N°. 8050. Dinsdaa: IS Mei. A0. 1886. <§eze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- sceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Oost- en West-Indische woonhuizen, toebe- Ihoorende aan 'sRyks Et.hnographiseh Museum en I staande op het terrein by de Sterrenwacht alhier, Lorden, te beginnen met Woensdag 19 Mei a. s., I gedurende de zomermaanden weder iederen Woensdag Ivan 12 tot 4 uren voor het publiek opengesteld. - Ten Raadhuize alhier had heden de herbeste- I ding plaats van de levering van 2572 M1 kei- en 11308 M2 klinkerbestrating, waarvoor zes inschry- Ivingsbiljetten waren ingekomen, ten bedrage van: \f 9597.60, f 9580, f 9500, f 8946, f 8888 en I 8700. Omtrent de gunning werd besloten deze |aan te houden. - Als secretaris-thesaurier van het bestuur der I afdeeling Leiden van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen is opge treden mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, ter vervanging van mr. N. L. J. Yan Buttingha Wichers, die als zoodanig bedankt heeft. - Door den minister van koloniën zyn de heeren I dr. H. Kern, mr. P. A. Van der Lith en dr. G. A. Wilken, hoogleeraren aan de Rijks-universiteit te LeidenJ. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynbol en G. K. Niemann, hoogleeraren aan instelling van onderwijs in de taal-, land- en I volkenkunde van Nederlandsch-Indië, te Delft; J. A. Van den Broek en J. S. A. Yan Dissel, lectoren aan laatstgenoemde instelling; H. C. Humme, dr. W. G. C. Byvanck, dr. C. Snouck Hurgronje en L. K. Harmsen, lectoren aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, te Leiden; N. D. Lammers Van Toorenburg, oud-resident op Java, te "s-Gravenhagejhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt, laatstelijk adsistent-resident van Ambarawa, met verlof in Nederland, te 's-Gra- venhage, en H. J. Oosting, ambtenaar voor de be oefening der Soendaneesche taal op Java, met verlof in Nederland, te Assen, benoemd tot leden der com missie belast met het afnemen in Nederland, in dit jaar, van het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst. - In het dezer dagen verschenen 21ste deel der „Encyclopoedia Britannica" komt een artikel voor over godsdiensten van de hand van den Leidschen hoogleeraar dr. C. P. Tiele. - Door den kolonel H. Demmeni, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden te Kotta Radja, is aan het Ryks Ethnographisch Museum te Leiden een aantal in de Staatscourant van heden vermelde voorwerpen ten geschenke gegeven, waar voor hem de dank der Regeering werd betuigd. - De 71ste jaariyksche reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal op 17 Juni en vol gende dagen te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen worden gehouden. De werkzaam heden zullen geleid worden door den voorzitter der Waalsche commissie, den heer M. A. Perk, pred. te Amsterdam, terwijl zy zullen aanvangen met eene godsdienstoefening, waarin zal voorgaan de heer L. Bresson, pred. te Rotterdam, hiertoe door de Reünie aangewezen. Voor een der vacante studie beurzen, die de Reünie te begeven heeft, heeft zich één adspirant aangemeld. Overeenkomstig het des wege bestaande reglement zal de candidaat in de theologie, de heer Van der Mey, student te Leiden, eene proefpreek ten aanhoore der Reünie doen. - By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 18, f 3.70 en f 1.85. - De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (13,303) f 7524.82'/2, bagage (13 ton) f 90.16, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (-531 ton) f 2134.05, levende dieren en rytuigen f 191.75; diverse ontvangsten f 70.88; totale op brengst /*10,011.66'/j. Totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 114,740.65. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 8 tot en met 13 April. Te Haarlem is door de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen hare 134ste algemeene vergadering gehouden, welke door den president directeur, jhr. G. F. Van Tets, geopend werd met eene toespraak, waarin hy de verdiensten herdacht van de sedert de vorige jaariyksche vergadering aan de Maatschappij ontvallen binnenlandsche leden A. Heynsius, P. Harting en R. A. Mees, en de buitenlandsche leden Milne Edwards, Henle en Davidson. Het nieuw benoemde lid J. E. De Vry werd door den voorzitter in het bijzonder verwelkomd. De voorzitter herinnerde, dat in het afgeloopen jaar, behalve de gewone uitgaven van de Maat schappij, nog het licht had gezien de „Liste Alpha- bétique de la correspondance de Christiaan Huygens," welke een overzicht geeft van de handschriften, welke in de „Oeuvres complètes de Christiaan Huygens," door de Maatschappij uit te geven, zullen verschijnen. Van dit laatste werk is het eerste blad afgedrukt, voor de leden ter tafel gelegd. Hierna werd het rapport over de toekenning van de groote Huygens-medaille in het vak der wis kunde door de commissie van advies uitgebracht. Overeenkomstig haar voorstel werd de medaille toegekend aan Arthur Cayley, hoogleeraar aan de universiteit te Cambridge. Op de prijsvraag betreffende het meten der warmte, door vaste sterren uitgestraald, was één antwoord ontvangen. De leden, belast met het onderzoek der prijsverhandeling, hadden evenwel bedenking tegen de bekroning, zoodat de verga dering besloot, daartoe niet over te gaan. Nadat nieuwe prijsvragen waren behandeld en vastgesteld, werden tot nieuwe