N°. 8043. Maandao ÏO Mei. A0. 1888. feze Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Mei. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incau- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Van onzen stadgenoot den heer J. Rinkes Borger is bij den heer R. P. Zjjlstra te Joure in het licht gekomen een geschrift, getiteld„De Boterquaestie." Daarin spoort de schr. de oorzaken na van den achteruitgang en de malaise in den boterhandel. Hij komt daarbij tot de slotsom dat de belangrijke en aanhoudende prijsverhooging der boter ten ge volge had: Ten eerste. Dat in ons land de zorg voor de bereiding verminderde, daardoor de kennis dier be reiding achteruit is gegaan en een en ander vermin dering van qualiteit ten gevolge had. Ten tweede. Dat terzelfder tijd in verschillende landen een streven is ontstaan om uit de boter- industrie meer voordeel te trekken door ze uit te breiden en door de qualiteit te verbeteren. Ten derde. Dat men in Nederland er in geslaagd is, tijdelijk veel voordeel te trekken uit de toe nemende vraag naar boter, en wel door de quan- titeit te vermeerderen met behulp van verschillende knoeierijen, en eindelijk: Ten vierde. Dat is ontstaan en krachtig ontwik keld de kunstboter-industrie, welke het debiet van de natuurboter belangrijk heeft verminderd, en wel voornamelijk door het verkoopen van kunstboter onder den naam van natuurboter. Het Nederlandsche product is, zegt hij, achter uitgegaan, ingehaald en voorbijgestreefd, en wij hebben dat te danken aan: Vermindering van qualiteit door stilstand en achteruitgang op het gebied der boterbereiding. Door onverantwoordelijke lichtzinnigheid in den boterhandel. Ofschoon een voorstander van zuivelfabrieken, meent de schr., dat verbreiding van kennis aan de opwekking moet voorafgaan; en, daar hij van de boeren en vooral van de boerinnen geen verbetering verwacht, moeten kapitalisten voorgaan. „Door be langhebbende kapitalisten," zegt hq, „worden zoo spoedig mogelijk opgericht vakscholen voor zuivel bereiding. Het initiatief daartoe worde genomen door de maatschappijen van landbouw. Aan het hoofd dier scholen worden geplaatst mannen met den titel van inspecteur, die practisch en theore tisch doorkneed zijn in de zuivelbereiding en die het bestuur en het oppertoezicht van de scholen op zich nemen. Bij het mededeelen van kennis worden ze bijgestaan door personen, die de ver schillende onderdeelen van de zaak practisch, maar grondig verstaan. Met het oog op de onmogelijk heid om binnen betrekkelijk korten tijd de geheele boterindustrie naar fabrieken over te brengen zqn de inspecteurs verplicht om in de provinciën waar zij gevestigd zijn, en voor zoover zij daartoe in staat zijn, de boterbereiders, die er om vragen, met raad en daad bij te staan. Zoo veel mogelijk staan al de scholen in het geheele rijk in onder linge relatie om door samenwerking de algemeene kennis der zuivelbereiding uit te breiden. Die scholen zullen de noodige krachten kunnen vormen om de Nederlandsche boterbereiding afdoend te verbeteren. »'k Erken, dit plan is omvangrijk, maar, als vjand van halve maatregelen, aarzel ik geen enkel oogenblik met het uit volle overtuiging aan te bevelen. „De quaestie is van groot belang voor onze na tionale welvaart en ook voor onze nationale eer, want nog bezitten wq in onze prachtige weilanden, in ons uitstekend melkvee, in onze gunstige ligging voor het wereldverkeer voorrechten, waarin geen land ter wereld ons overtreft, voorrechten die ons in staat stellen op het gebied der boterindustrie bovenaan te staan, maar daarvoor is onbetwistbaar noodig „Eene afdoende bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, en „Eene ingrijpende verbetering van de boterbe reiding." We ontvingen hedenmiddag per Nederlandsche mail nog enkele Indische bladen van 31 Maart tot en met 7 April. Ter beantwoording door Nederlandsche stu denten, zqn heden ook door de universiteit van Amsterdam prijsvragen uitgeschreven, drie in getal, van de faculteit der godgeleerdheid, der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 8 Mei 1887. De Eerste Kamer heeft heden, na verschil lende replieken, en nadat zoowel de minister van binnenlandsche zaken als die van Financiën ver zekerd hadden dat geen voordeeliger aanbiedingen gedaan of te verwachten zqn, de conversiewet aan genomen met 23 tegen 10 stemmen. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp tot bevordering der verdeeling van Mark- gronden, hetwelk werd aangenomen met 23 tegen 5 stemmen. De kamer is hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Te Amsterdam zqn tot arts bevorderd de heerenG. M. Kruimel en B. Snellen doctorandi W. Prins en F. L. M. Schut, cand.-artsen. