Gemengd Nieuw» Te Haarlem is t y d e n s afwezigheid van de bewoonster, de weduwe Weers, brand uit gebroken op het bovenhuis van een perceel aan het Klein Heiligland, waarvan de oorzaak voorals nog onbekend is. Het bovenhuis is bijna geheel uitgebrand, terwjjl het benedenhuis belangrijke waterschade heeft bekomen. Het huis en de inboe del van de weduwe W. waren verzekerd, die van de benedenbewoners niet. In den belangrijken bloemhandel, welke in Haarlem en omstreken wordt gedreven, schijnen de ongunstige toestanden, welke ook dezen tak van welvaart drukten, voor betere te hebben plaats gemaakt. Tegenwoordig zijn de openbare veilingen van hyacinten en andere bloembollen in vollen gang. De prijzen welke voor goede, meest in den handel voorkomende soorten, werden besteed, zijn hoog en bedragen in vele gevallen het dubbele, ja zelfs meer dan dezelfde soorten in de laatste jaren konden opbrengen. Onder de zeer gewilde en goed betaalde soorten komen vooral voor „Home rus," eene vroege roode variëteit, „Pelissier," rood, „La Grandesse," wit, „Grand lilas," blauw, enz. Velen, en meer in het bijzonder de talrijke beoefe naars van het bollenvak, zullen met den wensch instemmen, dat deze omkeer ten goede voor den handel van blijvenden aard zijn moge. Hoewel reeds eenige velden van de bloemen zijn ontdaan, worden er echter nog talrijke plekken in de omstreken aangetroffen, die een bezoek waard zijn. (H. Ct.) De „Arnh. Crt." meent te weten dat de proeven, welke tusschen Amsterdam en Haarlem genomen zijn met het stelsel-Van Rijsselberghe, om gelijktijdig langs denzelfden draad te telegrafeeren en te telefoonneeren, volkomen mislukt zijn, en de f 10,000, waarvoor in Juli 1883 het geheim aan het Nederlandsch Gouvernement is verkocht, dus geenerlei voordeel afwerpen. Naar aanleiding hier van vraagt de „Arnh. Crt." dat officieel moge wor den medegedeeld welke de uitslag der genomen proeven was. Uit Roermond meldt men van 30 April aan de „N. R. C."De groote pachthoeve van den heer I. te Beegden is hedennacht tot den grond toe afgebrand. De bewoners werden te laat wakker om nog iets anders dan het vee te kunnen redden. De groote voorraad hooi en vruchten is met den geheelen inboedel verloren gegaan. Het gebouw was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Uit Franeker wordt aan hetzelfde blad gemeld: Het achtjarig zoontje van den koopman J. Willinga, dat gisteren de gast was van den schipper V., kreeg, terwijl het op het schip stond, door een ongelukkig toeval den zwaren boegspriet op het hoofd, ten gevolge waarvan het knaapje met ver brijzelde hersenpan nederstortte en terstond een lijk was. Uit Tessel wordt dd. 30 April gemeld: Heden is het de laatste dag, op welken in dit jaar kievitseieren mogen gezocht worden. Zelden bleven deze eieren, zooals nu, tot den laatsten dag zoo hoog in prijs. Dezer dagen werden ze nog geleverd voor 12, 10 en 8 ct. per stuk. Sommige personen hebben vrij wat met het zoeken naar kievitseieren verdiend. Voor het Hof te Rome heeft dezer dagen een advocaat terechtgestaan, Johannes Coppa genaamd, beschuldigd van in het paleis van justitie, de Kamer en elders een aantal overjassen gestolen te hebben. Coppa erkende de zaak onbewimpeld, betuigende meer ongelukkig dan schuldig te zijn. Hp was namelijk door zijne minnares er toege bracht, alles te verkwisten, en had gestolen omdat hp niet te eten had. De gezworenen, door deze onder tranen afgelegde schuldbelijdenis getroffen, namen verzachtende omstandigheden aan en het Hof veroordeelde den ongelukkige, die reeds veer tien maanden in voorloopige hechtenis had door gebracht, tot twee jaar gevangenisstraf. De „Oregon." Het gerechtshof te Liverpool, uitspraak doende in zake de aanvaring van de Cunard-steamer „Oregon," die opdeAmeri- kaansche kust is vergaan, heeft als bewezen aan genomen dat alles aan boord in orde was en dat kapitein noch stuurlieden in eenig opzicht blaam verdienen. De merkwaardigste eigenschap van het gebouw der groote wereldtentoonstelling te Parijs zal een toren zijn van 300 meter hoogte. Naar men uit Hoei (België) meldt, heeft verleden Maandag een soldaat, te Marchin in bezetting, in eene vlaag van krankzinnigheid zijn post verlaten