Gememgd N1«bw» De Leidsche schippersknecht F. J. H. B., stond heden voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage terecht wegens een ten nadeele van zijn broeder gepleegden diefstal. De besch. was na zijn ontslag uit de gevangenis, waarin hij, mede voor diefstal, geruimen tijd had doorgebracht, in zijns ouders huis, waarin ook zijn broeder verblijf hield, opgenomen en hield zich gedurende een half jaar vrij goed. In den avond van 28 Febr. jl. echter beraamde hy weder een plan tot diefstal, waaraan hij ook gevolg gaf. "Wetende dat zijne familie in genoemden avond niet thuis was, wist liy de woning binnen te komen en ontvreemdde hij uit de lade eener chiffonnière eene vrij belangrijke som gelds en een zilveren horloge, zijn broeder toebehoordende, en van' zjjne ouders twee horloges en eenige andere voorwerpen van waarde. Laatst bedoelde voorwerpen kwamen spoedig tot de eigenaars terug, doch voor het ontvreemden daarvan stond hij dan ook niet terecht. Een gedeelte van het geld zijns broeders werd te Leiden, een ander deel te Rotterdam zoek gemaakt, in welke laatste gemeente besch. werd gearresteerd in het bezit van het horloge en f 247.65. Besch. bekende het hem ten laste gelegde. Adv.-gen. mr. Bijleveld, die niet bewezen oor deelde dat de diefstal bij nacht was gepleegd, re- quireerde schuldig verklaring aan eenvoudigen dief stal na vroegere veroordeeling van besch. tot gevangenisstraf van 6 jaren en 3 maanden. De verdediger, mr. Van Meurs, die voor het eerst als zoodanig optrad, vertrouwde, dat, daar reeds de verzwarende omstandigheid van „nacht" zou verval, len, het bekrompen verstand van besch. aanleiding zou geven tot het opleggen eener mindere straf als door het Openb. Min. was geeischt. De uitspraak is op a. s. Donderdag bepaald. Volgens telegram uit Nieuw- York kan tusschen 21 en 23 Mei Stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. BUITENLAND. Fraukrjjk. Pasteur heeft thans reeds 1058 personen, door dolle honden gebeten, behandeld. De dochter van den nieuwen president van Venezuela, Guzman Blanco, zal in den echt treden met den hertog De Morny. De bruid is zeer rjjk. De Fransche bladen wijzen op het feit dat te Dakar in Senegal een officieele betrekking is opge dragen aan een geboren Pruis, Goldenstein, die niet genaturaliseerd isde betrekking was gevraagd door een Franschman, een oud-hoofdofficier. De Fransche gezant te Athene, graaf De Mouy, is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Parijs aangekomen. Van Napels af is hij over land gegaanhetgeen den duur zijner reis 36 uur bekortte. Lefèvre, de persoon, die gedurende den dienst in de Drieëenheids-Kerk te Parijs zulk eene opschud ding verwekte door kreten ter eere van.de Commune aan te heffen, is deswege tot 14 dagen gevangenis veroordeeld. Groot-BrltannlS. Op eene gisteren te Londen gehouden bijeen komst van de Primrose-Liga logenstrafte lord Salis bury het verslag der bladen, als zou hy Zaterdag in zjjne rede- eene twintigjarige dwangpolitiek en voorts eene van Staatswege te bevorderen landver huizing op groote schaal als geneesmiddelen voor Ierland hebben aanbevolen. Hy had alleen aange raden, dat het Parlement aan de regeering volmacht geven moest om Ierland met beleid en met vastheid te besturen. De „Pali Mall Gazette" is verontwaardigd over de verguizing, waarvan de heer Gladstone in deze dagen het voorwerp is, en protesteert daartegen in een artikel met het opschrift: „Wat meer eerbied voor den ouden man!" Het blad doet uitkomen, dat de heer Gladstone, hoe bejaard ook, nog altijd eene groote macht in het land isdat hy geenszins de woordenrijke sophist is, waarvoor velen hem willen laten doorgaan; dat de Britsche natie in hem gelooft, als in geen ander, en dat de beste en talrijkste gelederen der liberalen onwankelbaar aan hem vasthouden. Telegrammen. PARIJS, 19 Mei. De ministerraad heeft zich gisteren bezig gehouden met de quaestie der uit zetting van de prinsen. Men is geneigd maatregelen in dien geest te nemen, bepaaldelijk met het oog op den graaf van Parijs, maar een bepaald besluit is nog niet genomen. Vóór Dinsdag, den dag waarop de Kamer bijeenkomt, zal zeker een bepaald besluit' genomen worden. MUNCHEN, 19 Mei. Verre van te verbeteren, veroorzaakt de toestand des konings levendige ongerustheid. Er is sprake van het instellen van een raad van regentschap, onder voorzitterschap van prins