buitenland. Begunstigd door mooi weer mocht hunne onder neming zeer gelukkig slagen. Drie booten besomden gezamenlijk f 334 in 6 dagen. De groote zeilboot besomde f 104. Er werd besteed voor de levende krimpschelvisch f 5 a f 6 per snees a 20 stuks. Heden,. Maandag-ochtend is de vloot weder op de visschery uitgegaan. In don a f g e 1 o o p e n n a c h t k w a m h e t op het Ledig Erf te 's-Hage tot eene botsing tusi schen de politie en eenige nachtrumoermakers, in die buurt thuis behoorende, die door de dienaren tot rqetf werden aangemaand. De agent der nacht- politie werd daarbij door een kerel op den grond geworpen en met een degen of stuk van een sabel vrij gevaarlijk aan het hoofd verwond, terwijl de agent eerste klasse W. een steek in den arm kreeg, die, hoewel niet ernstig, hem nochtans belet dienst te doen. De dader, de 20-jarige C., is bekend en wordt vervolgd. De marktmeester te 's-Gravenhage, de heer P. Merts, werd gisterochtend op de straat door eene beroerte getroffen. Ofschoon hem zeer spoedig door den geneesheer Zandvliet geneeskun dige hulp werd verleend, bleek elke bijstand over bodig en de getroffene reeds overleden. Jaren lang was de overledene in dienst der gemeente, eerst bij de politie en later in zijne tegenwoordige be trekking en muntte hij uit door trouwe plichts betrachting. De Haagse he politie vestigt de aan dacht van de hotelhouders op eene knap burgerlijk gekleede vrouw, die zich noemt Cornelia Hendrika May, oud ongeveer 60 jaren, tamelijk lang en die eene geelachtige gelaatskleur heeft. Zij is gewoon haar intrek te nemen in de verschillende hotels en die te verlaten zonder haar logies enz. te betalen. Met reuzenkracht wordt thans de baan voor den Scheveningschen stoomtram der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij klaar gemaakt. Heele duinen worden genivelleerd. Verschillende lan derijen zijn bij minnelijke schikking onteigend. Men is nu gevorderd tot de landerijen van den heer J. Taal, gelegen achter het voormalige Victoria-hotel. Zaterdag-namiddag omstreeks kwart vóór vijven ontstond er door het in brand loopen van een zelffactor in de middelzaal van de spinnerij der firma Stroink Co. te Enschedee een hevige brand. De vlammen grepen dadelijk zoo snel om zich heen, dat aan het behoud der spinnerij niet meer viel te denken en de arbeiders genoodzaakt waren te ontvluchten, terwijl een der spinners zijn leven kon redden door van de derde verdieping uit een der ramen te springen. Hij viel bewusteloos neder en werd naar eene nabijzijnde woning ge bracht. Dadelijk werd geneeskundige hulp ontboden en verleend. Het bleek nu dat hij eenige uitwendige kneuzingen had bekomen. Eenigen tijd later kwam liij weder tot bewustzijn. Zijn toestand scheen des avonds buiten gevaar. Onderscheidenkleedingstukken der arbeiders zijn in de fabriek verbrand. De brand spuit van Lonneker gaf het eerst water. Aan de vereenigde krachtige werking der brandspuiten mocht het gelukken de omliggende gebouwen te vrijwaren en ook de nabijzijnde we very, welke reeds vuur begon te vatten. De spinnerij is geheel en al uit gebrand. Een 50- a 60-tal arbeiders zijn ten gevolge dezer ramp vooreerst zonder werk. Dit is de derde keer in een tijdsverloop van twintig jaren, dat deze spinnerij geheel is uitge brand; het vierkante muurwerk is telkens blijven staan, terwijl ook de stoommachine en stoomketel behouden bleven. De spinnerij was verzekerd bij de Beurs te Amster dam tot een bedrag van ongeveer f 170,000. (E. G.) Te Ruurloo heeft een ontzettend geval plaats gehad. Een slapend kind werd door een losgekomen varken uit de wieg gesleurd en doodgebeten. In Limburg zijn al de burgemees ters door de officieren van justitie aangeschreven, om de ingezetenen opmerkzaam te maken, dat het verboden is, Duitsche of Belgische koperen, bronzen en nickel munten in betaling te geven, en dat daarop in het vervolg streng zal worden gelet. Alweder is in Limburg in eene kapel ingebroken, nu te Kesseleyck, gem. Kessel. De dief heeft zich toegang tot de kapel verschaft, door het uitsnijden eener glasruit. Het offerblok was Dinsdag morgen