en zich naar een bosch begeven, waar hij de voorbijgangers dreigde en geweerschoten loste. Eenige soldaten, hem nagezonden, werden mede door geweerschoten begroet; zij beantwoord den die en. maakten twee uren lang jacht op den ongelukkige, tot hij eindelijk, in het hart getroffen, dood nederstortte. Hij zelf had dertig patronen ver schoten, zonder iemand te raken. Men is over het gedrag zijner kameraden zeer verontwaardigd. Te Coslinis eene ontzettende mis daad gepleegd. De arbeider Rupp heeft zijne vrouw letterlijk doodgeslagen. Zjj was aan den drank ver slaafd en hjj is er ook niet afkeerig van. Dat onder dergelijke omstandigheden twisten aan de orde van den dag waren, laat zich begrijpen. Ook verleden week, 's nachts, kwam het tot twist en de ruwe man bond zijne vrouw, om haar weerloos te maken, de handen bijeen, en sloeg haar zoolang met zijn stok dat ze geen teekenen van leven meer gaf. Den morgen daarop haalde hij rustig eene ljjk- ontkleedster of aflegster, alsof zjjne vrouw een natuurlijken dood gestorven was; deze ontdekte dadelijk de ware oorzaak van den dood en waar schuwde de politie. Deskundigen verklaarden dat de vrouw gestorven was, ten gevolge van de onder gane grove mishandelingen. Te Denain heeft een onbekend ge bleven misdadiger 's nachts een bom geworpen voor het voorportaal van het politie-commissariaat. Eene vreeseljjke ontploffing deed de inwoners der stad verschrikt ontwaken. De veroorzaakte schade is gelukkig enkel stoffelijk. De procureur der republiek te Valenciennes is onmiddellijk naar Denain ver trokken. BUITENLAND. Dultschland. By de groote legermanoeuvres, welke dit jaar in Elzas-Lotharingen gehouden zullen worden, zullen ditmaal geene buitenlandsche officieren tegenwoor dig zpn. Dientengevolge is in enkele bladen het gerucht verspreid, dat men in de hoogste militaire kringen „donkere wolken aan den politieken hori zon" bespeurde. Van officieuze zjjde echter wordt dit tegengesproken. Waar is het, dat dit jaar geene buitenlandsche officieren zullen worden uitgenoodigd, maar ook andere groote mogendheden laten hare legermanoeuvres dikwyis zonder buitenlandsche toeschouwers. De voornaamste reden, waarom be sloten is, de bedoelde uitnoodiging dit jaar achter wege te laten, ligt hierin, dat Beiersche, Wurtem- bergsche en Badensche troepen ditmaal aan de groote manoeuvres zullen deelnemen, en daarom wil men Zuidduitsche officieren uitnoodigen en aan hen de eereplaats als gasten geven; hetgeen niet zou kunnen geschieden, indien ook vreemdelingen uitgenoodigd werden. Verdere politieke redenen, verklaart men, zijn daarbij niet in het spel. By het rpk met diamanten versierde kruis heeft keizer Wilhelm ook een schreven aan den Paus gevoegd, waarin gezegd wordt, dat het kruis als aandenken wordt aangeboden aan de gelukkige oplossing der Carolinen-quaestie. Van den huidigen stand van het kerkelpk vraagstuk wordt daarin met geen woord gewag gemaakt. Volgens bericht uit Nieuw-York is de bekende Duitsche socialist Most, redacteur van de „Freiheit", wegens opruiing tot gewelddadigheden aldaar in hechtenis genomen. De kroonprinses is gistermiddag van Berlpn naar Engeland vertrokken. De heer Noujean (liberaal) heeft de regeering in de zitting der Kamer van Afgevaardigden geïnterpel leerd over de noodzakelijkheid der wet op de ver plichting van gevangenneming. De minister van landbouw antwoordde dat de commissie voor de staathuishoudeiyke vraagstukken gevormd is en zich reeds hiermede bezighoudt. Uit Brussel wordt gemeld dat de officier van justitie eene huiszoeking gedaan heeft in de bureelen van het „Crédit Financier" en beslag heeft gelegd op de boeken en correspondentiën. Te Gent heeft by de opvoering van „Martyre" een acteur een ander gevaariyk gewond door een schot met hagel uit een pistool, dat hy met los kruit geladen meende. Naar men uit Bergen meldt, is de bekende Alfred Defuisseaux tot eene boete van 200 fr. en subsidiair 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy, tydens de werkstakingen te Wasmes aangehouden, een dolk by zich had. Het wapen, een Toledosche kling van waarde, is verbeurd» verklaard. Ook zpn de hoofden der bende gevonnist, die den 27sten Maart Gilly is doorgetrokken