EgE3sgsa.vg. üuexuaBsffxvzssarxss: Si^UAvmixxx&L: Gemengd Nlenw* Hedennacht werd door een aande Haven surveilleerend politieagent aangehouden J. P., by zich hebbende een met sajet gevulden zak. Het bleek weldra dat hy die sajet had ontvreemd uit het magazjjn van den fabrikant De G., en wel door zich te begeven in de werkplaats van den timmerman v. L., waarvan hy het hangslot met een in zijn bezit zanden sleutel had geopend. Een maal daar binnen zynde, stuitte hy op het magazijn van genoemden fabrikant. Door een zich daarin bevindend raam met kleine ruitjes, waarvan er twee stuk waren, pleegde hy den diefstal. Met een lat waarin hy een spy'ker had geslagen, haalde hy de pakken sajet naar zich toe, en daar deze te groot voor de opening waren, maakte hy de touwen en papieren los, om zich zoodoende van de sajet meester te maken. Op die wijze heeft hy meer malen bedoeld magazyn bestolen. Door de politie alhier is tegen zekeren v. P., wonende te 's-Gravenhage, proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van goederen ten na- deele van een koopman, die met v. P. in een logement vertoefde. Opnieuw werd tegen dien persoon proces-verbaal -opgemaakt als verdacht van diefstal van geld uit de toonbanklade van een tapper te Voorschoten, welk feit gepleegd werd in vereeniging met zekeren rondreizenden koopman H. en diens zoon. Bij de komst in deze gemeente werden zy alle drie door de politie aangehouden. Gistermorgen vond hier een minder aangenaam schouwspel aan den Stationsweg plaats. Eene boerenvrouw, geleid door haren man en den veldwachter van Rynsburg, moest naar het acade misch ziekenhuis gebracht worden. Herhaaldeiyk viel de vrouw of liet zich vallen, zoodat het vervoer op die wyze niet doeniyk was. Desgevraagd gaf de veldwachter op dat hij die vrouw wegens krankzinnigheid op last van den burgemeester van Rynsburg per stoomtram naar Leiden had moeten brengen en geen last had om de ongelukkige in een rytuig te vervoeren. Aan het vervoer op die wyze werd ten slotte een einde gemaakt, doordien de commissaris van politie dezer gemeente de vrouw en de geleiders in een rytuig liet plaats nemen. De wolmarkt te Hoofddorp zal ge houden worden op Woensdag 19 Mei a. s. Dinsdag-middag kwam eenboeren wagen met stroo en hooi geladen, bespannen met een paard en toebehoorende aan J. Maaskant, in aanraking met een telephoonpaal te Hoofddorp, waar door de wagen omviel, het hooi te water geraakte -en het paard op hol, dat echter spoedig weer in handen was. De voerman kwam er zonder letsel af. Toen de koninklijke familie van Amsterdam op het Loo aankwam, werd ze aan het perron ontvangen door den burgemeester, den rent meester Van Stein en den jagermeester baron Bentinck. Het fraaie weder had een aantal dames en heeren verlokt een kykje te gaan nemen. Eene aldaar onbekende dame (mevr. H. uit Enkhuizen) kwam eensklaps te voorschyn, deed een voetval voor Z. M. en overhandigde een brief, die door Z. M. werd aangenomen. Des middags had er op het Paleis een treurig on geluk plaats. Na aankomst van den Koning waren eenigen van het dienstdoend personeel bezig om de goederen en koffers in de verschillende apartemen- ten te brengen, toen by het opgaan der trap zekere Koldenhoven, een bejaard en oppassend huisvader, een zwaren koffer op zijn lichaam kreeg, zoodat hy aan de heup en inwendig zwaar gekneusd naar zyne wonijig werd vervoerd. Voorts wordt medegedeeld dat 's middags in de omstreken van Asselt en 's-Grevenhout (eigendom men van Z. M.) een zware heide- en bosclibrand is ontstaan, welke des avonds om negen uren nog niet had opgehouden. Het hoofd der gemeente, de rentmeester van 'sKonings particuliere domeinen en anderen waren ter plaatse aanwezig. De Hooge Raad heeft heden het beroep van P. A. D. te Nymegen, wegens het omkoopen van getuigen door het gerechtshof te Arnhem tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, voor zoover betreft het incidenteel arrest verworpen, doch overigens wat het eindarrest aangaat, dat vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Het bericht der „Arnh. Crt.", dat de proeven met het