Bit nummer bestaat Hit Twee Bladen. N°. 8071. A0. 1886. Zaterdag 12 Juni. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, aitgegeven. Leiden, 11 Juni. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER AD V EK'l'EN TIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 V Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seerea buiten de stad wordt 0.10 berekend. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze Courant Maandag-avond niet verschijnen. Officieel» De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan ger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van de personeele belasting, wijken I en II, en een kohier van het ^patentrecht (tappers en slijters) beide voor den dienst 1886/87 en respectievelijk executoir ver klaard den 9den en den lOden Juni 1886, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om bunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Juni 1886. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan M. KOPPESCHAAB en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een stoom ketel in het perceel aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 4. Aan de Rijks-universiteit alhier is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door den heer H. J. Kijlstrahet eerste natuurkundig examen door den heer W. H. Bal; het tweede natuurkundig examen door de heeren G. Slotemaker en A. De Jong; het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid door de heeren F. J. Los, W. M. Zjjlstra en L. C. Blank- stein (cum laude); het aanvullings- en theoretisch apothekers-examen door den heer J. B. L. Yan der Marck; het candidaats-examen (lste ged.) door den heer J. C. Y. Meischke; het 2de ged. door de heeren C. J. Niemeyer en J. H. "Willebrandshet candidaats- examen in de Nederlandsche letteren door den heer C. C. Uhlenbeckin de klassieke letteren door den J. H. Leopold; in de rechtsgeleerdheid door de heeren D. W. K. De Roo de la Faille, H. Massink, J. G. Colenbrander en P. A. Franckenhet doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid door de heeren J. H. Faes en H. J. Mathes; dat in de klassieke letteren door den heer A. J. Kronenberg- - De afdeeling Leiden van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond heeft hare jaarver gadering gehouden. Hierby bleek, dat, schoon zy geen jaarfeest hield, de leden zich toch opgewekt gevoelden om de vergadering by te wonen. De voorzitter opende haar en gaf zyn genoe gen te kennen over de goede opkomst, waarna hij het woord aan den tweeden penningmeester gaf om verslag te doen van den stand van het ziekenfonds. Luidens dat verslag konden de leden zich er in verheugen dat dit fonds in een zeer bloeienden toestand was, terwyl men dank aan de heeren donateurs bracht, die met hunne bijdragen het steunden. Ook de eerste penningmeester bracht verslag uit over de kas der vereeniging, welke met een voordeelig saldo sloot. Hierop kreeg de secretaris het woord, die in goedgekozen woorden het afgeloopen jaar herdacht en er op wees, hoe het ledental steeds klimmende was. Hij besloot zyn verslag met eenige dicht regelen, als voortbrengsel van zyn dichterlijk gevoel, waarin hy het nuttige van het vereeni- gingsleven deed uitkomen en aantoonde, hoe door samenwerking verbetering ontstaat. De voorzitter, het woord nemend, bedankte namens de leden den penningmeester voor het goede beheer en den secretaris voor zyn prachtig jaarverslag, waarna met een opwekkend woord deze genoeglijke vergadering werd gesloten. - Binnen eenige dagen herdenkt gansch Neder land weder den slag van Waterloo, en herinnert rich daarby hoe ook onze dapperen met de ver bonden Engelschen en Pruisen samen werkten om het voortrukkende leger van Napoleon paal en perk te stellen en alzoo Nederlands onafhankelijkheid van de Fransche overheersching voorgoed te bevesti gen. Volgens gewoonte zal gedurende deze gedenk waardige dagen vanwege het fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland eene collecte worden gehouden. Eene opwekking tot eene ruime bijdrage komt ook ons niet onnoodig voor. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Caland". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.15 bezorgd zijn. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft jhr. Victor De Stuers de toezegging gedaan, dat hij de onlangs vernielde teekening in het Leidsche academiegebouw zal herstellen. Uit het vroeger vermelde drietal is tot predi kant der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg be roepen ds. W. Ringnalda te Loon op Zand. By de door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer gehouden aanbesteding van het op- hoogen der 4de klasse van de burgerlijke begraaf plaats te Nieuw-Vennep, waren de volgende inschrij vingen ingekomen: G. Den Breejen f 317, J. Griek- spoor f 322, B. Griekspoor f 322.75, J. Schreuders f 325, W. De Boo f 349 en J. Vreeken f 392.50, allen te Haarlemmermeer. Het werk is gegund aan G. Den Breejen. Vermoedelijk zullen alle kunstvrienden, even als wy, gisteren met stomme verbazing het bericht hebben ontvangen, dat de maestro Verhulst door het bestuur van het „Concert Diligentia" is ont slagen en vervangen. Wij hadden het vernomen, maar weigerden het te gelooven. Hoe, de