N°. 8036. Zaterdag 1 Mei. A0. 1886. Leiden, 30 April. feze fioarant wordt dagelijks, met uitzondering ran £on~ en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Officieele liennisjyevingen. Bnrgeiutester en Wethouders van Leiden; Geiden urt. 8, late alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op liedin rgunning is verleend aan C. KNAAP en recht- verkrijg m'. n tot het oprichten van eene slachtplaats van vee, in het perceel in de Lange Bouwenlouwensteeg No. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 29 April 1886. E. KIST, Secretaris. De lieer C. J. La Rivière, sedert 42 jaren in dienst dor gemeente, eerst als ambtenaar by de plaatselijke accijnzen en sedert 1853 als gemeente bode, zal morgen den dag herdenken waarop hij in 1861 tevens tot concierge van het Raad huis werd aangesteld, welke laatste betrekking hj) dus den lsten Mei een kwart eeuw zal hebben vervulo on hoopt nog tal van jaren te kunnen blijven waarnemen, niettegenstaande de tyd waarop hij recht op pensioen heeft, voor hem reeds twee jaren geleden was aangebroken. - Het was heden de dag waarop de heer P. Van Bh iswijk "Ris zjjne betrekking neerlegde qils directeur der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij' alhier, welke betrekking sedert 18 jaren met ijver en nai gezetheid door hem werd waargenomen. Bij deze gelegenheid werd hem by monde van den niou wbenoemden directeur, mede namens tech nisch- on kantoorpersoneel, een pendule met coupes aangeb'.len als bljjk van achting en vriendschap, gedurende zyn veeljarig bestuur verworven. Ook de meesterknechts der verschillende afdee- lingen bleven niet achter om hun vertrekkenden directeur een blyk van achting en herinnering aan te bied i, bestaande in een met zilver gemonteerden inktkoker. De plechtigheden maakten op allen een blijkbaren indruk; menig hartelijk woord werd gesproken en menige handdruk gewisseld, die zooveel tolken waren /an de overtuiging, dat een geacht chef vertrok die by allen eene aangename herinnering achterlaat. - Do in de Raadsvergadering van gisteren be noemde gemeente-archivaris is de heer dr. Ch. M. Dozy, adjunct-archivaris te Amsterdam. - Do Indische mail per stoomschip „Tanjore" wordt 4 Mei alhier verwacht. De nu ontvangen mail is de Nederlandsche en loopt van 25 tot 26 Maart. - De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting van de werkzaamheden opgeroepen tegen "Woensdag 5 Mei, 's avonds te acht uren. Sedert de vorige bijeenkomst zyn aanhangig ge bleven de Conversiewet en de Markenwet. - Tot candidaat voor de Provinciale Staten is te Aalsmeer gesteld het aftredende lid mr. F. T. Westerwoudt. - By de gisteren in de magazijnen van de „Compagnie des bronzes" te 's-Gravonhage ge houden veiling van schilderijen is o. m. de prijs besteed van f 1600 voor een Bakker Korff: „De oude juiïer kweeperen-marmelade bereidende." - Tot directeur der Utrechtsche Brood- en Meel fabriek is benoemd de heer B. J. K. Van Zijdveld. - In de gistermiddag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der 's-Gravenhaagsclie Markt-Maatschappij werd door het bestuur verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat, alhoewel er nog vele moeielijkheclen te over winnen zijn, de Maatschappij toch meer en meer aan het doel gaat beantwoorden en in bloei toeneemt. Evenals op iedere markt, was het dan weder PRIJS DER ADVERTENTIES i V»n 16 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17J. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het incas- seeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. vol van verkoopers en koopers en dan weder minder vol, doch over het algemeen waren beiden tevreden. De rekening over het afgeloopen jaar, sluitende, na aftrek van alle onkosten, met een nadeelig saldo van f 2100, werd goedgekeurd. Daarop werden de aftredende heeren G. J. E. De Voogt als commissaris en J. E. A. Tripels als lid van het bestuur weder herkozen. Nadat de voorzitter de aandeelhouders had aan gespoord om de verkoopers op de markt toch te begunstigen, bedankte een der aandeelhouders het bestuur voor het uitstekend en belangloos beheer, waarna de vergadering werd gesloten. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den heer Goossens te Amsterdam, als provin ciaal inspecteur der belastingen, werden hem gisteren vele blyken van hoogachting en belangstelling be toond. Den jubilaris werd namens 485 ambtenaren een gouden snuifdoos, waarin een som geld was geborgen, voor het door hem opgericht ondersteu ningsfonds, aangeboden. Blykens een by het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Bonaire", onder bevel van 's Konings adjudant in buitengowonen dienst, den kapt.-luit. ter zee W. baron Van Hogendorp, in den namiddag van 28 April de haven van Falmouth verlaten, koers stellende naar IJmuiden. By beschikking van den minister van marine is aan den schryver 1ste kl. by het hospitaal der marine te Willemsoord J. F. Groen toegekend de groote gouden medaille voor 50-jarigen eerlyken en trouwen dienst. