Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 April. LBIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.10. AizonderLjjke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regele ƒ1.05. Iedere regel meer/0.174- Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennis^evinfjen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag '29 April 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1®. Benoeming van een Commissaris der Gasfabriek. (82). 20. Idem van een Archivaris der gemeente. (94) 30. Idem van eene derde onderwijzeres aan de school 4de klasse No. 1. (96) 40. Voorstel tot aankoop van twee perceelen ten behoeve van de Gasfabriek. (66 en 83) I 5". Verzoek van E. J. Sclilette, tot bekoming in eigendem van een gedeelte sloot aan het Delftschetrekpad. (67 en 97) Voorstel betrekkelijk de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (72) 70. Idem betrekkelijk de overdracht van het Delftsche trekpad aan de provincie. (73 en 93) 6°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1885, van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oude- liedcnhuis. (76) 9". Verzoek van de firma Gebr. Van Hoeken, te ibeko- ming in eigendom van een stukje grond aan de Haven. (80 en 93) 10s. Idem van J. VVillenborg, om een stoep te leggen aan de Haarlemmerstraat. (81) 11°. Idem als voren van Gebr. Van Hoeken, aan de Haven. (81) 12". Verzoek van de Leidsche Bouwvereeniging betrekkelijk den aanleg van straten enz. (85 en 98) 13°. Idem van C. A. Simonis, ter bekoming in huur van een perceel in de Gortestraat. (86 en 93) 14». Voorstel van het raadslid F. A. Verster Van Wulver- horst, omtrent het visschen in de Singelgrachten. (91). 15'. Verzoek van J. P. Lancel, om ontslag als leeraa raan de Kweekschool voor onderwijzers. (90). 16°. Idem alsvoren, als Hoofd der school 4de klasse No. 2. (89). 17'. Idem van B. W. F. Dagevotf) om ontheffing van de betaling van schoolgeld Middelbaar Onderwijs. (87). 18'. Idem alsvoren van J. G. A. Frommann. (87). 19". Idem van H. P. Muller, om restitutie van schoolgeld, lager onderwijs. (99). 20». Idem van S. Crommeliu, om eene kolkloozing te leggen. (100). '21°. Voorstel tot overdracht van de tramconcessie aan de Kotterdamsche Tramweg-Maatschappij. (101). Wegens werkzaamheden in verband met de voorgenomen demping van de Zijdgracht zal de passage langs den Vest- wal bij den Korenmolen „de Oranjeboom," gedurende ongeveer vier weken gestremd zijn voor voertuigen, paarden en vee. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 April 1886. E. KIST, Secretaris. (Herplaatsing loegens misstelling.) Ten aanzien van het request der Leidsche Bouwvereeniging betreffende den aanleg van straten enz. op het door haar aangekochte terrein aan de Haverzaklaan, kan de commissie van financiën zich voor drievierden vereenigen met het voorstel van Burg. en "Weths. daaromtrent en het advies der commissie van fabricage. Naar aan de commissie ver strekte inlichtingen zullen de woningen reeds in November a. s. ter bewoning gereed z£jn. Met het oog hierop acht zy zich niet gerechtigd te advi- seeren de beslissing omtrent de onderhavige uit gaven tot de behandeling der begrooting te ver dagen. De vraag deed zich echter aan haar voor of die uitgaven door geldleening mogen worden gedekt. Haar antwoord op deze vraag moest ont kennend luiden. De werken waarvan de aanleg wordt voorgesteld, kunnen niet als productief wor den beschouwd. Als buitengewoon kan de com missie, in eene gemeente als Leiden, de voorge stelde werken evenmin aanmerken. Wel is waar komt de aanleg van deze straten en riolen en zelfs die van nieuwe straten en riolen in het algemeen, niet jaarlijks terug, maar verstrating, vernieuwing van dergelijke werken keeren elk jaar weder en lijn