systeem-Rysselberghe (telepho- neeren langs in gebruik zynde telegraafdraden) zou den zyn mislukt, moet niet juist zijn. Reeds byna 3 jaar geleden zyn de proeven genomen, en men heeft toen algemeen kunnen lezen dat zy zyn ge slaagd. Het stelsel is trouwens elders met succes in werking. Zoo men ten onzent nog geen aan stalten maakt het in toepassing te brengen, is dat te wyten aan het ontbreken eener wet op de tele phonic, waardoor verbinding van verschillende tele- phoonnetten vooralsnog wordt verhinderd. Is het wetsontwerp op de telephonen wet geworden, dan kan eerst de vraag ryzen, of het systeem-Ryssel berghe zal worden toegepast. Het heeft het groote voordeel van goedkoopte, maar, zyn wy wel inge licht, dan staan daartegenover enkele bezwaren, welke eene algemeene toepassing wellicht niet raad zaam maken. Vad De rechtbank te Arnhem heeft gis- teren 2 personen veroordeeld, ter zake van het verkoopen van sterken drank, zonder devereischte vergunning, onderscheidenlyk tot 15 en 100 boete. De zaakwaarnemer Kryn Van Oyen, die heden voor het hof te Amsterdam moest te rechtstaan wegens het uitgeven van eene valsche coupon, is Maandag overleden. De persoon, die een diefstal pleegde van pl. m. f 18,000, ten nadeele van de Amsterdamsche Bank, is gisteren door het gerechtshof veroordeeld tot twee jaar celstraf, De vorige week is te Soltau, in Han nover, de veeren- en viltwaren-fabriek van Karl Breyding en Zn. afgebrand. De schade wordt op f 60,000 geschat. Van de arbeiders worden een man en eene vrouw vermist, die vermoedelyk in de vlammen zyn omgekomen. Te Bern werden Zondag j 1. omstreeks 20 personen gekwetst door een stier, die van zijn geleider zich losgerukt had en door de straten rende. De commandant der brandweer, de heer Marcuard, een byzonder sterke man, trachtte het woedende dier tegen te houden, maar werd ter aarde geworpen, zoodat hem de hand doorboord, een been gebroken en eenige tanden uitgeslagen werden; gelukkig echter bekwam hij geeneinwen dige kneuzingen. Eenige leden van eene schietclub, die juist van hunne oefening terugkwamen, maakten den stier eindelyk met een welgericht salvo af. Onlangs is in een paardenspel te Lissabon eene kunstryderes, Elvira Guerra genaamd, van het paard gevallen en brak den nek. Het ongeluk was te droeviger, omdat het meisje voor het laatst optrad en den volgenden dag met een vermogend landeigenaar in het huwelyk zou treden. Na den val bleef ze dood liggen. Uit Zuid-Rusland komen berichten van buitengewoon groote boschbranden in de onmid- dellyke nabyheid van het slot Livadia, waar het koizerlyke paar vertoefde. Naar aanleiding van deze branden moet de czaar ten spoedigste bevel tot vertrekken hebben gegeven. BUITENLAND. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een aanvang gemaakt met de eerste lezing van het kerkelijk-politiek wetsontwerp. De heer Gneist sprak tegen de voordracht. De heer "Windthorst verklaarde namens het cen trum, dat dit het ontwerp eenvoudig zou aannemen zooals het uit het Heerenhuis gekomen was. De heer Cuny zeide dat de nationaal-hberalen tegen het ontwerp zouden stemmen. Prins Yon Bismarck nam toen het woord. Hy zeide dat de laatste nota van kardinaal Jacobini wel is waar niet de verwachte verklaring bevat, maar in zekere mate eene „betaling op rekening" is van de vroegere toezegging betreffende den plicht tot aangifte van benoemingen van geestelyken. De Curie wilde vermoedelyk door deze tegemoetkoming naar eene zoo groot mogelyke eenstemmigheid van het Huis streven; in elk geval heeft zij daarmede het vertrouwen gëuit, hetwelk hy (Von Bismarck) tegenover den tegenwoordigen Paus in den volsten omvang beantwoordt. Hy kan niet toegeven dat dit ontwerp eenige positie der Regeering zou schok ken, noch dat de rechten van den Staat eeniger- mate verkort worden. In de betrekkingen tusschen Staat en Kerk kan niet vooruit alles bij de el wor den uitgemeten. De wetten geven slechts wat men het vat zou kunnen noemende vulling moet met wederzydsch vertrouwen geschieden. Heeft de Curie eenmaal den plicht van aangifte vervuld, dan zal zy dit steeds kunnen