Door eenige dames te Oudshoorn is een crocquet-club opgericht, genaamd „Benve- nuta"ze zullen wekelijks eenige oefeningen houden op de speelplaats der openbare school. Doctor H. had gisternamiddag in de Molenstraat te 's-Hage eene alles behalve aange name ontmoeting. Eene vrouw schoot nl. eensklaps op hem toe en gaf hem eenige klappen. Ook dreigde zjj het portierraampje van zjjn rijtuig in te zullen slaan. De koetsier, die haar wilde grijpen, werd in de hand gebeten. Een politie-agent bracht haar naar het bureel, alwaar dr. H. onmiddellijk zijn beklag kwam maken. (Vad.) Uit een te Amsterdam ontvangen particulier telegram blijkt dat de firma J. G. Weyer- gang Zoon te Macassar is failliet verklaard. (HU.) De rechterlijke autoriteiten te Hee- renveen zijn naar Tjalleberd vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken moord, door een man op zijne vrouw gepleegd. Te Marum brandde de behuizing, be woond door den bakker T. Yan der Laan, geheel af. Van den inboedel is niets gered. Eene geit kwam in de vlammen om. Niets was verzekerd. Gisteravond om halfacht ging te Rotterdam een rijtuig met communie-kinderen, komende uit de kerk van het Boschje, bespannen met twee paarden, op hol. De koetsier, volgens de „N. R. C." in kenneljjken staat, werd van den bok geslagen. Een loodgietersknecht, die de paarden wilde tegenhouden, werd onder het rijtuig geslin gerd en bekwam inwendige kneuzingen. De stalhouder Baars was verplicht een zijner koetsiers het rijtuig verder te doen vervoeren. Ter gelegenheid van het Pinksterfeest zal te Yeendam eene hardrijderij met snelwielers worden gehouden om kunstvoorwerpen. In den nacht van 11 op 12 Mei ontstond er brand in de tabaksplanterswoning van Th. L. bij Eist (Betuwe.) Huis en inboedel werden bijna geheel eene prooi der vlammen. Ook brak er te Almkerk brand uit op de bouwhoeve „Gantelwyk." Het huis is afgebrand; een groot gedeelte van den inboedel is gered. Alles was bij beide bran den verzekerd en de oorzaak onbekend. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Breda, dd. 12 Mei: Den vorigen nacht had alhier een treffend ongeluk plaats. Den korporaal Hermanus Boshoven overviel, terwijl hij de wacht had bij den grooten soepketel, waarbij hij zat te lezen, de slaap. Zijn evenwicht verliezende, plofte hij in de kokende soep en werd zoodanig met brand wonden overdekt, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest worden vervoerd, waar de onge lukkige heden reeds den geest gaf. Henri Jean Rousselot, een berucht misdadiger, die in 1883 door het hof van assises van Pas-de-Calais wegens moord op twee weduwen te Boulogne-sur-Mer tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld werd, is uit Nieuw-Caledonië ontsnapt. Een student in degeneeskundote Brussel heeft 250 grammen van zijn bloed laten overtappen in het lichaam van eene vrouw, die den kanker heeft en door menigvuldige aderlatingen geheel uitgeput was. De operatie is uitmuntend gelukt en de vrouw bevindt zich wel. Over Pest wordt gemeld dat geheel Zuidelijk Bosnië en het district Novibazar diep onder de sneeuw liggen. Het heeft er zeven dagen lang hard gesneeuwd. Op de berghellingen, waar langs de straatweg van Serajewo naar Pest voert, is de temperatuur 10 graden onder nul. Al de bloesems der vruchtboomen zijn bevroren, het vee in het veld is zonder voedsel, terwijl al de wintervoorraad verbruikt is. Men voorziet een toe stand van groote ellende. Een tandmeester te Berljjn is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij eene jonge dame, na hare tanden geplombeerd te hebben, een zoen had gegeven. Tot rechtvaar diging dezer zware straf wees de rechter, bij het uitspreken van het vonnis, op het verregaande misbruik van vertrouwen, waaraan de veroordeelde zich schuldig heeft gemaakt. De tandarts evenwel vindt de straf toch te zwaar en is in hooger beroep gekomen. Gisteren staakten te Ween en twin tig mindere beambten van de postspaarbank het werk; ze werden echter dadelijk door andere be ambten vervangen. Te Parijs trachtte een gezin, dat tot armoede was vervallen, vader, moeder en dochter, zich door kolendamp te laten stikken. De vader en moeder stierven. De 