uit de heeren dr. C. P. Tiele en A5m. W. Wybrands. 80. Het benoemen van een secretaris, tevens bibli othecaris, in de plaats van den heer J. J. A. A. Frantzen, op 1 April jl. eervol ontslagen. Het door de maandelyksche vergadering voorgedragen dub beltal bestaat uit de heerendr. A. Kluyver en dr. W. G. Bijvanck. Aan het heden alhier gehouden literarisch- mathematisch examen werd deelgenomen door vier candidaten, waarvan er twee werden afgewezen en toegelaten de heeren P. Fontein en G. J. Hymans, beiden van Leiden. Deze examens zyn hiermede afgeloopen. Het Kon. Instituut van Ingenieurs hield zijne jaarlyksche algemeene vergadering, waarin door den voorzitter, den heer J. F. "W. Conrad, werd medegedeeld dat de door wijlen den stichter van het Instituut F. W. Conrad ingestelde „Conrads" premie" thans voor de derde maal door den Raad van Bestuur was toegekend, en wel aan het lid J. M. Telders, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, wegen3 zijne verhandeling over de herstelling van de brug over den IJsel te Kampen. Tot nieuwe leden van den Raad van Bestuur werden benoemd de leden C. Muysken (die her kiesbaar was), G. Van Diesen en dr. E. F. Van Dissel. De heer G. M. Vlug te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer in de moderne talen aan eene bij zondere school te Leiden. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de heeren dr. J. J. De Blécourt, J. Kuiper, doctorandus, T. Cool, J. F. Tuinstra, cand.- artsen. Toegelaten voorliet lste gedeelte is de heer J. M. Langeveld, cand.-arts. Het theoretisch apothekersexamen is te Am sterdam met gunstig gevolg afgelegd door den heer -C. M. Pleyte Tzn. Het „Vaderland" betreurt hetgeen het „H. Dagblad" schreef over het ontslag van den heer Verhulst als directeur der Haagsche Diligentia- •concerten. Verschillende omstandigheden dwongen Diligentia den heer Verhulst ontslag te geven. Alles is echter van de zijde des bestaura op heu- sche wijze behandeld. Onaangenaam bleef de zaak natuurlijk, maar daar was nu eenmaal niets aan te veranderen. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Mei 11. opgebracht 9,776,146, tegen 8,560,707 in Mei 1885, en gedurende de eerste vijf maanden van 1886 42,819,053, tegen 41,477,539 in het zelfde tijdvak van 1885. Het der raming be draagt ƒ44,230,089 en het der raming ƒ8,846,017. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Beetsterzwaag, H. H. Dolk, ontvanger der registratie en domeinen te Beetster zwaag. BUITENLAND. Fraukrjih. De afgevaardigde Beauquier, die het departement van den Doubs vertegenwoordigt, heeft, als amen dement op het verbanningsvoorstel, een ontwerp ingediend, waarbij met straffen van 500 tot 10,000 franken worden bedreigd alle beambten, officieren, rechters, geestelijken, in één woord allen, die door den staat zijn aangesteld, indien zjj in officieelo stukken aan een Fransch burger een adellijken titel geven. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 310 tegen 235 stemmen besloten, om over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp betreffende de verbanning der prinsen. Een vijftigtal leden der linkerzijde stemden tegen. De heer Pelletan, rapporteur, verdedigde art. 1 van het ontwerp der commissie, dat de strekking heeft om de verbanning der prinsen algemeen te maken, in strijd met het gevoelen der regeering. Het artikel werd echter verworpen met 314 tegen 220 stemmen. Daarop werd de stemming geopend over art. 1 van het tegen-ontwerp-Brousse, strekkende om de verbanning verplichtend te stellen voor de preten denten en facultatief voor de andere prinsen. De regeering verklaarde zich te vereenigen met dit artikel, hetwelk daarna met 315 tegen 231 stemmen werd aangenomen. De Kamer heeft vervolgens de artikelen 2 en 3 van het tegen-ontwerp-Brousse, en dat ontwerp in zijn geheel, zonder stemming goedgekeurd. De stroom van het publiek naar het „Palais Bourbon", waar de Kamer vergadert, was ook thans zeer groot. Reeds vroeger verzekerde men dat, als het voor stel van Brousse werd aangenomen, de gezamen lijke prinsen uit het Huis van Orleans, Frankrijk zouden verlaten. Wederom