en met dood en brandstichting dreigde degenen die geen geld gaven. De vonnissen wisselen af van 8 tot 32 maanden gevangenisstraf. Groot-BritannlA De „Times" doet uitkomen dat eiken dag man nen van beteekenis onder de liberalen zich tegen de Iersche wetten komen verklaren. Thans weder sir Hussey Vivian en de bekende letterkundige Matthew Arnold. Voorts wyst het blad op den invloed, dien deze plannen alleen reeds beginnen te oefenen op de industrie van het noorden van Ierland, in het protestantsche Ulster, waar de katoenfabrieken reeds hare werkzaamheid gaan ver minderen en waar men er van spreekt om die bedryven, welke daarvoor vatbaar zijn, over te brengen naar plaatsen, waar geene nationalistische regeering ze zou kunnen schaden. Dinsdag a. s. zal koningin Victoria de koloniale en Britsch-Indische tentoonstelling te Londen openen, Ten gevolge van het sterk toenemen dor rooverpen in Birma, heeft de onderkoning van Indië, lord Dufferin, bevel gegeven, dat dadelijk vier In dische regimenten naar Rangoon, en van daar verder landinwaarts zullen trekken, om zoo noodig, den opstand te onderdrukken. In de laatste 10 jaren zpn de staatsuitgaven van Groot-Britannië en Ierland gestegen van 66.8 tot 78.2 millioen pond sterling, dus met ruim 11'/. millioen pond. Tot dekking van die uitgaven werd aan belastingen geheven in 1875/6 64.5 millioen, in 1884/5 73.8 millioen, een verschil dus van slechts 9.3 millioen. Van de meerdere uitgaven werden besteed: l'/} millioen voor de schuld, 53/4 millioen voor leger en vloot, bpna 1 millioen voor onderwijs, li/i voor subsidies aan plaatselijke besturen. De vermeerdering van inkomsten sproot voor het overgroot gedeelte voort uit de vermogens- en inkomstenbelasting, die in 1875/6 4.1 millioen pond opbracht en in het vorige jaar 12 millioen gaf. De successierechten zijn in die 10 jaren met bpna 2 millioen gestegen; daarentegen is de opbrengst van accynzen 1 millioen verminderd en die van de invoerrechten op één hoogte gebleven. Griekenland. In depeches uit Weenen wordt beweerd, dat een Russisch oorlogsschip den koning van Griekenland aan boord zal nemen, indien er te Athene eene revolutie uitbarst. Doch in dit mogeiyke geval dreigt het Europeesch eskader met een bombar dement. Tusschen Berlyn enParijs bestaat er herhaaldelijk eene diplomatieke spanning wegens sommige han delingen van Frankryk. In diplomatieke kringen wordt bovendien ver zekerd, dat het Fransche Kabinet aan dat te Berlijn mededeelingen deed, volgens welke Frankrijk geenszins bedoelde afzonderiyk in de Grieksche quaestie op te treden, of zich van de andere groote mogendheden af te scheiden. Tegeiykertijd zou Frankrijk te Athene opnieuw stappen hebben gedaan, om van zyne samenwerking met de andere mogendheden, teneinde ontwapening van Grieken land te verkregen, duideiyk te doen blijken. De Porte heeft inmiddels voorgesteld, dat de groote mogendheden verklaren zouden het plan goed te keuren, dat de Turksche troepen terstond de Grieksche grenzen overtrekken en het Grieksche leger ontwapenen zouden, indien Griekenland niet binnen den door de mogendheden gestelden termijn met de ontwapening een begin maakt. Naar het heet, zijn er van Ruslands zpde stellige verzekeringen gegeven, dat het Griekenlands tegen stand noch langs diplomatieken weg, noch door militaire hulp ondersteunen zou. Eene vreedzame beëindiging der zaak, met en benevens het aftreden van het Kabinet Delyannis, wordt te Berlpn nog altpd als de meest waarschpnlpke oplossi schouwd. Marktberichten. Leiden, 1 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe toliter. Wintertarwe f 6.70 a f 7.20 Zomertarwe f f 6.60. Kogge 4 H. L. Winterrogge 5.50 a 5.70. rogge 5.a f 5.40. Gerat 5 H. L. Zomergerat f 4.30 Chevalier-gerst f 4.40 a f 4.70. Haver Zware Haver f 3.80 a f 4.25. Lichte Haver f f 3.70. Duivenboonen 1 hectol. f 6.80 a f 7.40. denboonen 2 hectol. f 6.a f 6.70. Boter: 10200 kg. Grasboter, late qualit. l/4 vat f a f 60Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f a f Graeboter lete qualit. per kilogr. 0.75a f 1.58 boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 7000 dubb. hectol., f 0.20 a f

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2