Jit nimimer bestaat flit Twee Bladen. Prijsraadsel. r. 8031. A0. 1886, 2üates*dLag ££<4: .Aapril Ingekomen zijn 954 goede oplossingen. Tien waren er foutief. Achttien werden er I ontvangen van personen die niet bij ons als Abonnés te boek staan. Leiden, 22 April. (§ezc <Qonrcnt v/erdi dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. y<S>x riTT «ffcia»» t\ a mvr a o v. n Mjtalg vhxidli A LEI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Wederom werd op den doodenakker by de Groe- nesteeg aan den schoot der aarde een dierbare schat toevertrouwd. Hedenmiddag werd er het stoffelijk overschot van wylen den heer W. G. De Bruyn Kops bijgezet. Door tal van hoogleeraren der Leidsche univer siteit, van welker curatorium de overledene sedert 1868 tot verleden jaar secretaris was, zoomede door hon die aan het hoogheemraadschap Rijnland verbondon zijn, en door vele vereerders werd het er reeds vroegtijdig opgewacht. Twee fraaie kransen van levende bloemen en een immortellenkrans waren aan het lijkkleed gehecht. Voor t do kist in de groeve neerdaalde, wydde de hee S. De ClercqWz. als dijkgraaf vay Rijnland eenige woorden van waardeering aan-de-nagedach. tenis des overledenen, zoo veler vriend en om zijne deugden door zoo velen bemind. Spreker zou niet in bijzonderheden nagaan de verdien st on van De Bruyn Kops als secretaris van Rijnland. Het was niet de wil van dijkgraaf en hoogheemraden dat hij die betrekking niet tot zijn dood vervulde; maar op zijn eigen verlangen dat een ar der reeds tijdens zyn leven hem opvolgde. Een ledige plaats laat hy dus niet achter, maar ■wel de herinnering aan zyn stille deugden, aan zijne beminnelijkheid in den omgang zoowel met zijne meerderen als met zyne minderen. Daar a schetste ds. C. G. Chavannes in gevoel volle t al wat de overledene was geweest voor de Waalsche gemeente in de waardigheden welke hjj daarby had bekleed, maar tevens ook hoe vriend schappelijk hij m den maatschappelijken omgang was; hoe hy om zyn humaan karakter een voor beeld voor velen was, hoe de dankbare gedachtenis aan hem zal blijven voortlevenwant de stad onzer inwoning verliest in hem een van hare ijverigste en verdienstelijkste ingezetenen. Namens de familie werd door mr. J. L. De Bruyn Kops, lid der Tweede Kamer, de dank be tuigd voor de laatste hulde aan zyn dierbaren broeder bewezen. - Bij gelegenheid van den 70sten verjaardag van den dichter Hofdijk, zal in het „Leeskabinet", uit gaaf van den heer A. W. SjjthofT te Leiden, een artikel verschijnen van prof. J. A. Alberdingk Thym, getiteld„Een paar bladzijden uit mijne „Memories." - Het examen lager onderwijs is met goed ge volg te 's-Hage afgelegd door den heer J. Van Bladel, uit Warmond. De heer J. J. Van Sittert J.J.z., predikant te Zoetermeer c. a., heeft, na ruim 46-jarigen predik dienst, tegen 1 Juli a. s. zyn eervol emeritaat aangevraagd. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt het tele graafkantoor op het station der Hollandsche IJzeren- Öpoorweg-Maatschappy te Warmond met een dage- lijkschen dienst van 8 uren 's voor- tot 1 uur 's namiddags en van 3 tot 9 uren 's avonds voor het algemeen verkeer geopend. Dit kantoor is alleen open voor de aanbieding van telegrammen, en tevens voor de aflevering van tijdingen welke van de aanwijzing „station restant" zijn voorzien. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland, is het uniforme tarief van 15 ets. per telegram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toepassing. Naar aanleiding van eene briefwisseling van den schoolopziener in het district Haarlem, dr. W. B. J. Van Eyk, met den heer Delia Vos te St.- Petersburg over den toestand van het onderwijs hier te lande en hetgeen daaromtrent ook in het buitenland (Frankrijk, Engeland en België) door hem is gerapporteerd, is in de laatste dagen door den Russischen graaf Golenichtchen Koutousou aan genoemden schoolopziener by herhaling een bezoek gebracht, ten einde zich op de hoogte te brengen van de inrichting der verschillende takken van onderwijs en de hierbij gevolgde methode. O. a. werd onder geleide van den heer Van Eyk een bezoek gebracht aan de opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs, hoofd mej. C. J. Klomp, en aan de bijzondere school van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente, hoofd de heer H. J. Over boek, en werd in die inrichtingen het onderwijs in de nuttige handwerken met belangstelling gadege slagen en tevens kennis genomen van de practische uitkomsten, die dit onderwijs afwerpt. Naar wij vernemen, heeft de Russische deskundige zich met bijzondere waardeering en ingenomenheid over een en ander uitgelaten, en zal dit bezoek worden ge volgd door eene schriftelijke mededeeling vaiTbijzon. derheden,, waarvan de nadere kennisneming door het Russische gouvernement op prijs wordt gesteld. Aan den wensch tot het bekomen van eene be schrijving van de bestaande onderwijs-regeling hier te lande zal dr. Van Eyk, naar wij zyn ingelicht, bereidwillig gevolg geven. HG.) De heer C. W. baron Sweerts de Landas Wyborgh, directeur van het postkantoor te Rotter dam, is door den koning van Portugal benoemd tot ridder der Christusorde, terwijl de heer I. P. Hofstede, hoofd-directeur der posterijen te 's-Gra- venhage, is benoemd tot commandeur der orde van villa Vigosa. De heer Ph. Van Beusekom, onderwijzer aan het Doofstommen-Instituut te Rotterdam, is benoemd tot gymnastiekleeraar aan de H. B.