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Mei van Marseillie. Z. M. heeft den heer A. Pruys Van der Hoe ven, laatstelijk gouverneur van Atjeh, benoemd tot lid van den Raad van Neerlandsch Indië. Telegrammen. ATHENE, 7 Mei. De opperbevelhebber der Griek - sche troepen in Thessalië, generaal Sapundsaki, meldt dat de Turken hunne troepen langs de gren zen te zamen trekken, en acht een inval op Grieksch gebied waarschijnlijk. Generaal Sapundsaki heeft daarom bevolen dat de troepen, staande te Volo en Vlastino, met geforceerde marschen naar La- rissa moeten oprukken. Het officiëele blad zal hedenavond een decreet openbaar maken, waarbij het garnizoen van Athene bevolen wordt naar Thessalië te trekken. De in Calamata en Sparta liggende troepen gaan naar Athene. In de haven van Phalerum is een Turksch oorlogsschip ver schenen. BERLIJN, 7 Mei. Niet alleen dat de oorlog tus- schen Griekenland en Turkije als onvermijdelijk beschouwd wordt, twijfelt men bovendien of men hem wel tot deze twee mogendheden zal kunnen beperken. Turkeije heeft aan Griekenland een ultimatum gezonden. De Grieksche troepen vertrekken naar de grenzen. ATHENE, 7 Mei. De zaakgelastigden van al de mogendheden blijven te Athene, en het feit dat de Russische zaakgelastigde niet vertrokken is, heeft volstrekt niet de beteekenis van oneenigheid onder de mogendheden. In tegendeel wordt verzekerd dat de mogendheden het eens zijn geworden over het uitvaardigen binnen zeer korten termijn van eene proclamatie, waarin wordt verklaard dat alle Griek sche havens zullen geblokkeerd worden, en onmid dellijk maatregelen zullen worden genomen om eiken aanval der Grieksche vloot te beletten. PARIJS, 7 Mei. Het duel tusschen Rochefort en De Portalis heeft heden plaats gehad. Vier kogels werden gewisseldniemand werd echter gekwetst. De onderhandelingen tusschen de arbeiders en de mqnmaatschappq te Decazeville duren voort en men hoopt tot eene bevredigende oplossing te geraken. ROME, 7 Mei. Te Vicenza kwamen gisteren 12 cholera-gevallen voor en 5 lijders overleden. LONDEN, 8 Mei. De „Times" bespreekt den toestand in Griekenland. Wanneer de minister Delyannis zegt het blad hardnekkig blijft, zal zonder twijfel de terugroeping der gezanten spoedig door onmiddellijke dwangmaatregelen wor den gevolgd. Daarbij heeft men te kiezen tusschen een blokkade der Grieksche havens of het opheffen der beperkingen, welke het vrije optreden van Turkije belemmeren. Wanneer de mogendheden zich niet om Grieken- lands toekomstige welvaart bekommeren, zouden- zq kunnen volstaan om den Turken de vrqe hand te geven. De Porte zou volkomen in haar recht zqn als zq de Grieken te land en ter zee aanviel. Alleen een bombardement van Athene zou als een ramp voor de geheele beschaafde wereld moeten beschouwd worden. In het belang van Griekenland zouden echter de mogendheden eerder tot eene klokkade der Griek sche havens overgaan en het den Grieken overlaten om hun geluk met de Turksche troepen aan de grenzen te beproeven. Mocht de oorlog uitbreken, dan zullen de mogendheden er naar streven om dien tot Griekenland en Turkije te beperken. Een korte en beslissende oorlog ware dan wenschelijk. ATHENE, 8 Mei. Gisteren te middernacht richtte do Ottomaansche gezant tot de Grieksche regeering eene nota, waarin hq verklaarde dat, aangezien de vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk,. Engeland en Italië vertrokken waren, en tot dit vertrek in het belang van het Turksche Rqk be sloten was, hq volgens zqne instructiën ook zou- vertrekken. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 13' Celcius 55.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8 F.; 'smidd. 12 uren 20 C. 68' F.; 's namiddags 4 uren 21° C. 69.8* F. Marktberichten. Leiden, 8 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 6.70 a f 7.20 Zomertarwe 6.20 a 6.60. Rogge 5 H. L. Winterrogge ƒ5.50 a f 5.70. Zomer- rogge f 5.a f 5.40. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 3.70 a f 4.30 Chevalier-geret f 4.40 a f 4.70. Haver 6 H. L. Zware Haver f 3.80 a f 4.25. Lichte Haver f 3.a f 3.70. Duivenboonen 2 hectol. f 6.80 a f 7.40. Psar- denboonen 2 hectol. f 6.a f 6.70. Boter: 11380 kg. Graaboter, late qualit. 1/4 vat f 30. a 52; Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f a f Graaboter late qualit. per kilogr. f 0.75— a f 1.30—; Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 11000 dubb. hectol., f 0.19 a f 0.23. Vervolg der vergadering van de Statistiek-vereeniging.) Nog een zeer gewichtige vraag is het: Is er volgens de wet boek gehouden. Spreker zal niet spreken over de wijze waarop dit geschiedt; in alle groote steden zqn op het oogenblik mannen, die zich bezig houden met het maken van boeken. Het tot stand komen der accoorden moet zeer verzwaard worden. Het aantal der gestelde bespottelijke vragen zoude nog vermeerderd kunnen worden, hjj wil echter alleen te kennen geven dat de statistiek der faillis sementen, zooals zq thans is bepaald slecht mag genoemd worden. De heer Beau jon verzocht den heer Goudsmit dit onderwerp meer concreet te behandelen en zelf een schriftelijk schema van zoo danige statistiek te geven. De heer Goudsmit be looft zulks te doen. Ten slotte deelde de voorzitter mede een vraag van Amsterdam, dat er door het Genootschap een onderzoek worde ingesteld naar de verhouding tus schen inkomstenbelasting en huurwaarde in verschil lende steden. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Na afloop der werkzaamheden werd, zooals ge woonlijk, een gemeenschappelijke maaltijd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1