hebben te Decazeville twee ontplof fingen van dynamiet plaats gehad en wel bjj mijn werkers, die aan het werk waren gebleven. Gelukkig werd niemand gewond. De prinsen van Orleans hebben een derde van hunne bezittingen voor verbeurdverklaring gered door ze te hypothekeeren bjj het Credit Foncier. De hertog van Chartres heeft een hypotheek van 650,000 fr. op zijne bezittingen te Parijs, de hertog van Aumale 12,250,000 fr. op zijne bezittingen te Parijs, Chantilly en Guise; de graaf van Parijs 3,000,000 fr. op zijne bezittingen te Eu. De prins van Joinyille heeft zijn landgoed in Bretagne ver kocht en op een in Haut-Marne hypotheek. Groot-Brl tannl A In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gis teravond de volgende verklaring afgelegd: Indien de uitslag der aanstaande verkiezingen mocht aan- toonen dat het land de Iersche politiek der regeering afkeurt, of indien daaromtrent de minste twijfel mocht bestaan, moet het Parlement onmiddellijk bijeenkomen. Sir Michael Hicks Beach, kanselier der schat kist in het vorige Kabinet, zeide met deze ver klaringen genoegen te nemen. Het Huis heeft het voorstel aangenomen, waarbij aan de regeering een voorloopig krediet van 69/l0 millioen wordt toegestaan voor - de behoeften van het burgerlijk bestuur, en van 5 millioen voor oorlog. Verder is by tweede lezing de wetsvoordracht goedgekeurd, waarbij de schaal van alkoholgehalte voor den invoer van wijn aan eene wijziging wordt onderworpen. De heer Chamberlain heeft tot de kiezers van Birmingham een manifest gericht, waarin hy het wetsontwerp van den heer Gladstone betreffende Ierland, aan eene levendige en grondige critiek onder werpt. Hy wenscht krachtige handhaving der wet, voor zoover daarmede geen dwangmaatregelen be doeld worden. Hy is voor uitbreiding van het stelsel betreffende het kleine grondbezit in Ierland en ver langt eene groote uitbreiding van het beginsel, dat op het plaatseiyk volksbeheer in Schotland, Wales en Ierland betrekking heeft. Hy beveelt voorts aan eene meer uitgebreide regeling, volgens welke de ver schillende deelen van het Vereenigd Koninkryk grooter invloed zouden kunnen oefenen op het be stuur en de wetgeving, wat betreft hunne byzondere behoeften. Sir Charles Dilke heeft insgeiyks een manifest uitgevaardigd, namelyk aan de kiezers van Chelsea, waarin hy zich voor „Home-Rule" verklaart. Een aantal personen verloren het leven by de standjes te Belfast. Eene meid, die uit een raam keek, werd door een kogel gedood. Om den hoek van Moscowstreet werd een jongen doodgeschoten, eene vrouw kreeg een kogel door de wang, een andere jongen een door het hart. Het volk wierp de politie met steenen en schoot terug, toen deze tot schieten overging. Het schieten duurde meer dan 20 minuten en men herinnert zich geen zoo ergerlijke tooneelen sedert 1864. Te Lurgan werden twee katholieke kooplieden, vader en zoon, gearres teerd, omdat zy uit hun huis schoten. Meer dan 40 huizen werden vernield; 600 man moesten de politie en het garnizoen versterken, om de rust te handhaven. Beieren. De „Allgem. Zeit." en het „Fremdenblatt" deelen mede dat de staatscommissie, welke naar den koning is gezonden om Z. M. de proclamatie van prins Luitpold te overhandigen, dit niet kon doen, omdat de koning niemand in het slot wilde toelaten. Des middags is van München een stafofficier der gendarmerie met een piket gendarmes vertrok ken, ten einde de invryheidstelling van graaf Holn- stein te bewerken en de rust onder de bewoners der bergen te handhaven. Gedurende dien tydwas de koning op Hohenschwangau geheel afgezonderd, 's Avonds keerde de commissie te München terug en werd door den president-minister Yon Lutz opgewacht. De hofschouwburg te München is gesloten en het Lodewyks-feest tot onbepaalden tyd uitgesteld. Te München, waar zich prins Luitpold en de ministers bevinden, heeft de proclamatie en de afloop der geschiedenis weinig indruk gemaakt. Men verwachtte deze oplossing sinds lang en had er alle kansen van overwogen. Zoo kon het toch niet blijven. Prins Otto, 's konings eenige broeder, is van zwakke geestvermogens en ongeschikt