Gemengd Nienff Het is heden 45 jaar dat P. V a n W e 1- zen en J. Fiaman werkzaam zijn aan de ijzergieterij van de firma D. A. Schretlen Co. Weinigen zullen er zijn die zulk een langen tijd op eene fabriek achtereenvolgens gewerkt hebben. Zij be- hooren dan ook tot de zeldzaamheden. Wjj wen- schen van harte dat zij in gezondheid hun 50-jarigen dienst mogen beleven. Aan het station alhier is gister- morgen den werkmeester Yastenow, alhier woon achtig, een allertreurigst ongeval overkomen, dat zich als volgt heeft toegedragen. Genoemde werkmeester wilde even na het ver trek wan trein 3 (7 u. 7 m.) aan den machinist van genoemden trein, ter hoogte van de machineloods, nog een pakket overhandigen, hetgeen ook door hem werd gedaan. Tegelijkertijd echter kwam trein 4 op dezelfde hoogte op het spoor daarnaast aansnellen. Door het geraas van trein 3 bespeurde genoemde werkmeester de aankomst van trein 4 niet. De machinisten van beide treinen zagen het ongelukde machinist van trein 4 deed alle pogingen met de stoomfluit tot waarschuwing van den werk meester Yastenow, maar deze hoorde dit blijkbaar nieten een oogonblik later werd zijn lichaam bijna geheel vermorzeld van onder den trein weggehaald. Genoemde werkmeester was een zeer oppassend man, een knap huisvader, nalatende eene vrouw met vier jeugdige kinderen, waarvan het jongste slechts drie maanden is. Bij het tweedaagsch concours, uit- geschreven door de gymnastiek- en schermvereeni- ging „Lycurgus" te Delft, is voor het sabelscher- men de eerste prijs behaald door den heer F. W. J. H. Tengbergen, van de vereeniging „Indhra" te Leiden. TeKatwijk aan Zee heerscht sedert ongeveer drie weken onder de kinderen eene ziekte welke daar de „pof' (in Zeeland „bof') genoemd wordt, en die zich openbaart door eene snelle verdikking van het aangezicht, vergezeld door jeuking. Het geval van w e i g e r i n g v an e e n e schenking, waaraan de voorwaarde van publiciteit verbonden was, gelijk te Voorschoten, staat niet op zich zelf. Ook de gemeente Groningen heeft onder deze omstandigheden eene gift voor de armen, en wel van f 2000, geweigerd. De koning van Zweden ontving een dreigbrief van een schoenmaker, die hem of den kroonprins ter dood wilde brengen, als hij niet 500 kronen kreeg. De man, Karlander geheeten, werd in hechtenis genomen. In eene steenkoolmijn by Charleroi heeft eene ontploffing van mjjngas plaats gehad, waarbij 3 werklieden zijn omgekomen. Een advocaat te Weenen, Julius Hanisch, die geruimen tjjd afgevaardigde was en thans wegens verduistering van geld werd vervolgd, schoot zich met een revolver dood in den gang van het gerechtshof. KOLONIËN. BATAVIA, 27 tot 30 Maart. Uit Solo schrijft men aan de Telefoon": Iemand die te Semarang is geweest als getuige in de zaak-Swaving, vertelde dat mevrouw S. zich als gek voordoet en er lachende en huilende dagen na op schijnt te houden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgcstelden in Ned.-Indië, op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de re- wezen hulponderwijzeres C. 6. J. A. Goedbloed. Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de hulponderwijzeres bij het op. lager ond. voor Europeanen en met dezen ge- lijkgesteldeu in Ned.-Indië, M. C. Gauw. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, met ingang van 15 Mei 188G, wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den onderwijzer lste kl. L. Hovenkamp; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, met ingang van 15 April 188G, aan den aspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken N. W. Van Doesburgh. Benoemd: Tot onderwijzer lste klasse A. Bommel, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans belast mot de waarneming der betrekking van onderwijzer 2de kl. tot onderwijzer 2de kl., de ambtenaar op wachtgeld P. Koornstra, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot hoofdinspecteur voor de sniker- en rijstcultuur, het lan delijk stelsel en wat daarmede in verband staat, de resident van Krawang mr. H. Euneman. Belast: Met de waarneming der betrokking van aspi- vant-ingenier bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werkeu, de ambtenaar op non-act. J. K. E, Triebart, laatstelijk ingenieur 2de kl. Departement van Oorlog. Geplaatst: De lste luit. der iuf. H. Muijderman bij het garnizoens-bataljon van Amboina. en de kapt.