamen HH. DD. HH. te Wildungen aan, waar zy door HH. MM. van het station werden afgehaald. Te halfeen was er familie dejeuner, waarby in den voortuin der villa eene muziekuitvoering plaats had door het Kurorkest. Te halfacht was er weder diner ter eere van de hooge bezoekers. Na het diner is de vorst van Waldeck-Pyrmont naar Arolsen teruggekeerd, terwyl de erfprins tot Dinsdag als gast van HH. MM. te Wildungen in de villa „Göcke" bleef logeeren. HH. MM. zyn voornemens den 25sten dezer naar Arolsen te vertrekken, om een tegenbezoek by de vorstelijke familie aldaar af te leggen. Tot 1 Juli zullen zy aldaar vertoeven, om dan het buitenpaleis te Soestdyk te betrekken, waar zij zullen blijven, totdat Z. M. in de residentie komt om de nieuwe Kamers der Staten-Generaal te openen. De provinciale kerkbesturen van Drente en Groningen hebben ten opzichte van den door de Synode voorgestelden modus vivendi beide een parig gunstig geadviseerd. Dat van Drente wenscht echter dat een tijdperk van langeren duur dan het voorgestelde van 10 jaren zal bepaald worden en oppert bezwaar tegen het vormen van afdeelingen in gemeenten met één predikant. Met het stoomschip „Zeeland" zal 19 Juni aanstaande, des middags te halfeen, eene brieven maal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. De minister van financiën maakt bekend, dat gedurende den daarvoor by het koninklijk besluit van 25 Mei 1886 (Stbl. No. 106) bepaalden termijn, de aflossing is gevraagd van een nominaal bedrag van een millioen zeventig duizend en zevenhonderd guldon 1,070,700) 4 ten honderd rentegevende Nationale Schuld. Het stoomschip „Samarang" vertrok 15 Juni van Padang naar Rotterdam; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 16 Juni; do „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 16 Juni; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 17 Juni; de „PrinsesMarie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Juni Kaap Rocca; de „Utrecht", van Java naar Rotter dam, vertrok 16 Juni van Port-Said. Gemengd Nieuws. Door een burger werd Zondag-avond ontdekt dat er in de fabriek van den heer Le P. op de Garenmarkt alhier, een glasruit was uitge sneden, vermoedelijk met het doel om geld, van verkocht warm water, uit den daarachter staanden bak weg te nemen, van welke ontdekking den heer Le P. onmiddellijk werd kennisgegeven. De dader of daders waren intusschen verdwenen. Uit het door de politie ingestelde onderzoek mocht het echter blijken dat aan het feit schuldig zyn de 16-jarige knapen P. De la R. en J. H.by den eersten werd een knipmes gevonden, waaraan nog sporen van stopverf aanwezig waren. Na eene aanvankelijke ontkentenis hebben zy ten slotte bekend aan het feit schuldig te zyn en een 20-tal centen uit den bak te hebben ontvreemd. Jammer is het te noemen dat een paar jeugdige knapen voor enkele centen zich aan zoo'n ernstig misdrijf hebben schuldig gemaakt, daar toch het feit gequalificeerd wordt als diefstal by nacht door meer dan één persoon gepleegd, met braak en in klimming. De Haagsche rechtbank he eft heden F. Domela Nieuwenhuis, wegens het boosaardig en in het openbaar smaden van den persoon des Konings, in het blad „Recht voor Allen", en wegens beleediging van den Amsterdamschen commissaris van politie Stork, veroordeeld tot één jaar celstraf en f 50 boete, by wanbetaling te vervangen door 3 dagen gevangenisstraf, in de geaardheid nl. van Domela Nieuwenhuis, die bij de uitspraak niet tegenwoordig was, aanleiding vindende de hem op te leggen straf in eenzame opsluiting te doen ondergaan. Croll, die eveneens afwezig was, werd, wegens beleediging van den burgemeester van Enschedee, veroordeeld tot eene geldboete van f 50. De grond wettige vryheid om zonder voorafgaand verlof zyne gedachten of meeningen te openbaren, geeft, over woog de rechtbank o. a., geen recht ambtenaren te beleedigen of te hoonen. Gedurende de voorlezing van de vonnissen was de tribune stampvol. Buiten stonden by het gebouw vele nieuwsgierigen te kijken. De toeschouwers gingen uiteen toen zy tot het inzicht kwamen dat er niets meer aan de hand was. Op een zijgevel van een hotel te Katwijk aan Zee vindt men de aankondiging„bains chaux et froid" (lees: bains chauds et froids"; chaux kalk). Er onder staat: „hier heeft men uitspanning." Daar aan het gebouw geen gelegenheid, tot stalling is, meenden velen, dat de juiste betee- kenis„hier heeft men vermaak", eene aanbeveling was, of in verband gebracht moest worden met de vroolyke muziek en het aangename gezang, waarop de voorbijgangers somtijds vergast worden. De hotelhouder bedoelt echter iets anders, zooals blijkt uit eene advertentie in ons blad van Maandag. Omtrent een lyk, dat by Dordrecht op den spoorweg gevonden is, deelt de „D. Crt." het volgende mede: Te ongeveer 6 uren werd onder Dubbeldam op den spoorweg, het lyk gevon den van een man, met zwaar verwond hoofd, nl. eene groote diepe snede over het voorhoofd bij de oogen. Uit de papieren, welke by den ongelukkige gevonden worden, kon men zyne identiteit bewijzen en bleek het, dat het zekere S., een gefortuneerd man uit Amsterdam, was. Daar nog geld bij hern werd gevonden, alsook verschillende kleinoodiën, o. a. een gouden horloge (dat op 12 u. 10 m. is blyven stilstaan) is het vermoeden gewettigd, dat S. zich op den spoorweg heeft gelegd en overreden is door den laatsten trein van Arnhem. Dit ver moeden wordt nog versterkt door het feit, dat de ongelukkige zich den dag te voren op de spoorbaan heeft begeven, hetgeen niet geoorloofd is, zoodat deswege proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Te Zurich zyn Maandag wanordelijk heden ontstaan, naar aanleiding der inhechtenis neming van een werkstaker. De gendarmes maakten van hunne vuurwapenen gebruik, waardoor een persoon gedood en twee gekwetst werden. Eene kraaienjacht op grooteschaal is zeker iets zeldzaams. Dezer dagen werd er eene in het bosch Lindaanaes (Denemarken) gehouden, waaraan 120 a 130 jagers deelnamen. Zy schoten op één dag 4000 kraaien, van welke 88 door één jager. In de maand Mei zyn uit Gothenburg 3987 landverhuizers naar Amerika vertrokken, tegen 2839 in dezelfde maand van 1885. Van Januari tot Mei beliep het getal 11,647 tegen 7328 in het vorige jaar. Uit Christiania vertrokken in Mei 2307 personen naar Amerika. Sedert eenigen tijd deden te Ver sailles allerlei diefstallen in verschillende villa's van zich spreken, welke aan eene talrijke bende

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1