Nc. 8033. Woensdag April. A0. 1886. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand in rekening ge bracht ad 37 cents voor Abonné's binnen de si ad en 47 cents voor hen, buiten Leiden woonachtig. Leiden, 27 April. feze (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH dSfePAftBLAB PRIJS DEZER COURANT: Voo: Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poBt1.10. A:aderlijke Nommers0.05. Oiïicieeïe Kenniisigevingen. Wegens werkzaamheden in verband met de voorgenomen demping van de Zijdgracht zal de passage langs denVest- wal hij den Korenmolen „de Stier", gedurende ongeveer vier weken gestremd zijn voor voertuigen, paarden en vee. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 26 April 1886. E. KIST, Secretaris. Eenige onzer lezers zullen opgemerkt hebben dat bij de vermelding der goede oplossingen van het prijsraadsel de letter Z ontbrak. Het is een verzuim van den zetter, dat wij goed zullen maken door do niet vermelde namen hier te laten volgen wij verzekeren echter dat, niettegenstaande dit verzuil de inzenders aan de loting hebben deel genomen nl. G. Zirkzee, Ottilie Zuurdeeg, mej. Anna Zillesen, H. Van Zoelen, W. Zandvliet, Franc. Zirkzeo on P. J. v. d. Zanden. T t benoeming van een gemeente-archivaris wordt floor B. en Ws. in de eerste plaats aanbevolen de hee Du Rieu Jr., candidaat in de rechten alhier. I commissie van financiën heeft geene be- denkin 1 tegen de voorstellen van Burgemeester en Volhouders tot afstand in eigendom van een stukje 'meentegrond aan de Haven aan de firma Gebr. Van Hoeken, tot verhuring van grond in de Gortesiraat aan C. A. Simonis en betrekkelijk de overdracht van het Delftsche trekpad c. a. aan de provincie Zuid-Holland. -Toi vervulling der vacature aan de school der 4de kl, No. 1, ontstaan door het aan mej. W. Du Pon verleend eervol ontslag, zyn op de voordracht ter benoeming van eene derde onderwijzeres, op eene jaarwedde van f 550, geplaatst de dames M. Van "Wijk, tijdelijk met de waarneming dier be trekking belast, H. Pel en J. Kramme, beiden onderw i r/.eres en aan openbare lagere scholen dezer gemeente werkzaam. Blijkens missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie heeft de minister van Staat, minister van birmenlandsche zaken, de rijksvergoeding voor de kosten van het lager onderwijs waarop deze gemeente over 1884 aanspraak heeft, bepaald op 42,582.31. Aangezien bijwijze van voorschot van het Rijk te dier zake is ontvangen een bedrag van f 44,348.10, bedraagt het te veel genotene ƒ1815.79, zoodat B. en Ws. voorstellen om dit aan het Rjjk terug te betalen en die som te voldoen rechtstreeks uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroo ting voor dit jaar. Ten aanzien van het verzoek der notarissen, ter bekoming in eigendom van een gedeelte grond aan de Boomgaardsteeg, zijn B. en Ws. met de commissie van fabricage van oordeel dat het recht van eigendom der adressanten zich alleen uitstrekt tot dat gedeelte van den grond waarop het socië teitslokaal is gebouwd, en dat het niet raadzaam is den gevraagden grond in eigendom af te staan, aangezien ook dat gedeelte van het terrein voor gemeentelijke doeleinden zou kunnen benoodigd wezen. Met het oog op de meermalen gebleken be hoefte aan geschikt terrein en op de omstandigheid dat de aan de gemeente in eigendom toebehoorende grond binnen het territoir der gemeente slechts gering is, moet by het afstaan van grond met de meest mogelijke behoedzaamheid worden te werk gegaan. Bovendien wordt door een afstand in huur PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc&s- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. op de door de commissie van fabricage voorgestelde wyze in de bohoeften van adressanten voorzien, terwijl uit den aard der zaak tot de opzegging van de huur eerst dan zal worden overgegaan, wan neer de vrije beschikking over het terrein voor do gemeente bepaald noodzakelijk is. B. en Ws. geven mitsdien in overweging het gebruik van den bij akte van 4 Maart 1852 precario en tot kennelijk wederopzeggens afgestanen grond op te zeggen onder bepaling dat het gebruik eindigt één jaar na de opzegging. De heer J. P. Lancel heeft wegens gevorder den leeftijd en verzwakten gezondheidstoestand ontslag verzocht als hoofd der school 4de klasse No. 2. Aangezien tegen eene inwilliging van dit verzoek bij B. en Ws. geene bezwaren bestaan, geven zy in overweging het gevraagd ontslag op do meest eervolle wyze, met ingang van 12 Sep tember a. s., te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele, langdurige en gewichtige diensten door adressant in het belang van het onderwijs aan deze gemeente bewezen; evenals van leeraar in het schoonschrijven aan de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. Naar aanleiding der verzoeken van B. W. F. Dagevos te Rijnsburg en J. G. A. Frommann alhier, om vrijstelling of restitutie van schoolgeld wegens het verlaten van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en voor Jongens, respectievelijk door eene dochter en een inwonend jongeling, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat krachtens de betrekkelijke verordeningen op do heffing en invor dering van schoolgeld, bij tusschentyds verlaten van de school geene teruggave wordt toegestaan, terwijl de betaling geschiedt in vier