N°. 8051. Woensdao; lö ^fei. A0. 1886. feze (gourant wordt dagelijksmet uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Mei. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- sceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ORIcieele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Mei 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stede lijk Kn-ieum. (112) 2°. Idem aeentweedenonderwijzeraandeLeerschool.(113). 3". Idem van eene derde onderwijzeres aan de school 4de klasse No. 1. (114) 4°. Idem van twee leden van het Bestuur der Practische Ambi tsschool. (106) 5". Verzo. van A. Van Leeuwen en andere notarissen alhiei ter bekoming in eigendom van een gedeelte grond aan de Boomgaardsteeg. (88 en 121) 6°. Idem van M. J. W. Weeningh, om een dam te leggen in de sloot langs den Zoeterwoudschen singel. (103) 7°. Idem van G. Heykoop, om een waterbuis te leggen door den Zijldijk. (115) 8°. Idem van J. Van der Plas en P. A. Feltzer, om twee brugg. n te leggen over de sloot langs den Zoeterwoud schen singel. (116) 9°. Idem v an B. Koekkoek, ter bekoming in eigendom van eene strook grond aan het Plantsoen. (104) 10'. Idem >an B. C. Looijaard c. s. omtrent veranderingen te brengen in de inrichting van de Nieuwe Beesten markt. (105 en 121) 11". Voor tol betrekkelijk de herstelling van de perceelen geleg n bij de Hooglandsche kerk. (107 en 121) 12'. Idem betrekkelijk het verleenen van verlof aan den ondorv ijzer J. F. Kramer. (108) 13'. Verzoek van de Afdeeling Leiden en Omstreken der Hol! dsche Maatschappij van Landbouw omtrent den handel van kunstboter in de Waag. (109 en 117). 14°. Voorstel tot tijdelijke uitbreiding van het onderwijzend pers iel bij het Herhalingsonderwijs. (116 en 121). 15'. Verz.i c van C. A. Van Veen, ter bekoming in eigen dom van grond aan den Vestwal bij het tapgebouw. (118). Al d binnen deze gemeente gevestigde verlof gangers der Nationale Militie te land, van de lich tingen van 1882, 1883, 1884 en 1885, die vóór den lsten April 11. in het genot van onbepaald verlof z\jn ges; ld, met uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni a. s. in werkeljjken dienst moeten komen, -orden opgeroepen om te verschenen in het Invalidenhuis (ingang door de Koppenhinksteeg aan de zijde van de Hooglandsche Kerkgracht), ten einde door den Militie-Commissaris te worden ge ïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1882 en 1883, op Dinsdag den lsten Juni 1886, des voormiddags te tien uren, en die behoorende tot de lichtingen van 1884 en 1885, op denzelfden dag, des namiddags te één uur, in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de be trokken verlofgangers, aan de oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bjj het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, daar ongeregeldheden als anders zins, zoolang de manschappen in uniform zjjn ge kleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het reglement van krijgstucht voor het krjjgsvolk te lande. In de plaats van wjjlen den heer L. Van Dijl is tot hoofd der Christelijke school op de Middelste gracht alhier benoemd de heer A. J. De Lange, tot heden onderwijzer aan die school. In het bovenlokaal der Stadswaag werd gister avond de jaarljjksche ledenvergadering gehouden van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Pensioen» vereeniging voor werklieden. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werd het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht. Daaruit blijkt dat er, sinds het Nederlandsch Werkliedenfonds den lsten Januari 1885 is in werking getreden, reeds veel werd tot stand gebracht. Ofschoon de deelneming van verzekerden nog luttel is, neemt toch het aantal deelnemers toe, zoodat het bewijs geleverd wordt, dat niettegenstaande veler tegenkanting, de bedoeling gewaardeerd en het nut der zaak inge zien wordt. Tot Januari 1886 zijn 303 polissen tot een bedrag van f 11,150 afgegeven en aan uitkeeringen bij overlijden tot een bedrag van f 27,800. Het aantal leden van het Pensioenfonds der Leidsche afdeeling is toegenomen en bestaat nu uit 179 leden. Het waarborgfonds telt 28 leden. Het bestuur heeft zich uitgebreid tot 7 leden. Wegens zijn vertrek naar Amsterdam bedankte mr. B. Ter Haar voor zijn lidmaatschapterwijl daarentegen dr. W. Rutgers Van der Loeff zich heeft aangeboden om de functie van geneeskundige gratis te vervullen, waarvoor hem in het verslag nogmaals de dank der vereeniging werd gebracht. Het bestuur bestaat thans uit de heeren prof. mr. H. B. Greven, voorzitter, F. De Stoppelaar, penningmeester, J. H. Donner, C. Kouw, W. A. Van Lith, dr. W. Rutgers Van der Loeff, genees kundige, en Adr. J. Van Achterberg, secretaris. Daar de tarieven A, B en C in werking zijn ge treden, heeft het bestuur gemeend hier zooveel mogelijk propoganda te maken: lo. door publiciteit, 2o. door besprekingen met fabrikanten en patroons en 3o. door besprekingen met de werklieden. Het laatste is geschied door de besturen van 15 werk- liedenvereenigingen tot eene vergadering uit te noodigen. Dank zij het door den gemeenteraad genomen besluit tot kostelooze beschikbaarstelling van het lokaal boven de Waag, worden daar sedert 25 Januari geregeld op Maandag-avond door den secre taris en een der leden van het bestuur van acht tot