smaakte haar vijfjarig zoontje behouden op het droge te brengen. Giste middag z ij n op den Holland- schen Spoorweg op de nieuwe brug viaduct) by de Trekvaart te 's-Hage twee ledige veewagens uit een goederentrein van Amsterdam ontspoord. De wagens vielen dwars over den weg en ver sperden daardoor het verkeer. Persoonlijke onge vallen hadden niet plaats. De schade aan weg en voertuigen is gering. Door schipper Knoester, te Sche- veningen, is een stuk van den monitor „Adder" opgevischt, zjjnde een stuk van een paal, waarop met gele bies was geschilderd en waarin was ge brand het woord ADDER. Uit Rotterdam wordt aan het mete orologisch observatorium te Utrecht het volgende geschreven, dd. 4 Mei: „Gisterochtend is door ons een, voor zoover wjj weten, tot nog toe ongezien luchtverschijnsel waar genomen. „Te ongeveer l3/t uren vormde zich op tamelijk grooten afstand om de zon een lichtende cirkel. Aan de buitenzijde was hij zoo sterk verlicht, dat wjj er nauwelijks tegen in konden zien, terwijl naar de binnenzijde het violet, het blauw en verder eene flauwe aanduiding der verdere kleuren van den regenboog zichtbaar waren. Het verschijnsel was ongeveer een uur zichtbaar en verflauwde toen langzamerhand." Ook te Utrecht is op den 3den Mei van 10 u. 55 m. tot 12 u. 29 m., en op de Delle den lsten Mei een prachtig gekleurde en zeer ontwikkelde zonnering waargenomen, die, zooals men weet, ont staat door flsdeeltjes, in de lucht zwevende. (U. D.) Een bejaard heer uit Dordrecht, die gistermorgen om 10 uren met den exprestrein aan het station Beurs te Rotterdam aankwam, met het oogmerk om zijne kinderen te bezoeken, is in dat station plotseling overleden, men vermoedt ten gevolge van eene beroerte. Toen men den reiziger onder aan de trap liggen vond, was het leven reeds •geweken. Het lyk is eenigen tjjd later per rader- baar naar het huis van zijn schoonzoon, den heer V., aan de Nieuwehaven, gebracht. Te Haarlem is gisteren brand uit gebroken in de bakkerij van A. W. Terpoorten, in de Breesteeg, ontstaan in een hoop krullen, die bij den oven waren neergeworpen. De politie, die onmiddellijk met haar slangenwagen aanrukte, was den brand binnen een uur meester. De schade is vrij aanzienlijk De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis dat volgens mededeeling van den geneeskundigen inspecteur voor Noord-Holland, de mazelen in die gemeente hebben opgehouden epidemisch te heerschen. Bij de begrafenis van een meisje, uit de Rozenstraat te Amsterdam, moest de politie de orde handhaven en den lijkstoet naar het kerk hof „de Liefde" volgen, omdat het volk met steenen wilde werpen naar de vigilante, waarin de vader was gezeten. Ten nadeele van een bewoner der St.-Anthonie- breestraat aldaar werd een diamant, ter waarde van omstreeks f 70, gestolen. In het Buiten-Gasthuis is er een werkman opge nomen, wiens rechterarm geheel verbrijzeld was. Door het breken van het touw der heimachine, was het blok met alle kracht op dat lichaamsdeel neergekomen. In zijne pleitrede in zake het pro- ces-Bulkley stelde gisteren mr. Stipriaan Luiscius, voor requiranten optredende, zich, hoewel hy in menging van grootouders tusschen vader en kin deren afkeurde, allereerst ten doel licht te werpen op de edele drjjfveeren en het goede doel van mevr. Bulkley. Zij wilde eene tweede moeder voor de moederlooze kinderen worden. Tot staving schetste pleiter persoon en karakter van deze vrouw, die naar zijne overtuiging de 18 maanden celstraf, welke zij bjj eindveroordeeling zou ondergaan, niet zou uithouden. Zij zou in de gevangenis haar leven eindigen, wat een te zware straf voor haar overdreven plichtbesef zou zijn. Van de drie door pleiter ontwikkelde cassatie middelen was het eerste gericht tegen het weigeren van vragen aan de getuigen te doen, welke de verdediging verzocht had te doen; het tweede be trof de verzwijging van de toegepaste strafbepaling in de veroordeelende uitspraak, en in het derde hoofdmiddel, werd betoogd dat de handelingen niet - opleverden begin van uitvoering der misdaad en de handelingen van politie