N°. 8032. A0. 1886. De Leidsche gedenkdag. Dingdag' 27 April. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.19. Franco per poet1.49. Afzonderlijke Nommers0.95. PRIJS DER AD "VERTE NTTEN: Tan 18 ragela 1.05. Iedere regel meer 9.17|. Ckootere letten naar plaatsruimte. Veer bet ineas- see ren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Abonnementen worden cla- oeli jlüs aangenomen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft de Commissie voor Volksbijeenkomsten zich de viering van den 3den October aangetrokken. Of er reden voor bestaat? Wy gelooven het wel. Niemand zal ons, meenen wij, tegenspreken als wjj beweren dat de wijze, waarop de 3de October gewoonlijk voorbijgaat, weinig recht heeft op den naam van feestelijk. Geen wonder! Behalve eene aanleiding heeft eene feestviering ook eene feestelijke stemming noodig, zal zij niet mislukken. En juist aan die feestelijke stemming heeft het in de laatste jaren hier doorgaans ontbroken. Jam mer, want daardoor dreigt de aanleiding tot de feeste lijke herdenking ook langzamerhand in het oog van velen haar belangrijkheid te verliezen, en waar een volk zijne historie vergeet en de kloeke daden van zijn voorgeslacht uit de herinnering verdwijnen, daar loopt het nationaliteitsgevoel een groot gevaar. Hoe komt het, dat de noodige opgewektheid tot feestvieren, de feestelijke stemming, in onze stad doorgaans ontbreekt, terwijl zy in 1884 zich zoo schitterend vertoonde? De Commissie der Volks bijeenkomsten meent de oorzaak der kwaal te kennen en tevens het geneesmiddel te kunnen aan wijzen. Zjj vindt de oorzaak hierin, dat de bevolking onzer stad bjj de zoogenaamde feestviering geen taak te vervullen, op de wijze van feestviering geen invloed te oefenen heeft, -dat zjj in één woord te lijdelijk is. En lijdelijkheid wordt zoo licht luste loosheid. Als de Commissie hierin goed heeft gezien, en wij gelooven met haar dat de fout daar schuilt, dan ligt het geneesmiddel voor de hand. De Com missie wil trachten eene vereeniging op te richten, welke door eene geringe contributie de toetreding zoo gemakkelijk mogelijk maakt. Zjj volgt in dezen slechts het voorbeeld van Alkmaar en Groningen, waar dergelijke Vereenigingen reeds sedert jaren bej staan en zich verheugende in de samenwerking van velen, de dagen van '8 October en 28 Aug. tot ware feestdagen maken. Volgens welwillend verstrekte informatiën kunnen wij mededeelen dat de Commissie voor de Volks- bjjeenkomsten een plan voor een reglement voor eene dergelijke Vereeniging heeft ontworpen en dat het Dageljjksch Bestuur onzer Gemeente hare voor nemens met de meeste belangstelling en sympathie heeft begroet. Wat hare verdere plannen zijn? De advertentie zegt het voor een deel. Zoodra minstens 50 personen zich hebben aangemeld, hoopt de Commissie eene vergadering te beleggen om de Vereeniging op te richten, een reglement vast te stellen en een^definitief be^tumr te benoemen. Dan acht de Commissie haar taak volbracht en de jenge Vereeniging kan terstond de feestviering van den aanstaanden 3den October voorbereiden. Of de Commissie slagen zal? Ons dunkt zjj moet slagen. De naam der Commissie voor de Volksbijeenkomsten heeft in onze stad zoo'n goeden klank, haar verleden geeft zooveel waarborgen voor deze ondernemingen vooral de zaak waarom het te doen is, verdient zoozeer aller ondersteuning, dat wjj geen oogenblik aarzelen, haar een vol komen succes te voorspellen. Als allen die van goeden wil zijn, nu maar zorgen, de kennisgeving hunner toetreding niet van den eenen dag op den anderen te verschuiven, maar vóór den lsten Mei hun naamkaartje met opgaaf van woonplaats zen den aan een der drie onderteekenaars, de heeren Brouwer, Alma en Was, dan zal wellicht het getal 50 blijken een nulletje te weinig te tellen. Gemengd Nieuws. Uit de nieuwe dienstregeling der IJselstoomtram-maatschappij, voorkomende in ons vorig nommer, zal het onzen lezers zijn gebleken, dat men dit jaar 15 minuten korter over het traject Leiden Den Haag zal doen dan in het vorige jaar. Wij twijfelen er niet aan of menigeen zal dezen zomer eens van dezen stoomtram gebruik maken om eens naar Voorschoten, Wassenaar of Den Haag te gaanmen rijdt door een der fraaiste gedeelten der provincie. Gisteravond is uit een beeknabij Clingendaal het lijk opgehaald van den sedert Vrij dag 9 April te 's-Hage vermisten kweekeling K. Men denkt aan zelfmoord. De aanleiding tot deze wanhopige daad was zjjn niet-slagen bij het onder wijzers-examen. Den beambte bij de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te 's-Gxavenhage, L., trof het ongeluk dat hy, bezig zjjnde met het rangeeren aan het station aldaar, struikelde en de wielen van den tender over den voet kreeg, welk lichaams deel gruwelijk verminkt werd. Per raderbaar werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Het huis, toebehoorende aan H. V. d. Veen, te Noordbroek, en bewoond door 2 gezin nen, is door eene onbekende oorzaak afgebrand. Te Moergestel (N.