-school en het Gymnasium te Tiel. De Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten heeft de verschillende spoorwegbesturen tegen 8 Mei a. s. bijeengeroepen, ten einde te confereeren over de in te voeren zomerdienst-regeling. De deelhebbers in de Krasnapolsky-maat- schappjj te Amsterdam hebben besloten 7 pet. dividend over 1885 uit te keeren en de bestaande hypothecaire 5 pet. leeningen in 4 pets. te con- verteeren. De prys van het gas wordt te Wageningen van 1 Mei a. s., voor verwarming of beweegkracht, ver» laagd van 11 tot op. 6 cent per stère. Met het stoomschip „Limburg" zal op '24 April a. s., des namiddags te halfdrie, een brieven maal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De Koning en de Koningin, hebben gisterna middag den erfprins van Waldeck-Pyrmont rond geleid op een rijtoer in de residentie. H. M. bracht later met haar broeder bezoeken aan eenige beziens waardige instellingen der hofstad. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is de 41/1 pet. hypothecaire leening, ten laste der maatschappij tot exploitatie van het „Grand Hotel Coomans" te Rotterdam, ongeveer driemaal volteekend. Volgens de Signale" zal Rubinstein den 8sten Mei te Utrecht zijn oratorium „Das Verlorene Para dies" komen dirigeeren. De gemeenteraad van Amsterdam hield zich gisteren byna uitsluitend bezig met de bekende gas- quaestiehet opleggen eener boete van f 225,000 aan de „Imperial", [wegens te-late-oplevering van de gasfabriek, volgens concessie. Na langdurig debat PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 16 regela f 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Qrootero letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. werd op voorstel van den heer Pijnappel besloten om aan de „Imperial" op hare adressen te ant woorden, dat van de voltooiing alléén volgens de concessie sprake kan zyn, dat het gas, eens ge meten, geen verdere bewerking mag ondergaan en dat alsnog een termijn worde gesteld om aan de eischen der concessie te voldoen. Door den heer Van Nierop werd dit aldus gewijzigd, dat aan B. en Ws. met de commissie van bijstand voor de publieke werken worde overgelaten nader den dag te bepalen, waarop de boete beschouwd zal worden te zyn ingegaan. Aldus werd unaniem, met uitzondering van den heer Luden, besloten. Aan het slot der zitting deelde de voorzitter mede, dat door de controle van hoofdambtenaren ten Raad- huize gelden niet verantwoord zyn bevonden, en dat van de ontvreemding verdacht wordt een ambte naar die veertig jaar byna de gemeente heeft ge diend, eene verdenking die aanleiding heeft gegeven tot aanklacht by de justitie en tot arrestatie van den verdachte. Mocht uit het justitieel onderzoek blijken dat de controle te wenschen overlaat, dan zullen voorstellen gedaan worden om daarin ver betering te brengen. De hoofdcontroleur, dit is reeds gebleken, heeft maandstaten, houdende verkeerde cijfers, ter goeder trouw geteekend. Deze hoofdambtenaar, reeds 53 jaar in dienst der gemeente, heeft hangende het verdere onderzoek, daartoe door vrienden en belang stellenden in staat gesteld, gistermorgen by den gemeente-ontvanger gestort de som van 45,000 om het verlies te dekken, dat der gemeente zou zyn berokkend. Er was nl. eene borgstelling van f 3000 van den verdachte, die van het ontvreemde ad f 48,362 moet worden afgetrokken. De vergadering ging toen over in comité-generaal. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 20 April; de „Afrikaan", 3 April van Banama naar Rotterdam vertrokken, is 20 dezer Madera gepasseerdde „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 21 April en vertrok denzelfden dag; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 21 April. Z. M. heeft J. A. Honée benoemd tot burge meester van Meerssenaan den boomwachter bij 's Rijks Werf te Amsterdam, C. F. Roelofs, op verzoek, met 1 Mei aanst., eervol ontslag ver leend; aan H. C. M. Ebbinge Wubben, geb. Eskes, W. P. Eskes, G. W. Eskes en P. F. Eskes, de eerstgenoemde te Vries, de laatstgenoemde drie te Amsterdam, concessie verleend tot het indijken en droogmaken van een deel der Westeinder plassen, gemeente Aalsmeerpensioen verleend aan J. Warnaars, gewezen directeur van het postkan toor te Enschedee, van f 1098 'sjaars; C. Van Arkel, gewezen brievengaarder te Ryswjjk (Gel derland), [van f 73 'sjaars; A. De Graaf, gewezen brievengaarder te Nieuw-Beyerland, van f 200 'sjaars; W. Gutjens, zich schrijvende, zich schrij vende W. Guitjens, gewezen brievengaarder te Heeze, van f 134 'sjaars; J. Plokker, zich schrij vende Jacob D. Plokker, gewezen brieven- en tele grambesteller te Katwijk aan Zee, van 178 'sjaars; J. P. Noliet, gewezen brieven- en tele grambesteller te Doesburg, van f 94 's jaarsD. Van Leeuwaarden, gewezen brievenbesteller te Utrecht, van f 389 'sjaars; W. R. J. Richter, gewezen brievenbesteller te Utrecht, van f 345 'sjaars; J. A. F. Jacobs, gewezen brievengaarder te Dalfsen, van 116 'sjaars. Gemengd Nieuw*. Ter gedachtenis aan het feit, dat op 12 Februari jl. te 's-Hage aan de Waag een

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1