Gemengd Niouvr Gedurende de afgeloopen week z jj n hier ter stede aangegeven81 gevallen van mazelen, waaraan 2 kinderen overleden1 geval van febris typhoïdea en 1 geval van roodvonk. Als men den Stationsweg van nu met dien van vroeger naast elkaar kon vergelijken, zou er zeker weinig overeenkomst meer gevonden worden. De verbetering en verfraaiing, welke deze tot onze gemeente toegang verleenende straat, hoofdzakelijk in den laatsten tijd heeft ondergaan, maken haar voor den vreemdeling, na eenige af wezigheid, bijna onherkenbaar. De rijweg, met het oog op de drukker geworden passage, verbreed en verbeterdeene nuttelooze en niet zeer welriekende sloot verdwenen; daarentegen tal van fraaie woningen, enkele als ware het op villa's gelijkende, ver rezen! Niettemin blijft er nog wel wat over dat voor verandering vatbaar is en nog te veel aan den vroeger vervallen toestand herinnert. Tot hetgeen eene belangrijke gedaanteverwisse ling heeft ondergaan, mag ook het koffiehuis Zomerlust, schuin tegenover het station, gerekend werden, want er is bijna geen steen op elkaar gebleven. Het lage, eertijds achter de kleine boomen verborgen front, heeft plaats gemaakt voor een rijzigen gevel, waarachter zich nu eene inrichting bevindt, door den tegenwoordigen eigenaar, den heer I. De Haan, naar de eischen des tyds inge richt. Eene nette vestibule geeft thans toegang tot eene ruime koffie- en biljart-kamer, van waar men zich weer kan begeven naar eene zaal, welke, met eene veranda voorzien, grenst aan den uitgestrekten tuin, waarin allerlei toestellen zijn aangebracht, voor kinderspelen bestemd. Alles ziet er thans netjes uit, terwijl de archi tect de heer P. G. Lancel blijkbaar bovendien voor de noodige soliditeit heeft zorg gedragen. Veel wat vroeger menigeen van een bezoek terughield, is verdwenen, zelfs de traditioneele Zondag-avond- muziek; enkel bevindt zich nu in de zaal eene pianino, waarover gezelschappen, die de inrichting, waaraan thans ook eene restauratie is verbonden, bezoeken, kunnen beschikken. Het is er nu eene rustige gelegenheid tot gepaste ontspanning. Deze week werden op „Rhynzigt" 808 zwembaden door heeren en 85 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celcius. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den kappersbediende E. E. L. te Utrecht, wegens poging tot moord op zfjne vroegere ver loofde, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vjjf jaren. Woensdag-avond had in de Utrecht- schestraat te Amsterdam een wedloop plaats tus- schen een ambtenaar der belastingen en een knecht uit eene slijterij; de kommies riep: „houdt den dief, houdtêmen kreeg hulp van de politie die den man greep. De knecht wilde 15 liter ge distilleerd vervoeren zonder geleidebiljet. Te Woudsend is overleden Riekje v. d. Hoek, in den ouderdom van ruim 100 jaar. De vermoedelijke dader van den moord te Smilde, Roelof Griet aldaar, werd gisteren door den brigadier-majoor der rjjksveldwacht K. Van Maren en den rijksveldwachter W. F. Brax- hoofden, te Assen geboeid binnengebracht. De man ontkent nog steeds alle schuld. Ook zjjn geen ver miste voorwerpen gevonden, maar de aanwijzingen voor de schuld van G. moeten zóó bezwarend zijn, dat zijne voorloopige inhechtenisneming is bevolen. Voortdurend wordt geklaagd dat op de oostelijke grenzen zich wilde zwijnen vertoonen, die aan de veldgewassen veel schade aanrichten. Omtrent de hevigheid van het op 1 Juni gewoed hebbende onweder komen nog onder scheidene berichten in: Onder Olst sloeg de bliksem op den afleider van den molen te Welsum, trof den mast van een schip op den IJsel en sloeg in bij den landbouwer K. in Hengforden. De boer stortte bewusteloos neer, maar heeft geen letsel bekomen. In Duur werden bij den landbouwer E. J. B. twee varkens in het hok door den bliksem gedood. Gelukkig veroorzaakte het inslaan geen brand. Uit Nordhausen, in Pruisen, wordt melding ge maakt van een zwaar onweder, dat van Dinsdag avond 6 tot den volgenden ochtend 6 uren heeft gewoed. Op verscheidene plaatsen heeft het zwaar gehageld. B\j Kleinwechsungen