buitenland. tractaat in Nederland ondervindt, en in de ver onderstelling dat misschien later eene internationale regeling van het bedoelde onderwerp tusschenalle .staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berlijn niet geneigd, om den wille van laatstbedoeld trac taat, de thans bestaande voortreffelijke verhouding tusschen Berlijn en 's-Gravenhage eenigszins in gevaar te brengen. De directie der „Nieuwe Afrikaansche Han delsvennootschap" deelt ons mede, dat over het afgeloopen jaar geen dividend kan worden uitgekeerd. Niettegenstaande op den handel reeds verlies te constateeren was, meent de directie, in overleg met de commissie van toezicht, niet te moeten afwijken van het systeem op de bezittingen der kust. Dit is te meer noodig, omdat ten gevolge van steeds grooter geworden concurrentie grootere uitgaven voor installatie en factorijen vereischt werden. Door een en ander bedraagt het verlies f 400,000, waar mede werd voorgesteld de reserve-rekening te ver minderen. Behalve het volle kapitaal der vennootschap, groot twee millioen gulden, bedraagt de reserve nu nog f 100,000 en is de assurantie-reserve tot ruim f 120,000 geklommen. (N. R. C.) Tot architect der nieuw uit te voeren haven werken te Vlissingen is benoemd de heer J. B. Theuns, opzichter der havenwerken te Stavoren. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, arriveerde 10 Mei te Southampton de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Mei Lizard; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 11 Mei; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Marseille. Z. M. heeft den heer J. M. L. Yan Bronkhorst, hofmaarschalk des Konings, eervol ontheven van de gelijktijdige waarneming der functie van kamer heer-ceremoniemeester en deze opgedragen aan mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque, nieuw hofmaarschalk van Z. M.den heer J. H. Keun benoemd tot tijdeiyken eersten drogman bjj Zr. Ms. gezantschap te KonstantinopelF. J. Henderson te 's-Hage, voor den tjjd van één jaar, benoemd tot hoofdopzichter in 's Rijks krankzin nigengesticht te Medemblik; den luit. ter zee -2de kl., J. G. A. Goedhart, op zijn verzoek, eer vol uit den zeedienst ontslagen; den heer M. Knufman, gewezen lsten commies op het resi dentie-bureau te Bengkalis (Sumatra's Oostkust), laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen; den kolonel D. F. K. Hardenberg, commandant van het 7de regiment infanterie, benoemd tot generaal-majoor, comman dant der 2de divisie infanterie, adjudant in buiten gewonen dienst. Gemengd Nienw*. In eene tapperij binnen deze gemeente is ontvreemd een gouden horloge met dito ketting, vermoedelijk door een haveloos gekleed persoon, middelmatig van lengte, met rood aangezicht en zwaren knevel. Bij zijne aanhouding werden bedoelde voorwerpen niet bij hem gevonden, zoodat het ver; moeden voor de hand ligt dat hij een en ander verkocht of in bewaring gegeven heeft. Degenen, die hieromtrent eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan het commissariaat van politie te vervoegen. Op den Amstelveenschen weg bij Amsterdam zakte een man ineen, die van aalmoezen leefde. Hij was onmiddellijk dood. In een heerenhuis op de Keizers- gracht te Amsterdam, waar men aan het ver huizen was en een gasfitter de kronen had afge draaid, heeft gisteren tegen den avond eene hevige gasontploffing plaats gegrepen, doordien een kruiers knecht met eene brandende kaars een vertrek was binnengegaan, alwaar de niet afgesloten leiding het gas had doen ontsnappen. De houder van het licht, die naar het lek zou gaan zoeken, sloeg bij de ontploffing tegen den grond en moest, aan handen en hoofd verwond, ter verpleging naar het Gasthuis gebracht worden. Hjj verkeert echter buiten gevaar. Wegens een geval van hondsdolheid, dat zich te Rheden heeft voorgedaan, moeten de honden in Arnhem en omstreken gedurende 4 maanden gemuilkorfd worden. Uit Mauritius wordt gemeld dat het Engelsclie stoomschip „Hilston" een cycloon heeft doorgestaan, waardoor het belangrijke schade leed. De luiken werden ingeslagen en door het indringende zeewater werd de lading beschadigd. Alles