-kwartiermeester E. G. Le Butte te Willem I. Overgeplaatst: De lste luit.-kwartiermeester J. J. Hupscher naar Semarang; de 2de luit.-kwartiermeester M, Vervoort naar Padang; de lata luit. der art. J. W. Hoef man bij de 12de compagnie te Muntok, en de 2de luit. der art. J. C. Van de Velde bij de 15de compagnie te Willem I. Benoemd: Tot adjudant van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de kapt. der inf. jhr. A. M. Van der Does De Bije, thans tijdelijk die betrekking bekleedende. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der inf., de kapt. jhr. A. M. Van der Does De Bije, met bepaling dat hij ook in zijn nieuwen rang, adjudant vah den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, blijft. CORRESPONDENTIE. - H. v. G.Morgen. Grcvcilde pcrcoelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 1 Mei ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Het winkelhuis aan de west zijde van den Middelweg, No. 8, aan den hoek der Moriaansteeg, Sectie J, No. 186, kooper C. P. De Graaf, voor f 1700; het huis en erf aan de zuid zijde van de Bakkerssteeg, No. 12, nabij don Vliet, Sectie F, No. 620, kooper A. Maaskant, voor 650. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghEen perceel bloembollenland met bollen schuur en bloemenkast aan den Singel nabij de Zijlpoort, Sectie A, Nos. 2457 en 2458, kooper J. Buurman onder Leiderdorp, voor f 42Ó0; een perceel bloembollenland gelegen als voren, Sectie A, No. 2382, kooper A. Van der Marei qq. te Oegst- geest, voor 3002. BUITENLAND. Fraukrijk. Het „Journal officiel" bevat het decreet voor de inschrijving der leening van 504 millioen in 3 pet. rente. De inschrijving zal geschieden op 10 Mei tot den prijs van 70 fr. per 3 fr. Bij het decreet worden verdere bepalingen vastgesteld voor de storting en de verdeeling. Te Hardemont hebben de stoelenmakers, van vreemde herkomst, den arbeid gestaakt en met vlaggen optochten gehouden. Duitfgclilitiitl. De minister van eeredienst heeft aan den voor zitter van het Huis van Afgevaardigden medege deeld dat de regeering, bij eene nota, dd. 23 April, aan de pauselijke curie hare bereidwilligheid tot verdere herziening der kerkelyk-politieke wetten heeft betuigd. De regeering ontving daarop, tot hare levendige tevredenheid, eene nota van kardi naal Jacobini dd. 25 April, waarin men leest: „Om aan de Pruisische regeering een nieuw en bijzonder bewijs van zyn vertrouwen en zjjne bereidwillig heid te geven, heeft de H. Vader den ondergetee- kende, kardinaal-staatssecretaris, gemachtigd aan genoemde regeering mede te deelen dat het zjjne bedoeling is, om met de aangifte voor de tegen woordige vacante pastorieën reeds van nu af te beginnen en zonder vertraging voort te gaan. Wan neer uwe Excellentie deze mededeeling aan de regeering doet, zult gij niet verzuimen de bijzondere waarde daarvan te doen uitkomen, voornamelijk met betrekking tot het tot stand komen van den definitieven vrede op godsdienstig gebied." Volgens de „Schlesische Volkszeitung" is te Breslau in verband hiermede reeds de opdracht van den Paus ontvangen, om voor de bezetting der vacante pastorieën de namen der aan te stellen pastoors ter kennis van de regeering te brengen. Amerika. Uit Nieuw-York, wordt gemeld dat de werklieden op verschillende punten eene beweging zyn begon nen ter beperking van den werktijd tot achturen. Eenige patroons hebben daaraan toegegeven, doch andere weigerden. De werklieden van deze laat- sten staakten daarop onmiddellijk den arbeid. De beweging is het sterkst te Chicago, waar verschei dene duizenden werkstakers de straten afloopen. Wanordelijkheden zyn echter niet gepleegd. Telegrammen. ATHENE, 2 Mei. Behalve de Russische gezant, hebben ook de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Italië bericht van hunne regeeringen ontvangen over het jongste antwoord van den minister-presi dent Delyannis. Naar men uit goede bron verneemt, zouden geen van beide mogendheden dat antwoord als bevredigend beschouwen. LONDEN, 2 Mei. Bij het gisteren gehouden jaar - lyksche feestmaal van