22-jarige dochter, die op een matras bij de deur lag, door de reet waarvan nog eenige lucht binnenkwam, bracht zich verwon dingen met een mes toe om den dood te verhaasten en toen dat niet hielp, riep zij om hulp. Men denkt dat zij in het leven zal blijven, maar vreest voor haar verstand. Te Saint-Angel, in het kanton Ussel Corrèze, zijn verleden Zaterdag 80 huizen afgebrand. Eene lamme vrouw, die op de derde verdieping te bed lag, is in de vlammen omgekomen. Te Revin (Ardennes, Frankrijk) heeft een vreeselijke brand gewoed, waardoor eene kerk, verscheidene huizen en een geestelijk gesticht, een nonnenklooster, werden in de asch gelegd, De brand ontstond in een der de kerk belendende huizen en greep met onbegrijpelijke snelheid om zich heen. Met groote moeite zijn enkele bewoonsters van het klooster gered; gelukkig zijn er geen menschen- levens te betreuren, doch de schade is aanzienlijk en wordt op 300,000 franken begroot; 40 huisge zinnen zijn zonder dak. Te Tourcoing (Frankrijk) zijn twee spinnerijen, die van Gebr. Fournier en die van Gebr. Gutkind, afgebrand. De schade wordt op een millioen begroot. Depeches uit Nieuw-York melden dat gebleken is dat vele socialisten te Chicago, die verleden week een drogistwinkel plunderden, ver scheidene medicijnflesschen hebben leeggedronken, in de meening dat er spiritualiën in waren, met het gevolg dat er velen stierven en anderen ster vende zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Toen de Fransche gezant den heer Delyannis mededeelde dat de Fransche officieren in het Griek - sche leger teruggeroepen werden, gaf deze ten ant woord dat, ofschoon Griekenland op het oogenblik met geen der mogendheden in openlijken oorlog is, het toch de beweeggronden der Fransche regeering moet billijken, die tot dezen maatregel, om de diensten der Fransche officieren te doen staken, hebben ge leid de hooggeschatte waarde dezer officieren draagt er toe b(j om het leedwezen der Grieksche regeering hierover nog te vergrooten. Het „Journal officiel de la Republique Fran- ?aise" bevat de officieele kennisgeving, dat de houders van recepissen van inschrijvingen van 1500 fr. rente, in de leening van 500 millioen, en daarboven, ingeleverd te Parijs dadelijk 90 pet. van hunne stortingen kunnen terugontvangen. In den raad van ministers heeft de heer Sidi Carnot aan zijne collega's medegedeeld dat de leening 21'/t-maal volteekend is geworden, waarvan 19-maal te Parijs en 2'/5-maal door de departe menten. Naar gemeld wordt, hebben de werkstakende glasblazers te La Mulatière, bij Lyon, de bemidde ling aangenomen van den prefect Massicault, en men hoopt, dat het geschil spoedig zal worden bijgelegd. De in hechtenis genomen mannen en vrouwen zijn weder op vrije voeten gesteld. Duitschland. Prins Wilhelm heeft op de jacht in Oost-Pruisen twintig reebokken geschotenmet de eerste zeven schoten legde de prins ook zeven herten neer. Bij het Huis van Afgevaardigden is een wets ontwerp ingediend betreffende de delging der vlot tende schuld van 30 millioen mark, welke in hoofd zaak afkomstig is van den oorlog met Oostenrijk in 1866 en welke de regeering in de eerstvolgende jaren in geen geval uit overschotten van dienst jaren zou kunnen aflossen. Prins Yon Bismarck is weer eens grootvader geworden. De echtgenoote van zijn tweeden zoon, graaf Wilhelm, is nl. van een meisje bevallen. Wel had Von Bismarck reeds kleinkinderen, maar deze waren uit het huwelijk zijner dochter met graaf Rantzau. Zijn oudste zoon, graaf Herbert, is nog ongehuwd. Te Potsdam is dezer dagen de verloving ge vierd van een prins van Reusz jongere linie met hertogin Charlotte van Mecklenburg-Schwerin, doch ter van wijlen hertog Wilhelm en prinses Alexan drine van Pruisen: De bruid, eene kleindochter van prinses Marianne der Nederlanden, telt bijna 18 jaren; prins Hendrik XVIII, haar bruidegom, is 39 jaren oud en sedert drie jaren vleugel-adju dant des keizers. Het huwelijk van hertog Johan Albert van Meck lenburg-Schwerin, met prinses Elisabeth van Sak- sen-Weimar, dochter van prinses Sofie der Neder landen en nicht der keizerin, wordt i hat aan staande najaar voltrokken. De keizer