BttVaaoaautgn.-r^a gewacht op de zitbanken, welko hier en daar zullen worden geplaatst, terwijl bovendien ook van het hek, dat langs de Raamsteeg zal komen, nog niets te bespeuren is. De tuin neemt wel na de jongste regens met den dag een fraaier en frisscher tint aan; maar als de wandeling er op eenmaal zal worden vergund, zal inmiddels de zomer een aardig eindje zijn opgeschoten. Wij waren gisteravond in de gelegen heid het hier ter stede op de Boommarkt geplaatste Colosseum of wassenbeeldenspel te bezoeken. Het kostte inderdaad heel wat moeite om den ingang te bereiken door de opeengepakte menschenmassa, welke het uitwendige van de tent stond te bewon deren. Eenmaal echter de moeilijkheid overwonnen hebbende, beklaagden wij ons niet, want we werden hiervoor beloond door het vele merkwaardige dat wij van binnen te zien kregen. Aangezien wij vroeger reeds het gunstige oordeel van het „Vad." meedeelden, achten wij het overbodig in nadere bijzonderheden te treden. Dezer dagen heeft eene schendende hand in het Leidsch Academiegebouw eene daad van schandelijk vandalisme bedreven. Ieder kent den „Gradus ad Parnassum," de geestige teeke. ningen langs de trap, die naar de eerste verdieping leidt, door den heer Y. De Stuers tijdens zijn ver blijf aan de Academie vervaardigd. In de eerste groep (de vader die zijne handen zegenend over zijnen zoon uitstrekt bij diens vertrek naar de Academie, en daarbij uitroept: Heere! breng hem niet in lijden!" De moeder staat huilend daarachter.) is de figuur van den zoon geheel van den muur geschrapt, en die van den vader zwaar beschadigd. Wie de bedrijver van dit ongehoorde stuk is geweest, weet men niet, en zal men wel niet te weten komen. Dat het een student zou zijn, is nauwelijks te gelooven, en welke reden er voor dit schenden was, is nog minder te begrijpen. Het is eeno schande en nauwlettend mag wel gewaakt worden op de overgebleven teekeningen. (N. R. C.) Bij gelegenheid van de gisteren ge houden herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Leiderdorp, deed zich in de gemeente Valkenburg het zeker zeer zeldzame ge val voor, dat geen enkel kiezer xjjne stem uit bracht. Ook de leden van het stembureel ont hielden zich. Aan het hoofdbureel kwam dus eene leege bus. Den 25sten dezer, 's morgens om halfzes, geraakte te Haarlemmermeer in brand eene schuur van steen, met pannen gedekt, waarin koe- en paardenstal en kaaskamer, staande bij de boer derij van den heer P. Koppes aan den Sloterweg. Vermoedelijke oorzaak door het fornuis. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Heden Woensdag zouden de avondconcerten in de Tent in het Haagsche Bosch weder aanvangen. Gistermiddag om ruim h alf v yf is te Haarlem een felle brand uitgebroken op villa „Sint- Helena," gelegen aan den Kinderhuissingel, bewoond door den makelaar den heer De Waard, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend, maar die vermoe delijk ontstaan is door een gebrek aan den schoor steen op eene bovenkamer. De bovenste verdieping is geheel uitgebrand en het benedenhuis heeft veel waterschade geleden. De spuit uit de fabriek van den heer Prévinaire heeft het eerst water gegeven en met behulp van de brandweer den brand binnen een uur gebluscht. Ofschoon de brandweer met haar slangenwagen het eerst tegenwoordig was, heeft zij niet zooveel diensten kunnen bewijzen als het geval zou geweest zijn, indien het terrein niet zoover verwijderd ware geweest van de dichtstbjjgelegon brandkraan in het Kenau-park. Alles was verze kerd. (ff c.) Met een der Engelsche booten kwam Zaterdag-avond te Rotterdam een Engelsch reiziger aan, die voor zyn huis in ons land orders hoopte te verkrijgen voor de levering van fijn glaswerk. Die man heeft gedurende zjjne korte reis allerlei teleurstellingen gehad. Nauwelijks was hij aan boord, of hij bemerkte dat hij zijn horloge en de adressen van firma's in ons land, die hij bezoeken zou, vergeten had mede te nemen. Toen hy, van dezen schrik bekomen, op de verschansing in zijn portefeuille ging zitten bladeren, wierp een rukwind de portefeuille in zee, en ze bevatte o. a. bijna