negen uren zittingen gehouden ten einde de werklieden gelegenheid te geven persoonlijk zich inlichtingen te verschaffen enz. Het bestuur kan nog niet op gunstige resultaten wijzenslechts ten behoeve van één is er pen sioen verzekerd tot een bedrag van f 10 per week op 70-jarigen leeftijd. Toch heeft het moed om voort te gaan en zal het, met aller leden mede werking, zooveel mogelijk trachten ook hier de afdeeling te doen bloeien. De rekening en verantwoording van den penning meester, sluitende met een voordeelig saldo van f 49.20, werd goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling de beschrijvings brief van de te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Als afgevaardigde daartoe voor Leiden werd de voorzitter gekozen. De door de heeren De Bosch Kemper, Mouton, Greven en Stork voorgestelde wijzigingen in het reglement van het Werkliedenfonds werden alle goedgekeurd op één na, nl. om achter de be paling van art. 9, „dat directeur en commissarissen de bevoegdheid hebben in den aanvang geene hoogere verzekering dan tot de helft der bepaalde maxima te sluiten," toe te voegen dat zij „in bijzondere gevallen met goedkeuring van den wiskundigen adviseur, deze maxima kunnen verdubbelen," welke toevoeging na een langdurig debat werd verworpen. Door den voorzitter werd vervolgens medegedeeld dat eene subsidie van f 100 door het afdeelings- bestuur is aangevraagd ten einde hier een bode aan te stellen, die de werklieden bezoekt en opwekt aan het Pensioenfonds deel te nemen. Niettemin zal worden voortgegaan eiken Maandag-avond op het bepaalde uur in het lokaal boven de Waag zitting te houden. Tevens werd besloten om de biljetten, die hierop betrekking hebben, in vereenigingen en publieke gebouwen te doen ophangen. Nadat den heer De Stoppelaar de dank der ver gadering was betuigd omdat hjj de reglementen der afdeeling kosteloos zal laten drukken, bracht dr. Rutgers Van der Loeff namens de aanwezigen dank aan den voorzitter, voor diens vele bemoei ingen en de leiding dezer samenkomst, waarna de vergadering werd gesloten. De katholieke St.-Elisabeths-vereeniging alhier viert Donderdag a. s. haar 25-jarig bestaan. Bjj die gelegenheid zal door den zeereerw. heer C. Schmier S. J., pastoor te 's-Hage, des avonds in de O.-L.-Vrouwe-kerk eene feestrede gehouden worden. De dienst bjj de Rjjnlandsche en de Noord- wyksche stoomtram zal van 1 Juni af, in plaats van door den heer G. H. Van Beusichem, die dan naar Den Haag vertrekt, worden waargenomen door den heer H. J. Smits, thans assistent van genoemden heer. De kapel van het seminarium te Warmond werd dezer dagen verrijkt met een kunstwerk van den heer F. Stracké, te Haarlemeen uit Franschen steen gehouwen beeld der Moeder-Maagd met het Kind Jezus. Voor de in de voorgaande week te Utrecht gehouden examens voor Christelijke bewaarschool- houderessen, uitgeschreven door het bestuur der opleiding&iuizen te Zetten, hadden zich aangemeld 30 candidaten, waarvan zich 6 terugtrokken. Voor ^iiet zwaarder examen B slaagde o. a. mej. H. A. C. Bodegraven, te Wassenaar. In het geheel slaag den er 13. i Voor de akte als onderwijzer bij het lager onderwijs werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 8 candidaten, van wie alleen werd toegelaten de heer A. W. Stortenbeker, uit 's-Hage. Wij vernemen dat mr. W. Wintgens te 's-Hage op eene hem gedane vraag of hy bereid zou zijn, bij de aanstaande algemeene verkiezingen, opnieuw een mandaat als volksvertegenwoordiger te aan vaarden, toestemmend heeft geantwoord. In de Staatscourant van heden is opgenomen het Wetboek van Strafvordering, met de daarin door de wet van 15 Jan. 1886 (Staatsblad No. 5) en andere wetten gebrachte wijzigingen, in eene doorloo):ende reeks van titels en artikelen samen gevat. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 15 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 21,918,572.57 en bij al de betaalmeesters f 1,922.945,75, te zamen f 23,841,518,32. Te Assen is overleden mr. W. R. Alingh, vice-president der Rechtbank aldaar. De overledene bereikte den ouderdom van 50 jaar. Hij begon zijne carrière door zich in Assen aan de praktijk te wijden, maar verwisselde in 1886 die loopbaan met de rechtersbetrekking te Winschoten; in 1872 werd hij als zoodanig verplaatst naar Amersfoort en in 1877 bij de reorganisatie naar Assen, waarna hij in 1883 tot vice-president van het college be noemd werd. Het stoomschip „Afrikaan," van Rotterdam naar Havana, is 15 Mei Wight gepasseerd; de „Edam" vertrok 15 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zaandam" kwam 17 Mei van Nieuw-York te Amsterdam aan; de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, is 15 Mei Dover gepas seerd en kwam den 17den des ochtends vroeg te Rotterdam aan; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 16 Mei Dover; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 16 Mei; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 16 Mei; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said ging het Kanaal in 17 Mei; de „Utrecht" vertrok 15 Mei van Batavia, naar Rotterdam; de „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, vertrok 17 Mei van Colombo. Z. M. heeft aan vrouwe E. T. Marcella, wed.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1