N°. 8044. Dinsdag 11 Mei. A®. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Mei. LEIDSCH DAGBLAI) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTBNTTHN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De geachte predikant dr. W. Scheffer, van wien |het dezer dagen 25 jaren geleden was dat hij alhier Iztjne intrede by de Ned.-Hervormde gemeente deed, herdacht gistermorgen dit feit in de Pieterskerk. lEene aanzienlijke schare had zich naar genoemd (kerkgebouw begeven. De beminde leeraar besprak dit feest naar aanleiding van het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 16, vers 33 en daarvan deze moorden: „Maar hebt goeden moed," tevens op |duidelijke wijze den toestand schetsende der Ned.- ïerv. gemeente sedert de laatste 25 jaren. Na het uitspreken van den zegen, werd den jubilaris door gemeente staande toegezongen het 5de vers van Gezang 215. - Van prof. Kuenen's „Historisch-critisch onder- [zoek naar den oorsprong en de samenstelling van 'den Pentateuch en het boek van Jozua," zal weldra one Engelsche vertaling verschijnen, vervaardigd door mr. Philip H. "Wicksteed, met hulp van den [schrijver. Als inleiding zal in deze uitgave worden opgenomen een overzicht der geschiedenis van de [critiek over den Pentateuch, in den laatsten tjjd, irelke is geschreven met medewerking van prof. ([uenen. - Bij de heden gehouden openbare verkooping |van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, raren de prijzen 3-5, 18, 3.70 en 1.85. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der Icorrespondentie naar Banana (Congo), door middel [van het stoomschip „Afrikaan". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk "Woensdag namiddag om 5.42 bezorgd zijn. - De heer H. Van Beusichem, bouwkundige, [sedert ruim een jaar opzichter by den bouw van Hervormde kerk te Katwijk aan Zee, vertrekt nedio Mei naar Rusland, als technisch adviseur Dij de gemeentewerken te St.-Petersburg. In eene te Oudshoorn gehouden vergadering der [roei- en zeilvereeniging „Hollandia" is tot penning- neester der vereeniging benoemd de heer J. "W. C. Bloem en zulks in plaats van den heer jhr. mr. 3. B. Smissaert, die door vertrek ontslag had [verzocht, De jaarlijksche wedstrijd werd bepaald op Zater- hg 19 Juni a. s. In eene vergadering van de mede te Oudshoorn gevestigde IJsclub „de Rijnstreek" werd tot presi dent, ten gevolge van het vertrek van den heer Van Eeghen, benoemd de heer C. Korteweg te Hazerswoude, en tot bestuurslid voor de gemeente Oudshoorn de heer J. "W. C. Bloem. Aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop is, voor de door haar dezen zomer te houden rozen- «ntoonstelling, door den Raad van Boskoop eene gouden medaille geschonken. - Men meldt ons heden per telegraaf uit Den Saag dat de Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 18 Mei a. s., om halftwee. Men schrijft aan het „D. v. N." uit Den Haag, |dat Heemskerks verklaring vollediger had kunnen pjn. Had de Premier zijn volle hart uitgestort, dan [zou hij Donderdag bij zijne woorden hebben ge- dat het zijn voornemen is de Kamer te »tbinden, zoodra deze weigert met hem de nog Bief aan de orde gehouden Grondwetsherziening fct stand te brengen. Deze voorwaarde kan spoedig Jtrvuld zijn. 1 - Ter vergadering van de „Willem-Barendsz- ['-reeniging," te Amsterdam gehouden, is besloten T ontbinding en tot oprichting van een „Willem- ^endsz-fonds" om daaruit in gunstigen tyd nieuwe Wetenschappelijke reizen te laten dóen. Het Pool- Willem Barendsz" zal echter worden ver- Itoht en het batig saldo voor het fonds worden stemd. Hulde werd gebracht aan den voorzitter, den heer Rahusen, en aan de commandanten en officieren der expedition, in het bijzonder aan de nagedachtenis van Koolemans Beynen. Door de afdeeling Zeevaart van het Meteorologisch Instituut te Utrecht is een atlas samengesteld uit de op de reizen van de „Willem Barendsz" gedane meteo rologische waarnemingen. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. C." geseind Bij den Duitschen Bondsraad is een ontwerp-besluit ingediend, om aan de Nederlandsche vlag het recht van kustvaart te verleenen. Volgens de rijkswet van 1881 hebben alleen Duitsche schepen het recht ter uitoefening dezer vaart, maar kan het met toe stemming van den Bondsraad ook aan buitenlandsche schepen worden toegekend. Tot de vreemde vlaggen, die ter uitoefening van dat bedryf zijn toegelaten, behoorde de Nederlandsche vlag nog niet. Met het oog hierop zegt het „Montagsblatt"„Volgens de memorie van toelichting by het thans ingediende ontwerp-besluit, moeten er zich onlangs omstandig heden hebben opgedaan, wegens welke het voeg zaam wordt geacht, ook aan de Nederlandsche vlag de uitoefening der Duitsche kustvaart toe te staan. Nadere inlichtingen zyn er niet bijgevoegd en zullen eerst by de beraadslagingen in den Bondsraad worden gegeven." Naar ik hoor, is de aanneming van het voorstel om Nederland weder tot de kustvaart toe te laten, zoowel in de commissie van den Bondsraad, als in de voltallige vergadering van den raad volkomen verzekerd. De Rijksdag heeft in deze aangelegenheid geen beslissende stem, zoodat de zaak beslist is zoodra zij door den Bondsraad wordt goedgekeurd. De Duitsche regeering is voorts thans toegetreden tot het voorstel van Nederland om een internatio naal congres te houden, met het