is in het bezit gekomen van het origineele handschrift van het gedicht „DieWacht am Rhein," dat Max Schulchenburger in 1840 te Burgdorf (kanton Bern) dichtte, waar hjj het ten geschenke gaf aan een vriend, den houtvestei Manuel. Deze bood het nu te koop aan en de Duit. sche gezant te Bern werd de eigenaar, die het den keizer aanbood als een geschenk, hetwelk Z. M. met ingenomenheid aanvaardde. Groot-BritannlS. Bij uitgravingen voor de plaatsing va en gas- houder op het terrein van eene gasfabriek to Brigg in het Engelscho graafschap Lincoln, is een vaartuig gevonden, een oud-Britsch schip. Het (jnt ui| één massief stuk eikenhout gehouwen te zijn; <j9 boom, die daarvoor gediend heeft, moet van onge wone grootte en omvang zijn gewees;laar het vaartuig binnenwerks 48 voet lang, 4 voet en 4 duim breed en 2 voet en 9 duim diep is. Op het eiland Skye, bij de Schotsche kust, weigeren de boeren voortdurend, huur of belasting te betalen. Zij zijn thans reeds twee jaar ten ach teren. Brandstichting komt er gedurig voor en nie mand wil tegen de brandstichters getuigenfleggen. De landheeren beginnen thans te weigeren grond belasting te betalen, daar de regeering hen niel bijstaat in het innen van hunne pachten. Koningin Victoria heeft te Liverpool de ten toonstelling geopend. Zij werd door he: rik met geestdrift begroet. Het Kaapsche Parlement heeft de afschaffing der accijnzen gedecreteerd. Het Kaapsche ministerie stelt thans de heffing van eene inkomstenbelas ting voor. Griekenland. Uit Athene wordt thans geseind dat Papamicba- lopoulos, dien men reeds met een Kabinet gereed waande, ten laatste toch de opdracht heeft afge wezen om een Kabinet te vormen, omdat hij het niet eens is met den koning, die slechts een voor- loopig ministerie wenscht, belast met do aak om de Kamer bijeen te roepen, en dat de koning daarop den heer Valois ontbood, wien het gelukt is een nieuw Kabinet tot stand te brengen, waarin generaal Petzemas de portefeuille van oorlog, M -lalis die van marine en Louriotis die van buitenlandsehe zaken aanvaarden. De ministers begaven zich reeds naar het paleis des konings, om den eed af te leggen, Volgens te Londen ontvangen berichten, welke in een telegram aan de „Köln. Zeitung' worden medegedeeld, zou de krjjgslust merkelijk bedaard zjjn, niet alleen in Griekenland, maar nk onder de Grieken te Odessa, die tot dusver het jverigste om oorlog riepen. Ook zou zich de uitwerking der blokkade door de internationale vloot reeds to Athene doen gevoelen. De onafhankelijke Grieksche bladen keuren, bljjkens dezelfde berichten, eenparig de houding van Delyannis af en betichten hem van landverraad, terwjjl de ministerieele bi..den den koning aanvallen, hem beschuldigend dat hij Delyan nis' oorlogsbeleid tegenwerkte. Te St.-Petersburg is men intusschen met de dwangmaatregelen der groote mogendheden weinig ingenomen. Eenige dagbladen meenen dat het Enge- lands voornemen is, om Griekenland te vernederen en betreuren het, dat Rusland er toe medewerkt om dat doel te verwezenlijken. Zij zeggen dat Rusland zich alsnog moest terugtrekken uit de blokkade, welke Griekenland slechts kan verbitteren en tot eene onherroepelijke scheuring moet leiden, omdat elke weg tot eervollen terugtocht is afgesneden. Evenwel beginnen, naar men in goed onderrichte staatkundige kringen verzekert, meer rationeels denkbeelden de bovenhand te krijgen. Spanje. De „Gaceta" bevat een besluit, waarin machti ging verleend wordt voor de uitgifte op den 25sten Mei van twaalfhonderd-veertig-duizend hypothecaire schuldbewijzen voor Cuba, elk groot 500 peseta'5 nominaal, tegen 87 pet. De interest zal 6 pet. be dragen. De schuld zal in 50 jaar aflosbaar zjjn en dienen voor de conversie der Cubaansche schuld. Aan de deur van een klooster te Loyola is door de gendarmerie een jongmensch gevat, die eene flesch petroleum, een mes en eene revolver bij zich had en brand scheen te willen stichten. Een officieel telegram uit Manilla, te Madrid ontvangen, bericht dat den 29sten April op he" eiland Yap de Spaansche vlag geheschen is door de bemanning van twee oorlogsschepen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2