qualitatief van den aanleg van nieuwe niet te onderscheiden. De commissie adviseert dus om te bepalen dat de kosten niet zullen worden gedekt door leening. - In een der vorige Raadszittingen werd be sloten tot aanhouding van het verzoek van E. J. Schlette, tot bekoming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Haagsche en Delftsche trekpad, totdat eene beslissing zou zijn genomen omtrent bet voorstel der vier raadsleden omtrent het genot van de voordeelen dezer gemeente door niet-inge- zetenen. Intusschen schijnt het aan de aandacht der vergadering te zyn ontgaan dat adressant is ingezeten van onze gemeente, zooals ook in zijn adres wordt opgegeven. Vermits alzoo voor aan houding uit bovenbedoelden hoofde geen aanleiding bestaat, achten B. en Ws. zich verplicht den Raad in overweging te geven om terug te komen op de genomen beslissing en het verzoek alsnog in do eerstvolgende zitting in behandeling te nemen. Krachtens de bestaande bepalingen op de heffing van schoolgeld, lager onderwijs, geven B. en Ws. in overweging aan den heer H. P. Muller wegens vertrek uit de gemeente met Mei a. s. restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor zijne dochter, leerling der Meisjesschool 1ste klasse, over de maanden Mei en Juni en derhalve tot een bedrag van f 10, vermits het schoolgeld over een kwartaal bedraagt f 15. Tevens stellen zjj voor om aan den heer S. Crommelin vergunning te verleenen om eene loozing voor badwater te maken uit het door hem bewoonde perceel op de Breestraat, naar de kolk welke vóór zijn stoep ligt, onder voorwaarde dat het werk zonder hinder voor de passage wordt uitgevoerd en de kosten van eventueel noodig straten en her straten komen voor rekening van adressant, alsmede tegen betaling van het bij raadsbesluit vastgesteld recht. De stad onzer inwoning* heeft steeds, wan neer het gold verdiensten te erkennen, op waardige wijze getoond, daarmede in te stemmen. Altijd waren de resultaten van eene commissie, die zich voor zulk een doel had samengesteld, van dien aard, dat met succes een huldeblijk kon worden aangeboden en dat zij met voldoening op hare be moeiingen kon terugzien. Hetzelfde gunstige resultaat verwachten ook eenige stadgenooten, die zich voor een dergelijk doel als commissie hebben geconstitueerd. Onlangs werd nl. bevestigd, waarvoor reeds lang werd gevreesd, dat onze ijverige stationschef, de heer K. T. Caron, door eene ernstige ziekte, waar van hij nog niet geheel hersteld is, genoodzaakt zou zijn, zjjn ontslag te nemen uit den dienst der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Zjjn ont slag werd hem tegen 1 Mei op de meest eervolle wijze verleend. Wie hem kent, wie uit den aard zijner betrekking met hem in aanraking kwam, weet dat Caron steeds even welwillend en voor komend was. Steeds was het zjjn wensch de reizi gers geriefelijk te zjjn, hen op alle mogelijke wijze voort te helpen en in te lichten. De commissie houdt zich dan ook overtuigd dat Leidens burgerij met leedwezen het vertrek van den heer Caron ver nomen heeft, maar tevens met ingenomenheid het plan zal begroeten, dat zjj zich voorstelt te ver wezenlijken, namelijk: het aanbieden van eenbljjk van erkentelijkheid aan K. T. Caron, vergezeld van een album bevattende de namen der schenkers. De commissie bestaat uit de heeren P. Driessen, J. T. Hessels. A. Koetser, A. J. Krantz, kapt. J. Van Lelyveld, mr. H. L. A. Obreen, A.W. Sijthoff en P. J. Van Wijngaarden, praeses van het Leidsch Studentencorps. Het toeval heeft gewild dat de uitnoodigingen tot deelneming juist werden verzonden toen de meeste studenten met het oog op het Paaschfeest zich reeds huiswaarts hadden begeven of zich reisvaardig maakten; terwijl der commissie daarenboven de verzekering werd gegeven