en justitie niet ten laste van beklaagden zijn te brengen. Pleiter stelde daarbij vooral in het licht dat de daad door het achttal gopleegd, uist bedoelde niet uit te voeren den gegeven last van requiranten en de politie geen oogenblik dacht aan wezenlijke uitvoering van het misdrijf in artikel 354 van het Strafwet boek genoemd. Moge dit comediespel niet geschikt zijn het prestige der politie te verhoogen, de requi ranten kunnen daarvan niet de slachtoffers zijn. De commissaris des Konings in Overijsel heeft aan den heer T. Van der Zee, burgemeester te Enschedee, mede namens Z. M. den Koning, dank betuigd voor de wijze, waarop in den laatsten tijd rust en orde zyn gehandhaafd. Gisterochtend zijn naar hunne garnizoensplaats Zutfen teruggekeerd1 onderofficier, 3 korporaals en 12 huzaren onder commando van den lsten luitenant C. B. H. De Bruyn. Er blijven nog tot nader ordereen onderofficier, 1 korporaal en 6 huzaren. Nabij Kootwijk (gem. Barneveld) zijn gisteren eenige honderden hectaren heide en eiken hakhout verbrand. De brand woedde voort tot op het grondgebied der gemeente Efde, alwaar de bos- schen van de heeren Terwindt te Arnhem en De Groot te Nieuwer-Amstel voor een deel eene prooi der vlammen werden. Personen, die eene bygeloovige vrees voor den Vrijdag koesteren, zullen zeker niet zonder angst in de Engelsche „Dundee Advertiser" gelezen hebben wat zy trouwens ook in den almanak konden vinden dat dit jaar een compleet Vrij dagsjaar is. Het begon op Vrijdag en zal op Vrjj- dag eindigen; in vier maanden zyn telkens vjjf Vrijdagen; vijfmaal valt de nieuwe maan op een Vrijdag, en zoowel de langste als de kortste dag valt op Vrijdag. D i n s d a g-n amiddag omstreeks hal f- zes brandde in de gemeente Hoogblokland het huis af, bewoond door de wed. Van Houwelingen. De inboedel werd gered, dank zij der spoedige hulp, door de arbeiders van den aannemer van deKeul- schevaart verleend. Niets was verzekerd. De brand was reeds twee uren afgeloopen, toen de brand spuit der gemeente hare hulp kwam aanbieden. De afstand tusschen den brand en de standplaats der spuit is 10 minuten gaans, en de gemeente is in het bezit van twee spuiten. Te Groningen heeft men de laaghar- tigheid begaan den fraai en grooten hond van prof. Ranke te vergiftigen. Het dier zal opgezet worden en in het museum der Academie bewaard blijven. Voor het opsporen van den dader is een prys uitgeloofd. Te Eist, by Amerongen, werden gis- teren het zoontje van den landbouwer H. W. door den stoomtram beide beenen afgereden. Naar men aan de „Maasbode" mede deelt, zou de persoon, die te Antwerpen gevat is, beweren een Belg te zyn en dit de uitlevering bemoeielijken. Te Svesemael, bjj Leuven, zyn ver leden Zondag zes huizen afgebrand. Eene vrouw van 92 jaar en verscheidene dieren kwamen in de vlammen om. BUITENLAND. Duitscliland. Het Huis van Afgevaardigden verwierp gisteren het voorstel om de kerkelijke wetten naar eene commissie te verzenden. De nationaal-liberalen en een deel der vrijzinnigen stemden tegen. Het Huis zou dientengevolge dadeljjk met de tweede lezing een begin maken. Volgens den „Frankischer Kurier" is het bedrag der schulden van den koning van Beieren, dat ge dekt moet worden, ongeveer dertien millioen mark. Belgie, De gemeenteraad van Brussel heeft tot directeur van het „Thé&tre de la Monnaie" benoemd, uit eene lijst van vjjf candidaten, den heer Dumont- Lapissida. De stedelijke subsidie blijft bepaald op 115,000 franken, terwijl de directie de verplichting aangaat om bjj sommige voorstellingen een zeker aantal plaatsen beschikbaar te houden voor vol wassen leerlingen van sommige scholen. Een der leiders van de Belgische socialisten, Anseele, heeft verzekerd dat zich op Pinksteren 50- a 60,000 van zijne geestverwanten te Brussel zullen bevinden, om aan de demonstratie ten gunste van het algemeen stemrecht deel te nemen. Om een mogelijk verbod van de bijeenkomst zal men zich niet bekommeren. „En als ge het stemrecht niet krijgt?" vroeg men Anseele. „Dan hebben wij in November de revolutie," - luidde het