tol regeeren. De moeder van deze beide zonen werl Woensdag ook op het kasteel HohenschwangaJ gebracht; zy heet Maria Hedwig, is eene dochtel van wijlen prins Wilhelm van Pruisen en in I87J tot de Katholieke kerk overgegaan. Naar mej verneemt, zal de koning worden overgebracht naai het kasteel Fürstenriedtot zyn gouverneur graaf Boos-Waldeck, tot zyn geleider baron Washinol ton benoemd; er is een geheel personeel ervaiJ krankzinnigenoppassers aangenomen. „De „Frankische Kurir" merkt op, dat het regenfl schap, zonder toestemming des konings ingestelj aan prins Luitpold slechts beperkte rechten geeffl De „Reichsverweser" kan alle ambten, welke gal durende het regentschap komen te vaceeren, behall die der rechteriyke macht, slechts voorloopig J geven. Hy kan noch goederen der kroon vervreenl den, noch nieuwe ambten invoeren. De civiele ly des konings loopt gedurende het regentschap on gl hinderd voort, zoodat de schulden nu langzamerhand vereffend kunnen worden. De regent wordt o| staatskosten gehuisvest en onderhouden, en ontvan 200,000 gulden als emolumenten. Daar prins Luil pold bovendien nog zyn apanage als prins heeffl zal hy allicht, 's lands financiën in aanmerkinl nemend, van een deel dezer gecumuleerde (opgl hoopte) inkomsten afstand doen. De „Frankfurter Ztg." besluit haar overzicht val de treurige geschiedenis aldus: „Het is een tragisch noodlot, dat den eens zil gevierden vorst vervolgt. Met ryke gaven val lichaam en geest voorzien, door zyne zelfstandil Duitsche politiek in Beieren evenals in Duitschlal geacht, in den vollen zin des woords een lieveliil des volks, dat was koning Lodewyk inhetbegl zyner regeering. Het heeft jaren lang geduurd, el men zich kon vertrouwd maken met de gedacht! dat de op den jongen vorst gebouwde verwacl tingen zich niet zouden verwezeniykenzulk el treurig einde had echter geen pessimist kunn| voorzien. Niemand zal aan het lot van den Duitschl vorst, wiens naam met een gedenkwaardig tjjdpel onzer geschiedenis onuitwisbaar verbonden is, zyl deelneming weigeren." PARIJS, 11 Juni. De Senaat heeft, zooals verwachten was, de tweede verkiezing van d< heer Sebelines in het departement Aisne, nogmaa vernietigd, daar hy nog niet den leeftyd van f jaren, by de wet vereischt, bereikt heeft. BERLIJN, 11 Juni. Het bericht, dat Keiler,! moordenaar van het echtpaar Schiffling, gevat zj zyn, wordt, jammer genoeg, niet bevestigd, a man die zich heden by de politie aanmeldde alsl moordenaar en die gevangengenomen wilde wordJ is waarschijnlyk krankzinnig. De dader houdt zij waarschynlyk in het „Grünewald" verborgen! zal van het station Halensee den weg naar PoS dam hebben ingeslagen. De begrafenis der moorden zal op den eersten Pinksterdag plafl hebben. De vereeniging van bierhuis-houders I den stoet met,treurmuziek en hare banier begeleid! De Bondsraad besloot hoden tot de invoer! van de wet op de suiker-belasting, dat de uit 9 bedrijfsjaar 1885/86 vervallen kredieten voor! belasting op druivensuiker met drie maanden vl lengd zouden worden en dat daarom de desbetl fende bepalingen, in het vorige jaar vastgestl in dien zin gewyzigd zullen worden. ROME, 11 Juni. Yan gistermiddag tot heil middag zyn hier 3 personen door cholera aani tast; te Venetië 11 aangetast en 10 gestorvenJ Het vorige etmaal waren te Venetië 19 perse* aangetast en overleden 4 personen, waarondel die vroeger ziek waren geworden. WEENEN, 11 Juni. Den 6den Juni beantwoJ den de mogendheden de Turksche nota, waal zy de verzoeningsgezindheid en lankmoedigheid® Porte ten volle recht lieten wedervaren. Men beschouwt hier de ongeregeldheden Pest als geëindigd, nadat gisteravond door de p<fl en de militairen 1500 personen omsingeld en na dan 500 boeren gevangengenomen zyn. Prins Victor Napoleon is van Triest 4 Agram vertrokken. I MÜNCHEN, 11 Juni. (K. Z.) Uit nadere berichB blykt dat, terwyl de deputatie den koning 4 te verrassen, Z. M. reeds van hare komst onB richt was en hij daarom door de hem trouw' bleven slotwacht Hohenschwangau in staat tegenweer had laten brengen. De deputatie

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2