de „Royal Academy" voerde lord Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, het woord. Met betrekking tot Griekenland uitte hy de hoop, dat de bestaande moeielykheden nog zouden worden opgelost. Mocht deze hoop echter niet verwezenlijkt worden, dan zou dit in geen geval toe te schrijven zijn aan gebrek aan zorg en toewijding der tegenwoordige regeering. PARIJS, 3 Mei. By de verkiezingen voor de Kamer (vacature Rochefort) is gekozen Gaulier met 145,274 stemmen, Roche verkreeg 100,375 stemmen. LONDEN, 3 Mei. Gladstone heeft een manifest uitgevaardigd tot zjjne kiezers te Midlothian, waarin hjj verklaart dat hy de ernstige beteekenis van het verschil van meening over de Iersche quaestie niet gering acht, maar tevens wjjst op gevallen, waarin voorheen ook een dergelijke verdeeldheid der Tory- party ten goede kwam. Engeland moet thans, nu zyn toestand vrjj sterk is, aan Ierland concessie doen. De instelling van een Iersch bewind zal de werkzaamheid van het Rjjksparlement verhoogen en het Rjjk versterken. ATHENE, 3 Mei. (Hbl.) In een onderhoud ver klaarde Delyannis beslist, dat het niet tot een oorlog zal komen. LEIDEN, 3 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oosteljjken wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 73 Celcius 44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 6° C. 42.8 F.; 'smidd. 12 uren 13 C. 55.4' F.; 's namiddags 4 uren 12° C. 53.6* F. Bjj de heden gehouden aanbesteding vooreen vernieuwing van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude- Mannen- en Vrouwenhuis, waren 16 inschrjjvings-biljetten ingekomen, nl. van J. B. Sjerp te Rotterdam, voor 63,000; K. J. Ruysch Van Dugteren te Utrecht, voor 62,528; A. C. Vink te Utrecht, voor f 62,290Boef Pelt te Kralingen, voor f 59,831; W. Splinter te Leiden, voor f 54,200; Maas Splinter te Leiden, voor f 52,383B. Nieuwen- huyzen te Leiden, voor 51,690H. A. Kaasjager te Zalt-Bommel, voor 51,767; W. A. G. Jansen te Utrecht, voor f 51,350; O. Eysvogel te Aai- landerveen, voor f 49,948Spruyt Van Staveren te Kralingen, voor 48,990G. Van Rassel te Utrecht, voor 48,880J. C. Tom, voor f 48,708; A. Verhoog Jz., voor f 46,840Joh. Verhoog, voor 46,833 en H. Van Borselen, voor 46,832, laatste vier allen te Leiden. Tegen den wynkooper en grossier in gedis tilleerd den heer J. C. K. alhier is heden door het openbaar ministerie van de Haagsche rechtbank, wegens overtreding der drankwet omdat hij sterken drank in het klein verkocht, waartoe hij geen vergunning heeft, de veroordeeling tot een geld boete van 25 geëischt. Hedenmorgen is een opperman van omstreeks 50 jaren van een steiger voor een in aanbouw zjjnd huis in de Van Bassenstraat te 's-Hage ge vallen. De ongelukkige overleed spoedig. Hjj laat eene vrouw en zes kinderen achter. Door de politie te 's-Hage zijn heden een aantal opruiende strooibiljetten in beslag genomen, welke uitgedeeld werden onder de lotelingen bij hunne inlijving bij de corpsen van het leger. Volgens den Haagschen correspondent der „Midd. Crt." heeft de Leidsche hoegleeraar Van der Hoeven de opdracht aanvaard om eene nieuwe militaire strafwetgeving te ontwerpen. Omtrent het onverwacht overlijden van den heer Coenraad Busken Huet meldt de correspon dent van het „Hbl." dat Huet Zaterdag-middag na het diner, gelijk hij gewoon was, naar zjjn kamer ging, ten einde een sigarette te rooken. Hjj was volkomen wel en had gedurende het diner met zijn zoon een levendig gesprek over letterkunde gevoerd. Door een plotselinge verlamming van het hart getroffen, stortte hjj ineen. Mevrouw Busken Huet vond haar echtgenoot dood in zyn studeer liggen. De uitdrukking van zjjn gelaat was zeer Busken Huet was in 1826 geboren. Het stoomschip „P. Caland," van Rott naar Nieuw-York, passeerde 2 Mei Dover; de van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, v van Southampton 1 Mei; de „Zaandam," v 1 Mei van Nieuw-York naar Amsterdamde „1 Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok van Suez. Ten aanzien van het door de heeren De Van der Hoeven, Krantz en Was bjj den gem raad ingediende bekende voorstel (dat nl. v< voordeelen, welke deze gemeente aanbiedt

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2