al zijn geld. Te Rotterdam aan wal stappende, strui kelde hij over de loopplank, viel, en al zijn mon sters glas braken. Met het weinige geld, dat hij nog had, moest hij een zeer bescheiden hotel op zoeken en te Rotterdam blijven, tot hij uit Londen nieuwe middelen ontvangen had. Maasb Bij een landbouwer te Leeuwen (Limburg) zjjn twee koeien in een stal door den bliksem gedood. Opmerkelijk is, dat de bliksem geen brand veroorzaakte en het ongeval eerst werd bemerkt toen het onweder reeds was afgetrokken. Te Hoogeveen heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een zekere S. had in eene woning te Hollandscheveld koffie gedronken en wilde daarvoor betalen. Terwijl hij vroeg hoeveel hij schuldig was, zag hij een g9weer hangen. Hij nam het van den wand en vroeg of het geladen was, waarop door de jongedochter D., die met hem in hetzelfde vertrek was, geantwoord werd, dat zij het niet wist. Plotseling ging het geweer af. Het schot trof het meisje in de volle borst en bracht haar eene doodelijke wonde toe, waaraan zij reeds is overleden. De justitie is met het voorgevallene in kennis gesteld. Te Hoenderloo hield Zondag de heer Roos, directeur van het Doorgangshuis aldaar, eene bijbellezing in de kerk. Nauwelijks was de lezing aangevangen of er barstte een hevig onweder los, de voorganger verzocht den aanwezigen huiswaarts te gaan; men deed dit en nauwelijks had men de kerk verlaten of de bliksem sloeg in het gebouw en richtte belangrijke schade aan. Te Volendam z ij n naar het „N. v. d. D." meldt gisteren van het gezin van 10 per sonen van den kastelein Spaander 9 ziek geworden na het gebruik van varkensvleesch, dat Zaterdag aldaar door een slachter bezorgd was. De vrouw van Spaander had het vleesch tot Maandag boven in eene kast laten staan, zonder zout; het is door de warmte bedorven geraakt en met schimmel planten bedekt. Thans zijn al de patiënten rede lijk wel. Bij Vucht is een man van de stoom tram gevallen en met het hoofd onder een der wagens geraakt. Hy bleef op de plaats dood. De Nieuw- Yorksche bladen deelen het volgende voorbeeld mede van de toepassing der lynchwet. Onlangs werd de vrouw van den te Seward County, Kansas, wonenden landbouwer Jacob Freimuth door Fritz Rupin, een Duitscher, wien Freimuth tijdelijk gastvrijheid had verleend tot hij werk zou hebben gevonden, overweldigd en vermoord. Toen de man naar huis kwam en zijne vrouw daar vermoord vond liggen, nam hij een geweer en schoot zich zelf dood. De moordenaar werd eenige mijlen van het tooneel der misdaad in een ravijn gevonden. De verontwaardigde menigte haalde een jong, vurig paard uit de weide, bond den moordenaar een lasso om den hals, bevestigde het andere einde aan den zadelknop en joeg het paard onder luid getier en het afschieten van revolvers en geweren het land in. Nadat het dier vijf mylen had geloopen, viel het uitgeput ter aarde en het levenlooze, vreeselyk verminkte lichaam van den moordenaar werd losgebonden. BUITENLAND. Duitschland. De Pruisische Landdag nam gisteren, in hoofd zaak overeenkomstig het regeeringsontwerp, het ontwerp aan tot aanleg van het kanaal Dortmund- Eems en dat van den Middel-Oder naar de Boven- Spree by Berlijn, waarvoor 71 millioen noodig zijn. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel betref fende de brandewijn-belasting naar eene commissie verzonden en is daarop tot nadere byeenroeping uiteengegaan, om aan de commissie tyd tot beraad slaging te laten. Italië. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden is thans nagenoeg volledig bekend. Volgens sommige telegrammen zal het kabinet kunnen rekenen op eene meerderheid van 50 a 60 stemmen, en kan deze verhouding door de herstemmingen nog gunstiger worden. De nieuwe meerderheid zal van eenigszins meer conservatieven aard zyn dan in de vorige Kamer. De republikeinen hebben acht of tien zetels gewonnen, maar eer ten koste van de constitutionneele oppositie, dan van de ministeri- eelen. Te Milaan hebben de radicalen gezegevierd. Toen de uitslag van 485 verkiezingen bekend was, stond de verhouding aldusdat gekozen werden '255 ministerieelen, 179 leden van de pentarchis- tische oppositie en dissidenten, 28 radicalen. Van de overigen wist men nog niet met zekerheid tot welke partij zij behoorden. De uitslag van nog slechts zes verkiezingen ontbreekt. Oroot-BrltannlS. Na afloop van den gisternamidda i:ehoude Kabinetsraad vertrok de heer Gladstone n Windso waar hij een onderhoud met de koningin zo' hebben. Volgens geruchten, onder do leden v- het Lagerhuis in omloop, stond dit bezoek aan d koningin in verband met een aan deri lieer Glad stone toegeschreven voornemen, om zij.