verbroken en de gelden verdwenen. Er heeft een felle brand gewoed in de stalling van den paardenkoopman J. Can te Gulpen. Door de flinke hulp der brandweer, bleven de naastbij gelegen gebouwen gespaard. Tweepaar den en eene geit kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd te Brussel. Geveilde pcrccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 8 Mei ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf aan de noordzijde van de Breestraat No. 36, Sectie G, No. 1107, kooperH. Van Borselen q.q., voor f 5425; het huis in de Oosterpoort No. 5, aan de Oranje gracht Sectie C, No. 865, kooper P. C. Van Booren voor 310; drie huizen en erven in de Heeren laan buiten de voormalige Heerenpoort, alsmede een perceel bloembollenland, de huizen gemerkt Z, Nos. 107, 107a en 108, alles Sectie A, Nos. 1920, 1921, 2373 en 2374, kooper W. Van der Drift voor f 2700. Ten overstaan van den notaris mr. J. M. Gordon Een winkelhuis en erf met afzonderlijke boven woning aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat, nabij de Bakkerssteeg, No. 265, Sectie H, No. 2710, met uitgang door de poort naar den Ouden Rijn, Sectio H, No. 714, in bod gekomen 3450, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. C. H. P. KlaverwijdenHet heerenhuis en erf aan de oost zijde van de Heerengracht No. 53, Sectie C, No. 1437, in bod f 5500, niet verkocht het pakhuis en erf achter het voorgaand perceel aan de westzijde van de Langstraat No. 24, Sectie C, No. 1436, in bod f 500, niet verkocht; het winkelhuis en erf aan de westzijde van het Rapenburg, aan den hoek der Meutjessteeg No. 31, Sectie'F, No. 710, in bod ƒ4000, niet verkocht. Oroot-BritannlS. Uit Candia wordt geseind dat by keizerlijk besluit de opening der Algemeene Vergadering tot 12 Juli a. s, is uitgesteld. Op het eiland heerscht rust. De Engelsche pantserschepen ..Neptune" en „Carys- fort," en de Italiaansche „Maria Pia" en „Col- lonna" waren van den Piraeus in de Soeda-baai aan gekomen, met de Engelsche en Italiaansche gezanten. In Ulster heeft op eene bijeenkomst te Dun- gannon zekere heer Johnston verklaard, dat de Oranjemannen zich desnoods met geweld tegen de invoering dor „home-rule"-wet, mocht zij aange nomen worden, zouden verzetten. Hy voegde er zelfs bij, dat zjj, die 100,000 man op de been konden brengen, op steun uit Engeland en Schot land rekenden, en dat meer dan 1000 Engelsche officieren, en daaronder de bekende generaal Wol- seley, hadden aangeboden dat leger aan te voeren. Aan dit laatste wordt door onderscheidene bladen zeer getwijfeld. Het gerucht dat lord Rosebery door ver scheidene leden van het Kabinet tegengewerkt wordt, vindt in conservatieve kringen geloof. Griekenland. Het officiëele blad der regeering deelt mede dat de beweging der troepen niet als het bewijs eener oorlogszuchtige stemming moet beschouwd worden. De regeering heeft besloten om den vrede niet te verstoren en zal getrouw bljjven aan dit besluit. Evenwel is het noodig om niet onverschillig te zijn en maatregelen te nemen, indien anderen met de vijandelijkheden een aanvang maken. Ter versterking van Thessalië wordt daarom voor alle zekerheid het Atheensche garnizoen gedeelte lijk over land verzonden. In plaats vanteLaurium te worden ingescheept, zullen de troepen over Eleusis naar Oropo gaan en zich van daar naar Volo inschepen. Men gelooft dat de Grieksche vloot zich tusschen het eiland Euboea en het vasteland bevindt en het transport naar Volo zal geleiden. De eerste secretarissen aan de legatiën der vyf groote mogendheden kwamen Zaterdag-morgen bijeen tot onderteekening eener nota, waarin de blokkade der Grieksche havens wordt afgekondigd tegen de schepen die de Grieksche vlag voeren. De blokkade zou onmiddellijk na de aanbieding der nota van kracht worden. Die overhandiging had reeds des middags plaats. Blykens de verklaring in genoemde nota, strekt de blokkade zich uit van kaap Malea tot aan kaap Kolonaeus, en van het noordelijkste punt der Griek sche grens tot aan de Golf van Corinthe en langs de westkust. Van de eilanden wordt geene bijzon dere melding gemaakt. Tot dusver