Luitpold, oom des konings. LONDEN, 19 Mei. De „Morning post" meldt uit Sint-Petersburg dat men vele studenten gearresteerd heeft, waaronder twintig studenten in de rechten, die beschuldigd worden medeplichtig te zjjn aan de samenzweringen tegen het leven van den keizer die ontdekt zyn te Kharkoff en Novo-Tcherkask. LYON, 19 Mei. In de Dinsdag gehouden verga dering in de zaal „la Boule d'Or", is door 800 werk stakers eenstemmig besloten de werkstaking voort te zetten. De commissie is gehandhaafd, de afge vaardigden hebben order gekregen niet meer te trachten, met de patroons tot een vergelijk te komen en te wachten tot deze tot de werklieden komen. LISSABON, 19 Mei. Ongeregeldheden zijn ontstaan onder de spoorwegwerkers op de Algarves. Twee werklieden zijn gedood en verscheidene gekwetst. De orde is door de politie hersteld. LONDEN, 19 Mei (N. R. G.) De „Times" ver neemt uit Madrid, dat verscheidene welbekende Carlisten noordwaarts vertrokken zijn, om briga den aan te voeren. De Spaansche regeering moet geweten hebben, dat de Carlisten eenen algemeenen opstand beraamd hadden tegen den dag der beval ling van de Koningin. Daarom nam zij hare maat regelen. De regeeringstroepen houden de voor naamste strategische punten bezet. ST.-PETERSBURG, 20 Mei. De Staatscourant deelt de dagorde mede, door den czaar tot het eskader in de Zwarte Zee gericht. De czaar verklaart dat het z\jn wil is om de ontwikkeling der volkswel vaart op den weg des vredes te bevorderen, maar dat hij toch in geval van nood rekent op dezelfde gehechtheid en dapperheid, welke de bemanning voorheen in de Zwarte Zee heeft getoond. LEIDEN, 20 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uron 24° Celcius 75.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 17° C. 62.6 F.; 'smidd. 12 uren 27 C. 80.6' F.; 's namiddags 4 uren 26° C. 78.8° F. Z. M. heeft, met ingang van 5 Juni, herbenoemd tot burgemeester van Leiden den heer L. M. De Laat De Kanter. Heden verkregen te 's-Hage de akte lager onder wijs de heeren E. T. Hendriks, van Noordwjjk, en P. H. Van der Lelie, van Leiden. Aan het heden alhier gehouden literarisch- mathematisch examen werd deelgenomen door zeven candidaten, waarvan er werden afgewezen twee en toegelaten vijf, nl. de heeren J. Oostra, van Deventer W. Voorhorst, van Zwolle; S. Visser, van Sappemeer; J. P. A. Rinsma en J. R. Velder, beiden van Groningen. Door den gemeenteraad van Haarlem is benoemd tot organist van het beroemde orgel in de Bavo- kerk aldaar, de heer Richard Holl te Utrecht. Het stoomschip „Koningin Emma" arriveerde van Amsterdam te Batavia 20 Mei; de „Prins Hendrik" vertrok v. Batavia n. Amsterdam 19 Mei. KOLONIËN. BATAVIA, 17 tot 21 April. Door den resident van Sumatra's Oostkust is den 14den dezer aan de Regeering geseind: Medan, 12 April. Militairen zonder gevecht Bohorog bereikt, moreel succes, militair vertoon groot, troepen komen morgen te Medan terug. De Maleische hulptroepen zyn in Bohorog achtergelaten. Een onder dagteekening van 15 dezer van den resident van Probolinggo ontvangen telegram meldt het volgende „Weder verhoogde werking Bromovuur uit den krater zichtbaar uit zandzee; geen schade." Uit Soerabaia wordt gemeld dat de assistent resident van Bangkalan negen zeeroovers gevangen genomen heeft, die een prauw met lieden uitSoe- menep, onder den Pasoeroeanwal beroofd hadden. Luidens particuliere telegrammen van de Java- Bode" is te Tomohon (Minahassa) overleden mej. Krook, directrice der meisjesschool aldaar, is de kweekschool van het zendelingsgenootschap van Tanawanko naar Tomohon overgebracht en bljjft de cholera in de Minahassa heersclien en neemt ze er in kracht toe. Op het eiland Nias hebben de inlandsche vor sten elkander met de hun eigene wreedheid beoor loogd en hebben zjj, die ons het meest waren toegedaan, de nederlaag geleden, hetgeen in dit geval beteekent: dat zy grootendeels zyn omge bracht. Wanneer, zoo vraagt de „Java-Bode", zal eens aan die gruwelen, bedreven binnen ons ge bied, een einde worden gemaakt? Naar wij vernemen, is de heer B. De P., ge- employeerde by de Ned-Ind. Handelsbank, heden morgen aan de cholera overleden. Men deelt ons ook mede dat gisteren een dwang arbeider (Chinees) die op Pientoe Besie aan den grooten weg werkte, plotseling is ziek geworden en binnen eenige oogenblikken overleed. J.