ü ontsl aan te bieden. Ook wordt het gerucht verspreid dat eene Parlementsontbinding ophanden is. pj9 geruchten behoeven echter bevestiging. In de gisteravond gehouden zitting van he Lagerhuis bevestigde de heer Stafford Howard d inhechtenisneming van Dhulip Singh, e Aden wegens het richten van een opruiend üi - ifest aa de Sjeikhs en andere bedreigingen. Een voorstel van den heer Labouchère om hede wegens den Derby-dag geen zitting te houde werd met 251 tegen 150 stemmen aangenomen. Daarop werd het wetsontwerp op het bestuu in Ierland voortgezet en ten slotte, na eene bera slaging van zeven uren, tot morgen, Donderdag' verdaagd. Koningin Victoria is Zondag haai 68ste ja ingetreden. Slechts 6 Engelsche koningen bereikte een hooger leeftyd. Den 20sten Juni zal hot 50 jaa zyn dat de koningin regeert, dat is langer da ooit een Engelsch koning, met uitzondering r Hendrik III en George III. 19 Chineezen worden in het Naval-College Portsmouth verwacht, om daar te stud .en. Telegramntea PARIJS, 25 Mei. De ambassadeur v, i Italië e de heer Mateus, minister van Columbia te Parij hebben een protocol geteekend dat op eervolle wjj- een einde maakt aan de Italiaansch-Columbiaansch geschillen. Het gerechtshof van Montpellier heeft de voor gestelde voorloopige vrijlating van Duc-Quercy e Roche van de hand gewezen. LEMBERG, 25 Mei. De stad Nad won u is in de tyd van 14 dagen ten tweeden male eeno prooi de vlammen geworden; een groot aantal woninge werd door het vuur vernield. LONDEN, 25 Mei. Volgens-een teleg i uit Po land is op de visschersbark „Sieten uit Nieuw Schotland, door de Amerikaansche autoriteiten besla gelegd, wyl men geen pas kon toonen. MONTEVIDEO, 25 Mei. De president cl republie de heer Bidal, heeft zyn ontslag genomen. D Nationale Vergadering benoemde daa >p den g wezen president Santos tot hoofd van de uitvo rende macht. PARIJS, 25 Mei. De discussie in de .amerove het in overweging nemen van het voorstel to pensionneering van de gekwetsten uit dooproeri dagen van 1848, is zeer opgewonden. >e rechter zyde betoogt dat men dan eene pro tie op h oproer zou zetten. De linkerzijde wijst o; ie honde millioen franken schadeloosstelling aan de famili Orleans. De heer Deroys laakt op eene schei e wjjze d regeoring van Louis Philippe en herii ïert aan de grieven tegen de familie Orleans. Nadat de heer Larochefoucault geair voord lr werd besloten met 336 tegen 184 sv mmen, he, voorstel Bert, tot pensionneering der gekwetste van 1848, in overweging te nemen. De meerderheid der Kamer is voor de ver banning der prinselijke familiën. De regoering wil enkel den pretendenten het land ontzeggen en de prins van Joinville en den hertog van Aumale in b land laten blijven. Eene nieuwe dynamiet-ontploffing heeft gister nacht te Decazeville plaats gehad bij het huisv een werkman die den arbeid niet gestaakt ha De schade is gelukkig enkel van stoffelyken aa LONDEN, 25 Mei. Niet minder dan 7 kruise zijn belast met het uitoefenen van toezicht op visscherij in de Noodzee. ROME, 25 Mei. Van gistermiddag tot hedenmii kwamen te Bari 6 cholera-gevallen en 2 dood voor, te Venetië 8 gevallen en 5 dooden. ALGIERS, 25 Mei. Het Hof van Assissen hee een gevaarlijk misdadiger, Couderc genaamd, t dood veroordeeld, die ingebroken had in eene boerde en een moord had gepleegd. Toen Couderc het vonnis vernam, heeft hij d rechters uitgescholden en zich verder zeer onh hoorlijk gedragen. De gendarmes moesten he boeien om hem naar de gevangenis te kunne terug brengen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2