dat vele jongelui gaarne aan het huldeblijk zouden willen bijdragen. De commissie vond hierin aanleiding om de aanbieding daarvan uit te stellen en den termijn van inzending, welke eerst op 25 April 11. bepaald was, te verlengen tot 25 Mei a. s. Tot dien datum blijven de leden der commissie zich dus «oor verdere bjjdragen aanbevolen houden. Benoemd is tot onderwijzeres in de handwerken aan de 2de openbare school te Noordwijkerhout. mej. S. De Bruyn, te Leiden. De Indische mail per stoomschip „Soenda" wordt 30 dezer alhier verwacht. Plet „Vad." verneemt als zeker dat benoemd is tot generaal-majoor, divisie-commandant te Am- hem, de kolonel Hardenberg, commandant van het 7de regiment infanterie te Amsterdam. Ook is de luit.-kol. Boellaard van het regiment grenadiers en jagers tot kolonel bevorderd. Op uitnoodiging van den particulieren secre taris des Konings, jhr. Hora Siccama, heeft de fabriek „De Prins van Oranje" te 's-Hage eene begrooting gemaakt der kosten tot het plaatsen van 6000 standaardkaarsen-licht op den Vijverberg aldaar door het arbeidsvermogen der eb en vloed van Scheveningen. Om de noodige electriciteit daartoe op te wekken, zjjn de werktuigen en 5 kilometer lange kabel begroot op f 30,000. Er is gisteren weer ministerraad gehouden. De gewone audiëntiën, welke sedert de bekend making der jongste ministerieele crisis zijn geschorst, zullen door de meeste ministers hervat worden. De stand der crisis is, naar het „Vad." verneemt, op het oogenblik deze: de Koning heeft het minis terie uitgenoodigd op zjjne aanvraag om ontslag terug te komende heer Heemskerk heeft gemeend alleen onder zekere voorwaarden aan die uitnoodi ging gevolg te kunnen geven, doch omtrent dié- voorwaarden is door Z. M. alsnog geen beslissing genomen. Naar het „Rott. Nbl." meldt, heeft zich in de ambtenaarswereld algemeen het gevoelen gevestigd, dat de heer Heemskerk aan het bewind blijft en met hem de overige ministers met uitzondering van die van financiën en waterstaat. De portefeuille van financiën moet naar verder wordt verzekerd aan een der invloedrijkste leden der liberale party in de Kamer aangeboden, maar door dezen gewei gerd zjjn. De heer T. E. Van Erkel, wien onlangs door den gemeenteraad te Rotterdam eervol ontslag is verleend als gemeente-architect van het voormalige Delftshaven, is benoemd tot hoofdopzichter by de gemeentewerken te Rotterdam. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan De Ruyter, van Ridderkerk, die de vorige week door een dollen hond gebeten werd, toege staan zich op 's lands kosten naar Parijs te begeven, ten einde de inentingen by dr. Pasteur te ondergaan Zoover bekend is, zullen 139 personen deel nemen aan de bedevaart, welke op 10 Mei a. s. naar Rome vertrekt. De „Maas- en Roerbode" verneemt dat Mgr. Leyten, bisschop van Breda, Mgr. Boermans, bis schop van Termopylis, en Mgr. Hoefnagels, weldra zich naar Rome zullen begevenverschillende gees- teiyke heeren uit Limburg, zooals ook leeken en zelfs dames, zullen aan de pelgrimage deelnemen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Aj*»l van Djeddah; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 April Dungeness; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 27 April; de „Limburg," van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 April tePauil- lac; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 28 April. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en van waterstaat op 29, van koloniën en van marine op 30 April a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw benoemd de heeren J. Yan Someren Brand, kolonel-commandant der dd. schutterij te Amsterdam, en mr. W. baron Röell, wethouder van de gemeente Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1