zyn in de Soeda-baai vereenigd 9 Engelsche oorlogsschepen met drie kanonneer- en drie torpedobooten, onder den hertog van Edinburg; 4 Italiaansche pantserschepen met twee advies jachten en zes torpedobooten onder den vice-admi- raai Martini; 2 Oostenryksche oorlogsschepen met twee kanonneerbooten en zes torpedobooten onder admiraal Spaun; een Duitsch pantserschip en een Fransche kruiser. De overige schepen zijn in de naburige wateren verspreid. Daaronder bevinden zich ook drie Russische oorlogsschepen onder bevel van admiraal Kasnakow. Telof rammen. ATHENE, 9 Mei. Het internationale eskader is hedenmorgen van de Soeda-baai naar de Grieksche wateren vertrokken. (Tweede Tel.) Het ministerie heeft zyn ontslag aangeboden. De koning weigerde het aan te nemen en schreef een brief aan den minister-president Delyannis, waarin hy verklaart dezen verantwoor delijk te achten voor den tegenwoordigen toestand van Griekenland. (Derde Tel.) Eene groote meeting werd heden op het „Plein der Constitutie" gehouden. Na oorlog zuchtige en heftige redevoeringen werd eene reso lutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op versterking van het leger, onder verklaring dat de koning van residentie moet veranderen en naar Larissa gaan. De menigte begaf zich vervolgens naar de woning van Delyannis, die eene redevoering hield, waarin hy zeide dat de regeering nimmer de ontwapening zou teekenen. Zij trok vervolgens naar de woning van Tricoupis, en noemde dezen een verrader en eerlooze. Ongeregeldheden werden niet gepleegd. BELGRADO, 9 Mei. Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor de Skoepchtsina bekend is, zijn 35 candidaten der regeeringsparty en 27 der oppositie gekozen. LONDEN, 9 Mei. De houding van Rusland wekt hier bezorgdheid. De „Times" stelt Rusland en Oostenryk aansprakelijk voor het geval dat de oorlog uitbreekt. De „Standard" vermeldt eene uitdrukking, die aan Bismarck wordt toegeschreven nl. dat„een koude wind uit het noorden over Athene waait." Alle bladen, inzonderheid de „Daily News raden aan met energie te handelen. De „Daily News verklaart dat een aanvallende oorlog door Turkije gerechtvaardigd zou zyn, ingeval van onmacht der mogendheden om de Grieken tot rede te brengen KONSTANTINOPEL, 9 Mei. De Engelsche ge zant Thornton viel gisteren van zyn paard en brak het linker-sleutelbeen. SMYRNA, 9 Mei. De Duitsche gezant te Athene v. d. Brincken, is aan boord van het Duitsche oor logsschip „Friedrich Karl" hier aangekomen en be geeft zich verder naar Konstantinopel. De „Friedrich Karl" keert naar de Soeda-baai terug. BAMBERG, 9 Mei. Gisteren is hier het huwelijk gesloten tusschen prins Albrocht van Waldeck Pyrmont en prinses Maria Louise van Hohenlohe Oeringen. WESEL, 9 Mei. De aanvoerder der laatste Duit sche expeditie der Oost-Afrikaansche Maatschappij luit. Schlüter, is hier gezond teruggekeerd. ROME, 9 Mei. Van gistermiddag tot hedenmiddag zyn te Venetië 10 cholera gevallen voorgekomen en 4 dooden; te Ostuni 10 zieken en 4 dooden; te Latiano 5 gevallen en te Torre Santa Susanna één sterfgeval. CANDIA, 9 Mei. De eskaders, welke hedenoch tend vertrokken, zijn wegens het slechte weder in de Soeda-baai teruggekeerd. BERLIJN, 10 Mei. Het Huis van Afgevaardigden heeft bij de derde lezing der afzonderlijke artikelen de kerkelijke wet onveranderd goedgekeurd, in den vorm, waarin ze bij de tweede lezing was gebracht. Bij de hoofdelijke stemming over degeheelewet werd deze met 260 tegen 108 stemmen aangenomen. LEIDEN, ÏO Dei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren la Celcius 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2° F.; 'smidd. 12 uren 11'C. 51.3 F.; 's namiddags 4 uren 13' C. 55.4* F. Noch bij de commissie van fabricage, noch bil B. en Ws. bestaat bezwaar tegen het toestaan mn het verzoek van M. J. W. Weeningh om een dam te mogen leggen in de sloot langs den Zoeterwoud schen singel, doch eerst nadat omtrent het bekend» voorstel van de Raadsleden De Goeje c. s. eene b slissing zal zijn genomen. Wel bestaat er bezwaar om aan R. Koekkoek

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2