man, dien op zyn 70sten verjaardag nau welijks eenige weken geleden geheel Nederland huldigen kwam als onbetwist de eerste onzer toon kunstenaars, de man, wien men toen in allerlei vleiende bewoordingen toewenschte, dat hem nog vele jaren de jeugdige krachten mochten gegeven blijven, waarin de grijsaard zicht verheugt, de man, op wien het vaderland trotsch is en aan wien ook het Concert zooveel te danken heeft, dien man zet men, zoo maar zonder eenige aanleiding, stilletjes op zijde! Dat gaat te ver! Zulk een be kroning van het feest des meesters is eene belee- diging, niet enkel grievend voor den grijzen kunstenaar, maar voor het geheele publiek, voor al de leden van het Concert, in wier naam, doch buiten wier weten, men die daad heeft gepleegd, waarvoor wij zelfs nu nog geen qualificatie weten te vinden tegenover een Bestuur, dat, meenen wy, uit fatsoenlyke mannen is samengesteld. De feiten? Zy zyn zoo eenvoudig mogelyk. Men is Verhulst gaan vragen, of hy gezind was zijn ontslag te nemen, meer niet. En toen de grysaard, gegriefd en verbaasd over zulk een donderslag uit helderen hemel, daarop niet ant woordde, heeft men 't hem twee dagen later thuis gestuurd: voila tout. Als iets nog meer kan verbazen dan het feit zelf, dan zou 't dit zyn, dat de leden van het Concert zulk eene beleediging zwygend voor hunne verantwoording namen, of nalieten te beproeven, om het gebeurde zooveel mogelyk ongedaan te maken. (D.) Naar de „Arnh. Crt." verneemt, is uit de sollicitanten naar de betrekking van organist der Groote Kerk te Haarlem door de jury voor het eoncours het volgende drietal, alphabetisch gesteld, aanbevolen, nl. de heeren Enderlee te Nykerk, Ezerman te Arnhem en Spaanderman te Woerden. In de jongst gehouden vergadering van den Raad der gemeente 's-Hertogenbosch werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten tot het verleenen eener concessie aan de firma Ribbink, Van Bork Co., te Amsterdam, voor het spannen en exploiteeren van telefonische geleidingen. De officier van administr. 2de kl. J. A. M. Korpershoek Van der Kooy en de adj.-administr. J. F. baron Van Heeckeren Van Walien, uitOost- Indië in Nederland teruggekeerd, zyn op non-act. gesteld. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 9 Juni van Pauillac; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 10 Juni; de „W. A. Scholten" arr. 10 Juni van Rotterdam te Nieuw-Yorkde „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is 9 Juni van Colombo vertrokken; de „Conrad", van Batavia naar Amster dam, passeerde Dungeness 11 Juni; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arr. te Southampton 11 Juni; de „Soerabaia", van Java naar Rotter dam, arriveerde 10 Juni te Marseille en heeft den zelfden dag de reis voortgezet. Z. M. heeft lo. by het wapen der cavalerie benoemd, by het 2de reg. huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. P. P. H. Tielens, van het corps; 2o. in rang en ancienneteit overgeplaatst by het wapen der kon. marechaussee, en wel by de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, den lsten luit. jhr. J. W. F. Von Schmidt auf Altenstadt, van het 3ae reg. huzaren. Gemengd NleuwA Wy wenschen de aandacht te vestigen op de zwem- en badinrichting „Rhynzigt." Het zwemmen toch is voor de meesten eene zoo by uitstek gezonde beweging, dat wy er niet genoeg op kunnen aandringen lid te worden van deze nuttige inrichting. De contributie, welke gevorderd wordt, is niet van dien aard, dat men zich daar door behoeft te laten afschrikken. Zy, die de inrich ting niet kennen, zullen goed doen haar eens met een bezoek te vereerenwy houden ons overtuigd dat de directeur volgaarne alle inlichtingen, die men mocht verlangen, zal verschaffen. Dat men er voldaan van terugkeert, is aan geen twyfel onderhevigalles ziet er netjes en goed onder houden uit. Het onweder dat g i sternamiddag ook boven deze stad woedde, ging te Amsterdam vergezeld van geweldigen regen, aanvankeiyk ook met zwaren hagel. Wegens de duisternis waren vele winkels op den Nieuwendyk met gas verlicht. Vele kelderwoningen waren geïnundeerd. De bliksem sloeg in eene boerenwoning aan de overzyde van het IJ in de Volewykslanden. Stoomspuiten ver trokken tot blussching. In de stad zelve sloeg de bliksem gaten in enkele straten en bruggen. Te Rotterdam sloeg de bliksem in de school in de Hoveniersstraat. Hy veroorzaakte geen schade, doch wel grooten schrik onder de aanwezige kinderen. Te Utrecht moet de bliksem in de yzeren be kapping van het Rynspoorwegstation geslagen zyn. Alleen scheen een gaspyp defect geworden te zyn, waardoor die in vlam geraakte, welke vlam echter spoedig gedoofd werd. Ook boven Tegelen (Limburg) ontlastte zich gistermiddag tusschen vier en vyf uren een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen. Van vier personen die zich in de onmiddellyke nabyheid der Tegelsche yzerfabriek bevonden, werden twee onmiddellyk doodgeslagen, hoofden van huisge zinnen, een aldaar woonachtig, de ander te Venloo. De twee anderen die met hen liepen, bekwamen geen letselalleen werd de bodem van den hoed van een hunner verschroeid. Overigens kwamen zij met den schrik vry.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1