-B.) is Dinsdag de boerderij van B. v. d. W. geheel afgebrand. Twaalf stuks vee kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd, doch de inboedel niet. De oorzaak is onbekend. Toen in 1878 Paschen op 21 April inviel, werd over dit late invallen druk gesproken, terwijl thans, nu dit nog later in het jaar en wel zoo laat mogelijk geschiedt, men er veel minder van hoort. Toch interesseert het misschien enkelen onzer lezers te weten, dat men tot het jaar 1734 en vervolgens tot 1666 moet teruggaan, om zulk een laten Paaschdag te vinden, terwijl het eerst in 1943 en daarna in 2038 weder gebeu ren zal, -dat het Paaschfeest op 25 April wordt gevierd, altjjd, wanneer men in de 20e en 21e eeuw aan dezelfde wyze van bepaling van het tijdstip voor dezen feestdag zich blyft vasthouden. Over 3 jaren, dus in 1889, hebben wjj weder een laat Paaschfeest, namelijk 21 April, terwijl daarentegen in 1894 25 Maart daarvoor is aange wezen. (Arnh. Ct.) In de kapel te Boshoven, gemeente Weert, is in den nacht van Woensdag op Don derdag ingebroken, 's Morgens vond1 men het offer blok verbrijzeld. Te Slikgat (gem. Terheiden by Bre- da) is het ruin tweejarig kind van den onderwijzer P. in eene sloot gevallen en verdronken. Te Kottbus iui d een onbeduidende brand noodlottige gevolgen. Óp de tweede verdie ping van het huis, waar ook de brand was uitge broken, bevonden zich in een kamer eenige kinderen opgesloten. Daar de rook toenam, wierp de oudste der kinderen, om zyn eenjarig broertje te redden, eerst een paar bedden uit het raam en wierp ver volgens het kind op de bedden; het kind stierf echter ten gevolge van den val. Een ander kind is door den rook bedwelmd geraakt, zoodat men voor zijn behoud vreest. Te Eastlee in Massachusetts moest een dertig voet hooge dam het water tegenhouden, dat, in een uitgestrekten diepen vyver samenge bracht, beweegkracht leverde voor een groot aantal molens. Aan de oevers van het kanaal, dat het water afvoerde, stonden vele kleine huisjes. Dezer dagen is de dam plotseling doorgebroken, waardoor een waterstroom van vijftig tot honderd voeten breed van eene aanmerkelijke hoogte met onweer staanbaar geweld langs het enge afvoerkanaal stortte. Alles wat tegenstand bood, werd meegesleurd. Veer tien menschen" kwamen om het leven, terwijl een materieele schade van 250,000 dollars werd aan gericht. Te Planques (Pas de Calais) zijn tweelingen geboren, die op dezelfde wyze als de bekende Siameesche tweolingen aan elkander zjjn gegroeid. In Minnesota (Ver. St.) heeft weer een- geduchte cycloon gewoed, waardoor St.-Cloud, Sank- Rapids en de naburige dorpen gedeeltelijk zijn ver woest. Een groot aantal menschen is gedood of ge kwetst. Op andere plaatsen woedden verschrikkelijke onweders en stormen. De cycloon vertoonde zicli het eerst in de nabijheid van St.-Cloud. Een donker© wolk kwam uit het zuidwesten opzetten, welke een dwarrelwind veroorzaakte, in een omtrek van 1000 voeten middellijn. Langzaam trok de wolk naar het noordoosten, boomen meesleurende en huizen vernielende. Door de prairie voor de stad werd een pad gevormd, ter breedte van 600 voeten, dat met steenen bezaaid scheen. Na de Mississippi te zijn overgetrokken, waarbij de brug by Sank-Rapids werd vernield, ver woestte de cycloon een groot deel der stad en richtte zich daarna verder noord-oostwaarts. Meer dan 300 huizen lagen in puin, waaronder de recht bank, eenige kerken, het station en vele woonhuizen. De cycloon naderde zeer langzaam. De menschen zagen het gevaar aankomen en kon den zich nog redden. Van daar dat het verlies van menschenlevens betrekkelijk gering is. Te gelijkertijd heerschte een cycloon in West-Jowa, waardoor twee menschen het leven verloren en twintig werden ge kwetst. In Minnesota zyn tot dusver 67 ljjken en 160 ge kwetsten gevonden. Hulp is gezonden uit St.-Paul. Te Rice werd een huis opgenomen, waar juist 20 personen een bruiloft vierden. Allen werden gedood, ook de bruid en bruidegom. De materieele schade wordt geraamd op 6,000,000 gld. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidscli Dagblad te Leiden. Weledele Heeren, Mag ik u wel beleefd verzoeken het onderstaande in uw veelgeacht blad op te nemen: Op 30 November a°. p°. werd door mejuffrouw W. Lensing, zich schrijvende en noemende Drucker, aan de algemeene armen van Voorschoten geschon ken f 1000, nominaal, 3 pet. Nationale Schuld, zynde een derde gedeelte van een legaat, haar ge maakt door den heer Drucker, overleden te Voor schoten den 4den Aug. 1884. Verschillende moeilijkheden bij het gemeente bestuur van Voorschoten ondervindende, noopten my die zaak voor mejuffrouw Lensing Drucker in handen te nemen en het gemeentebestuur van Voorschoten te verzoeken dezelve spoedigst moge lijk te beëindigen, waarop my door dat gemeente bestuur werd medegedeeld dat de raad der gemeente had besloten die schenking niet te aanvaarden en wel op grond dat daaraan was verbonden „Publi citeit" in een der dagbladen, Ik meende verplicht te zyn deze handelwijze van het gemeentebestuur van Voorschoten, waar door de armen van haar gemeente in een tyd van armoede en druk als de tegenwoordige, die schen king werd onthouden, publiek te maken. U dankzeggende voor de ruimte my daartoe in. uw veelgeacht blad toegestaan. Hoogachtend, Amsterdam, Uw dw. Dienaar, 24 April 1886. J. A. Schaoen Van Wehr.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1