heeft eene wolk breuk plaats gehad, waarbij alles eenige voeten hoog onder water geraakte, met het gevolg dat er veel vee is verdronken en een aantal huizen be schadigd zijn. Tusschen Scharzfeld en Osterhagen, aan den Zuid-Hartzspoorweg bij Barbis, heeft ten gevolge eener andere wolkbreuk de spoorwegdienst tot Woensdag-namiddag moeten stilstaan. Ook Eichsfeld en Teistungen hebben veel van wolk breuken te lijden gehad; vele huizen zijn er inge stort, eenige bruggen zijn er weggeslagen, en er is ook vee verloren gegaan. Een zekere student zou op een ge- zelligen avond bij vrienden een gedicht voordragen. Hij koos Schiller's bekende ballade „Die Kraniche des Ibykus", en begon: „Heeren en dames, ik zal de eer hebben u voor te dragen: Die Ibyche des Cranicus!" Men lachte. Hij bemerkte dat hij zich verspro ken had, en uit den nood eene deugd makende, ging hij voort: „Die Kraniche des Friedrich von Ibycus von Ibiche von Schillicus von Kranicus von Ibicke", vervolgde hij zoo snel als een molenrad, „Die Frio- dicus von Kraniche von Schi.von Frie.von Clinicus von Abicus, von Krabicus von, von, von, von.Die Ridicus von Schilüche von Kribicus, von Krabicus von Inicus von Kra.Die Kraniche von Ibicus von Friedrich von Schiller!" 't Is er! De grappenmaker was nu zeker van de over winning. Gaec BUITENLAND. Frankrilk. In de Kamer van Afgevaardigden is over de afschaffing van de wet van 18 Germinal, jaar X, (dat beteekent scheiding van kerk en staat) beraad slaagd. Met 296 tegen 250 stemmen werd besloten de voordracht in overweging te nemen, welk besluit eene groote beweging veroorzaakte. De eerstvolgende zitting zal Maandag plaats hebben. De heer Frebault heeft een voorstel ingediend tot afschaffing van de doodstraf. De Fransche bladen bevatten wederom eenige ongunstige berichten over den toestand te Decaze- ville. De directeuren en de ingenieurs van de mijnen hebben dreigbrieven ontvangen en men heeft het dientengevolge noodig geacht eene sterkere wacht te plaatsen bij de dynamiet-magazjjnen. Volgens dezelfde berichten beginnen de werkstakers te wanhopen en vreest men voor ernstige rustver storingen. Van andere zijde wordt daarentegen gemeld dat er weder 564 mijnwerkers aan den arbeid zjjn gegaan en men op eene spoedige algemeene her vatting van den arbeid hoopt, welke hervatting Basly zelfs zou aanraden, omdat verzet verder onnoodig is. De Parljsche gemeenteraad heeft Woensdag de commissie voor den stedelijken spoorweg ge machtigd om het te Berlijn toegepaste stelsel te gaan bestuderen. Dit zal sedert den oorlog de eerste maal zijn, dat zoodanige commissie Duitschlands hoofdstad bezoekt. Volgens den correspondent van de „Temps" te Brussel is het niet juist, dat reeds besloten is om de manifestaties der socialisten in de hoofdsteden der provinciën te verbieden. In de vergadering der burgemeesters te Brussel is de beslissing tot eene volgende bijeenkomst uitgesteld. De burgemeester van Gent ten minste heeft zich bereid verklaard om in zijne stad de betooging toe te staan. In allen gevalle zal echter het congres der socialisten te Brussel tijdens de Pinksterdagen doorgaan. Het Hof van Assises te Brussel heeft gisteren den advocaat Defuisseaux, vervolgd wegens het uitgeven van den „Catechismus voor het volk," tot 12 maanden gevangenisstraf en 600 fr. boete veroordeeld, en tevens zjjne onmiddellijke inhech tenisneming bevolen. Het Hof van Assises te Gent heeft Anseele, chef der Gentsche werkliedenpartij, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens drukpers- delict, maar vrijgesproken van de beschuldiging van beleediging des konings. Groot-BritonniA Aan de „Standard" wordt uit Athene gemeld dat de commandant van het Engelsche eskader voor die stad last heeft ontvangen om zich gereed te houden tot vertrek. Dezer dagen is te Londen een boek versche nen, getiteld: „De reis van de Bacchante." De schrij vers daarvan zjjn de beifle zoons van den prins van Wales en hun gouverneur Dalton, die daarin de groote reis, welke zij met de „Bacchante" g daan hebben, beschrijven. Het wordt door de blade geroemd als