doel gemeenschap pelijke maatregelen te nemen tot het tegengaan van den handel in sterken drank by de visschers- vloten op de Noordzee, en heeft twee commissarissen benoemd,die het congres, hetwelk op 10 Juni in Den Haag aanvangt, zullen bijwonen. Tot dusver had de Duitsche regeering zich zeer gereserveerd gehouden tegenover het Nederlandsche voorstel, doch thans toont zy zich geneigd om in goede overeenstemming met Nederland, deze aangelegen heid tot een einde te brengen. Het stoomschip „Madura," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 9 Mei; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 9 Mei;de„Edam" is 7 dezer van Amsterdam te Nieuw-York aange komen; de „Oranje-Nassau" arriveerde 1 Mei te Paramaribo van Amsterdam en 8 Mei te Trinidad en vertrok van daar 8 Mei naar Curasao; de „Prinses Marie" vertrok van Batavia naar Amster dam 8 Mei; de „Prins Maurits" vertrok 25 April van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 9 Mei; de „W. A. Scholten" vertrok 8 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd: by den grooten staf, tot luit.-kol., en zulks voorloopig op het traktement aan zyn tegenwoordigen rang verbonden, 's Konings adj., den majoor A. C. baron Bentinck, van dien staf; by het wapen der artillerie, bij het 3de reg. veld artillerie, tot kolonel en commandant van het corps, den luit.-kol. C. L. Doorman van het 1ste reg. veld-art.; bij het 1ste reg. vest.-art., tot com mandant van het corps, den luit.-kolonel W. Beije- rinck; tot luit.-kol., den majoor J. A. Van Otterloo; tot majoor, den kapt. L. E. W. De Munninck, allen van het corps; bij het 2de reg. vest.-art. tot kapt., den lsten luit. G. A. Van Steel, van het corps pontonniersby het 3de reg. vesting-art. tot majoor, den kapt. P. J. In de Betou, van het 2de reg. vesting-artilleriebij het 4de reg. vesting-art., tot kolonel, den luitenant-kolonel H. W. Van Marle, commandant van het corps; tot kapt., den lsten: luit. A. B. C. baron Van Hemert tot Dingshof, van het 3de reg. vesting-artillerie; by het corps pontonniers, tot luitenant-kolonel, den majoor A. Romswinckel, commandant van het corps; de kolonels J. W. J. Zegers Ryser, commandant van het 3de reg. veld-art., en F. M. Collard, comman dant van het 1ste reg. vest.-art., op hunne aan vragen, op pensioen gesteld en voor ieder hunner bepaald op 2100 'sjaars; benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, mr. W. C. Jansma Van der Ploeg, candidaat-notaris en advocaat te 's-Graven- hage, en bepaald dat de notarieele standplaats te Overschie, opengevallen door de benoeming van mr. H. M. C. Poortman tot notaris te Schiedam, niet zal worden vervuld. Gemeagd Nl«nwa> De arrondissements-rechtbank te 's-Hage heeft de handeling van den groothandelaar in gedistilleerd K., te Leiden, die, hoewel geen vergunning hebbende tot verkoop in het klein, een halven liter cognac afleverde met de bedoeling den koopprijs later tegelijk met nieuwe bestellingen te verrekenen, aangemerkt als drankverkoop in het klein zonder vergunning. Te dier zake is de grossier veroordeeld tot 25 boete. Eene dienstbode, die zich door het bedrieglijk opgeven van den naam harer vroegere meesteres zonder betaling in een winkel kleedjes liet ter hand stellen en die zich bovendien door een ander den z. g. dienstboden-godspenning liet uitbetalen zonder later in dienst te komen, is wegens beide feiten van oplichting, met aanneming van verzachtende- omstandigheden, veroordeeld tot eene maand cellulair. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand April 5908.54, het goederenvervoer ƒ372.801/, en aan diversen 445.61, zijnde over het totaal 8.01 per dagkilometer. Door het gerechtshof te Amsterdam- is arrest gewezen in de zaak van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, tegen de Spoorweg maatschappij Leiden—Woerden, wegens de door do laatste aan de eerste verschuldigde vergoeding voor het medegebruik van het station te Leiden. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij was al. by het Hof in hooger beroep gekomen van een interlocutoir vonnis der rechtbank te Utrecht, dd. 9 Sept. 1885. Dit vonnis is in zoover door het Hof vernietigd, dat de Maatschappij Leiden Woer den veroordeeld is om aan de Holl. Spoorwegm. voor kosten van uitbreiding van het station Leiden- te betalen 117,149.78'/, in plaats van de daarvoor gevorderde 287,547.15'/,. Voor meerdere exploi tatie-kosten was gekapitaliseerd gevorderd 192,000. Hieromtrent verklaarde het Hof de verwering der Maatschappij Leiden Woerden juist en besliste dat de bepaling van dien schadepost terecht is onderworpen aan het oordeel van deskundigen. Verder verklaarde het Hof zich onbevoegd kennis te nemen van de overige in rekening gebrachte schadeposten (f 90,000 voor eventueele latere uit breiding en 12,000 voor mogelijke ongelukken), waarover eerst de lagere rechter zich moet uit spreken, en wees de zaak terug naar de rechtbank, te Utrecht, ter benoeming van deskundigen. Men schrijft ons uit Katwijk aan ZeeDoor windstilte verhinderd, werd in de vorige week zeer weinig visch aangebracht. Op ééne schuit na, is de geheele vloot aangekomen. Ze besom-le van 14 tot 110, doch meestal van 30 tot 60 in 5 dagen. De garnalenvisschers begaven zich met hunne kleine bootjes op de schelvischvangst.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1