U®. 8067. X>iiisdao* Juni. A0. 1886. t niimiiier beslant Bit Twee Bladen. Ie Abonnementsgelden van het Leidsch ;blad zullen morgen, Dinsdag, ont- igen worden bij de Abonné's wonende Nieuwen Rijn (bij de Kraaierstraat), ujegracht, Waardgracht, Langestraat, dzij, Haven, Verversstraat, Oude Hee- igraeht, Rapenburg (van af Houtstraat), uwe Beestenmarkt, Lammermarkt, Aagtenstraat, Beestenmarkt, Steen- lat,Kruisstraat, Boerhavestraat, Narm- jat, Morschstraat, Galgewater. Leiden, 7 Juni. feze <§ourant v/ordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. tEIDSCH ?j@|| DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRANT: Top? Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per poet1.40. liz:, derlgke Nommere0.05. et bei tuur van de Vereeniging Musis Sacrum jot zich genoopt te zien nu reeds, doormiddel een advertentie, den ouders, leden van Musis, erzo on hunne kinderen het wandelen onder de ieki voeringen te verbieden. Wy betreuren de nd. 'i oe. Is dit wandelen toch waarschijnlijk het wel meer „krijgertje spelen" zijn uit aai der zaak in de hoogste mate hinderlijk den orkestdirecteur, niet minder is het dit r hen. die goede muziek op prijs stellen en rin i zulke wijze gestoord worden. Wy doen bei 'p op de welwillendheid van de ouders, het estuur van Musis op het oog heeft, en roui O dat deze weldra overtuigd zullen z(jn van nooc ikelykheid, dat hunne kinderen onder de iekv voeringen „niet wandelen." Na we reeds meldden, werden op de jongst iaden zomervergadering der Leidsche afdeeling de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw Plan onkunde behandeld de punten voor de smei e Vergadering, voor zoover die reeds en gekomen, en wel lo. Een voorstel van heer A. J. Kors, om aan de Algemeene Ver- ring in overweging te geven, of het niet op we. der Maatschappij zou liggen, een onder- ling-Tonds voor behoeftige, oude of invaliede tdt Maatschappij op te richten, it voorstel gaf tot vrij uitvoerige gedachten- Kling aanleiding. Het denkbeeld zelve vond aeen toejuiching, maar omtrent de wijze der tiling bestond een principieel verschil. De heer ie toch meende dat dit een fonds moest zijn raan allen, die tot het kweekersvak behooren, r eene geringe jaarlyksche, maandelijksche of eljjksche bijdrage konden deelnemen, om zich die wjjze, vooral bij ziekte of invaliditeit eene aaide toelage te verzekeren. Hij was van mee- f dat het voornamelijk moest ten goede komen knechts of arbeiders, wier verdiénsten te ge- zijn om zelf de contributie, aan het lidmaat- >P der Maatschappij verbonden, te kunnen be- "i terwijl het Nederlandsch Pensioenfonds voor Mieden hierin niet voorziet. Hp wenscht er een r#r philanthropische inrichting van gemaakt te i op het gebied van den Tuinbouw, it beginsel werd echter van verschillende zyden ondoelmatig bestreden. Beter achtte men het fonds zonder contributie, maar hetwelk ten 1 zou komen alleen van leden der Maatschappij, zoover zy er werkelijk behoefte aan zouden on te hebben. Van eene deelneming tegen be- o van contributie toch zouden velen, die tot categorie behooren, afgeschrikt worden, wijl 'ogen hun betamelijk gevoel van eigenwaarde indruischen. zich daardoor als „behoeftig" aan zelden. öe laatste meening vond algemeene instem- ?i zoodat in dien zin besloten werd. Een voorstel van den heer mr. H. L. A. Obreen, hoofdbestuur van het Nederlandsch Pen- sioenfonds voor Werklieden uit te noodigen sprekers naar de afdeelingen te zenden, om de nuttige strek king van dat fonds duidelijk uiteen te zetten, en tot deelneming op te wekken. Dit voorstel werd zonder discussie van beteekenis aangenomen. 3o. Een voorstel van al de leden, om de uitgave van het Nederlandsch Tuinbouwblad te staken en tot de uitgaaf van de Mededeelingen in het Jaar boekje terug te keeren. Toen dit voorstel met luid applaus werd begroet, vroeg de heer Witte het woordhij verklaarde zich toch daarvan geheel onkundig en wenschte in de eerste plaats te weten van wien het voorstel was uitgegaan. De secretaris, die het had medegedeeld, antwoordde hierop dat men hem, met het oog op zijne betrekking tot „Sempervirens", by de bespreking daarvan voorbedachtelyk onkundig had gelaten, het welk om bekende reden niet moeielijk was, en dat hy, wat zijn vraag naar den primitieven voorsteller betrof, in dit geval meende te kunnen volstaan met het antwoord dat „het onderzoek naar het vaderschap verboden is." De heer Witte antwoordde hierop dat hy zich er dan ook niet over verkoos uit te laten, maar uit drukkelijk verzocht dat, wanneer dit voorstel aan het hoofdbestuur werd ingezonden, dit er by ver meld zou worden, welk verzoek gebillijkt werd, waarna het by acclamatie werd aangenomen. Naar „Semp." verder mededeelt, kwam er minder gelukkig af een voorstel van den heer Witte, die aan de Algemeene Vergadering de vraag wenschte voor te leggen of het niet tijd zou worden om aan de oprichting eener bibliotheek te gaan denken. Ongetwijfeld toch is de Maatschappij reeds, door ruil met het Weekblad, in het bezit gekomen van enkele tijdschriften. Dit aantal kan, hetzy door ruil met het Weekblad, als dat wordt voortgezet, of met de andere door de M. uitgegeven geschriften, allicht