-B Door de gewezen leden by de Sumatrasche Wees- en Boedelkamer W. R. Winteer en H. Lawa is aan de Regeering het'verzoek gedaan om kwijt schelding van de hun wegens bevonden te kort- komst in de kas van dat collegie, opgelegde ver goeding ad f 20,000. De betrokken departementschef, wiens advies ter zake is gevraagd, heeft der regeering het voorstel gedaan daarop eene afwijzende beschikking te nemen. Naar men met zekerheid meedeelt, vertrekt mr. A. de Vries, Officier van Justitie te Makassar, nog in deze maand naar Europa tot herstel van gezondheid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den opzichter lste kl. bij den water staat en 's lands Burg. Op. Werken, C. Doesbergeen 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan de onderwijzeres 2de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden M. C. Van Ameyden Van Duym. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hulponderwijzeres bij het op. lager ond. voor Europeanen eaz. J. Lagaunne; eervol uit 's lands dienst, de contr. 1st© kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura G. L. Hilling. Benoemd: Tot secretaris der res. Palembang, J. Van Wijk, met bepaling dat hem voorloopig slechts tijdelijk de functiën van vendumeester aldaar worden opgedragen; tot gezagvoerder van een der vaartuigen voor den dienst der in- en uitvoerr. en ace., de lichtopzichter 3do kl. bij den dienst der kustverlichting H. A. Teensmatot resident van Bali en Lombok, B. Van Zutphen, laatstelijk res. der Wes- terafd. van Borneo) bij het openbaar lager onderwijs tot onderwijzeres 3de lil. mej. J. A. Frölich, tijdelijk als zoo danig werkzaam, Ontheven: Op verzoek, eervol van de verdere ver vulling der betrekking van collecteur van het zegel te Semarang, F. A. Neys. Belast: Met de waarneming der betrekking van aspi rant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burg. op. wer ken, J. F, De Gijselaar, laatstelijk ing. 2de kl. bij dien tak van dienst; met de waarneming der betr. van 3den com mies bij het depart, van tin., J, C. Van Bremen, laatstelijk 2de commies bij het gemeld dep. Aangesteld: Tot makelaar te Batavia, R. R. Purvis. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De lste luit. der inf. H. Almerood bij het Ilde bat.; de tijdelijke oil. van gez. 2de kl. H. L. Harms bij den geneesk. hospitaal-dienst van Sumatra's Westkust; en de mil. apotheker 2de kl. H. Bruins bij het mil. hospitaal te Semarang. Overgeplaatst: De lste luit. der inf. M. Boon bij de garnizoens-compagnie van Benkoelen de mil. apotheker 2de kl. J. C. Leurden bij het garn. te Magelang, en de lste luit.-kwartmr. D. J. Caminlia, bij het mil. hospitaal te Padang. Ingedeeld: De kapt. der inf. F. A. Kleian bij liet 9de bat. en de 2de luit. der inf. J. F. Van Resteren en G. W. Honigh bij het 2de dep.-bat. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, de off. van gez. lste kl. J. C. T. Scheffer, met vergunning om de aan dien rang verbonden activiteitsuniform te blijven dragen. Zaandam, 19 Mei. Aangevoerd 12 stapels kleine kaas; hoogste prijs f 26 per 50 KG. Woerden, 19 Mei. Op de kaasmarkt waren heden 68 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas lste soort 19 tot 21, 2de soort 17 tot 18.50; Edammer 21 tot 23 per 50 KG. Handel vrij viug. Haarlem, 19 Mei. Kaas. Aangevoerd en verkocht 50 stapels, uitmakend 5283 stuks, wegende 10,349 kilo. Hoogste prijs f 23.per 50 kilo. Loilden, 20 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd: 500 runderen, 5000 schapen en lammeren, 150 kalveren. Prijzen: Beste runderen 3.6 a 4.8, schapen en lammeren 4.9 a 6.4, kalveren 3.4 a 5 varkens 3.8 a 4.2 sh. De macht der gewoonte is by den mensch zeer groot; daarom gelukt het maar zelden haar te verbreken. Niettemin raden wjj een ieder, die laxeerende middelen gebruiken moet, wegens Ver stoppingen of Aambeien enz., eens eene proeve te nemen met de bekende Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT. Die proef zal zeker tot volkomen tevredenheid aanleiding geven, en bewyzen dat de Zwitsersche Pillen de beste laxeer middelen zyn die bestaan. Men overtuige zich steeds er van, dat iedere doos Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT (in de Apotheken ver krijgbaar a 70 Cents de doos) voorzien is van een wit kruis op een rood veld, met de naamteekening R. BRANDT, en weigere alle anders ingepakte. Depot te Leiden by N. K. SWEMER, Drogist, Mare.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3