in zeer aangenamen stijl geschreven Ergens wordt daarin het denkbeeld geopperd dat Nederland zjjne Oost-Indische bezittingen aan Enge land moest afstaan om daarvoor de Kaap kolonie welke toch half-Hollandsch is, in ruil te nemen' De „Times" maakt de opmerking dat de Neder landers wel krankzinnig moesten zijn om tot z- iets over te gaan. Tereenijfde Staten. Naar men reeds weet, heeft de Senaat ee wetsontwerp aangenomen, strekkende om het land bezit van vreemdelingen in Amerika tegen te gaan. Het ontwerp bepaalt dat niemand, die geen Ameri kaansch burger is, noch op wettelijke wjjze he voornemen heeft te kennen gegeven om dat t worden, voortaan onroerende goederen in de Ver- oenigde Staten zal mogen verwerven of bezitten. Corporatiën, welke op spoorwegen, kanalen en tol len betrekking hebben, zullen niet meer dan 5000 acres mogen hebben. Toen Johan Most, de schuldig verklaarde anar chist, tot een jaar gevangenisstraf en 500 dollars boete werd veroordeeld, sprak de rechter er zijn leedwezen over uit, dat hij het niet in zjjne macht had, Most zwaarder te straffen. De misdaad van dezen verdiende als eene halsmisdaad te worden gestraft, verklaarde hjj, en Most was de grootste schavuit, dien hij ooit voor zich had gezien. Most deed geene poging om te spreken en is in de ge vangenis van Blackwell-eiland gekerkerd. GENT, 4 Juni. (9 u. 30 m. 's av.) De burge meester heeft een besluit uitgevaardigd, waarbjj alle samenscholingen op straat, van meer dan vjjf personen, verboden Worden. ROME, 4 Juni. Van gistermiddag tot hedenmiddag zjjn te Venetië 40 cholera-gevallen en 26 sterfge vallen voorgekomen, waaronder 13 van personen die reeds vroeger ziek waren geworden; te Bari 2 gevallen en 1 doodete Oria 2 gevallen en 2 overleden. NORDHAUSEN, 4 Juni. Tusschen Herreden en Hochstedt in het district Nordhausen heeft nog maals eene wolkbreuk plaats gehad. Wederom zjjn huizen ingestort en werden bruggen, waaronder groote jjzeren, vernield en weggeslagen. LONDÏCN, 4 Juni. De opgewondenheid onder de Iersche pachters en de anti-Engelsche agitatie neemt in Ierland toe, naar men gelooft ten gevolge van de waarschijnlijkheid der verwerping van de wet op de „Home Rule." Gisteravond is een baljuw, die in last had een pachter, die in gebreke was ge bleven huur te betalen, uit zjjne pachthoeve te zetten, door boeren aangevallen; de ongelukkige werd door een revolverkogel getroffen en was bijna dadeljjk een lijk. PARIJS, 4 Juni. In de commissie voor het ver- bannings-ontwerp gaf de president ophelderingen over het feit dat de meerderheid de minderheid Woensdag tevergeefs; heeft laten wachten. Hierop nam de commissie met zes tegen vjjf stemmen het voorstel Brousse en Burdeau aan, hetwelk alle leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben, het verblijf in dit land verbiedt, maar de regeering het recht geeft, een of meer leden dier familiën, mits geen der hoofden of hunne onmid dellijke afstammelingen, tjjdeljjk het verbljjf in Frankrijk toe te staan. De regeering zal, naar men bericht, de heden door de commissie aange nomen voordracht niet overnemen, daarentegen zich vereenigen met het voorstel om de hoofden der prinselijke familiën met hunne rechtstreeksche erf genamen te verbamien en dit bij de beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden verklaren. Be treffende het voorstel Basly heeft de commissie besloten, met 9 tegen 2 stemmen, om dit voorstel af te scheiden van het verbannings-ontwerp. De ministerraad zal morgen het voorstel in overweging nemen en de commissie zal vergaderen, om het gevoelen der regeering te vernemen, indien deze dit wenscht, en een rapporteur benoemen. De Fransche gezant te Bucharest zal Zondag te Parjjs aankomen, om aan het ministerie van buitenlandsche zaken bericht over de onderhande lingen betreffende het handelsverdrag met Rumenië te geven. In den laatsten nacht kwamen weer twee dyna- miet-ontploffingen te Decazeville voor, eene in de buurt Ferosic en de tweede in Buscalie, op eene brug; de schade is aanzienlijk.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2