toenemen. De Maatschappijen plegen in dit opzicht vrygevig jegens elkaar te zijn. Werd daarby een bibliothecaris benoemd, van wien men weet dat liy hart voor boeken heeft, en een zeker, niet te hoog bedrag voor jaarlykschen aankoop op de begrooting uitgetrokken, dan zou langzamerhand door aankoop van dergelijke boeken, van welke men begrijpt dat zij hun waarde behouden, eene kleine, maar goede bibliotheek gevormd worden, waarvan de catalogus, jaarlijks aangevuld, in han den der leden behoorde te zijn, die, volgens zekere bepalingen, de boeken ter inzage moesten kunnen krijgen. De vergadering meende echter, op grond van alhier vroeger opgedane ondervinding, dat het hier aan besteede geld zoo goed als in het water ge worpen zou zijn, wijl er geen noemenswaard ge bruik van zou gemaakt worden. Slechts een paar stemmen waren er voor, de overgroote meerder heid stemde tegen. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 18, f 3.70 en f 1.85. Het Classicaal Bestuur van Leiden heeft aan Chr. Muller en W. F. v. d. Kodde, beiden wonende te Hazerswoude, na door hen afgelegd examen, de akte tot het geven van godsdienstonderwijs uit gereikt. De vastgestelde rekening van den Veender- polder onder Woubrugge over 1885, beloopt aan ontvangsten f 2489.87, aan uitgaven f 2252.97'/j en sluit dus met een batig saldo van f 236.89'/2. De omslag voor 1886 is bepaald op f 5.25 per hectare. De begrooting voor 1886 is mede vastge steld aan inkomsten en uitgaven elk op 2303.141/, en dus met een batig saldo van nihil. Zaterdag jl. had te Oudshoom met de com missie tot regeling eene algemeene vergadering PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel me«r/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. van deelnemers plaats voor eene samen te stellen eerewacht te paard, voor de feestelijke inhaling van den onlangs nieuw benoemden burgemeester, den heer Bloem, waarvoor zich 60 jongelingen lieten inschrijven. De afhaling zal plaats hebben Donderdag 10 Juni a. s., des middags te 12 u. 55 m., van het station te Alfen. Naar men verneemt, zal dien dag de gemeente ryk versierd zijn. Door de geneeskundige staatscommissie zyn tot arts bevorderd de heeren: P. J. Buckman, A. N. Van Praag, F. H. Schreve, med. doctorandi, en P. Westra, cand.-arts. Toegelaten werden voor het eerste gedeelte de heeren: J. M. ClingeDoorenbos, doctorandus; A. Ellinger, H. Van Royen en H. D. Sohlberg, cand.-artsen. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der „Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-maatschappij" is besloten tot liquidatie der vennootschap over te gaan. By beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat de commissiën, die worden belast met het afnemen van examens in de vreemde talen, waarvan de programma's by koninklijk besluit van 14 October 1884 (Staatsblad No. 216) zjjn vastgesteld, voor het jaar 1886, zitting zullen houden voor de Fransche en Engelsche talen te Utrecht en voor de Hoog- duitsche taal te 's-Gravenhage. In de commissie voor de Hoogduitsche taal heeft als lid zitting o. a. de heer H. H. Breuning, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Dezelfde minister brengt ter kennis dat met 1 September a. s. de betrekking van leeraar in de wiskunde on het boekhouden aan de Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Venloo te vervullen is. Jaarwedde f 2000. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 24 Juni a. s. aan melden by den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. A. T. Van Aken te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 5 Junide „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Juni Dover; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok van Marseille 5 Juni; de „Leerdam vertrok 5 Juni van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 6 Juni. Z. M. heeft aan jhr. mr. R. A. Klerck, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van commies aan het departement van buiten- landsche zakengoedgekeurd dat de burgemeester der gemeente Buurmalsen, mr. G. Van Eek, is benoemd tot secretaris dier gemeente, en dat aan den burgemeester van Heerde, A. F. H. Van Troos- tenburg de Bruyn, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris der gemeente; den löten luit. A. M. Schalken, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1080 's jaars; benoemd: by het wapen der infanterie, tot lsten luit., bij het 1ste reg., den 2den luit. G. Van Munster, van het corps; by het 6de reg., den 2den luit. W. L. Pompe, van het corps; benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1886 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet op het hooger onderwijs, dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia; tot leden dier commissie: dr. E. Mehler, rector van het gymna sium te Zwolle; dr. K. G. P. Schwartz, conrector van het gymnasium te Deuticliemdr. J. S. Speyer, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; Cl. J. J. "Wilde, directeur van het gymnasium te Katwijk E. J. L. Kramer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; dr. Th. P. H. Yan Aalst, id. te 's-Gra-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1