doen. zonder van haar aanzien iets op te offeren. Als minister moet hy zich steeds afvragenwat strekt tot nut van het vaderland? Aan de denk beelden des Konings uitvoering gevende, stelt hy pogingen in het werk om binnen de ons gelatens ruimte een vredestempel op te richten; daartoe wil hy de hand bieden, en daarom vraagt hy ook de aanneming van het wetsontwerp met zoo groot mogelyke eenstemmigheid en zonder grooten woor- denstryd. Von Bismarck wees er in den verderen loop van het debat nogmaals nadrukkelyk op, dat hy het volste vertrouwen in den tegenwoordigen Paus stelde. „Het komt er vooral op aan," zeide hy, „om meer er aan te denken dat wy allen landge- nooten zyn, dan dat wy tot verschillende geloofs- belydenissen behooren." Het Huis verdaagde de verdere beraadslaging over het voorstel tot heden. Vooraf had de heer Zedlitz nog, namens de vrjj- conservatieven, verklaard dat zy deels de opvatting van den Rykskanselier deelden, deels zekere be zorgdheid bleven koesteren, zoolang niet aan de eene zyde de grens voor de herziening der Mei- wetten, aan de andere zyde de omvang van de concessiën der Currie waren te voorzien. De heer Richter zeide, dat de vryzinnigen tot de voordracht toetraden, doch het betreurden dat zy niet het eerst by het Huis van Afgevaardigden was ingekomen, om aldaar met de beroepen ver tegenwoordigers van het Katholieke volk onderzocht te worden. Prins Von Bismarck antwoordde dat de heer Richter met deze opmerking slechts trachtte zijn plicht van onderdaan te vervullen jegens zyn suze- rein, het centrum, met welks hulp hy gekozen was. Greot-BrltannlA In het Lagerhuis deelde de heer Gladstone gister avond mede dat de termyn voor het antwoord van Griekenland Maandag-namiddag te vyf uren afliep, maar dat sedert geen definitief bericht uit Athene was ontvangen. De gezamentlyke mogendheden achten het vroeger antwoord van Griekenland niet voldoende of bevredigend. Gisteren had te Londen de plechtige opening van de Koloniale en Indische tentoonstelling door de koningin plaats. De koninklyke familie was tegenwoordig en eene groote volksmenigte byeen. In het antwoord op de toespraak van den prins van "Wales uitte de koningin de hoop, dat de tentoonstelling er toe zou bydragen, om de be staande banden tusschen alle deelen van het Rijk nog nauwer toe te halen. Koningin Victoria heeft het kasteel Abergeldie in Schotland dezen zomer ter beschikking van de ex-keizerin Eugenie gesteld. Griekenland. Volgens byzondere berichten, uit Athene ont vangen, is het vertrek of de inscheping der ge zanten aldaar voorloopig verhinderd door Frankryks tusschenkomst, aan welke mogendheid de minister president Delyannis zoo spoedig mogelyk een bevel tot ontwapening toezeide. Griekenland moet nl. tot onverwylde ontwape ning bereid zyn, indien de groote mogendheden willen erkennen dat Griekenlands aanspraken op grensherziening uit het jaar 1878 nog niet bevre digd zyn, maar later nog moeten in aanmerking komen. Frankrijk ondersteunt deze opvatting; terwijl Duitschland, Oostenryk, Italië en Engeland deont- wapeningsquaestie van deze grensquaestie geheel afgescheiden willen zien. Frankryk wil zich intus- schen tegen eventueele dwangmaatregelen der overige mogendheden niet aankanten; alleen, het weigert daaraan deel te nemen. Rusland wil de ontwapeningsquaestie eveneens niet met de gr quaestie ineengewikkeld zienom redenen confessioneelen aard is het evenwel niet gene aan dwangmaatregelen tegen Griekenland te nemeu. Amerika. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld da de werkstakingen in Milwaukee en te Chicago politieagenten zyn gekwetst en twee werkstf - doodelyk gewond. Het grootste gedeelte van 1 die aan de wanordelykheden deelnemen, zyn vre* socialisten. Volgens verdere telegrammen breidt de be we" welke zich ten doel stelt om den arbeid tot uren per dag te beperken, zich meer en mee Zoo wordt aan de „Times" geseind dat het r werkstakers in de voornaamste steden thai ongeveer 150,000 is geklommen, waarvan •- te Nieuw-York en 35,000 te Chicago, welke 1

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2