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, passeerde 29 April Sagresde „Drente" arriveerde 29 April van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Amalia," van Java naar Amsterdam, zit in het kanaal bij Westzaan aan den grond; de passagiers en kolonialen zyn met sleepbooten aan wal gebracht; de „Soenda," van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Marseille 29 April; de „Zee land," van Java naar Rotterdam, vertrok 29 April van Port-Saïd. Z. M. heeft by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 1ste kl., den off. van gez. 2de kl. J. H. Van "Welsen, van gemeld personeel; den kolonel der artillerie van het leger in Nederl.-Indië A. R. W. Gey Van Pittius eervol ontheven van zijne functiën als Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst en tevens benoemd tot Hoogstdeszelfs adjudant in buitengewonen dienst. Gem engd Nieuw». Te Katwijk werd gistermiddag ver loot de schilderij van den heer J. Fabius, kunst schilder te Amsterdam, voorstellende „De Kerk te Katwijk aan Zee met omgeving." De verloting ge schiedde in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders der gemeente. De bezitter van No. 682 was de gelukkige winner. Heden werden door de firma W. A. Blokhuis te Noordwyk-Binnen de eerste asperges van haren aspergetuin „Tanah Wangie" den Koning ten geschenke aangeboden. Hedennacht woedde een belangrijke brand te 's-Hage, in het Voorhout tegenover het depar. tement van financiën. Van het hoekhuis Kneuterdijk en Voorhout, bewoond door Baron Von Knobels- dorff, buitengewoon kamerheer des Konings, zijn dak en bovenverdieping geheel uitgebrand. Een groot gedeelte van eene uitgebreide verzameling oudheden, schildoryen en zeldzaamheden is daardoor vernield. Het woonhuis is een der sierlijkste heerenhuizen waarin de oud-Hollandsche bouworde bewaard was. Men vermoedt dat de brand een begin nam in het slaapkabinetje van eene der freules, ten gevolge van het in vlam geraken der bedgordijnen door eene brandende kaars. Zoodra de jonkvrouw dit bemerkte, was zy van schrik de kamer uitgevlogen. Weldra sloeg de vlam uit het kleine vertrekje over naar de ruimere salons op de hoogste verdieping en liet zich weldra zien buiten de vensters aan den Kneu terdijk. Met byna ontembare woede nam het vuur in omvang toe, steeds rijzende en eindelijk door het dak brekende. De noordoostenwind blies het vuur krachtig aan, maar had ten minste dit gelukkige gevolg dat vlammen en vonken in eene gewenschte richting werden gedreven, nl. afgewéüd van de belendende huizen en naar de breede ledige ruimte tusschen het brandende perceel en de overzijde van de straat. De ligging van het hoekperceel, vlak tegenover het departement van financiën en vier of vijf huizen van het lokaal van het ministerie van marine, wekte terecht eenige bezorgdheid. Daarom werd besloten by uitzondering de klok te laten luiden ter waarschuwing ook van de ambtenaren, die zich op dat sein in sterken getale by de nabijgelegen ministeriën vervoegden tot teeke- ning van de brandpresentielijst. Om halfvyf moest het dak van het aangrenzend huis, van baron B. v. d. L., met een flinken water straal worden bespoten wijl het daar begon te smeulen. De brandschade van huis en inboedel, beiden verzekerd, wordt begroot op een halve ton gouds. De wanden der zaal onder de in brand geraakte verdieping zyn bedekt met een gobelin bekleedsel, dat geschat wordt op een hoogst aanzienlijke waarde, men wil weten van 100,000. Uit vrees dat dit kostbaar werk by den brand verloren zou gaan, wilde de eigenaar reeds aan stalten maken om het tapijtbehangsel van de muren te doen lossnijden. Op de geruststellende verzeke ring evenwel dat de zaal geen gevaar meer liep door de vlammen te worden aangegrepen, liet de baron zijn voornemen varen. De zolderingen en het overige houtwerk van de uitgebrande vertrekken waren byna allen van stevig oud eikenhout. Schier gelijktijdig ontstond mede een felle brand in eene bovenwoning op de Paviljoensgracht, welke zich ook zeer ernstig liet aanzien, vooral met het oog op eene aangrenzende kurkenfabriek. Ookdaar brandde de bovenste verdieping uit. Om ruim drie uren was hier de brandweer het vuur meester. By de twee branden zyn geen ongelukken aan personen overkomen. De inwonenden in het huis op de Paviljoensgracht bevond zich eene kraam vrouw konden nog intijds de huizen verlaten, terwijl van de inboedels nog veel kon gered worden. Uit 's-Hage wordt gemeld dat door de Regeering maatregelen worden voorbereid voor de huisvesting en verpleging van lyders, die zich onder behandeling van prof. Pasteur te Parijs wenschen te stellen. Er hebben te Delft proefritten plaats gehad met den stoomtram op 's-Hage. Naar wy vernemen, zyn op de laatst leden Dinsdag door de Royal Horticultural Society te South-Kensington gehouden tentoonstelling van tuinbouw bekroond vier verschillende verscheiden heden van breedbladerige Fritillaria, zoogenaamde kievitseieren, ingezonden door de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem, elk dezer verscheiden heden met een certificaat eerste klasse. Deze ver scheidenheden dragen de namen; „Corneille," „E. H. Krelage," „Siège of Haarlem" en „van Lerius" de drie laatstgenoemden werden in de tuinbouw inrichting der heeren Krelage uit zaad gewonnen en door het beoordeolende comité werden de namen daaraan verleend. HC.)

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1