antwoord. Spanje. De „Impartial" deelt mede dat de npnisier van openbare werken ontdekt heeft dat Staatsbosschen tot een waarde van 250 millioen, onrecht ma. ig door particulieren worden geëxploiteerd. Hierdoor zal de minister van financiën worden in staat gesteld al de uitgaven, die voortvloeien uit de plannen tot reorganisatie van leger en marine te bestrijden. Amerika. Gelyk reeds uit de telegrammen in 0113 vorig nommer bleek, is Chicago het tooneei geweest van ergerlijke wanordelijkheden, meestal door vreemde socialisten gepleegd. Zjj werden uitgelokt door eene redevoering van den uitgever der „Arbeiter- Zeitung," die tot een aanval op de fabriek van landbouwwerktuigen van M'Cormick aanzette, en 0. a. zeide, dat anarchie het eenige middel voor den werkman is, om de ketenen te verbreken, waarmede de geldmannen hem gekluisterd houden dat alleen met de revolver in de eene, het mes in de andere hand, en bommen in den zak, de weg naar revolutie en vrijheid kan betreden worden. Na deze rede trokken verscheidene duizenden naar de fabriek op, waar toen slechts één politie agent aanwezig was, die erg mishandeld werd en slechts ternauwernood het leven er af bracht. Spoedig kwam versterking van politie aanzetten, en werden de oproermakers teruggedreven, doch niet dan nadat de vensters der fabriek waren ingeworpen. Verscheidene personen werden van weerszijden gewond. Dinsdag-avond herhaalden zich de wanordelijk heden. De politie had bevel ontvangen om eene meeting van socialisten uiteen te dryven, maakte zich gereed om tot dien maatregel over te gaan, en gelastte daartoe om de opruiende redevoeringen te staken, toen een der sprekers den kreet aanhief: „Te wapen!" Onmiddellijk daarop werden drie bommen geworpen te midden der politie-agenten, van welke 21 gekwetst werden. Te gelijkertijd losten verschillende personen revolverschoten op de politie. Deze antwoordde met een geweervuur dat twee minuten aanhield. De menigte stoof in alle richtingen uiteen, en do politie bleef meesteres van het terrein. Het geheele verlies der politie is: drie man gedood en 39 gekwetst, waarvan vier doodeljjk. Van den kant der anarchisten werd één persoon gedood en was één stervendevoor zoover men verder weet zyn 25 hunner gewond, doch vele andere gewonden zjjn door hunne makkers meegenomen. De groote meerderheid van het gepeupel bestond uit erkende anarchisten. Telegrammen. LONDEN, 5 Mei. De toestand in Birma wordt steeds bedenkelijker. De Dacoits gaan voort met plunderen en brandstichten. Zjj hebben opnieuw brand gesticht te Mandalay. Meer dan 4000 wonin gen, waaronder de Chineesche en Siameesche bazaars, zijn een prooi der vlammen geworden. Het Engel sche leger is niet in staat geweest het vuur te stuiten. Wanneer niet spoedig versterkingen gezon den worden, zal de toestand nog hachelijker worden. WEENEN, 5 Mei. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Athene gemeld, dat gisteren de vertegenwoor digers der mogendheden een nieuwen gemeenschap- pelyken stap zouden doen en vollediger verklarin gen over de ontwapening verlangen. Van het alsdan te ontvangen antwoord zal het afhangen of de gezanten de Grieksche hoofdstad zullen verlaten. Hunne inscheping zal als een teeken te beschou wen zyn dat dwangmaatregelen door de internatio nale vloot aanstaande zyn. De betrekkingen van den minister-president Delyannis met de vertegen woordigers van Engeland, Duitschland en Italië zijn zeer gespannen. NIEUW-YORK, 5 Mei. De storing in het verkeer op de zuidwestelijke spoorwegen en te St.-Louis, is geëindigd doordat de „ridders van den arbeid" hebben toegegeven. Ook te Chicago wordt de toestand beter; de exploitatie is daar minder ge hinderd, omdat van buiten nieuwe arbeidskrachten konden verkregen worden. In eene vergadering der directeuren van spoorweg-maatschappijen werd besloten aan de vorderingen der arbeiders niet toe te geven. Te Chicago en Milwaukee zyn nog belangrijke oploopen en rustverstoringen voorgekomen, waaraan voornamelijk vreemde socialisten deelnamen, die

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2