binnenlandsche leden gekozen dr. D. J. Korteweg, hoogleeraar te Amster dam; dr. M. F. A. G. Campbell, directeur der Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage, en dr. H. Kamerlingh Onnes, hoogleeraar te Leidentot bui tenlandsche leden A. Cayley, te Cambridge; Ch. Hermité, te ParijsL. Cremona, te RomeCh. Friedel, te ParysJ. Willard Gibbs, te New HavenA. Von Kölliker, te Wurzburg; C. Gegenbauer, te Heidel- berg, en E. Strassburger, te Bonn. Aan het slot der vergadering deelde jhr. G. F. Van Tets mede, dat hij om redenen van leeftijd het voorzitterschap wenschte neder te leggen en dat directeuren in zijne plaats hadden benoemd jhr mr. J. W. M. Schorer. Na deze mededeeling brachten jhr. mr. J. W. M. Schorer namens directeuren en de hoogleeraar P. L. Ryke namens de leden, een woord van warmen dank en hulde aan den af tredenden voorzitter, onder wiens voortreffelijke twaalfjarige leiding de Maatschappij zoozeer in bloei was toegenomen. Directeuren en leden vereenigden zich later aan een vriendschappelijken maaltijd in het hotelFunckler. Beroepen is te Kethel (cl. Rotterdam) by toe zegging P. S. Meerburg, cand. te Katwijk aan Zee; te Aalsmeer ds. Tichelaar, te Ouddorp. De heer J. C. Van Kerkwijk, sedert 1863 lid van den Raad en wethouder der gemeente Aarlan- derveen, heeft zijn ontslag als zoodanig genomen. Algemeen is de wensch, dat hy op zyn besluit zal terugkomen en hy zich by de a. s. verkiezing, welke bepaald is op Dinsdag 1 Juni, weder her kiesbaar zal willen stellen. Zoo gaarne hoopt de gemeente zyn 25-jarig jubilé als Raadslid in 1888 te kunnen herdenken, daar hij zich door zijne onaf gebroken behartiging der gemeentebelangen hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. Het bestuur der zeil- en roeivereeniging „Hol- landia" te Oudshoom is voor het jaar 1886 samen gesteld als volgt: Chr. J. Van Eeghen te Putten, president; P. H. Schouten te Alfen, secretaris; J. W. C. Bloem te Oudshoorn, penningmeester; B. C. Schouten te Alfen, vice-secretaris, en D. P. Ramp te Woubrugge, vice-penningmeester. De wedstrijden door de Vereeniging te geven, zullen dit jaar Zaterdag den 19den Juni a. s. gehou den worden op het Braassemermeer en de Wyde-Aa. De heer G. H. Van Beusichem, chef van den uitvoerenden dienst van de Rynlandsche en de Noordwyksche Stoomtram, wordt den lsten Juni a. s. als zoodanig overgeplaatst aan de lijn Den Haag Scheveningen. Genoemde heer trad, na het ontslag van den heer Van Arkel, als chef van exploitatie aanvankelijk in dienst by de Rijnland- sche Stoomtramweg-Maatschappij, waarvan de heer P. Crans te 's-Hage directeur was. Toén de H. IJ.- S.-M. dq Rynl. Stoomtram in beheer kreeg, nam ze hem als vast ambtenaar over. Onder het bestuur van den heer v. B. zyn vele verbeteringen aangebracht, waarvoor we gaarne grootendeels zyn initiatief dank weten. Slechts drie willen we er noemen. Eerstens de invoering van 3de-klasse-rytuigen en retourkaarten, vooral ten dienste van de vischvrouwen, die daardoor in de gelegenheid gesteld werden voor slechts 30 cents met hare kruiwagens vol visch naar Leiden te gaan. Vervolgens de verlenging dor tramlijn tot vóór het Groot-Badhotel, een groot gemak voor bad gasten en strandbezoekers. En ten derde den bouw van het station, dat niet alleen een sieraad van het dorp is, maar door zijne plaats in het midden van de kom der gemeente het reizend pubhek en den handel even geriefelijk is. Doch niet zoozeer uit deze en tallooze andere zaken blykt zijne ge schiktheid voor de taak, waartoe hy geroepen is, als uit het feit dat thans een flink dividend kan worden uitgekeerd, terwijl vroeger de zaken hopeloos stonden. Zijn personeel betreurt in hem een chef, wel streng, doch wiens lust het was zyn ondergeschikten op alle mogelijke wijzen te bevoordeelen en te gerieven. Zijn vertrek is voor hen een onherstelbaar verlies. Reeders en vischhandelaars prijzen hem als iemand, die steeds op de nauwgezetste wijze hunne belangen behartigde. En Katwijk verliest in hem een man, die niemand ontzag, waar het gold, recht en billijkheid voor te staan. Blykens onlangs van de gouverneurs van Suriname en Curasao ontvangen mededeelingen, is in die koloniën te weinig koperen pasmunt aan wezig voor de behoeften van het dagelyksch ver keer, zoodat in Suriname voor die pasmunt meer dan 10 percent agio wordt betaald, terwyl in Curasao in het kleine verkeer zelfs gebruik wordt gemaakt van nikkelmunt, door particulieren in omloop ge bracht, van veerpont-kaartjes en andere dergelijke betaalmiddelen. De minister van koloniën acht het niet aanbe velenswaardig, om, nu hier te lande de koperen pasmunt door bronzen is vervangen, nieuwe koperen pasmunt voor de West-Indische koloniën te doen slaan. Maar hy acht 't noodig bronzen pasmunt uit te zenden, nadat eerst door de wet zal zyn uit gemaakt dat ook in Suriname en Curasao de koperen pasmunt door bronzen moet worden vervangen. Twee by de Kamer ingediende wetsontwerpen hebben de strekking om dit uit te maken. Door art. 4 wordt verzekerd dat de eventueel uit te zenden bronzen pasmunt onverwijld in de wandeling gebracht zal worden. Volgens uit Huilla (West-Afrika) ontvangen berichten, dd. 24 Maart, van den heer P. J. Van der Keilen, den reisgenoot van wijlen den heer D. D. Veth, zal hy binnenkort met de priesters der Mission Catholique het binnenland intrekken

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1