driemaande- lijksche termijnen, vóór 1 September, 1 December, 1 Maart en 1 Juni. Aangezien nu geene uitzonde ringen van dit voorschrift wegens vertrek uit de gemeente, ziekte of andere redenen in de verorde ningen zijn opgenomen, zal, huns inziens, afwijzend op de verzoeken moeten worden beschikt, waartoe zij dan ook adviseeren. De twee volksconcerten, op de beide Paasch- dagen door het strijkorkest van het 4de reg. inf., onder leiding van den heer J. G. H. Mann, in de Stadszaal gegeven, werden evenals de vorige, weder door een talrijk publiek bezocht. Het verdient in de eerste plaats vermelding dat beide keeren een geheel nieuw programma werd uitgevoerd, hetgeen pleit voor den onvermoeiden ijver van den nieuwen kapelmeester en het uit stekend gehalte der orkestleden. Doch bovendien was aan de werken der oude meesters ditmaal eene groote plaats op de programma's ingeruimd. Met groote ingenomenheid hebben voorzeker onze kunstvrienden dit streven naar ware kunst opge merkt en het zal hun niet ontgaan zyn met welk eene onverdeelde aandacht het volk luisterde naai de Aria voor viool uit de D-dur Suite van Joh. Seb. Bach. Men weet het: „Bach geeft niets dan muziek", doch eene muziek welke de edelste en reinste uiting is op het gebied der kunst. Vandaar dat velen deze muziek niet begrijpen. Toch zal men geneigd zyn dit in twijfel te trekken, waar zooals gister avond, Bach's aria zoo luide werd toegejuicht. Was het de muziek zelve of de onberispelijke uitvoering, welke zoozeer de aandacht trok Wy gelooven beide. Het moet eene streelende voldoening zijn voor den heer Mann dat dit nummer zoo uitstekend geslaagd is en niet het minst voor den heer S. Prinsenberg, die op hoogst verdienstelijke wyze de aria speelde. De classici waren verder vertegenwoordigd door een Menuetto en finale uit de D-dur Symphonie van Haydn, twee schoone ouvertures van Mozart, nl. de „Don Juan" en „die Zauberflöte", terwyl aan Beethoven was gedacht door de uitvoering van zyne ouverture voor het Ballet„Die Geschöpfe des Prometheus." Van de moderne meesters werden uitgevoerd het Vorspiel voor de opera „Lohengrin", van Richard "Wagner, dat beide concert-avonden uitmuntend werd vertolkt, waardoor opnieuw het bewijs ge leverd werd, hoezeer de heer Mann met de onder zyne leiding zijnde krachten weet te woekeren; voorts het Ave Maria van P. Schubert, eenige werken van Suppé, een marsch van George Beyerle, uit Amsterdam, die vooral om den pompeuzen inhoud en het schoone trio eene bijzondere vermelding verdient, en eindelijk compositiën van Mann, Golter- mann, Langer, De Kontzky, Tit'l, Strauss en anderen, (ook een souvenir uit „la fille du tambour-major" van Offenbach, door den heer C. Lau voor orkest gezet.) Wat de Soli betreft, waarvan wy reeds eene, de aria van Bach, genoemd hebben, ook nu weder was aan onderscheidene leden van het orkest de gelegenheid gegeven zich te doen hooren. De heer J. Oostelaar, onder-kapelmeester by de muziek van het 4de reg. inf., speelde eene door hem gecom poneerde romance voor oboe. Was hij reeds gunstig bekend door zyne werken, van welke velen onzer stadgenooten zich ongetwijfeld de „marcheTunèbre" nog wel zullen herinneren, than3 boeide hy dooi de smaakvolle voordracht van zyn eigen schepping, die eene goede getuigenis geeft van zyne be kwaamheden. De heer C. L. Martron deed zich kennen als een degelijk cellist, door de voordracht eener Ballade van Goltermannde heeren C. Noest en W. Schinck hebben aanspraak op een woord van lof voor hun verdienstelijk spel in de serenade voor fluit en hoorn van Tit'l; terwyl het „Grossmütterchen", Landler, voor 2 solo-violen van G. Langer, waarin de heeren S. Prinsenberg en S. Vink de solo-par tijen vervulden, niet onvermeld mag blijven. De twee laatste nummers werden gebisseerd. De harppartijen, voorkomende in de „Marche festivale" van Beyerle en in het „Air de Ballet" van den heer Mann, werden vervangen door het klavier, welk instrument den heer Berkeljon niet vreemd bleek te zyn. Wy wenschen den heer Mann en zyn orkest geluk met het schitterend succes, dat door de volksconcerten is behaald. Moge dit voor allen eene aansporing zyn om in een volgend seizoen weder voor het volk op te treden. De Leidsche afdeeling der Maatschappij voor Bouwkunst zal a. s. Donderdag-avond in het Nuts- gebouw hare laatste vergadering in dit seizoen houden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.80 en f 1.85; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en 1.85. Voor de vacature als onderwijzer tot adsis- tentie in de openbare school in het dorp Woubrugge, door het vertrek van C. W. Lancel, hadden zich aangemeld 18 sollicitanten. Op de voordracht kwamen voor: H. E. Kraay te Werkhoven, P. Voermanste Utrecht en J. De Bakker te Wolfaartsdijk. De eerst genoemde is benoemd. Door den gemeenteraad van Haarlemmerliede en Sparenwoude is de heer W. C. Vergers, secretaris en ontvanger dier gemeente, uit die betrekkingen ontslagen en als zoodanig benoemd de heer J. C. A. Weerts, 1ste beambte aan de secretarie te Bloe- mendaal. De genoemde Vergers is te Haarlem, waar hij woonachtig is, gearresteerd, wegens een ontdekt tekort in zyne kas. Door den minister van koloniën zijn de heeren H. Kleyn Van de Poll, oud-resident op Java, te

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1