wat zich op dek bevond, werd overboord geslagen. Ook de „Royal Sovereign" is er geheel masteloos binnengeloopen. De verschansing en stutten, benevens al wat zich op dek bevond werd ook van dit schip over boord geslagen. De lading is beschadigd. Te Derby, in Engeland, is reeds een prachtige, eerst eenige weken geleden geopende schouwburg afgebrand. De brand ontstond door eene ontploffing van gas achter de schermen. Hjj brak niet gedurende eene voorstelling uit, maar er waren toch ongeveer tweehonderd personen in het gebouw. Een werkman vond den dood door het instorten van het dak en een der tooneelspelers stikte in de kleedkamer door den rook. De stad Minsk is voor een deelin de asch gelegd500 huizen werden vernield. In Zwitserland z ij n de vorige week zulke nachtvorsten voorgekomen, dat groote schade aan wijnbergen en vruchtboomen is toegebracht. In Thurgau daalde de thermometer zelfs tot 14 graden Fahrenheit onder het vriespunt. Uit Keulen wordt van gisteren ge meld: Een geweldige rookkolom verhief zich even vóór zevenen aan de overzjjde van den Rijn en werd naar het zuidwesten over onze stand gedre ven. Vele wandelaars en inwoners onzer stad meen den aanvankelijk dat het onweerswolken waren, welke den lang gewenschten regen brachten, maar spoedig bleek dat de zwarte massa uit rookwolken bestond, welke van een buitengewoon grooten brand afkomstig moesten zijn. En zoo was het ook. Een groot oliepakhuis aan het station van den Köln Mmdener spoorweg, waarin en waaromheen vele vaten petroleum en machine-oliën opgestapeld lagen, was in brand geraakt. De gansche voorraad, benevens een schuur tot berging van materialen, werden eene prooi der vlammen. Het station en de kazerne der kurassiers hepen ook gevaar en men had alle mogelijke voorzorgen genomen om het vuur af te weren. De brandweer uit Deutz was spoedig aanwezig; ook de brandweer van Keulen weerde zich dapper. Vele officieren en manschappen der in Deutz in garnizoen liggende pioniers en kurassiers hielpen eveneens. Tegen acht uren was het geheel eene vuurzee, waarin het knetterde, knalde en siste alsof dozijnen locomotieven naast elkaar stonden en stoom uitlieten. Beneden zag men niets dan vuur en drie a vier voet hooger verbreidden de rookwolken een zwarten nacht. Het spoorwegverkeer naar het station en naar Keulen, is door den brand niet verhinderd. Duitschland. De „Köln. Zeit." verneemt uit goede bron dat het voornemen der Beiersche ministers, om koning Lodewijk door eene staatsleening uit zijne finan- tieele moeilijkheden te redden, ten gevolge van het verzet der katholieke partij in den Land dag, is opgegeven. Evenwel zijn op verlangen der schuldeischers de processen tegen de koninklijke kas tot Juli verdaagd. Het ministerie heeft nu den koning nogmaals aangeraden het bouwen te staken, zijn hofstaat te beperken en de kostbare tooneel- voorstellingen af te schaffen. Op dezen grondslag gelooft men dat eene regeling der moeilijkheid ook zonder hulp van den Staat zeer goed mogelijk is. Uit Chemnitz wordt intusschen aan de „Frank furter Zeit." geschreven dat de treurige toestand der Beiersche kabinetskas reeds vele industrieelen in groote verlegenheid heeft gebracht. Zoo heeft onder anderen de directeur der wereldberoemde fabriek ▼an Saksisch porselein te Meiszen den koning van Beieren op goed vertrouwen voor 300,000 mark aan porseleinen vazen en tafelserviezen geleverd, zonder nog eenige betaling ontvangen te hebben. Daar de directeur tegen zijne instructiën heeft ge handeld, door dit krediet te verleenen, is hij met zijn particulier vermogen voor de schade aansprakelijk. Koning Lodewijk zou in het laatst van de vorige week te Munchen komen, om met de ministers te confereeren. Hij bestelde een extra-trein, liet dien anderhalven dag wachten, en bleef ten slotte toch weg. Men zal zich op die wijze wel genoodzaakt zien eene beslissing te nemen zonder den koning. Bovendien moet de gezondheid des konings zorg baren. Hij lijdt aan zenuwaandoeningen. Een pro fessor uit Weenen is ontboden. Groot-BritaiinlA In het Lagerhuis zeide gisteravond de heer J, Bryce, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken dat Engeland en Griekenland niet in staat van oorlog verkeeren en dit evenmin tusschen de andere mogendheden en Griekenland het geval is. De blok kade is wat men een „blocus pacifique" noemt. Verder deelde hij medelo. dat de handelsover- eenkomst tusschen Engeland en Spanje geteekend is. Daarbij wordt aan Engeland de behandeling op den voet der meest begunstigde natie verleend. De Engelsche regeering, van hare zijde, vermindert het invoerrecht op wy'n van 30 alcohol-gehalte tot op 1 shilling per gallon; 2o. dat sir Henry Drummond Wolff niet in Egypte zal blijven, nadat hij met zijne rapporten gereed is en de onderhandelingen met Moekhtar- pacha afgeloopen zijn; 3o. dat de Russische vertegenwoordiger de ver wachte instructiën heeft ontvangen, en de commissie voor de Afghaansche grensregeling haren arbeid heeft hervat. In het Hoogerhuis legde lord Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, de briefwisseling betref, fondo Griokonland over. Hij verklaarde daarbjj, dat het streven moest zijn, om verstoring van den Europeeschen vrede te verhoeden. De laatste rede voering van den minister Delyannis had het bewijs geleverd dat bij de Grieksche regeering het voor nemen tot ontwapening niet bestond. De verstand houding onder de mogendheden bleef gelukkig be waard. De afzonderlijke handeling van Frankrjjk heeft zonder twijfel hetzelfde doel, namelijk: eene vredelievende oplossing. Oostenrijk, Italië en Duitsch- land zijn het met Engeland eens. Gezamenlijk, met de handelingen van Frankrijk die gelijke strekking hebben, hoopt de minister dat de pogingen der mogendheden zullen gelukken. Spunje. De zitting der Cortes is gisteren geopend met eene troonrede, welke door den minister-president Sagasta werd voorgelezen. Daarin uit de koningin haar vertrouwen dat het haar, met de hulp van het Opperwezen en voorgelicht door de wijsheid der Cortes, zal gelukken de welvaart van Spanje te verzekeren. De regeering wijdt hare bijzondere I aandacht aan het welzijn der werkende klasse, aan I de maatschappelijke, economische en handelsquaes-1 tiën en aan de koloniën. Een wetsontwerp zall worden aangeboden tot uitbreiding van het kies I recht en de individueele rechten, bij de Grondwet I voorgeschreven. De heer Martos is tot voorzitter gekozen. Telegrammea ATHENE, 10 Mei. Het bericht dat Rusland zich bij de blokkade aansluit, wekte hier groote verwon dering; reeds is een zeilschip aangehouden. Alle dagbladen raden der regeering aan, Turkije den oorlog te verklaren. De minister-president Delyannis had heden eens audiëntie bij den koning en volhardde bjj zijn be sluit om af te treden. De koning ontbood daarop! den heer Tricoupis, die de opdracht om een Kabinet te vormen van de hand wees, onder verklaring datl in een constitutionneelen staat als Griekenland, del keus der regeering moet uitgaan van de Kamer,I niet van den Koning. LONDEN, 10 Mei. NR. C.) De regeering derl Unie heeft tweeduizend man linie-troepen met ge-I schut te Cincinnati bijeengetrokken, om, zoo noodig! de plaatselijke politie en de militie bjj te staan.1 De overheid vreest dat er eene werkstaking zall uitbreken te Cincinnati, van waar de te Chicagcl gebezigde dynamietbommen afkomstig waren. 1^1 anarchisten te Cincinnati oefenen zich dagelijks nj den wapenhandel, evenals die te Nieuw-York. De troepen der Unie kampeeren in de nabijhe:!! van Cincinnati, waar het bestuur vijfhonderd bui-l tengewone konstabels heeft aangeworven. ROME, 10 Mei. Gedurende de voorgaande -*l uren kwam te Brindisi één geval van cholera n>6'| doodeljjken afloop voor, te Ostum 12 gevalle"- -I doodente Torre Santa Susanna 2 gevallen W ll doodete Venetie 9 gevallen en 3 doodente SaPI 1 geval en 1 doode. PARIJS, 10 Mei. De minister van marine, cJl heer Aube, is heden naar Brest vertrokken. De „Temps" meldt: Er loopt een gerucht i Athene volgens hetwelk het inloopen van de Soed-J baai door het internationale eskader niet worden toegeschreven aan het stormachtige wede» maar aan bevelen der mogendheden. De nieuwe Fransche leening is ongeil twintigmaal volteekend.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2